Pagrindinis » Kategorija: Medicinos naujienos » Peržiūrų: (159) Komentarų: (0) (06.08.2018 - 14:45)

Kaip kvapas patenka į smegenis?

Kvapas (ar smarvė) stimuliuoja uosles receptorius nosies gleivinėje, o šie toliau siunčia elektrinius impulsus j smegenis, kurios savo ruožtu juos analizuoja. Pažymėtina, kad skirtingai nuo kitų jutimo organų uoslė yra specialiu būdu susieta su smegenų sritimi, kuri yra atsakinga už emocijas ir asociatyvinį mokymąsi. Uodžiamasis stormuo, kuris rūšiuoja pojūčius, kai juos patiriame, yra dalis smegenų limbinės sistemos. Limbinei sistemai taip pat priskiriamas smegenų migdolinis kūnas - emocijų testorius, ir hipokampas, kuris yra itin svarbus su nuotaika ir prisiminimais susijusiam elgesiui.

kvapas, uoslė, smegenys, jutimo organai, nosis, mokslas

Uoslė - greičiausias iš visų jutimo organų, pvz., lytėjimui ir skoniui reikia eiti beveik per visą kūną nervų tinklais ir nugaros smegenimis, kol jie pasiekia smegenis galutinei analizei, o uoslė patenka j smegenis tiesiu keliu.

Vis dėlto klausimas, kaip nosis ir smegenys drauge veikia, kad sukurtų kvapus, mokslininkams vis dar yra mįslė. Tarkime, yra žinoma, kad žmogus turi apie 400 uoslės receptorių rūšių, bet kurie iš jų konkrečiai ir kokiu būdu yra susiję su kvapų molekulinėmis dalelėmis, neišsiaiškinta. Tyrėjų darbo nepalengvina ir tai, kad, skirtingai nuo spalvų ar garsų, kvapus yra labai sunku grupuoti. Anksčiau buvo manoma, kad galime užuosti apie 10 tūkst. kvapų, bet 2014 metais buvo nustatyta, kad žmogaus nosis pajėgi skirti bent vieną trilijoną, o gal išvis neribotą skaičių kvapų!

Science, 2014; 343 (6177) :1370-1372

Patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais tinkluose!


ŽYMĖS: smegenys, uoslė, nosis, jutimo organai, Mokslas, kvapas
Svetainėje sukaupta daugiau nei 1000 sveikatos patarimų. Ieškokite patarimų apie:

Leidžiamas medžiagos citavimas negavus išankstinio paranormal.lt sutikimo su sąlyga, kad tekste bus patalpinta privaloma nuoroda į paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip. Interneto leidiniams privaloma tiesioginė, paieškos sistemoms atvira hipernuoroda į cituojamus straipsnius ne žemiau, kaip antroje teksto pastraipoje. Išimtinių teisių pažeidimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę


// Susiję straipsniai »


//Taip pat skaitykite »

Komentarai: (0) Komentuoti gali tik registruoti vartotojai!
avatar