- 30.04.2020
- 0.0 Reitingas
- 1415 Peržiūros
- Komentarai
Atlikus genetinius tyrimus patvirtinta nauja viena keisčiausių vėžlių rūšių visame pasaulyje ir šis atradimas tik dar labiau prisideda prie šių roplių keistumo.
Skarmalotieji arba mata-mata vėžliai yra dalis žalčiakaklių šeimos ir visame pasaulyje jie garsūs dėl savo apvalių it karoliukai ir mažų akių, didžiulės burnos, plokščios trikampės galvos bei kvėpavimo vamzdelį primenančios nosies, rašo iflscience,com.
Iki šiol buvo manyta, kad charizmatiškieji Pietų Amerikos vėžliai yra vienintelė iš rūšių priklausanti Chelus genčiai. Naujausi atradimai, paskelbti žurnale „Molecular Phylogenetics and Evolution“, daro išvadą, kad naujos mokslui rūšys pasidalino prieš maždaug 13 milijonų metų, Vėlyvojo Mioceno metu.
© Mónica A. Morales-Betancourt/Senckenberg
Tuo metu Amazonės-Orinoko baseinas ėmė dalintis į dvi upes, kas paskatino vandens rūšių, gyvenusių regione, dalijimąsi ir jų galutinę genetinę divergenciją.
Ankstesnių tyrimų, atliktų tarp individualių mata-mata vėžlių, metu mokslininkai pastebėjo skirtingas fiziologines charakteristikas, tačiau tyrėjai iš Senckenbergo gamtos tyrimų draugijos žengė dar vieną žingsnį į priekį, kuomet nakties metu pasinaudodami žibintais sugavo laukinius vėžlius ir paėmė jų nedidelius odos pavyzdžius.
Genomo DNR 75 pavyzdžių tyrimas parodė, kad egzistuoja dvi genetiškai ir morfologiškai skirtingos vėžlių rūšys: Chelus orinocensis iš Orinoko ir Río Negro baseinų Pietų Amerikoje ir Chelus fimbriata, kuri aptinkama tik Amazonės baseine.
„Nors šie vėžliai yra plačiai žinomi dėl savo keistos išvaizdos ir jų neįprastų maitinimosi įpročių, tačiau ypatingai mažai žinoma apie jų kintamumą ir genetiką,“ – sakė profesorius dr. Uwe Fritz iš Drezdeno „Senckenberg Natural History Collections“.
Šie vėžliai išsiskiria ne tik odos atvartais ir jų galvas bei kaklus gaubiančiais gumbeliais, bet ir tuo, kad įprastai jie yra padengti dumbliais. Pasislėpę purve, šie 53 centimetrų ilgio ropliai atrodo lyg dumblių sluoksniu padengti akmenys.
Ši maskavimosi priemonė padeda jiems tykoti pasaloje ir laukti, kol prie jų priartės potenciali auka, pavyzdžiui nedidelė žuvis, kurią jie sugauna puikiai ištobulinta technika.
Chelus orinocensis keista išvaizda lemia tai, kad jie yra labai laukiami zoologijos soduose ir parodose visame pasaulyje. Nors jie nėra laikomi nykstančia rūšimi, šiais vėžliais yra dažnai prekiaujama naminių gyvūnų turguose Kolumbijoje ir Venesueloje, o tai neramina dėl jų ateities.
„Iki šiol ši rūšis nebuvo laikoma nykstančia dėl jų plataus pasiskirstymo. Vis dėlto, mūsų tyrimai rodo, kad dėl jų pasidalinimo į dvi rūšis, kiekvienos jų populiacijos dydis yra mažesnis nei manyta anksčiau,“ – sakė tyrimui vadovavęs autorius, profesorius Mario Vargas-Ramírez. „Be to, kiekvienais metais tūkstančiai šių keistos išvaizdos gyvūnų atsiduria nelegalios prekybos gyvūnais gniaužtuose ir yra konfiskuojami atsakingų institucijų.“
Publikuoja: gismeteo.lt
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau