Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Technologijos, Mokslas » 2023 » Rugsėjo » 29

Sąmonė gali būti Visatos audinio dalis

Sąmonė gali būti Visatos audinio dalis

Viena iš labiausiai intriguojančių ir prieštaringiausių filosofijos ir mokslo temų yra sąmonės prigimtis ir kilmė. Mes, žmonės, neabejotinai esame sąmoningos būtybės, gebančios patirti, jausti ir apmąstyti savo egzistenciją bei tikrovės paslaptis.

Tačiau koks yra šios sąmonės šaltinis? Ar ji yra mūsų smegenų produktas, ar ji pranoksta fizinę sferą? Ar tai unikali gyvų organizmų savybė, ar tai esminis visatos aspektas, persmelkiantis visą materiją?

Šiems klausimams buvo skirtas neseniai Niujorke, Poughkeepsie mieste esančiame Maristo koledže, vykęs seminaras, kuriame filosofai ir fizikai diskutavo apie panpsichizmą - požiūrį, kad sąmonė yra ne retas ar naujai atsirandantis reiškinys, o pagrindinė ir universali tikrovės savybė, esanti kiekvienoje dalelėje ir sistemoje.

Pagal panpsichizmą sąmonė yra ne kažkas, kas atsiranda iš sudėtingų materijos struktūrų, bet kažkas, kas būdinga pačiai materijai. Ji, kaip ir masė ar krūvis, yra esminė tikrovės savybė, kuri visada egzistavo ir yra įausta į patį visatos audinį.

Šis požiūris prieštarauja įprastai nuomonei, kad sąmonė yra evoliucijos ir skaičiavimo rezultatas ir kad ją galima rasti tik labai sudėtingose gyvybės formose.

"Tai nereiškia, kad tiesiogine prasme viskas yra sąmoninga, - anksčiau "Scientific American" sakė filosofas Filipas Gofas (Philip Goff). "Pagrindinis įsipareigojimas yra tas, kad pagrindinės tikrovės sudedamosios dalys - galbūt elektronai ir kvarkai - turi neįtikėtinai paprastas patirties formas."

"O labai sudėtinga žmogaus ar gyvūno smegenų patirtis kažkokiu būdu kyla iš pačių pagrindinių smegenų dalių patirties."

Šiame kontekste "patirtis" reiškia pasaulio suvokimą per malonumą ar skausmą arba per matymą, girdėjimą, uoslę, kvapą, lytėjimą ir pan.

"Galbūt tam tikru momentu šviesa išsijungia, ir sąmonė išnyksta", - pridūrė Goffas.

"Tačiau bent jau nuoseklu manyti, kad šis sąmonės silpnėjimo, bet niekada iki galo neišsijungimo kontinuumas tęsiasi ir neorganinėje medžiagoje, kur fundamentaliosios dalelės turi beveik neįsivaizduojamai paprastas patirties formas, atspindinčias jų neįtikėtinai paprastą prigimtį."

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-02-06 laikas 18:15 Receptai Kuo mums naudinga duona?
Naminė duona ir bandelės yra puikus sprendimas didelei šeimai. Naudojantis specialia duonkepe galima išsikepti bet kokios rūšies duonos, bandelių ar keksų su arba be įdaro. Pavyzdžiui, galima išsikepti kvapnios duonos su bulvėmis ...

Skaityti daugiau

2019-08-28 laikas 19:31 Receptai Dažnai gaminu jį vakarais: lengviausiai pagaminamas tortas
Mano uošvė taip pat dažnai jį gamina! Užmaišyti tešlą, padalinti į 6 dalis. Iškepti 180–200 laipsnių temperatūroje. Kiekvieną tešlos dalį plonai iškočioti ir iškepti papločius. Atvėsinti.

Skaityti daugiau

2019-05-19 laikas 19:49 Receptai Liaudiški patarimai kaip gydytis Valgomuoju česnaku

Valgomasis česnakas liaudies medicinoje. Netradicinė medicina. Česnakas laikomas geriausia priemone nuo aterosklerozės ir mažakraujystės. Prieš miegą pamirkykite delnus šiltame vandenyje su soda, po to ant nuospaudų uždėkite ma...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-24 laikas 11:43 Kodėl SSRS geležinkelių konduktoriai į arbatą dėjo sodos? Moksliniai paaiškinimai
Kodėl SSRS laikais į arbatą buvo dedama soda? Sužinokite mokslinius paaiškinimus ir praktines priežastis, kurios formavo šią unikalią tradiciją.

Skaityti daugiau

2025-07-24 laikas 11:25 Tiesa ar melas: Kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja mūsų santykius
Sužinokite, kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja jūsų santykius. Praktiniai patarimai ir moksliniai paaiškinimai padės pakeisti toksiškų santykių ciklą. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip mūsų vidiniai įsitikinimai ir elgesio modeliai formuoja...

Skaityti daugiau

2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau