Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sveikatos Patarimai | Liaudies Medicina » 2019 » Sausio » 15

Kodėl verkdami jaučiame gumulą gerklėje?

Nervų sistema yra sudaryta iš centrinės nervų sistemos (CNS) ir periferinės nervų sistemos (PNS). Centrinei nervų sistemai priklauso galvos  ir nugaros smegenys,  PNS priklauso visi nervai už CNS ribų.  Periferinė  nervų sistema  dalijama į somatinę ir vegetacinę nervų sistemas(VNS). Somatinę nervų sistema koordinuoja raumenų, kuriuos mes galime valdyti, veiklą -  mes galime vaikščioti, bėgioti, šokti , dainuoti – daryti ką norime. Vegetacinė nervų sistema nėra pavaldi mūsų norams. Ji kontroliuoja vidaus organų veiklą – širdies,  virškinimo sistemos darbą.

nervų sistema, gumulas, gerklė, verksmas

Viena iš VNS funkcijų yra reaguoti į stresą, padėti kūnui  išgyventi tokiu momentu. Mūsų protėviai tokias emocijas, kaip liudesys, baimė, pyktis patirdavo tik papuolę į stresines situacijas.  Visi žinduoliai į pavojų reaguoja atsaku „kovok arba bėk“, kas leidžia arba sukoncentruoti jėgas kovai su užpuoliku, arba pabėgti. Šis atsakas susijęs su VNS veikimu, kuris užtikrina reikalingų raumenų aprūpinimą didesniu deguonies ir gliukozės kiekiu, suteikiančiu raumenims didesnę jėgą ir ištvermę.

Deguonies kiekis raumenyse yra didinamas keliais būdais – verčiama greičiau ir stipriau plakti širdis, lėtinamas virškinimas,  dažninamas kvėpavimas, plečiami bronchai,  atveriama ryklė ir burna. Atsiranda švokštimas, širdies daužymasis ir pykinimas. Šiuos simptomus dažnai jaučiame, kai iš sielvarto verkiame. 

Ryklės atvėrimas leidžia pakliūti didesniam deguonies kiekiui  į plaučius.  Yra veikiami raumenys, atveriantys gerklas ir leidžiantys praeiti didesniam oro kiekiui. VNS reaguodama į verkimą, kaip į streso faktorių,  gerklų angą atveria maksimaliai. Tai nesudaro  problemų, kol nieko neryjame. Rijimas reikalauja gerklų uždarymo, kad maistas nepakliūtų į kvėpavimo takus. Taigi, jeigu  verkdami norime nuryti seiles, atsiranda prieštaravimas – stresas verčia gerklas atidaryti, rijimas uždaryti. Tai formuoja gumulo pojūtį gerklėje.

VNS sistema sudaryta iš dviejų  – simaptinės ir parasimpatinės dalies. Tai kaip greičio ir stabdžio pedalai mašinoje. Simpatinė nervų sistema maksimaliai aktyvuojama esant stresui, parasimpatinė skirta simpatinės slopinimui ir jėgų atstatymo procesų aktyvinimui. Būtent parasimpatinė sistema reguliuoja virškinimą, kuriam priklauso ir rijimas. Taigi gumulas gerklėje yra simpatinės ir parasimpatinės sistemų veikimas vienu kartu.

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
30.09.2022 laikas 20:58 Pusės kūno sportininkas Zionas Clarkas įkvepia kitus ir planuoja laimėti parolimpines žaidynes
Prieš porą metų Zionas Clarkas (Zion Clark), amerikietis, gimęs be pusės kūno ir užsiimantis laisvųjų imtynių sportu, nustebino pasaulį. Apie jį buvo sukurtas dokumentinis filmas, o vėliau jis buvo įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip greičiausias r...

Skaityti daugiau

30.09.2022 laikas 20:32 Paprasti veiksmai, kad jūsų vyras būtų laimingas
Geroje santuokoje žmonės stengiasi padaryti vienas kitą laimingą. Tai ne visada pavyksta, o žmonės ne visada žino, kokius veiksmus verta atlikti, kad pasiektų šį tikslą. O kai kurie žmonės tiesiog mano, kad tai sudėtingi veiksmai, kuriems neverta ski...

Skaityti daugiau

30.09.2022 laikas 18:35 Pandemija buvo elito repeticija prieš ‘Didįjį persitvarkymą’
COVID-19 pandemija buvo Pasaulio ekonomikos forumo repeticija, skirta pasirengti "didžiajam persitvarkymui". Gyventojams įvaryti baimę - svarbiausia, kad jie laikytųsi reikalavimų.  Pasaulinis elitas, pandemijos metu pasiekęs masinį paklusnumą, pasit...

Skaityti daugiau

28.09.2022 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Cukinijų kepsneliai su kumpiu ir sūriu (video)
Cukinijų kepsnelius išmirkykite kiaušinių plakinyje, apvoliokite džiūvėsiuose ir kepkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Skanaus!

Skaityti daugiau

27.09.2022 laikas 08:10 Receptai | Patiekalai Naminiai jautienos/kalakutienos kotletai

Kotletai patiekiami su bulvių koše arba virtomis bulvėmis ir mėgstamomis salotomis. Skanaus! kalakutienos kotletai, kotletai, kotletų receptas, jautienos kotletai, naminiai kotletai, kotletų receptas

Skaityti daugiau

27.09.2022 laikas 08:05 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptos bulvės su tuno įdaru
Iškepusių bulvių viršų perpjauname kryželiu. Į praskėstą bulvę dedame tunų įdaro. Galime papuošti konservuotais kukurūzais, kapotomis petražolėmis arba pjaustytais svogūnų laiškais.

Skaityti daugiau