Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2020 » Kovo » 7

Kas nutinka jūsų organizmui, kai į jį patenka koronavirusas?

Koronavirusui, kurio pradinis epicentras buvo Kinijos Hubėjaus provincijos sostinė Uhanas, toliau plintant po pasaulį, užsikrėtimo atvejų Europoje vis daugėja. Virusas perskriejo Atlantą – Pietų Amerikoje koronavirusas diagnozuotas brazilui. JAV didmiestis San Fransiskas, baimindamasis viruso, paskelbė ekstremalią padėtį. Ekstremali padėtis paskelbta ir Lietuvoje, o virusas plinta ir po palyginti netolimas šalis: jis nustatytas Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Estijoje, Latvijoje, Baltarusijoje.

Pasaulio bendruomenės skatinamos į koronaviruso protrūkį reaguoti kuo ramiau, išvengiant panikos ir iracionalių veiksmų.

Pateikiame trumpą apžvalgą, kas gi iš tiesų nutinka žmogaus organizmui, į jį patekus koronaviruso sukėlėjams: kaip kūnas į juos reaguoja, kokia simptomatika pasireiškia pirmiausia.

Kalbant bendrai, virusas yra paprasčiausia gyvybinė forma mūsų planetoje. Tai mikroskopinė dalelė, kuri turi savybę užkrėsti gyvus organizmus. Virusas, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia nuodas.

Virusai atpažįsta užkrėsti tinkamą ląstelę, priartėja ir prilimpa prie jos membranos. Ją suardę, jie patenka į ląstelės vidų ir įveda savo genetinę informaciją, tuo užvaldydamas ją. Ląstelė perprogramuojama, suaktyvėja medžiagų apykaita ir ląstelė suardoma. Prisidauginę virusai išeina iš suardytos ląstelės ir skverbiasi į kitas ląsteles.

Koronavirusai (mokslinis pavadinimas – coronaviridae šeimos virusai) plinta tarp žinduolių ir paukščių. 2003 m. pasaulį krėtęs SARS virusas taip pat priklauso koronavirusų šeimai. Koronaviruso sukėlėjai (savo forma panašūs į karūnas) sudaryti iš dalelių, kurios turi savybę replikuotis.

Koronavirusu užsikrečiama oro-lašeliniu būdu: sergančiajam kosint, čiaudant), taip pat – fizinio kontakto metu (pavyzdžiui, sveikinantis) ir liečiant paviršius ar daiktus, prieš tai liestus koronavirusu užsikrėtusiojo asmens.

Visiems virusams charakteringas požymis yra tai, kad juose užkoduota tam tikra genetinė informacija. Ši yra dviejų tipų: DNR ir RNR. Koronavirusui būdingas RNR tipas. Genetinė viruso sukėlėjo informacija yra apsaugota dangalu, panašiu į kapsulę.

Kai viruso sukėlėjas pasiekia žmogaus kūno paviršių (odą), prasiskverbia į organizmo ląsteles, naudodamasis tam tikru „raktu“ – savo RNR kodu, kurio pagalba organizme pradeda gaminti baltymus (organines medžiagas, sudarytas iš aminorūgščių junginių).

Virusas dauginasi ypatingai sparčiai – sukėlėjų skaičius nuo to lemtingojo vieno pasiekia milijonus. Sveikosios organizmo ląstelės pradeda nykti.

Pažeidus sveikąsias ląsteles, jos miršta. Žmogaus organizmas į užkratą reaguoja visų pirma tuo, kad suaktyvėja imuninės sistemos veikla. Pasireiškia pirmieji ligos simptomai, įspėjantys, kad organizmas susidūrė su užkratu.

Koronaviruso atveju šie simptomai pasireiškia galvos, gerklės skausmu, kosuliu, čiauduliu ir karščiavimu. Visi išvardyti simptomai būdingi peršalimo ligoms ir gripui, todėl mediciniškai sudėtinga nustatyti, kad tai yra būtent koronaviruso atvejis: reikalingi papildomi diagnostiniai tyrimai (pirmiausia – kvėpavimo takų mėginių).

Virusu užsikrėtęs organizmas, turintis pakankamai stiprią imuninę sistemą, pradeda gaminti antikūnius. Sveikos ląstelės branduolyje esančių enzimų pagalba pradeda gamintis kovai prieš konkretų virusą – šiuo atveju koronavirusą – nukreipti antikūniai.

Ir teoriškai, ir praktiškai žmogaus organizmas, jei imuninė sistema nėra nusilpusi, su virusu kovoja sėkmingai ir per kelias savaites sunaikina viruso sukėlėjus.

Dėl nusilpusios imuninės sistemos, koronaviruso aukomis dažniausiai tampa senyvo amžiaus žmonės, turintys gretutinių ligų.

Sunkiais atvejais, kraujo ląstelės pradeda gaminti platų spektrą cheminių medžiagų. To rezultatas – plaučiuose atsiradęs ir besikaupiantis skystis. Jis apsunkina reikiamo deguonies kiekio patekimą į organizmą – žmogus pradeda dusti.

Tačiau koronavirusas nebūtinai yra letalinės baigties priežastis. Nusilpusiame organizme, visomis imuninės sistemos išgalėmis kovojančiame su koronavirusu, atsiranda terpė įvairioms bakterijoms ir kitiems mikroorganizmams, sukeliantiems mirtinas komplikacijas.

Parengta pagal AsapSCIENCE publikuoja Lrytas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
23.06.2019 laikas 19:21 Receptai Studentiškas kugelis (greitkugelis)

Studentiško kugelio (greitkugelio) receptas. Skanaus!

Skaityti daugiau

31.01.2018 laikas 19:09 Receptai Vaisingumui skatinti (Paprastoji takažolė)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Vaisingumas. Ingredientai: Džiovinta takažolė, Verdančio vandens

Skaityti daugiau

20.12.2017 laikas 15:58 Receptai Receptai lieknėjantiems (šunobelės, mėtų)

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Organizmo valymas. Ingredientai: šunobelės šaknų, mėtų lapų, dilgėlių lapų, ajero šaknų.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
22.01.2025 laikas 07:24 WEF mokslininkai pristatė nanodaleles, galinčias nuotoliniu būdu valdyti žmogaus protą
Pietų Korėjoje vykdomi tyrimai atskleidžia neįtikėtiną galimybę: nanodalelėmis galima valdyti gyvūnų elgesį. Tačiau šios technologijos pažanga kelia rimtų etinių klausimų ir galimas grėsmes žmonijai. Ar esame pasirengę susidurti su pasekmėmis, jei ši...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau