- 10.07.2020
- 3.4 Reitingas
- 1554 Peržiūrų
- Komentarai
2012 metų sausio mėn. anoniminiame forume4chan atsirado paslaptingas pranešimas. Nežinomas, pasirašęs „3301“, įkėlė cikados paveikslėlį, kuriame buvo užšifruotas slaptas pranešimas.“ Supraskite jį, ir sužinosite, kaip rasti mus. Nekantriai laukiame tų nedaugelio žmonių, kuriems pavyks nueiti visą kelią“, - parašė autorius kažkokios organizacijos vardu (paranormal.lt naujienos - https://paranormal.lt/).
Tris kartus per metus “Cikada 3301” publikuodavo naują seriją galvosūkių, susijusių su duomenų apsauga, kriptografija ir steganografija. Norinti juos išspręsti nepakako būti programavimo meistru, reikėjo turėti ir platų akiratį: pranešimai nukreipdavo į knygas, meno ir muzikos kūrinius ir net į filosofijos teorijas.
Beveik nuo pat pradžių galvosūkiai 3301 buvo pripažinti “pačiomis sudėtingiausiomis ir paslaptingiausiomis interneto epochos mįslėmis" ir pateko tarp “5 pačių sudėtingiausių, neįveiktų interneto mįslių” pagal laikraščio “Washington Post” versiją. Užduotys palikdavo daug klausimų: kodėl organizacija ieško genijų? Kuo ji užsiima? Kodėl naudotojai, praėję atranką, be pėdsakų dingdavo iš forumų? O svarbiausia - kas stovi už “Cikados 3301”?
Specialiųjų agentų verbavimas
Konkursų organizavimas be abejonės, reikalavo iš slaptos draugijos didelių resursų. Jau vien tokio sudėtingumo, kaip 3301, užduočių sudarymas reikalavo daug darbo. Be to, internetiniai galvosūkiai būdavo papildomi neinternetinėmis užduotimis; kartais dalyviai turėdavo pasiekti tam tikras vietas JAV, Australijoje, Ispanijoje, Japonijoje ir net Rusijoje, kad tiesiog gautų kitą šifrą.
Įvairiose pasaulio taškuose pasirodę plakatai su “Cikados” ženklais privertė padaryti išvadą, kad visas tas sumanymas - ne šiaip juokas. Naudotojai beveik iš karto ėmė įtarinėti, kad iš tikrųjų konkursą organizuoja viena iš žvalgybų. Kuri konkrečiai - NSA, CŽV, o gal britų MI6 - žinoma, galima tik spėlioti.
Kai kas manė, kad šifruose dažnai naudojami telefonų numeriai, kurie prasideda nuo Amerikos Dalaso miesto kodo. Ten 1963 metais buvo nušautas JAV prezidentas Džonas Kenedis. Pagal vieną iš versijų, Baltųjų rūmų vadovo užpuolimą galėjo organizuoti Amerikos žvalgybinės organizacijos, tai teoriškai galėjo rodyti, kad su “Cikada” susijusi, pavyzdžiui, su CŽV.
Rimtesnes prielaidas teikė tie, kurie manė, kad konkursą organizavo britų Vyriausybinių ryšių centras (GCHQ). Jie nurodė, kad ši organizacija jau darė panašias atrankas ir naudojo panašias mįsles. Tačiau švedų kriptologas Džoelis Eriksonas, atvirkščiai, yra įsitikinęs, kad galvosūkiai 3301 per daug ypatingi biurokratinėms valstybinėms struktūroms. Dar daugiau, kai kurios užduotys remiasi gana specifiniais kūriniais: Viljamo Gibsono “Agripa. Mirusiųjų knyga”, Viljamo Bleiko “Rojaus ir pragaro santuoka”, Alisterio Kroulio “Įstatymo knyga”.
“Visa tai rodo, kad užduočių autoriai - aukšto intelekto nonkonformistai, kurie veikia, vedami gilių įsitikinimų, ir itin vertina loginį, analitinį mąstymą. Ideologiniu požiūriu, jie, atrodo, turi daug bendro su kriptoanarchizmo judėjimu ir senosios mokyklos programišiais”, - sakė Džoelis Eriksonas interviu “Fast Company”.
Bendraminčių paieška
Vėliau paaiškėjo, kad “Cikados” dalyvius iš tikrųjų vedė kovos su tironija ir cenzūra idėjos. Apie tai patys grupės atstovai pranešė tiems nedaugeliui, kurie sėkmingai praėjo išbandymus, žurnalistams papasakojo vienintelis išsislaptinęs 3301 dalyvis Markusas Voneris, praėjęs pačią pirmą atranką 2012 metais. 2015 metais žurnalas “Rolling Stone” paskelbė straipsnį su jo istorija, kuri šiandien iš esmės lieka vieninteliu detalios informacijos apie paslaptingąją organizaciją šaltiniu.
“Mes - tarptautinė bendrija. Mes neturime vardo. Mes neturime simbolio. Mes neturime narių sąrašo ir internetinio puslapio. Mes nereklamuojame savęs. Mes esame tik grupė žmonių, kuriuos vienija bendri įsitikinimai”, - taip buvo sakoma sveikinime, kurį gavo Markusas.
Anot konkurso organizatorių, sprendimą sukurti bendriją priėmė keli draugai, kuriuos vienijo bendri imperatyvai - anonimiškumas, konfidencialumas, šifravimas - ir norėjo sujungti savo talentus, kurdami naudingą programinį aprūpinimą, kuris užtikrintų šiuos idealus. Jie turėjo bendrą tikslą: padidinti konfidencialumą ir saugumą skaitmeninių technologijų epochoje ir užtikrinti informacijos laisvę.
Verbuodama naujus narius organizacija išplaukė į tarptautinius vandenis. Be to, galvosūkiai ne visada buvo naudojami atrankai. Pati draugija buvo suskirstyta į decentralizuotas kuopeles. Kiekviena iš jų turėjo savo tyrinėjimų sritį, o šiuo atveju tiesiog prireikė narių, turinčių kodavimo ir kriptografijos įgūdžių. “Cikados” atstovai neigė bet kokią nelegalią veiklą ir kategoriškai atsisakė vadinti savo narius programišiais. “Mes esame organizacija, kuri stengiasi į internetą diegti laisvę, saugumą ir teisę į asmeninį gyvenimą”, - tvirtino jie. Bet kartu 3301 įkūrėjai, nors ir neturėjo ryšių su jokia vyriausybe ar kariškiais, bendraudami su naujais nariais nuolat užsimindavo, kad jie yra įvairių organizacijų nariai.
Tai, kuo užsiimdavo Markusas, kai buvo grupės narys, taip pat visiškai atmetė slaptos draugijos priklausomybę kokiai nors žvalgybai. Naujokai kurdavo programinę įrangą, skirtą informatoriams apsaugoti, tokiems kaip Chelsea Manning, kuri perdavė WikiLeaks daugybę JAV armijos dokumentų. Ta programinė įranga buvo pavadinta “Cicada Anonymous Key Escrow System” arba CAKES. Jos veikla buvo publikuoti slaptus failus, jei tik informatoriui imtų grėsti pavojus.
Šiek tiek mistikos
Per pirmojo 3301 laiško metines, kai visi laukė pasirodant naujų mįslių, 4chan pasirodė keistas anoniminio naudotojo pranešimas, kuris kvietė laikytis toliau nuo “Cikados”. Autorius rašė, kad yra užverbuotas neanglakalbės šalies kariškis, 10 metų buvęs minėtos draugijos nariu. Anot to anonimo, draugija tikrai yra “neįtikėtinai talentingų vienminčių grupė”, dirbanti žmonijos labui. Bet iš kitos pusės, tai “religija, užmaskuota kaip progresyvi mokslinė organizacija”, kuriai būdingi kultiniai įsitikinimai, pavyzdžiui, apie tikėjimą “globaliniu protu, kaip kitokia Dievo forma”
Žinoma, į tokius pranešimus anoniminiame forume, reikėtų žiūrėti šiek tiek skeptiškai. Tačiau šis raginimas pasirodė labai laiku: po kelių valandų saite buvo paskelbtas naujas galvosūkis 3301 - šifras, parengtas pagal okultisto Alisterio Kroulio knygą. 2014 metų “Cikados” užduotis taip pat turėjo šiokį tokį “religinį kvapelį”. Atrankos dalyviams teko iššifruoti 58 puslapius runų, o įžangoje buvo sakoma: “Dievas apsireikš jums. Jūsų maldininkystė prasideda. Nušvitimas laukia”.
Analizuojant informaciją apie 3301 konservatyvios Krikščioniškų šeimų tyrimų tarybos darbuotojas Timas Deilis padarė išvadą, kad organizacijos užduotys - tai įvadas į okultinius principus. Kai kurie specialistai taip pat tvirtina, kad “Cikados” galvosūkiai - tai šiuolaikinis ir technologinis nušvitimo kelio kai kuriose vakarietiškose ezoterikos ir misterijų mokyklose ekvivalentas.
Patį rafinuočiausią “Cikados 3301” kilmės versiją iškėlė britų laikraštis “Independent”: neva organizacija gali būtų masonų sąmokslo dalimi. Žinoma, šia versija patikėti sunku, bet pats jos buvimo faktas tik įrodo, kad pagrindinis draugijos tikslas - iki šiol neaiškus.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau