- 15.09.2024
- 0.0 Reitingas
- 150 Peržiūros
- Komentarai
2020 m. lapkritį netikėta banga, pakėlusi plūdurą prie Britų Kolumbijos krantų į neįtikėtiną aukštį, atskleidė nevaldomų bangų paslaptis, kurios ilgą laiką buvo laikomos mitais. Mokslininkai dabar stengiasi suprasti šiuos ekstremalius jūros reiškinius, kurie gali turėti didelį poveikį tiek jūrų operacijoms, tiek vartotojų saugumui.
Geltonai pavaizduotas plūduras „klaidžiojančios bangos“ animacijoje. (MarineLabs)
2020 m. lapkritį netikėtai užklupo keista banga, pakėlusi vienišą plūdurą prie Britų Kolumbijos krantų į 17,6 m aukštį (58 pėdų).
Keturių aukštų vandens siena buvo galutinai patvirtinta 2022 m. vasarį kaip ekstremaliausia tuo metu užfiksuota nesąžininga banga.
Manoma, kad toks išskirtinis įvykis pasitaiko tik kartą per 1 300 metų. Ir jei plūduras nebūtų buvęs paimtas į kelionę, galbūt niekada nebūtume sužinoję, kad tai apskritai įvyko.
Ilgus šimtmečius nevaldomos bangos buvo laikomos tik jūriniu folkloru. Tik 1995 m. mitas tapo faktu. Pirmąją naujųjų metų dieną beveik 26 metrų (85 pėdų) aukščio banga staiga trenkėsi į naftos gręžimo platformą maždaug už 160 km nuo Norvegijos krantų.
Tuo metu vadinamoji Draupnerio banga prieštaravo visiems ankstesniems mokslininkų sudarytiems modeliams.
Nuo to laiko užfiksuota dar dešimtys nevaldomų bangų (kai kurios net ežeruose), ir nors netoli Uclueleto, Vankuverio saloje, iškilusi banga nebuvo aukščiausia, jos santykinis dydis, palyginti su aplinkinėmis bangomis, buvo beprecedentis.
Mokslininkai nevaldomą bangą apibrėžia kaip bet kokią bangą, kurios aukštis dvigubai viršija aplinkinių bangų aukštį. Pavyzdžiui, Draupnerio banga buvo 25,6 m aukščio, o kaimyninės bangos - tik 12 m aukščio.
Palyginimui, Uclueleto (Ucluelet) banga buvo beveik tris kartus didesnė už savo bendraamžes.
„Proporcingai Uclueleto banga greičiausiai yra pati ekstremaliausia kada nors užfiksuota nevaldomoji banga, - aiškino Viktorijos universiteto fizikas Johannesas Gemmrichas (Johanesas Gemmrichas, 2022 m.).
„Tiesiogiai stebėtos tik kelios nesąžiningos bangos aukštose jūros būsenose, ir nė viena tokio dydžio“.
Šiandien mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti, kaip susiformuoja nesąžiningos bangos, kad galėtume geriau numatyti, kada jos kils. Tai apima nevaldomų bangų matavimus realiuoju laiku, taip pat modelius, kaip jas sukelia vėjas.
Ucluelet bangą užfiksavusį plūdurą kartu su dešimtimis kitų plūdurų jūroje pastatė tyrimų institutas „MarineLabs“, siekdamas daugiau sužinoti apie gelmėse tykančius pavojus.
Net ir tada, kai keistos bangos kyla toli nuo kranto, jos vis tiek gali sugriauti jūrines operacijas, vėjo jėgaines ar naftos platformas. Jei jos pakankamai didelės, gali kilti pavojus net paplūdimių lankytojų gyvybei.
Laimei, nei Uclueleto, nei Draupnerio bangos nepadarė didelės žalos ir nenusinešė gyvybių, tačiau kitos nevaldomos bangos taip pat yra nutikusios.
Pavyzdžiui, dabar manoma, kad kai kurie laivai, dingę XX a. septintajame dešimtmetyje, buvo nuskandinti staiga užgriuvusių bangų. Likusios plūduriuojančios nuolaužos atrodo tarsi milžiniškos baltosios kepurės darbas.
Deja, 2020 m. atliktame tyrime prognozuojama, kad bangų aukštis šiaurinėje Ramiojo vandenyno dalyje dėl klimato kaitos didės, o tai reiškia, kad Ucluelet banga gali neišlaikyti savo rekordo taip ilgai, kaip rodo dabartinės mūsų prognozės.
„Plačiai matuodami pasaulio pakrantes, siekiame pagerinti jūrų operacijų ir pakrančių bendruomenių saugumą ir sprendimų priėmimą, - sakė „MarineLabs“ generalinis direktorius Scott Beatty.
„Užfiksuoti šią kartą per tūkstantmetį pasitaikančią bangą tiesiog mūsų kieme - tai jaudinantis pakrančių tyrimų galios rodiklis, galintis pakeisti jūrų saugumą.“
Tyrimas paskelbtas žurnale „ Scientific Reports“.
Ankstesnė šio straipsnio versija buvo paskelbta 2022 m. vasario mėn.
Naujienos apie temą:
Naujausi tyrimai rodo, kad didžiųjų bangų dažnumas ir aukštis šiaurinėje Ramiojo vandenyno dalyje gali didėti dėl klimato kaitos. „MarineLabs“ institutas nuolat stebi šiuos reiškinius, siekdamas pagerinti jūrų saugumo standartus.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau