Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslaptingi Statiniai » 2019 » Lapkričio » 20

Paslaptingų Naskos dykumos piešinių kilmė dar nebus įminta

Mokslininkai neseniai atrado daugiau nei 140 naujų geoglifų, vadinamų Naskos linijomis. Tai paslaptingi senoviniai piešiniai, kuriuose vaizduojamos įvairiausios milžiniškos figūros. Visus šiuos piešinius galima pamatyti Naskos dykumoje, plytinčioje pietinėje Peru dalyje.

Šie milžiniški, išsibarstę žmonių, gyvūnų ir kitų objektų atvaizdai yra maždaug 2500 metų amžiaus, o kai kurios yra tokios didelės, kad jas galima pamatyti tik iš oro. Neseniai archeologai iš Japonijos Yamagata universiteto pranešė, kad 2004 metais pradėjo tyrimą, kurio metu atrado 143 anksčiau nežinomus Naskos geoglifus. Vieną iš jų aptiko dirbtinio intelekto principu paremta programa.

Manoma, kad šie naujai atrasti piešiniai buvo sukurti daugmaž 100 m.pr.m.e-300 mūsų eros metais. Nors kol kas tiksliai nėra aišku, kokia buvo šių piešinių paskirtis, mokslininkai jau žino, kaip jie buvo padaryti.

„Visos šios figūros buvo įamžintos žemėje nukeliant juodus akmenis ir taip atveriant baltą smėlį po jais“, – aiškina tyrimo komanda.

Anksčiau mokslininkų pateiktose teorijose buvo teigiama, kad Naskos žmonės kūrė šiuos piešinius tokius didelius tam, kad juos iš dangaus pamatytų dievai; taip pat buvo manoma, kad jie galėjo tarnauti kaip tam tikri astronominiai kelrodžiai.

Arčiau tiesos

Tačiau naujame tyrime, kuriam vadovavo antropologas ir archeologas Masato Sakai, komanda analizavo aukštos kokybės palydovines nuotraukos, padarytas virš Naskos regiono, o taip pat ir fiziškai tyrinėjo tas vietas. Galiausiai mokslininkai padarė išvadą, kad egzistuoja du geoglifų tipai.

Seniausi piešiniai, sukurti tarp 100 m.pr.m.e. ir 100-ųjų mūsų eros metų, yra vadinami B tipo geoglifais ir ekspertai sako, kad jie yra mažesni nei 50 metrų ilgio. Tuo tarpu A tipo geoglifai yra didesni nei 50 metrų ilgio, o pats didžiausias šio tipo piešinys yra didesnis nei 100 metrų ilgio.

Nors kol kas pilnai tai nebuvo patvirtinta, mokslininkai mano, kad A tipo geoglifai dažniausiai vaizduoja gyvūnus, o tokie dideli jie buvo dėl to, kad čia buvo atlikinėjami ir įvairūs ritualai. Tuo tarpu B tipo geoglifai dažniausiai randami šalia kelio, todėl mokslininkai mano, kad jie galėjo padėti susiorientuoti keliautojams, kurie galbūt keliauja prie kurio nors A tipo geoglifo.

Be to, kai kurie B tipo piešiniai yra labai maži: mažiausiai iš visų naujai atrastų geoglifų yra vos 5 metrų ilgio. Jį atrasti buvo pakankamai sunku – ypač dėl to, kad per tokį ilgą laiko tarpą linijos išbluko, o Naskos dykumos regionas yra be galo didelis.

Norėdami atrasti kiek įmanoma daugiau nematytų piešinių, Japonijos mokslininkai ėmė bendradarbiauti su JAV programinės ir techninės įrangos įmone IBM, kuri sukūrė programą, paremta giluminio mokymosi (angl. deep learning) dirbtiniu intelektu. Ši programa atliko geoerdvinę analizę, vadinamą „IBM PAIRS Geoscope“.

Analizės metu buvo peržiūrėta daugybė Naskos regiono dronais ir palydovais darytų nuotraukų – siekiant aptikti ženklus, bylojančius apie dar neatrastus geoglifus. Ilgainiui sistema rado atitikmenį – tai buvo neryški B tipo geoglifo linija, primenanti humanoidą, stovintį ant dviejų kojų.

Nors simbolinė šio piešinio reikšmė nėra žinoma, mokslininkai sako, kad jis buvo rastas šalia kelio – todėl gali būti, jog jis turėjo nukreipti keliautojus reikiama linkme.

Bet kokiu atveju, toks tyrimas kuria labai įdomią sąsają tarp senovės ir dabarties pasaulio – itin pažengusi programa, sukurta modernios žmonijos civilizacijos, tyrinėja simbolines sistemas, kurias sukūrė ir paliko senovės žmonės.

Žinoma, nepaisant visų šių naujų atradimų, Naskos linijų paslaptis bent jau kol kas dar nebus įminta. Tyrėjų komanda ir toliau planuoja nagrinėti šiuos piešinius, tad galbūt ateityje sulauksime dar daugiau šiurpuliuką keliančių, bet tuo pačiu ir juokingų senovinių piešinių.

Parengta pagal „Science Alert“. Yamagata universiteto nuotr., Publikuoja: lrytas.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
19.01.2022 laikas 19:05 Gamtos anomalijos – apskritimai ant ledo
Paslaptingas reiškinys, analogiškas ratams laukuose, vis dažniau atsiranda… ant ledo. Idealios formos, didesnius ir mažesnius ratus žmonės aptinka Šiaurės Amerikoje, Rusijoje, Vokietijoje, Anglijoje. Dažniausiai šis reiškinys pastebimas Skandinavijoje. paslaptingas reiškinys, ledo ratai, anomalijos...

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 18:39 Mistinės vietos. Kalnų Šorija. Jie atėjo iš tų laikų, iš miglotos priešistorės

Sibiro Kalnų Šorija – paslaptinga, mitais ir legendomis apipinta vieta, kuri iki šiolei populiariausia buvo pasakojimais apie sniego žmogų.

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 18:22 Protingi žmonės gyvena netvarkoje, keikiasi ir vėlai eina gulti
Kaip dažnai kalbėdami vartojate keiksmažodžius? Jus kritikuoja dėl netvarkos miegamajame? Jūs vėlai einate miegoti? Žinoma, tai laikoma blogais įpročiais, tačiau tikite ar ne, bet jie rodo aukštą intelekto lygį ir sąžiningumą. Suintrigavo? Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau....

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 09:20 Gyvūnus ir augalus Žemėje tikrai veikia Saulės ir Mėnulio gravitacija
Šie du dangaus kūnai, kuriuos mes matome danguje dienos ir nakties metu, daro kur kad didesnę įtaką gyvūnams ir augalams Žemėje, nei jūs galėtumėte pamanyti.

Skaityti daugiau

18.01.2022 laikas 22:27 7 požymiai, kad gyvenate svetimą gyvenimą ir kaip tai ištaisyti?

Visi norime gyventi savo svajonių gyvenimą, kupiną laisvės ir malonumų. Tačiau kažkuriuo momentu žmogus pradeda sekti svetimų nustatymų. Žinokite, pakeisti įvykių eiga niekada ne per vėlu.

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 09:03 Receptai | Patiekalai Gaminamės namuose: lydytas sviestas be laktozės

Jau gana ilgą laiką mano patys mėgstamiausi riebalai, kuriuose savaitgaliais kepu blynus, o kiekvieną dieną ištirpinusi kepu ne tik daržoves yra lydytas ghi (ghee) sviestas.

Skaityti daugiau

17.01.2022 laikas 23:26 Receptai | Patiekalai Naminis prieskonių mišinys Za’atar

Jeigu būti visai tiksliems, tai za’atar’as yra augalas, bet šiomis dienomis paminėjus žodį za’atar jis įprastai yra suvokiamas kaip prieskonių mišinys, neatsiejamas nuo Vidurio Rytų virtuvės. Ir vieno recepto jis tikrai neturi.

...

Skaityti daugiau

17.01.2022 laikas 23:26 Receptai | Patiekalai Kepti baklažanai su česnakiniu padažu

Gyvenimas yra tiesiog fantastiškas, kai mūsų maistas toks lengvas, spalvotas, sveikas ir LABAI SKANUS. Šį kartą parodysiu kaip pasigaminti tobulus iškeptus baklažanus su fantastišku padažu. Galiu garantuoti, kad šis patiekalas tikrai patiks ne tik vegetarams.

...

Skaityti daugiau