Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Pasaulio Įvairenybės » 2019 » Gruodžio » 30

Biomedicinos ekspertai siūlo keisti „žmogaus“ teisinę sąvoką

Kur bepasisuktumėte, pasaulis keičiasi. Dėl beprotiško mokslo pažangos greičio netgi tampa nebeaišku, kuo apsiriboja sąvoka „žmogus“, – rašo „Science Alert“.

Pasaulyje, kur randasi genetiškai modifikuoti kūdikiai ir žmonių bei gyvūnų hibridai, tai yra ne tik etinis, bet ir teisinis klausimas, savo naujausiame moksliniame straipsnyje tvirtina du biomedicinos ekspertai.

Anot jų, teisinį „žmogaus“ apibrėžimą reikėtų kažkaip išplėsti, pritaikyti prie šiandienos realybės, kad būtų atpažintas ir apsaugotas tas žmogiškumo lygis, kurį turi natūrali ar modifikuota laboratorijoje sukurta gyvybės forma.

„Biologijos mokslų pažanga peržengia klasikines teisines ribas, sudarančias tą normatyvinių struktūrų pagrindą, ant kurio pastatytos visuomenės. Išsiaiškinimas, ar koks nors objektas yra asmuo, gali be itin smarkiai pakeisti teises ir įsipareigojimus žmonėms“, – tvirtina Bartha Maria Knoppers ir Henry Greely.

B.M.Knoppers ir H.Greely – du teisės mokslininkai, besispecializuojantys biologijos mokslų srityje – tvirtina, kad biotechnologijų pažanga, tokia, kaip po mirties atgaivintos smegenys, kartu su sintetiniais žmonėmis, chimeromis ir praktiškai begalinėmis CRISPR technologijos galimybėmis, meta iššūkį dabartiniam teisiniam „žmogaus“ apibrėžimui.

JAV universitetuose (McGillo ir Stenmoro) dirbantys mokslininkai tvirtina, kad teisiškai yra labai sudėtinga tiksliai nustatyti žmogaus apibrėžimo ribas, mat nei žmogaus genetinė tapatybė, nei rūšies tapatybė, nei „neurologinė“ tapatybė (kurios pagrindas yra smegenys ir sąmoningumas) negali būti apibrėžtos taip, kad joms iššūkio nemestų biotechnologijos, nuolat plečiančios mokslininkų galimybių ribas.

Tačiau, anot teisininkų, sprendimas būtų ne grįžti ir ieškoti būdų teisiškai apibrėžti, kas yra žmogus – tokio proceso metu gali būti apribotas teorinis visų žmogaus teisių pagrindas. Jie siūlo vertinti tai, kiek pagrindo yra būtybę vadinti žmogumi. Panašiai, kaip mes kur kas paprastesnėmis aplinkybėmis, kasdienybėje atpažįstame žmogiškumą kasdien sutinkamuose žmonėse.

„Rūpinamės gyvaisiais organizmais, kurie pagal savo savybes yra žmonės, tačiau jie neprivalo kiekvienu atveju turėti labai tikslias žmogaus savybes“, – sakė mokslininkai.

Pavyzdžiui, įprastai žmonės turi dvi rankas ir dvi kojas, tačiau mes kaip žmones atpažįstame ir tuos, kurie apskritai neturi galūnių – dėl amputacijų ar įgimtų būklių. O taip pat žmonės yra asmenys su dirbtinėmis galūnėmis.

Išplėsdami tokią „žmogiškos substancijos“ sąvoką mokslininkai teigia, kad žmones galėtume atpažinti ir biologiniuose audiniuose, kur gali būti ir ne žmogaus audinio elementų, ir įvairiausiais kitais, galbūt dar nežinomais atvejais.

Dėl to, jeigu išlaikytume senąjį suvokimą, ką reiškia būti žmogumi, tačiau papildytume jį teisine substancijos sąvoka, galėtume atpažinti žmogiškumą įvairiausiose situacijose.

Tyrėjų teigimu, toks sprendimas nebūtų idealus, tačiau jis leistų atpažinti ir apsaugoti gyvybės formas tokiose situacijose, kuriose, taikant tradicinę teisę, „žmogiškos substancijos“ turinčios būtybės nebuvo vertinamos kaip žmonės, nebuvo saugomos.

„Visatoje, kur dalykai maišosi tarpusavyje ir gyvieji organizmai nėra aiškiai atskirti į Platono natūralias rūšis, tai gali būti geriausias filtras, kurį galėtume taikyti: kintama sąvoka kontekstualiam ir proporcingam vertinimui“, – tvirtina teisininkai, kurių straipsnį publikavo žurnalas „Science“.

Publikuoja 15min.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
13.08.2022 laikas 22:07 CDC pagaliau pripažino "asmenų" teisę rinktis savo sveikatą - daugiau jokių priverstinių kovidų skiepų ar karantinų

Naujos JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) gairės padarė galą privalomam skiepijimui nuo Wuhan koronaviruso (Covid-19) "vakcinos" - bent jau CDC atžvilgiu.

Skaityti daugiau

13.08.2022 laikas 21:34 8 svarbiausios vėžio priežastys, apie kurias greičiausiai dar NEŽINOTE
Neįtikėtina, bet milijardai žmonių visame pasaulyje mano, kad vėžiu susergama dėl genetinio polinkio arba tiesiog nesiseka. Tada, jam susirgus, jie mano, kad vienintelis šansas jį įveikti yra operacija, chemoterapija ir spindulinis gydymas...

Skaityti daugiau

13.08.2022 laikas 21:04 CŽV vadovas: ‘Mes nužudysime Trumpą, jei jis bus pripažintas kaltu’

Buvęs CŽV ir NSA direktorius Michaelas Haydenas (Michael Hayden) pažadėjo, kad Donaldui Trumpui (Donald Trump) bus įvykdyta egzekucija, jei jis bus pripažintas kaltu dėl šnipinėjimo.

Skaityti daugiau

12.08.2022 laikas 10:27 Tauta Siūlo „Naisių vasara 2022. ŽOLINĖ“: Atsisakę kiršinti ir skaldyti visuomenę

Šią savaitę pasirodžius galutinei antrojo šiemet festivalio Naisiuose programai, internetas tiesiog ūžia. Į sceną čia lips ne tik Lietuvos muzikos pasaulio legenda Gytis Paškevičius, bet ir puikiai žinomi atlikėjai.

...

Skaityti daugiau

12.08.2022 laikas 08:53 Receptai | Patiekalai Sorų kruopų nauda tavo sveikatai, receptai
Pagal baltymų ir riebalų kiekį sorų kruopos lenkia miežines, perlines, grikių kruopas, o pagal kaloringumą nenusileidžia grikių ir ryžių kruopoms. Iš sorų kruopų ruošiama košė su vandeniu ir pienu, užkepėlės, kotletai, kroketai, s...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 17:18 Tauta Siūlo G. Nausėda pasirašė dekretą dėl M. Drobiazko ir P. Vanago išbraukimo iš apdovanotojų sąrašo

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus a...

Skaityti daugiau