Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2017 » Rugpjūčio » 20

Sąmokslo teorijų karalienė: Iliuminatai

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o taip pat atspindi aršiausių tokių mito šalininkų psichologiją, rašo BBC. Galima teigti, kad sąmokslo teorija apie iliuminatus yra visų sąmokslo teorijų karalienė. Iliuminatai, kaip teigiama, yra slapta pasaulį valdantį grupė, siekianti sukurti naują pasaulio tvarką. Pasirodo, viskas prasidėjo nuo žaismingo septintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio mokslinės fantastikos kūrinio.

Sąmokslo teorijų karalienė: Iliuminatai

Ką tai gali pasakyti apie mūsų polinkį tikėti viskuo, ką perskaitome ir išgirstame? Ir ką mitas apie iliuminatus atskleidžia apie melagingas žinias ir istorijas, kurios mus veikia ir šiandien?
 
Kai kas nors imasi nagrinėti tariamos slaptosios draugijos istoriją, pirmiausia jie aptinka informacijos apie tai, jog Vokietijoje Švietimo amžiuje buvo įkurtas Iliuminatų ordinas. Tai buvo slapta 1776 metais Bavarijoje įkurta draugija, vienijusi intelektualus, norėjusius privačiai rinktis ir priešintis religinei ir elito įtakai jų kasdieniam gyvenimui.

Iš tiesų, dėl šiuolaikinės (ir visiškai nepagrįstos) grupės inkarnacijos kalta tarpkultūrinė manija, LSD ir domėjimasis Rytų filosofija. Viskas prasidėjo nuo Meilės vasaros ir hipių fenomeno, kai pasirodė nedidelė knyga „Principia Discordia“.

Trumpai tariant, tai buvo vieno tikėjimo – diskordianizmo – parodija. Šią tariamą religiją sukūrė entuziastingi anarchistai ir mąstytojai, norėdami paskatinti skaitytojus tikėti chaoso deive Eride. Diskordianistai galiausiai virto grupe, tenorėjusią kelti pilietinę netvarką ir krėsti pokštus.

Pati knyga nenuveikė nieko daugiau, tik pakurstė kultūrinį smalsumą. Nepaisant to, vieną iš šios religijos principų – esą tokia ištvirkusi veikla sukels socialinių pokyčių ir privers žmones abejoti realybe – įmažino vienas rašytojas Robertas Antonas Wilsonas.

Anot rašytojo D. Bramwello, R. A. Wilsonas ir vienas iš „Principia Discordia“ autorių – Kerry Thornley – „nusprendė, kad pasaulis yra per daug autoritariškas, per daug įtemptas, per daug uždaras, per daug kontroliuojantis“.

Jie norėjo visuomenėje vėl sukelti chaosą, viską supurtyti, tad vienas iš veiksmingiausių „būdų tai padaryti buvo skleisti dezinformaciją“. Skleisti melagingą informaciją visais kanalais: per kultūras, tradicinę žiniasklaidą, bet kokiomis priemonėmis. Nusprendė, kad pirmiausia tai darys pasakodami istorijas apie iliuminatus“.

Tuo metu R. A. Wilsonas dirbo vyrams skirtame žurnale „Playboy“. Jis ir K. Thornley pradėjo siuntinėti melagingus laiškus nuo esą skaitytojų apie slaptą elitinę iliuminatų organizaciją. Vėliau jie siųsdavo naujų laiškų, kuriuose neigdavo tai, ką parašė pirmuose.

„Idėja buvo paprasta: jeigu pateiksi pakankamai prieštaringų vienos istorijos taškų, teoriškai – idealiame pasaulyje – žmonės turėtų pradėti domėtis tais dalykais ir mąstyti taip: „Pala, ar galiu tikėti informacija, kuri man pateikiama?“ Tai būtų idealistinė priemonė paskatinti žmones atsibusti ir susimąstyti apie savo realybę. Tačiau iš tiesų viskas įvyko ne taip, kaip jie tikėjosi“, – sakė D. Bramwellas.

Iš tiesų mitas apie iliuminatus pasklido labai plačiai. Vėliau R. A. Wilsonas ir dar vienas „Playboy“ žurnalistas parašė veikalą „Iliuminatai! Trilogija“, kurioje teigiama, kad iliuminatai mėgina nuslėpti daug dalykų, įskaitant ir tai, kas nušovė JAV prezidentą Johną F. Keneddy. Knygos taip išpopuliarėjo, kad Liverpulyje pagal jas buvo pastatytas spektaklis.

Vėliau britų elektroninė muzikos grupė „The KLF“ pasivadino „The Justified Ancients of Mu Mu“, pavadinimą įkvėpė diskordinostų grupė, kuri R. A. Willsono trilogijoje infiltruojasi į iliuminatų draugiją. Tuomet 1975 metais pasirodė kortų žaidimai iliuminatų tema.

Šiandien tai yra viena iš labiausiai eskaluojamų sąmokslo teorijų, ir net tokios garsenybės kaip Jay-Z ir Beyonce naudoja su iliuminatais siejamus simbolius ir, pavyzdžiui, per koncertus mėgsta sudėję rankas rodyti su iliuminatais siejamą trikampio simbolį. Tačiau tai nesukelia to suvokimo, kurio siekė diskordionizmo sekėjai, kad visa tai yra netikra.

Šiais laikais internetas gerokai prisideda prie mito apie iliuminatus skleidimo. Ypač šį mitą palaiko tokie tinklalapiai, kaip „4chan“ ir „Reddit“.

Dabar mes gyvename pasaulyje, kuriame gausu sąmokslo teorijų ir – dar svarbiau – tikinčiųjų jomis. 2015 metais nustatyta, kad maždaug pusė amerikiečių tiki bent viena sąmokslo teorija – nuo iliuminatų iki Baracko Obamos gimimo vietos (kad jis negimė JAV ir neturėjo teisės tapti prezidentu), iki įsitikinimo, kad Rugsėjo 11-osios teroro aktus iš tiesų įvykdė JAV žvalgybos tarnybos.

„Sunku vienareikšmiškai apibūdinti žmogų, kuris tiki sąmokslo teorijomis, – sakė „Anglia Ruskin“ universiteto socialinės psichologijos profesorius Virenas Swami. – Egzistuoja įvairių nuomonių, kodėl žmonės tiki tokiomis teorijomis, tačiau paprasčiausias paaiškinimas būtų tas, kad tokie žmonės turi tam tikrą psichologinę patologiją.“

Kai kurie mokslininkai sako, kad tokios sąmokslo teorijos padeda žmonės „racionaliai“ paaiškinti įvykius, kurie trikdo ar kelia grėsmę jų tikėjimui. „Jos suteikia labai paprastą paaiškinimą“, – pernai paskelbtose mokslinio darbo išvadose sakė mokslininkas.

Jo teigimu, tikintieji sąmokslo teorijomis yra patyrę daugiau stresinių situacijų nei netikintieji. Kiti psichologai nustatė, kad labiau išsilavinę žmonės mažiau linkę tikėti sąmokslo teorijomis.

Visai tai piešia gana niūrų šiuolaikinio pasaulio vaizdą. „Ypač Pietų Azijos, kur sąmokslo teorijos yra valdžios naudojamas žmonių kontrolės mechanizmas. Vakaruose tai veikia priešingai. Čia teorijomis tiki žmonės, kuriems trūksta jėgos, galios, ir tas trūkumas skatina sąmokslo teorijas, metančias iššūkį valdžiai. Kaip ir su Rugsėjo 11-ąja. Jeigu žmonėms stinga galios, sąmokslo teorijos sėja socialinių neramumų sėklą ir leidžia žmonėms atsakyti į klausimus“, – mano V. Swami.

„Tačiau rimčiausias pokytis dabar yra tas, kad politikai, ypač Donaldas Trumpas, ima naudoti sąmokslo teorijas, kad mobilizuotų savo rėmėjus“, – sakė ekspertas.

Pavyzdžiui, D. Trumpas ne kartą kalbėjo apie tai, jog B. Obama esą visai negimė Havajuose. Jo komanda skleidė ir kelias kitas sąmokslo teorijas.

Paklaustas, ar toks pasikeitęs sąmokslo teorijų naudojimas gali ilgalaikėje perspektyvoje turėti įtakos politikai, V. Swami atsakė: „Žmonės gali nutolti nuo tradicinės politikos, jeigu tikės sąmokslo teorijomis. Jie bus daug labiau linkę pasukti į politinius kraštutinumus. Jie taip pat bus labiau linkę išsakyti rasistines, ksenofobines ir ekstremistines pažiūras.“

„Mintis apie neliečiamą slaptą elitą plinta tarp žmonių, kurie jaučiasi apleisti ir bejėgiai. D. Trumpas teigė norįs atstovauti tokiems žmonėms. Nepaisant to, šiuo metu dalis amerikiečių yra linkę tikėti tokiais mitais, kaip iliuminatų, labiau nei bet kada“, – mano V. Swami.

„Jeigu R. A. Wilsonas būtų gyvas, jis iš dalies būtų patenkintas, bet būtų ir šokiruotas, – mano D. Bramwellas. – Kaip jie manė septintajame dešimtyje, kultūra buvo per daug įtempta. Tačiau dabar, rodos, padėtis yra gerokai laisvesnė. Galbūt stabilesne padėtis taps tuomet, kai žmonės ims kovoti su melagingomis žiniomis ir propaganda. Tik dabar pradedame suvokti, kaip socialiniai tinklai mus maitina idėjomis, kuriomis norime tikėti.“

Sąmokslo teorijų karalienė: Iliuminatai

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
27.05.2020 laikas 07:58 Šiame kaime nėra vietos senukams - kaip primityvios bendruomenės atsisveikindavo su gyvais senoliais?
Kartais anekdotuose ar net senose pasakose minimas keistas ir net šiek tiek žiaurus motyvas – šeimos senoliai yra nuvelkami į mišką ir ten paliekami mirti, kad nebūtų našta šeimai. Bet ar žinojote, kad kadaise įvairiuose pasaulio kraštuose tai buvo tikra tradicija, turėjusi gilią prasmę ir gana žiau...

Skaityti daugiau

27.05.2020 laikas 07:48 Netikro draugo požymiai: kaip atpažinti, kad jums slapta pavydi?
Laikykitės atokiau nuo netikro draugo. Kad vėliau susirgę neliktumėte stepėje ir nemelstumėte pagalbos – tai beprasmiška. Geriau su tokiu žmogumi nekeliauti nei per stepę, nei per gyvenimą…

Skaityti daugiau

27.05.2020 laikas 07:15 Iš kur atsiranda sapnai ir ką jie reiškia?
Kas tie sapnai? Ar verta į juos kreipti dėmesį, o gal tiesiog pamiršti kaip bereikšmius nakties vaizdinius? Nieko nėra labiau pažeidžiamo nei mokslinė teorija, kuri tėra trumpalaikis bandymas paaiškinti faktus, o ne pačią amžinąją tiesą....

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 22:31 Dvi gvazdikėlio galvutės per dieną padarys stebuklus!
Stebuklingai dings skausmas paėmus dvi gvazdikėlio galvutes, sutrynus jas pirštų galais ir įtrynus gautus miltelius vieton, kur pas jus mėlynė arba kažką skauda.

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 22:07 Kodėl svarbu kišenėje nešioti šio augalo lapus

Senovės gydytojai amžių amžius naudojo įvairiausius augalus, kad pagerintų atmosferą namuose. Šiai dienai daug žmonių apimti depresijos ir nuovargio, prasismelkiančio į visus plyšius. Kai mes dienų dienas žiūrime į ekranus, protas tampa miglotas, o nuotaika blogėja.

...

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 20:39 Nuostabus sąnarių receptas
Nulupkite 300-400 gramų česnako, sumalkite mėsmale, suberkite į vieno litro indelį ir užpilkite gero nerafinuoto augalinio aliejaus.

Skaityti daugiau