- 15.01.2019
- 0.0 Reitingas
- 1401 Peržiūr
- Komentarai
Nervų sistema yra sudaryta iš centrinės nervų sistemos (CNS) ir periferinės nervų sistemos (PNS). Centrinei nervų sistemai priklauso galvos ir nugaros smegenys, PNS priklauso visi nervai už CNS ribų. Periferinė nervų sistema dalijama į somatinę ir vegetacinę nervų sistemas(VNS). Somatinę nervų sistema koordinuoja raumenų, kuriuos mes galime valdyti, veiklą - mes galime vaikščioti, bėgioti, šokti , dainuoti – daryti ką norime. Vegetacinė nervų sistema nėra pavaldi mūsų norams. Ji kontroliuoja vidaus organų veiklą – širdies, virškinimo sistemos darbą.
Viena iš VNS funkcijų yra reaguoti į stresą, padėti kūnui išgyventi tokiu momentu. Mūsų protėviai tokias emocijas, kaip liudesys, baimė, pyktis patirdavo tik papuolę į stresines situacijas. Visi žinduoliai į pavojų reaguoja atsaku „kovok arba bėk“, kas leidžia arba sukoncentruoti jėgas kovai su užpuoliku, arba pabėgti. Šis atsakas susijęs su VNS veikimu, kuris užtikrina reikalingų raumenų aprūpinimą didesniu deguonies ir gliukozės kiekiu, suteikiančiu raumenims didesnę jėgą ir ištvermę.
Deguonies kiekis raumenyse yra didinamas keliais būdais – verčiama greičiau ir stipriau plakti širdis, lėtinamas virškinimas, dažninamas kvėpavimas, plečiami bronchai, atveriama ryklė ir burna. Atsiranda švokštimas, širdies daužymasis ir pykinimas. Šiuos simptomus dažnai jaučiame, kai iš sielvarto verkiame.
Ryklės atvėrimas leidžia pakliūti didesniam deguonies kiekiui į plaučius. Yra veikiami raumenys, atveriantys gerklas ir leidžiantys praeiti didesniam oro kiekiui. VNS reaguodama į verkimą, kaip į streso faktorių, gerklų angą atveria maksimaliai. Tai nesudaro problemų, kol nieko neryjame. Rijimas reikalauja gerklų uždarymo, kad maistas nepakliūtų į kvėpavimo takus. Taigi, jeigu verkdami norime nuryti seiles, atsiranda prieštaravimas – stresas verčia gerklas atidaryti, rijimas uždaryti. Tai formuoja gumulo pojūtį gerklėje.
VNS sistema sudaryta iš dviejų – simaptinės ir parasimpatinės dalies. Tai kaip greičio ir stabdžio pedalai mašinoje. Simpatinė nervų sistema maksimaliai aktyvuojama esant stresui, parasimpatinė skirta simpatinės slopinimui ir jėgų atstatymo procesų aktyvinimui. Būtent parasimpatinė sistema reguliuoja virškinimą, kuriam priklauso ir rijimas. Taigi gumulas gerklėje yra simpatinės ir parasimpatinės sistemų veikimas vienu kartu.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau