Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2019 » Rugsėjo » 13

Po Europa rastas „paskendęs“ mantijos žemynas

Po Europos pietine dalimi tūno ištisas „paskendęs“ žemynas. Ir dabar mokslininkai sukūrė pačią detaliausią jo rekonstrukciją, rašo „Live Science“.

Pradingęs „Didžiosios Adrijos“ žemynas, susiformavo maždaug prieš 240 mln. metų – jis atskilo nuo Gondvanos – pietinio superžemyno, kurį sudarė dabartinė Afrika, Antarktida, Pietų Amerika, Australija ir kitos didelės sausumos masės.

Didžioji Adrija buvo didžiulis žemynas. Jis driekėsi nuo tos vietos, kur dabar yra Alpės, iki Irano, nors ir ne visas jis buvo virš vandens. Panašu, kad tai buvo salų arba salynų grandinė, teigia pagrindinis naujo tyrimo autorius, Utrechto universiteto (Nyderlandai) Žemės mokslų fakulteto pasaulinės tektonikos ir paleogeografijos katedros vadovas Douwe van Hinsbergenas. „Tai būtų puiki vieta panardyti“, – komentavo tyrimo vadovas.

D.Hinsbergenas su kolegomis ištisą dešimtmetį rinko ir analizavo uolienas, kurios kadaise buvo šio senovinio kontinento dalis. Kalnų, kuriuose pavyko rasti Didžiosios Adrijos uolienų, esama net trijose dešimtyse valstybių, teigė tyrimo vadovas. „Kiekvienoje valstybėje atliekami savo geologiniai žvalgymai, sudaromi savi žemėlapiai, vyrauja savos istorijos apie savus kontinentus. Mes visus šiuos duomenis sujungėme į vieną bendrą didelį paveikslą“, – sakė D.Hinsbergenas.

Geologija, gamta, mokslas, adrija, paranormal.lt

 Taip Žemė galėjo atrodyti prieš 140 mln. metų ©Utrechto universiteto iliustr.

Žemės paviršiuje plūduriuoja didžiulės tektoninės plokštės, kurios juda viena kitos atžvilgiu Adrija priklausė Afrikos tektoninei plokštei (bet nebuvo Afrikos žemyno dalis, nes du žemynus skyrė vandenynas), kuri iš lėto sprūdo po Eurazijos tektonine plokšte toje vietoje, kur dabar yra pietinė Europa.

Maždaug prieš 100-120 mln. metų Didžioji Adrija atsitrenkė į Europą ir pradėjo smukti po ja, tačiau kai kurios Adrijos uolienos buvo pernelyg lengvos, todėl nenuskendo į Žemės mantiją – jos buvo „nugremžtos“. Mokslininkas siūlė palygint tai su delno pakišimu po stalu ir lėtu stūmimu tolyn. Rankovė susiraukšlėja. Iš tokio susiraukšlėjimo susidarė kalnų grandinės – tokios, kaip Alpių. Be to, senovinės uolienos liko paviršiuje, kur jas gali surasti geologai.

D.Hinsbergenas su kolegomis Adrijos uolienas atpažindavo pagal mažyčius magnetiškus mineralus, kuriuos uolienose suformavo senovinės bakterijos. Šios bakterijos magnetines daleles gamindavo tam, kad galėtų orientuotis pagal Žemės magnetinį lauką. Bakterijai žuvus magnetinių savybių turintys mineralai tampa nuosėdų dalimi, sakė tyrimo vadovas.

Bėgant laikui nuosėdos pavirsta akmenimi, o magnetiniai kristalai sustingsta tokioje orientacijoje, kokioje buvo prieš milijonus metų. D.Hinsbergenas su kolegomis išsiaiškino, kad daugelyje tyrinėtų regionų esama tokių uolienų, kurių mineralai labai smarkiai pasisukę.

Maža to, mokslininkas su kolegomis sujungė didžiules uolienas, kurios kadaise sudarė vientisus luitus – vulkaninėse juostose ar dideliuose koraliniuose rifuose. Tektoninių juostų judėjimas šiuos luitus išsvaidė tarsi lėkštės šukes.

