- 07.05.2021
- 0.0 Reitingas
- 595 Peržiūros
- Komentarai
Yra nemažai publikacijų, kuriose kalbama apie neabejotiną žemų temperatūrų naudą - maudymąsi eketėje, vaikščiojimą basomis po sniegą, bėgiojimą ristele su apnuogintu torsu, įvairūs šalti įvyniojimai, kriosauna. Prisiminkime, pavyzdžiui, Sebastianą Kneipą.
Apie tai, kad trumpalaikio poveikio šalčiu seansai pažeistiems sąnariams teikia naudą, aš kalbu nuolat. Ir, žinoma, gaunu nustebusių klausimų: “Ar neperšals mano sąnariai? Ar nepersišaldysiu inkstų ar prostatos?” ir pan. Atsakymas - vienareikšmiškas: niekada! Bet klausimų vis dėlto lieka. Vadinasi, šia tema reikia dar kalbėti, todėl pabandysiu dar kartą paaiškinti.
Egzistuoja dvi funkcinės vidinės organizmo aplinkos pastovumo užtikrinimo sistemos. Tai termoreguliacija, t.y. organizmo gebėjimas reaguoti į aukštų ir žemų aplinkos temperatūrų poveikį, nesutrikdant vidaus organų - plaučių, inkstų, dubens ertmės organų - funkcijų, ir adaptacija, t.y. organizmo prisitaikymas ilgą laiką veikti karščio ar šalčio sąlygomis.
Šios dvi organizmo reakcijos į išorinį šalčio ir šilumos poveikį būdingos visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų fizinių duomenų. Bet, ir tai ne paslaptis, netreniruoti žmonės blogiau pakelia karštį ir ypač šaltį. Jie man rašo apie tai, manydami, kad viena iš svarbiausių jų nugaros ir sąnarių skausmų priežasčių yra persišaldymas.
Kiek kartų teko girdėti: “Mane perpūtė lauke, prie lango, sodyboje.” Pagal šias priežastis kaip gydomosios priemonės skiriamos įvairios šildančios procedūros, nes, sakant “persišaldymas” galvoje turimas uždegimas.
Pasiaiškinkime. Uždegimas - tai minkštųjų audinių reakcija į mikrocirkuliacijos sutrikimą, kuris savo ruožtu atsiranda dėl stuburo giliųjų raumenų ir sąnarių spazmų. Spazmai formuojasi ilgą laiką ir dažnai net nepastebimai žmogui, bet gali atsirasti ir dėl ilgo sėdėjimo vienoje pozoje ar neadekvataus fizinio krūvio.
Pagal termoreguliacijos dėsnius, atsakant į išorinį šalčio poveikį, organizmo viduje gaminasi šiluma, sustiprėja kraujotaka. Kai yra užsistovėjimas giliuosiuose stuburo raumenyse ir sąnariuose (tai būdinga netreniruotiems žmonėms), termoreguliacija sutrinka. Šių žmonių mikrokraujagyslės - kapiliarai (o jų kiekvienoje ląstelėje yra 3-4) dažniau, negu treniruotų žmonių, būna spazmuoti. Taip, išorinis šalčio poveikis gali sukelti nedirbančių raumenų spazmus. Medicinoje tai vadinama “provokacija”, o ne “priežastimi”. Dirbančiuose raumenyse kapiliarų spazmų nėra; atliekant pratimus, atkuriama mikrocirkuliacija, vadinasi, atsakant į išorinį šalčio poveikį pratimų dėka sustiprėja kraujotaka. O skausmai, susiję su minkštųjų audinių pabrinkimu, t.y. mikrocirkuliacijos sutrikimu,
pranyksta. Kokia turi būti šaltos procedūros trukmė?
Nenustosiu kartoti: VOS 5 SEKUNDĖS! Paskutiniai fiziologijos tyrinėjimai įrodė, kad egzistuoja streso baltymai, kuriuos gamina smegenys dėl šokinio (trumpalaikio) šalčio poveikio organizmui. Šie streso baltymai yra tam tikra vidaus organų apsauga nuo išeminių procesų ir onkologinių susirgimų. Vadinasi, jei reguliariai panirsime į vonią su šaltu vandeniu 5 sekundėms, jei pastovėsime po šaltu dušu 15-20 sekundžių, tai padės mums numalšinti skausmus nugaroje ir sąnariuose, taip profilaktiškai apsisaugoti nuo daugelio susirgimų.
Jei reikia vietinio poveikio, ant skaudančio sąnario dedame kompresą su ledu ir laikome 5-7 sekundes. Po bet kurios iš minėtų procedūrų kūną ar atšaldytą sąnarį sausai nuvalyti šiurkščiu rankšluosčiu. Atsakymas bus karštis visame kūne arba sąnaryje, t.y. atkuriama mikrocirkuliacija.
O jei jūs vietoje krioterapijos pasirinktumėte šildančius tepalus, šuns vilną ir panašiai, tai pagal termoreguliacijos dėsnius, kaip atsakas į išorinę šilumą viduje ims spazmuoti ir taip jau spazmuotos mikrokraujagyslės. Todėl po trumpalaikio palengvėjimo toliau vystosi artrozė, kurią gydant nuskausminamieji preparatai praktiškai neveikia.
Pagalvokite ir nuspęskite, kas jums geriau: 5 sekundės gydomojo šalčio ar sąnarių skausmas iki gyvenimo pabaigos...
Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.
Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, receptų, norite pranešti naujieną, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!
* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau