Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2018 » Lapkričio » 16

Liga. Tuberkuliozė. Tuberkuliozės simptomai ir požymiai

Tuberkuliozė – labiausiai paplitusi infekcinė liga, kuria užsikrėtę yra daugiau nei du milijardai žmonių visame pasaulyje, daugiausia – besivystančiose šalyse. Kasmet nuo jos miršta 2 milijonai žmonių, užregistruojama 9 milijonai naujų ligos atvejų. 

Dauguma (90 %) užsikrėtusiųjų serga asimptomine, lėtine ligos atmaina. Tinkamai nepradėjus gydymo yra 10 procentų tikimybė, kad ši liga išsivystys į aktyvią tuberkuliozės formą, kuria susirgus mirtingumas siekia 50 procentų. 

tuberkuliozė, čiaudėjimas, ligos, tuberkuliozės simptomai,tuberkuliozė

Tai - gyvybei grėsminga lėtinė infekcinė liga, pirmiausiai pakenkianti į plaučius. Ją sukelia Mycobacterium tuberculosis ir Mycobacterium bovis bakterijos. 

tuberkuliozė, čiaudėjimas, ligos, tuberkuliozės simptomai,tuberkuliozė

Pirmiausiai pakenkiami plaučiai, tačiau gali būti pažeistas bet kuris organas (virškinimo traktas, smegenų dangalai, šlapimo išskyrimo sistema,sąnariai, limfinė sistema ir tt.).

Kai sergantysis aktyvia tuberkuliozės forma kosi, čiaudi ar net kalba, tuberkuliozės mikobakterijos patenka į aplinkos orą. Įkvėpdamas orą su tuberkuliozės sukėlėjais užsikrečia sveikas žmogus. Užsikrėtimui tuberkulioze paprastai reikia ilgo ir gan artimo kontakto su sergančiuoju, todėl didesnis šansas užsikrėsti tuberkulioze nuo sergančio šeimos nario ar bendradarbio. 

Net ir įkvėpus tuberkuliozės mikobakterijų, ligos simptomai gali ir neišsivystyti. Žmogus yra infekuotas tuberkuliozės mikobakterijomis, jo organizme esti ligos sukėlėjų, tačiau imuninė sistema sugeba apsaugoti nuo jų žalingo poveikio. Tiems žmonėms ligos simptomai nepasireiškia ir jie nesuserga. 

Svarbu atskirti buvimą infekuotu tuberkuliozės mikobakterijomis nuo aktyvios tuberkuliozės. 

Aktyvios tuberkuliozės metu žmogus gali užkrėsti kitus, jam reiškiasi ligos simptomai. 

tuberkuliozė,čiaudėjimas, ligos, tuberkuliozės simptomai, tuberkuliozė

Ligos rizikos veiksniai: 

• nusilpusi imuninė sistema (ŽIV, gydymas gliukokortikoidais, chemoterapija ir kt. susilpnina imuninę sistemą) 
• artimas kontaktas su sergančiuoju aktyvia tuberkulioze 
• gyvenimas Afrikoje , Azijoje, Lotynų Amerikoje, buvusiose Sovietų sąjungos šalyse (ten yra didelis tuberkuliozės paplitimas). 
• vyriška lytis (visgi manoma, kad sergamumo ir mirtingumo skirtumų priežastys yra labiau socialinės nei biologinės) 
• vyresnis amžius (senėjimas bei lydinčios ligos didina riziką) 
• piktnaudžiavimas alkoholiu ir narkotikais 
• prasta mityba 
• darbas sveikatos priežiūros įstaigose 
• keliavimas į didelio ligos paplitimo šalis 

Ligos simptomai ir požymiai: 

• 3 ir daugiau savaičių trunkantis kosulys. Gali būti stebimi kraujingi skrepliai 
• nepaaiškinamas svorio kritimas 
• nuovargis 
• karščiavimas (temperatūra nebūna aukšta) 
• naktinis prakaitavimas 
• šaltkrėtis 
• prastas apetitas 

Jei tyrimais nustatoma, kad pacientas yra infekuotas tuberkuliozės mikobakterijomis, bet neserga aktyvia tuberkulioze, gydytojas gali rekomenduoti prevencinį gydymą. Jo tikslas sunaikinti “snaudžiančias” organizme bakterijas, kurios gali suaktyvėti vėliau gyvenime. Tam tikslui gali būti skiriamas antituberkuliozinis preparatas izoniazidas 6-9 mėnesius. Ilgalaikis šio preparato vatojimas gali sukelti nepageidaujamų poveikių, todėl preparato vartojimo metu, pacientą periodiškai tiria gydytojas. 

Sergantys aktyvia tuberkulioze asmenys pradedami gydyti keturių vaistų kombinacija (izoniazidu, rifampicinu, etambutoliu, pirazinamidu). Atsižvelgus į ligos sunkumą, atsparumą vaistams, po kelių mėnesių gali nebereikėti vartoti vieno ar dviejų preparatų. 

Paprastai gydymas trunka nuo 6 iki 12 mėnesių. Po kelių savaičių pacientas tampa neužkrečiamas ir ima geriau jaustis. Tačiau ypatingai svarbu toliau tęsti gydymą nustatytu režimu. Per anksti nutraukus gydymą ar praleidus vaistų dozę, susidaro prielaidos atspariems vaistams bakterijų štamams vystytis. Tokios bakterijos yra daug pavojingesnės ir jų sukelta infekcija daug sunkiau pasiduoda gydymui. 

Negydoma aktyvi tuberkuliozė yra potencialiai mirtina liga. 

Paprastai, 2-3 parų naujagimiai skiepijami BCG vakcina, kuri apsaugo nuo sunkių, mirtinų tuberkuliozės formų. Tačiau, atsiranda tėvų, kurie pradeda atsisakinėti tokių skiepų. Kodėl? gal dėl to kad pasigirsta viena kita neigiama nuomonė apie skiepus...

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
27.09.2020 laikas 16:33 Vaistažolės: ramunėlės – nuo daugelio negalavimų

Ramunėlės – vienos populiariausių ir mėgstamiausių vaistažolių, jų yra kone kiekvienos šeimos namų vaistinėlėje. Jų arbatos griebiamės ir sutrikus virškinimui, ir peršalę, ir tiesiog todėl, kad skanu.

...

Skaityti daugiau

27.09.2020 laikas 15:27 Kokį nežemišką reiškinį aprašė egiptiečiai papiruse?
Senovės egiptiečiai po savęs paliko daugybę įrašų ir piešinių šventyklose. Ypatingai vertingi yra papirusai, pasakojantys apie praeities įvykius. Tuli papirusą ufologai laiko tikra brangenybe, nes jis gali papasakoti apie stebėtus NSO....

Skaityti daugiau

27.09.2020 laikas 14:51 Orakulas: Lovelocko Siaubo Istorijos

XXI amžiaus pabaigoje Žemė virs pragaru. Dabar klestintys miestai pasidarys panašūs į gaisravietes. Temperatūra tropikuose pakils keliais laipsniais, dirva bus nebetinkama žemės darbams, upės ir ežerai išdžius, išnyks daug salų ir pakrančių teritorijų. Žus daugybė gyvūnų. Ir tik Kanados, Rusijos ...

Skaityti daugiau

27.09.2020 laikas 10:10 Kaip išsirinkti sau naudingą aromatą ir vaistą?
Natūralūs eteriniai augalų aliejai padeda išsaugoti sveikatą ir grožį, pailginti gyvenimą ir, o tai svarbiausia, atgauti dvasinę pusiausvyrą. Todėl taip naudinga išmokti surasti savo aromatą.

Skaityti daugiau

27.09.2020 laikas 09:16 Fiziniai pratimai nuo vidurių užkietėjimo

Žinoma, mitybos pamiršti nereikėtų. Racione būtinai turėtų būti morkų, kopūstų, burokėlių su augaliniu aliejumi. Ryte tuščiu skrandžiu išgerkite stiklinę šalto vandens ir imkitės fizinių pratimų.

Skaityti daugiau

26.09.2020 laikas 21:45 Patarimai, kaip nugalėti vilko apetitą
Nutukimas - šiuolaikinės visuomenės rykštė ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje. Žmonių su sutrikusia riebalų apykaita skaičius toliau auga ir dabar apima beveik trečdalį mūsų šalies gyventojų.

Skaityti daugiau