Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2019 » Kovo » 19

Traška sąnariai? Kas iš tiesų skleidžia tuos garsus? Ar dėl to reikėtų sunerimti?

Sąnariai gali skleisti gausybę garsų: pokšėjimą, spragsėjimą, trakšėjimą, brūžinimo, trynimo ar klapsėjimo garsą. Visiems šiems garsams apibūdinti skirtas terminas crepitus, kilęs iš lotyniško žodžio, reiškiančio „girgždėti“. Lietuviškai ši sąnarių problema vadinama krepitu.

Krepitą gali patirti įvairaus amžiaus žmonės, tačiau jis dažniau kankina vyresnius. Tad kas sukelia krepitą?

Kaip rašo sciencealert.com, sąnarių ertmėse susiformuojantys oro burbuliukai yra dažniausia pokšinčio garso priežastis. Garsas atsiranda tose sąnarių vietose, kur skysčio kiekis atskiria du kaulus. Sąnarius atsiskirti gali priversti įprasti kasdieniai judesiai, tai gali nutikti ir sąmoningai – pavyzdžiui, atsidūrus osteopato rankose. Kai taip nutinka, žemas slėgis sąnarių ertmėje paskatina sinoviniame skystyje (natūraliame sąnarių lubrikante) esančias dujas suformuoti dujų ertmę, kuri susidaro iš deguonies, azoto ir anglies dvideginio.

Susidaręs garsas gali skambėti grėsmingai, ypač tuomet, jei sąnariai tokį garsą skleidžia nedažnai, tačiau jis retai reiškia, kad kažkas yra blogai.

Mokslinė diskusija

Jau seniai kilo daug diskusijų dėl to, kaip minėtieji oro burbuliukai sukelia traškėjimo garsą. Pirmą kartą anatomai šį reiškinį mėgino suprasti 1947 metais – tuomet buvo atliktas pirmasis tyrimas. Mokslininkai padarė išvadą, kad burbuliukai susiformuoja po to, kai pasigirsta pokšėjimo garsas.

Tačiau tolesnis tyrimas tvirtino, jog iš tiesų triukšmingas garsas atsiranda dėl burbuliukų protrūkio. Mokslinis konfliktas paskatino gausybę diskusijų ir nebuvo išspręstas iki 2015 metais atlikto realaus laiko medicininės vizualizacijos tyrimo, analizavusio sąnarių ertmes ir įrodžiusio, kad būtent burbuliukų susiformavimas sukuria garsą.

Praeina kiek laiko, kol dujų ir vėl prisikaupia – štai todėl nepavyksta iš karto ir vėl trakštelėti sąnariais. Tie, kuriems pasireiškia sąnarių hipermobilumas – sąnarių būklė, kuomet jie yra labai lankstus ir laisvi, o jų judesių amplitudė yra daug didesnė už normą – dažnai patiria krepitą. Taip yra todėl, kad jų sąnariai gali lengvai pratįsti toliau, o tokiu būdu susidaro galimybė formuotis oro ertmei. Sąnarių hipermobilumas (kuris skiriasi nuo sąnarių hipermobilumo sindromo) yra labai dažna būklė – jis paveikia 10–20 procentų žmonių.

Hipermobilumas yra paveldimas, tad sąnariai gali traškėti visai šeimai. Galbūt vaikystėje teko girdėti, kad sąnarių traškinimas sukelia artritą. Tačiau keli tyrimai įrodė, jog tai netiesa. Vienas mokslininkas buvo taip pasišventęs išsiaiškinti, ar sąnarių traškinimas sukelia artritą, kad vienos rankos piršto sąnarius traškino 60 metų.

Vėliau atlikta diagnostika parodė, jog rankoje nėra jokių artrito požymių. Kartais garsą sukelia anatominės priežastys. Taip nutinka, kai sausgyslės (audinių konstrukcija, jungianti raumenis su kaulu) pasislenka dėl kaulų išsikišimų, o tuomet greitai šauna atgal į savo vietą. Toks garsas paprastai pasigirsta keliuose, kai sėdimą padėtį pakeičia stovima, arba kuomet lipama laiptais, nes tuomet kelį kertančios sausgyslės pasislenka per sąnarį.

Taip vis dažniau nutinka senstant, nes raumenys praranda elastingumą, sumažėja jų apimtis ir pajėgumas. Tuo pačiu metu vyksta ir sausgyslių pokyčiai – jos tampa standesnės. Šie pokyčiai prisideda prie garsų atsiradimo, kadangi audiniai liečiasi su kaulu. Pokšėjimo garsas dažniausiai nesukelia skausmo ir nerimauti dėl jo neverta.

Kada vertėtų sunerimti?

Sąnarių ertmėse kaulų paviršiai, kurie liečiasi vienas su kitu, yra padengti kremzlės sluoksniu. Kremzlė sušvelnina dviejų kaulų sąveiką. Tačiau sąnarių ligų, pavyzdžiui, osteoartrito, atveju kremzlė nusidėvi. Dėl šios priežasties kaulai tiesiogiai liečia vienas kitą, todėl atsiranda nemalonus ir skausmingas pojūtis bei garsas.

Žvelgiant pasauliniu mastu, osteoartritas paliečia pusę vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių. Osteoartrito sukeliamas skausmas gali būti palengvinamas įvairiomis priemonėmis. Skausmą ir paciento būklę būtina ištirti.

Triukšmingi sąnariai yra dažnas reiškinys. Dažniausiai tai sukelia tik psichologinį diskomfortą, o ne reiškia rimtas problemas. Tokiu atveju nerimauti nėra dėl ko. Pastebėta, kad antilopės sąmoningai traškina keliais – taip gyvūnai siekia pademonstruoti savo kovos meistriškumą.

Svarbu pažymėti, jog bet kokį skausmą sukeliantį ar ilgai užsitęsiantį iš sąnarių sklindantį garsą turėtų ištirti gydytojai.

Foto: ©Daniel Sone | commons.wikimedia.org Šaltinis: delfi.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
18.09.2018 laikas 08:10 Receptai Vaistažolių mišiniai glaukomai gydyti, profilaktikai
Glaukoma liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai glaukomai gydyti, profilaktikai, glaukoma, glaukomos gydymas, receptai glaukomai, vaistažolės glaukomai, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip ...

Skaityti daugiau

20.12.2017 laikas 15:58 Receptai Receptai lieknėjantiems (šunobelės, mėtų)

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Organizmo valymas. Ingredientai: šunobelės šaknų, mėtų lapų, dilgėlių lapų, ajero šaknų.

Skaityti daugiau

04.01.2018 laikas 10:18 Receptai Baltymų kaukė
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: riebios veido odos. Ingredientai: Baltymas, Citrinų sulčių.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
14.11.2024 laikas 12:50 Senovės Egipto gyventojų ligos: istorija ir šiuolaikiniai atspindžiai
Senovės Egipto civilizacija, viena iš pažangiausių senovės kultūrų, ne tik puikavosi savo architektūra, bet ir kovojo su įvairiomis ligomis, kurios vis dar pasitaiko šiandien. Nuo dantų skausmo iki infekcinių ligų, šie sveikatos iššūkiai atskleidžia,...

Skaityti daugiau

14.11.2024 laikas 12:42 Gango upės vagos pokyčiai: žemės drebėjimo poveikis prieš 2500 metų
Prieš 2500 metų Gango upės vagos kryptis dramatiškai pasikeitė dėl stipraus žemės drebėjimo, turinčio didelį poveikį Bangladešui ir jo ekologinei sistemai. Šis įvykis ne tik transformavo upės tėkmę, bet ir atskleidė, kaip geologinės jėgos gali formuo...

Skaityti daugiau

14.11.2024 laikas 12:36 Vezuvijaus išsiveržimas: išgyvenusiųjų istorijos ir padariniai
79-aisiais metais rugpjūčio mėnesį Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimas sunaikino senovinius romėnų miestus, tokius kaip Pompėja ir Herkulanėjus, palikdamas tūkstančius gyvybių. Nors šis įvykis dažnai vaizduojamas kaip visiškas sunaikinimas, naujausi t...

Skaityti daugiau

14.11.2024 laikas 07:58 Pilotas liudija, kad Billas Gatesas purškia chemtreilus, kad sukeltų pilietinį karą Amerikoje
Šiandien, kai vis daugiau informatorių prabyla apie chemtreilų programą, pasaulis susiduria su neįtikėtina realybe: ar tai tik sąmokslas, ar reali grėsmė mūsų sveikatai? Drąsūs pilotai, turintys misiją atskleisti šias veiklas, teigia, kad virš mūsų g...

Skaityti daugiau

13.11.2024 laikas 17:19 Emocijų vagių fenomenas: kaip atpažinti ir apsisaugoti?
Santykiai gali būti sudėtingi ir kupini emocijų, tačiau kartais galime susidurti su partneriais, kurie tik imasi, bet nieko neduoda mainais. Emocijų vagys, pažįstami kaip emocionalūs alfonsai, sugeba sukurti iliuziją, kad jie myli, tačiau iš tiesų ti...

Skaityti daugiau