Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicinos Naujienos » 2020 » Lapkričio » 27

Atsiradus „koronai“, išnyko gripas?

Oficialiai nuo spalio 1 d. Lietuvoje prasidėjo gripo sezonas. Tačiau statistika rodo, kad šiemet sergamumas gripu - daug mažesnis nei pernai. Tiek dabar, tiek metų pradžioje, kai Lietuvą pasiekė koronavirusas, sergančiųjų gripu ir ūminėmis kvėpavimo takų infekcijomis buvo mažiau nei įprastai. Sutapimas?

Skeptiškai vertinantys sąmyšį dėl COVID-19 sako, jog tai tik „naujas gripas". Ir jų svarstymai iš dalies turi pagrindo, mat į Lietuvą atėjus koronavirusui, žmonės masiškai „išgijo" nuo ūminių kvėpavimo takų infekcijų. Štai pernai nuo vasario pradžios iki gegužės vidurio gripu Lietuvoje sirgo 34 687 žmonės. Šiemet per tą patį laikotarpį - 13 333 žmonės. Kodėl taip galėjo atsitikti?

Suveikė apsauga

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius ČAPLINSKAS sutiko, kad koronaviruso pandemija padarė įtakos statistikai. Esą mažiau žmonės sirgo, nes labiau saugojosi.

„Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje pasikeitė žmonių elgesys: laikomės fizinės distancijos, nešiojame medicinines kaukes, laikomės rankų higienos. Šios priemonės padeda išvengti ne tik koronaviruso, bet ir kitų peršalimo ligų.

Taip pat ir vadinamosios šienligės, kuri kamuoja žmones pavasarį. Lietuvoje alergologai pastebėjo, kad buvo daug mažiau alergijų paūmėjimų", - „Vakaro žinioms" sakė S.Čaplinskas.

Tačiau profesorius, kaip pandemijos pradžioje, taip ir dabar sako, jog su virusu reikia mokytis gyventi. Jis niekur neišnyks. Tikėtina, kad COVID-19 virs sezoniniu susirgimu.

„Koronavirusas tarp žmonių plinta taip pat, kaip ir kiti peršalimo ligas sukeliantys virusai. Tikėtina, kad šis koronavirusas taps lygiai toks pat. Kad jis palaipsniui turėtų mutuoti į švelnesnę kliniką sukeliančią ligą. Šiltuoju metų laiku plitimas sulėtės, bet tai nereiškia, kad virusas vasarą dings.

O rudenį greičiausiai virusas vėl suaktyvės", - svarsto Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas.

Klaustukai dėl vakcinos

Naujausi Oksfordo universiteto tyrėjų duomenys rodo, jog koronavirusu užsikrėtę asmenys greičiausiai nesusirgs COVID-19 dar mažiausiai šešis mėnesius. Tyrimas pradėtas medikams pastebėjus, kad pakartotinių užsikrėtimų pasitaiko labai retai.

O kas bus praėjus tiems šešiems mėnesiams? Vėl baimė susirgti? Ar pagaliau visus išgelbės vakcina?

„Dabartiniai klinikinių tyrimų duomenys labai optimistiniai ir pranoko vakcinos efektyvumo lūkesčius. Vis dėlto neaišku, kiek ilgai gali išsilaikyti jos apsauginis poveikis. Gali būti, kad gali tekti revakcinuotis kiekvienais metais, taip kaip dabar mums įprasta skiepytis nuo gripo.

Tačiau gripo atveju tai reikalinga, nes virusas kinta ir mutuoja. O koronaviruso atveju tai būtų reikalinga todėl, kad apsauginis imuniteto poveikis bus nepakankamas.

Dabar matome, kad apsauginis poveikis išlieka apie pusę metų, bet nežinome, kaip bus vėliau. Jau yra atvejų, kai tų pačių metų laikotarpiu žmonės užsikrėtė pakartotinai. Tačiau klinikinė eiga turėtų būti daug švelnesnė arba besimptomė", - aiškina S.Čaplinskas.

Simptomai neaiškūs

Labai daug žmonių, sergančių koronavirusu, skundžiasi įvairiais simptomais. Lyg skirtingus organizmus virusas veikia skirtingai. Ar galima tikėtis, kad virusas stabilizuosis ir galiausiai pasireikš tik labai konkrečiais simptomais?

„Tam prielaidos nėra. Pradžioje virusas pakenkia kvėpavimo takams, tačiau virusui reikalingų receptorių yra beveik visuose žmogaus kūno organuose. Kaip toliau vystysis liga konkrečiam pacientui, priklauso ne tik nuo viruso savybių, bet ir nuo konkretaus žmogaus. Daug priklauso nuo jo sveikatos būklės, turimų gretutinių ligų, imuniteto būklės. Natūralu, kad kuo vyresnis žmogus, tuo didesnė tikimybė, kad jo imunitetas bus silpnesnis, o gretutinių ligų puokštė didesnė, - dėsto profesorius, tačiau nuramina. - Kaip visuomet atsiradus naujai ligai, pirmiausia pastebime Aisbergo viršūnę - žmones, kurie turi stipriai išreikštus klinikinius reiškinius ir tam tikras procentas jų miršta. Kai apie ligą žinoma daugiau, imame tyrinėti ir matyti povandeninę Aisbergo dalį. Tuomet ir mirštančių žmonių skaičius sudaro jau mažesnę dalį visų sergančiųjų.

Koronaviruso atveju aišku, kad apie 70 proc. užsikrėtusių žmonių gali nejausti jokių simptomų. Kuo daugiau besimptomių atvejų diagnozuojame, tuo labiau mažėja mirštamumo rodiklis. Jeigu iš pradžių buvo kalbama, kad miršta daugiau kaip 3 proc., dabar šis skaičius yra nuo 0,1 iki 1 proc. Lietuvoje, skaičiuojant nuo diagnozuotų atvejų, nors infekuotųjų yra daugiau nei diagnozuotų, nuo koronaviruso mirė 0,8 proc.

Tačiau svarbu aiškiai žinoti, ar COVID-19 buvo pagrindinė mirties priežastis, ar tiesiog pablogino žmogaus sveikatą. Visgi matome, kad dauguma mirštančių su koronavirusu turi nusilpusį imunitetą dėl amžiaus arba gretutinių ligų."

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
23.06.2019 laikas 19:21 Receptai – Patiekalai Studentiškas kugelis (greitkugelis)

Studentiško kugelio (greitkugelio) receptas. Skanaus!

Skaityti daugiau

16.11.2017 laikas 17:27 Receptai – Patiekalai Česnakas – baisiausias vėžio priešas
Kinijoje vėžio beveik nėra, kai kada pasitaiko lūpų vėžio atvejų. Kiniečiai kaip profilaktikos priemonę dažnai naudoja česnaką. Česnakas – stiprus antibiotikas. Jame yra jodo druskų, visi vitaminai, eteriniai aliejai....

Skaityti daugiau

13.10.2019 laikas 11:16 Receptai – Patiekalai Šokoladinis Pyragas Su Karamele + Receptas (Video)

Pirma paruoškite pyrago pagrindą. Į dubenį įmuškite kiaušinius, supilkite cukrų, aliejų ir išmaišykite el. maišytuvu. Maišant supilkite vanilės ekstraktą ir pasukas. Atskirame dubenyje sumaišykite miltus, kakavos miltelius, kep...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
18.04.2024 laikas 07:14 Šie 3 Zodiako ženklai gali išsiskirti 2024 m
Jei jūsų santykius ištiko krizė, tai gali būti dėl to, kad jūs ir jūsų partneris iš esmės netinka vienas kitam arba žvaigždės nenori, kad išsiskirtumėte, arba dėl abiejų priežasčių. Bet kokiu atveju dėl tam tikrų planetų judėjimo kai kurių Zodiako že...

Skaityti daugiau

18.04.2024 laikas 07:02 Likimas neįsako: Zodiako ženklų poros, kurioms pranašauja išsiskyrimą
Astrologijos pasaulyje daug kalbama apie Zodiako ženklų suderinamumą, apie tai, kurioms poroms lemta būti kartu, kurti harmoningas sąjungas, kupinas meilės ir supratimo. Tačiau yra ir ženklų derinių, kuriuos astrologai laiko ne tokiais laimingais ir ...

Skaityti daugiau

18.04.2024 laikas 06:50 Egipto kapų paslaptys
Mastabų kapavietės, esančios senovės Egipto laidojimo vietose, liudija ankstyvosios Egipto civilizacijos architektūrinį puošnumą ir kultūrinius tikėjimus.

Skaityti daugiau