Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2021 » Sausio » 12

Mokslininkai išsiaiškino vėžio ląstelių paslaptį: kai jos pereina į tokią būseną - net ir efektyviausiams vaistams tampa atsparios

(Paranormal) Šiuolaikinės vėžio gydymo priemonės yra labai efektyvios, tačiau kartais vėžio ląstelės vis tiek kažkaip išgyvena. Kai kurios, atrodo, pranyksta tik trumpam ir vėl pradeda daugintis vis pasibaigus gydymui. Naujas tyrimas rodo, kad vėžio ląstelės chemoterapiją išgyvena kaip meškos žiemą.

Kanados mokslininkai tyrė energijos apykaitos procesus storosios žarnos augliuose. Jie išsiaiškino, kad šie augliai veikia panašiai kaip atskiri organizmai, nepriklausomai nuo likusio kūno galintys reguliuoti savo energijos tausojimą.

Ir tai yra iš tiesų keista, nes vėžinės ląstelės yra tos pačios kūno ląstelės, kurios turi klaidų - ypatingi išgyvenimo mechanizmai joms neturėtų būti būdingi.

Mokslininkai stebėjo storosios žarnos vėžio ląsteles petri lėkštutėje. Jos buvo apdorojamos chemoterapija, kuri joms turėtų būti mirtina.

Vietoje to, kad žūtų, ląstelės nustojo augti. Jos tarsi ėmė tausoti energiją, bandydamos išgyventi chemoterapijos laikotarpį. Ir šie duomenys, kad ir kokie stebinantys būtų, atitinka ankstesnius matematinius modelius.

Tolimesni bandymai su pelėmis parodė tą patį - storosios žarnos auglys sustoja augęs ar net šiek tiek traukiasi, kol taikoma chemoterapija, tačiau sugrįžta į ankstesnę būseną vos tik gydymas nutraukiamas.

Mokslininkai teigia, kad chemoterapiją pajutusios vėžinės ląstelės pereina į kitą būseną, vadinamą DTP (drug-tolerant persister), kuomet yra ypatingai atsparios vaistams. Ši būsena primena hibernaciją - metabolizmo sulėtėjimą, kuris padeda kai kuriems gyvūnams iš esmės permiegoti žiemą.

Įdomu tai, kad vėžys pasitelkia autofagiją. Šis procesas įprastai padeda atsikratyti negyvų ląstelių - kitos jas tiesiog suvalgo. Vėžinės ląstelės daro tą patį ir tai joms padeda ilgiau ištverti chemoterapiją.

Mokslininkai vaistais sustabdė autofagiją auglio mėginyje ir pastebėjo, kad chemoterapija vėl tapo veiksminga. Tai galėtų būti vienas iš būdų, padedantis kovoti su chemoterapijai atspariais augliais.

Žinoma, ta savotiška hibernacija yra tik vienas iš būdų, kaip augliai saugosi nuo chemoterapijos. Ir mokslininkai jau žino dar bent kelis.

Ateityje reikės naujų tyrimų, kurie padėtų nustatyti, kodėl vienas ar kitas auglys tapo atsparus chemoterapijai. Suprasdami šiuos procesus mokslininkai galės kurti efektyvesnius vaistus, gaudančius vėžines, bet tuo pačiu tausojančius sveikas ląsteles.

  • Šaltinis: Technologijos.lt
  • Storosios žarnos vėžio iliustracija ©Blausen Medical Communications (CC BY 3.0) | commons.wikimedia.org

Parengta pagal:

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
07.06.2019 laikas 18:44 Receptai Purūs ir švelnūs sausainiai „Varškės švelnumas“. Labai skanus
Šie sausainukai tiesiog ištirpsta burnoje! Labai skanūs, jums patiks. Labai tinka prie arbatos! Skanaus!

Skaityti daugiau

11.11.2019 laikas 23:22 Receptai Sočiam užkandžiui: česnakinės bandelės su sūriu
Į dubenį pilkite miltus, cukrų, druską, česnakų, kepimo miltelius ir viską išmaišykite. Dėkite gabaliukais supjaustytą sviestą ir surtinkite. Į tą patį dubenį pilkite pasukas, išmaišykite iki vientisos tešlos ir dėkite į šaldytuvą...

Skaityti daugiau

07.06.2019 laikas 07:20 Receptai Lietinių blynų receptas

Gaminame. Lietiniai blynai Prieš gaminant lietinius blynus, kiaušinius ir pieną išimame iš šaldytuvo ir palaikome kambario temperatūroje, kad atšiltų.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
15.11.2024 laikas 22:12 Nebaigtas obeliskas Aksume: Senovės Egipto paslaptys
Aksume, Egipto širdyje, stūkso nebaigtas obeliskas, kuris galėjo tapti didžiausiu žmogaus rankomis sukurtu paminklu. Ši paslaptimi apgaubta istorija atskleidžia ne tik senovės egiptiečių meistriškumą, bet ir neįvykdytų svajonių skaudulius. Kaip šis m...

Skaityti daugiau

15.11.2024 laikas 21:57 Nauja auklė, pasitikėjimo krizė ir šeimos harmonija
Kai šeimoje atsiranda naujas asmuo, kurio elgesys gali paveikti visus, kyla nemažai klausimų. Po ketverių metų dirbusi auklė nusprendė palikti mus, ir į šią situaciją įžengė jauna mergina, kuri greitai tapo mūsų šeimos dalimi. Bet kaip susidoroti su ...

Skaityti daugiau

15.11.2024 laikas 21:28 Meilė ir praradimas: kelionė į naują gyvenimą
Gyvenimas po artimo žmogaus praradimo gali būti sudėtingas ir kupinas neaiškumų. Kai jauna moteris neteko mylimo tėvo, ji stojo prieš sunkų pasirinkimą: ieškoti meilės ir palaikymo. Pasirinkusi vyresnį partnerį, ji tikėjosi rasti stabilumą, tačiau gr...

Skaityti daugiau

15.11.2024 laikas 21:12 Diskomfortas: kaip jis padeda keisti gyvenimą?

Kiekvienas iš mūsų gyvenime susiduriame su pokyčiais, ir dažnai juos lydi diskomfortas. Nors šis jausmas gali atrodyti nemalonus, jis iš tiesų yra signalas, kad mes esame kelyje į asmeninį augimą. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip diskomfortas g...

Skaityti daugiau

14.11.2024 laikas 12:50 Senovės Egipto gyventojų ligos: istorija ir šiuolaikiniai atspindžiai
Senovės Egipto civilizacija, viena iš pažangiausių senovės kultūrų, ne tik puikavosi savo architektūra, bet ir kovojo su įvairiomis ligomis, kurios vis dar pasitaiko šiandien. Nuo dantų skausmo iki infekcinių ligų, šie sveikatos iššūkiai atskleidžia,...

Skaityti daugiau