Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Technologijos, Mokslas » 2024 » Birželio » 14

Oficialu: Žemės vidinio branduolio sukimasis tikrai lėtėja

Oficialu: Žemės vidinio branduolio sukimasis tikrai lėtėja

Naujas tyrimas patvirtino, kad Žemės vidinio branduolio sukimasis iš tiesų sulėtėjo, todėl kyla klausimų apie tai, kas vyksta planetos centre ir kaip tai gali mus paveikti.

Pietų Kalifornijos universiteto (USC) komandos vadovaujami tyrėjai mano, kad šis branduolio sukimosi pokytis gali pakeisti mūsų dienų trukmę, nors ir tik keliomis sekundės dalimis, todėl laikrodžių dar nereikės persukinėti.

"Kai pirmą kartą pamačiau seismogramas, kurios rodė šį pokytį, buvau priblokštas, - sako USC Žemės mokslininkas Džonas Vidalė (John Vidale). "Bet kai radome dar dvi dešimtis stebėjimų, signalizuojančių apie tą patį dėsningumą, rezultatas buvo neišvengiamas.

"Vidinis branduolys pirmą kartą per daugelį dešimtmečių sulėtėjo. Kiti mokslininkai neseniai įrodinėjo panašius ir kitokius modelius, tačiau mūsų naujausias tyrimas pateikia įtikinamiausią sprendimą."

Mokslininkai stebėjo seisminių bangų aktyvumą visame pasaulyje. (Wang et al., Nature, 2024)
Mokslininkai stebėjo seisminių bangų aktyvumą visame pasaulyje. (Wang et al., Nature, 2024)

Vidinis branduolys yra itin karštas, itin tankus geležies ir nikelio kamuolys, kuris, kaip manoma, yra maždaug dviejų trečdalių Mėnulio dydžio. Įsikūręs daugiau kaip 3 000 mylių (arba kiek daugiau nei 4 800 km) po mūsų kojomis, jis toli gražu nėra lengvai tyrinėjamas objektas, nors sužinoję apie jo savybes galėtume daug sužinoti apie mūsų planetos istoriją.

Šiame tyrime Vidalis su kolegomis analizavo 121 pasikartojančio žemės drebėjimo, užfiksuoto 1991-2023 m. aplink Pietų Sandvičo salas Pietų Atlante, rodmenis. Jie taip pat pridėjo kelių branduolinių bandymų duomenis. Kiekvienas iš šių įvykių sukėlė didelius atgarsius planetoje.

Grafikas, kuriame pavaizduoti skirtingi sluoksniai iki pat Žemės branduolio. (JAV)
Grafikas, kuriame pavaizduoti skirtingi sluoksniai iki pat Žemės branduolio. (JAV)

Nubraižę diagramą, kaip šios bangos greitėja, lėtėja ir sąveikauja tarpusavyje, mokslininkai gali įvertinti vidinio branduolio padėtį ir judėjimą. Komanda mano, kad akivaizdus jo atsitraukimas paviršiaus atžvilgiu, kuris, atrodo, prasidėjo apie 2010 m., gali būti susijęs su nuolatiniu skystos geležies išorinio branduolio judėjimu, sukuriančiu Žemės magnetinį lauką, arba su gravitacinių jėgų trauka.

Ką tai reiškia: mes tikrai nežinome. Greičio pokyčiai, apsisukimai ir svyravimai vidiniame branduolyje nėra neįprastas reiškinys, todėl nėra jokių požymių, kad sulauksime tokios apokaliptinės katastrofos, kokią galėtume išvysti mokslinės fantastikos filme. Galbūt patirsime nedidelius dienų ir naktų pokyčius, bet tik labai nedidelius.

"[Tai būtų] labai sunku pastebėti, maždaug tūkstantosios sekundės dalys, beveik pasimetusios vandenynų ir atmosferos šurmulio triukšme", - sako Vidalė.

Galime tvirtai pasakyti tik tiek, kad šis tyrimas prisideda prie mūsų supratimo apie geologinių gelmių paslaptis - o Žemės vidinio branduolio sukimąsi mokslininkai ir toliau ketina labai atidžiai stebėti.

"Vidinio branduolio šokis gali būti dar gyvesnis, nei iki šiol žinome", - sako Vidalė.

Tyrimai paskelbti žurnale "Nature".

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:
Temos

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
02.06.2019 laikas 21:59 Receptai Šiuo receptu gaminu tik puodais – labai skanūs blynai!
Jie labai švelnūs ir išsipūtę – tirpsta burnoje! Suplakame raugintą pieno produktą su kiaušiniais, druska, cukrumi. Įpilkite miltų su soda ir gerai sumaišykite. Išeis tiršta tešla, kuri lėtai slysta iš šaukšto. Dedame dubenėlį su...

Skaityti daugiau

14.06.2019 laikas 20:03 Receptai Naminiai sausainiai ant keptuvės. Skanūs sausainiai, be problemų!
Pabandykite pasigaminti patys! Naminiai sausainiai ant keptuvės. Skanūs sausainiai, be problemų! Skanaus!

Skaityti daugiau

14.11.2017 laikas 11:38 Receptai Arbata mažinantį karščiavimą (mėlynės, šalpusnis, raudonėlis)

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: karščiavimas. Ingredientai: mėlynės, šalpusnio lapai, raudonėlis

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
13.07.2024 laikas 20:30 Meilė virš 50 atrodo būtent taip…
Ji atėjo į miegamąjį jau po ketvirtos ryto. Jis knarkė. Gulėjo ant nugaros ir tyliai šnarpštė. Maža lempelė šalia jos spintelės degė – kad ji nesukluptų prietemoje. Jis rūpestingai paliko ją degti specialiai dėl jos....

Skaityti daugiau

13.07.2024 laikas 19:15 Kaip vartoti kalcį, kad nepakenktumėte organizmui?
KALIS yra mikroelementas, dalyvaujantis žmogaus organizmo ląstelių kūrime. Jis užtikrina kaulų, dantų, nagų tvirtumą, prisideda prie normalios širdies ir kitų gyvybiškai svarbių organų veiklos, mažina kraujospūdį ir teigiamai veikia kraujo krešėjimą....

Skaityti daugiau

13.07.2024 laikas 18:12 Naktiniai kojų mėšlungiai: pavojus!

Net 60 proc. suaugusiųjų yra patyrę nemalonų ir neretai skausmingą reiškinį, kai naktį sutraukia kojų mėšlungis, neretai sukeliantis nemigą.

Skaityti daugiau