„Tai yra tarsi milžiniška dėlionė. Visos detalės yra išmaišytos, o aš pastaruosius metus tą galvosūkį ir sprendžiau“, – sakė D.Hinsbergenas. Į pagalbą mokslininkai pasitelkė ir programinę įrangą, padėjusią sudaryti detalius senovinio žemyno žemėlapius bei patvirtino, kad prieš susidurdamas su Europa jis judėjo į šiaurę ir šiek tiek sukosi.

Po ilgamečio darbo Viduržemio jūros regione D.Hinsbergenas ėmėsi pradingusių tektoninių plokščių rekonstrukcijos Ramiajame vandenyne. „Bet tikriausiai grįšiu – gal po 5 ar 10 metų – kai jauni studentai parodys man mano klaidas. Grįšiu ir pažiūrėsiu, ar galiu tas klaidas ištaisyti“, – sakė mokslininkas.

Su pilnos apimties moksliniu straipsniu galima susipažinti čia.

Publikuoja: 15min.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
19.01.2022 laikas 19:05 Gamtos anomalijos – apskritimai ant ledo
Paslaptingas reiškinys, analogiškas ratams laukuose, vis dažniau atsiranda… ant ledo. Idealios formos, didesnius ir mažesnius ratus žmonės aptinka Šiaurės Amerikoje, Rusijoje, Vokietijoje, Anglijoje. Dažniausiai šis reiškinys pastebimas Skandinavijoje. paslaptingas reiškinys, ledo ratai, anomalijos...

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 18:39 Mistinės vietos. Kalnų Šorija. Jie atėjo iš tų laikų, iš miglotos priešistorės

Sibiro Kalnų Šorija – paslaptinga, mitais ir legendomis apipinta vieta, kuri iki šiolei populiariausia buvo pasakojimais apie sniego žmogų.

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 18:22 Protingi žmonės gyvena netvarkoje, keikiasi ir vėlai eina gulti
Kaip dažnai kalbėdami vartojate keiksmažodžius? Jus kritikuoja dėl netvarkos miegamajame? Jūs vėlai einate miegoti? Žinoma, tai laikoma blogais įpročiais, tačiau tikite ar ne, bet jie rodo aukštą intelekto lygį ir sąžiningumą. Suintrigavo? Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau....

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 09:20 Gyvūnus ir augalus Žemėje tikrai veikia Saulės ir Mėnulio gravitacija
Šie du dangaus kūnai, kuriuos mes matome danguje dienos ir nakties metu, daro kur kad didesnę įtaką gyvūnams ir augalams Žemėje, nei jūs galėtumėte pamanyti.

Skaityti daugiau

18.01.2022 laikas 22:27 7 požymiai, kad gyvenate svetimą gyvenimą ir kaip tai ištaisyti?

Visi norime gyventi savo svajonių gyvenimą, kupiną laisvės ir malonumų. Tačiau kažkuriuo momentu žmogus pradeda sekti svetimų nustatymų. Žinokite, pakeisti įvykių eiga niekada ne per vėlu.

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 09:03 Receptai | Patiekalai Gaminamės namuose: lydytas sviestas be laktozės

Jau gana ilgą laiką mano patys mėgstamiausi riebalai, kuriuose savaitgaliais kepu blynus, o kiekvieną dieną ištirpinusi kepu ne tik daržoves yra lydytas ghi (ghee) sviestas.

Skaityti daugiau

17.01.2022 laikas 23:26 Receptai | Patiekalai Naminis prieskonių mišinys Za’atar

Jeigu būti visai tiksliems, tai za’atar’as yra augalas, bet šiomis dienomis paminėjus žodį za’atar jis įprastai yra suvokiamas kaip prieskonių mišinys, neatsiejamas nuo Vidurio Rytų virtuvės. Ir vieno recepto jis tikrai neturi.

...

Skaityti daugiau

17.01.2022 laikas 23:26 Receptai | Patiekalai Kepti baklažanai su česnakiniu padažu

Gyvenimas yra tiesiog fantastiškas, kai mūsų maistas toks lengvas, spalvotas, sveikas ir LABAI SKANUS. Šį kartą parodysiu kaip pasigaminti tobulus iškeptus baklažanus su fantastišku padažu. Galiu garantuoti, kad šis patiekalas tikrai patiks ne tik vegetarams.

...

Skaityti daugiau