Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Istorija » 2019 » Rugsėjo » 28

Aiškėja legendinių karių paslaptis – kodėl jie buvo tokie nuožmūs ir bebaimiai

Tie, kas žino vikingus, turėtų būti girdėję ir apie berserkus – tai buvo tam tikri kariai, kurie labiausiai pasižymėjo beprotiška drąsa ir atkaklumu, atsparumu skausmui, didele jėga – ir tuo, kad kaip pasakojama, į mūšį puldavo nuogi. Be abejo, nuogo ir putomis iš burnos apsipylusio kario vaizdas neatrodė estetiškai ir prakilniai, bet kaip reikiant varė baimę priešams – todėl vikingų laikais berserkai buvo baimingai gerbiami.

Ilgą laiką buvo manoma, kad berserkai prieš mūšius naudodavo psichodelinius grybus, kurie padėdavo jiems nejausti baimės kaunantis ir paversdavo tikrais laukiniais. Tačiau naujas tyrimas parodė, kad tai gali būti ne visai tiesa.

Mokslininkai neabejoja, kad mūšyje nuožmiuosius vyrukus veikdavo tam tikros psichoaktyvios medžiagos – tačiau jų manymu, tai buvo ne grybai, o juodoji drignė: bulvinių šeimos nuodingas augalas, kuris auga ir Lietuvoje.

Etnofarmakologijos žurnale publikuotame tyrime etnobotanikė Karten Fatur aiškina, kodėl būtent juodoji drignė yra daug labiau tikėtinas berserkų įniršio ir užsimiršimo šaltinis – nei kitose teorijose minimi haliucinogeniniai grybai, alkoholis, psichinės ligos ar psichozė, sukelta grybelinės infekcijos, vadinamos ergotizmu.

Daugelyje teorijų yra teigiama, kad būtent paprastąja musmirę – grybą, randamą visoje Eurazijoje – berserkai naudodavo baimės prieš mūšį malšinimui. Paprastoji musmirė savyje turi iboteno rūgšties – tai stiprus neurotoksinas, kuris sukelia psichoaktyvų poveikį, o suvartojus didelį kiekį – ir mirtį.

Kai žmogus suvalgo tam tikrą kiekį paprastosios musmirės, jam ima svaigti galva, prasideda haliucinacijos ir kliedesiai. Tai taip pat gali sukelti hipertermiją – staigų kūno temperatūros padidėjimą, didelį prakaitavimą – kas paaiškintų kodėl berserkai prieš mūšį nusiimdavo šarvus ir bėgiodavo nuogi.

Tiesa, paprastoji musmirė gali sukelti ir daugybę kitų efektų, kurių mūšio viduryje nenorėtų patirti nė vienas – tai drebulys, vėmimas ir viduriavimas. Būtent dėl to, šį tyrimą atlikę mokslininkai mano, kad juodoji drignė yra tinkamesnis kandidatas.

Nors šį augalą daugiausia galima rasti Viduržiemio jūros regione, manoma, kad į Skandinaviją šis augalas buvo atgabentas dar Romėnų geležies eroje (1-400 metai). Tyrime išskiriama, kad juodosios drignės sėklų buvo rasta tiek Danijos, tiek Suomijos vikingų laikų gyvenvietėse, o tai rodo, kad augalas buvo plačiai paplitęs ir naudojamas dar ir viduramžiais.

Juodoji drignė yra puikus nuskausminamasis, tačiau viena jos sukeliama psichoaktyvi būklė puikiai apibūdina visus berserkus – tai visiškas, nesuvaidintas įniršis.

„Poveikis gali svyruoti nuo paprasto susijaudinimo iki visiško, nesuvaidinto įniršio ir kovingumo, tačiau tai priklauso nuo to, kokią dozę žmogus suvartojo. Tai geriausiai berserkus apibūdinanti būsena ir būtent šis simptomas mums leidžia ieškoti priežasčių ir atsakymų į klausimą kodėl drignė yra geresnis kandidatas nei musmirė“, – rašo autoriai.

Įvairiuose šaltiniuose yra minima, kad berserkai mūšio įkarštyje būdavo tokie įsiutę, kad neatskirdavo savo draugų nuo priešų. Tyrime taip pat išskiriama, kad nesugebėjimas atpažinti veidų irgi yra vienas iš psichoaktyvių požymių, kuriuos sukelia juodoji drignė.

Po mūšio berserkai būdavo tokie išsekę, kad griūdavo tarsi negyvi. Tyrimo autorių teigimu, tai irgi nėra tiesiog sutapimas – juodoji drignė pasibaigus jos psichoaktyvių medžiagų poveikiui sukelia galvos skausmą ir išsiliejusį regėjimą, o tuo tarpu grybai – tokie kaip paprastoji musmirė – pasibaigus poveikiui nesukelia beveik jokių kitų šalutinių efektų.

Tačiau tyrime daroma išvada, kad nors ir yra įrodymų, jog berserkai galėjo naudoti juodąją drignę, o ne paprastąją musmirę – tai vis tiek išlieka tik spekuliacija. Štai, pavyzdžiui, toks berserkų elgesys kaip skydų kandžiojimas ir kalenimas dantimis vis dar nėra paaiškintas, todėl gali būti, kad bent jau kol kas paprasčiausiai nesame tiksliai atradę toks medžiagos, kurią naudojo bebaimiai vikingų kariai, rašo „IFLScience“. Publikuoja: lrytas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-10-29 laikas 22:56 Receptai Saldumynų mėgėjams: šokoladinis pyragas su šokolado užpilu (video)
Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių. Apvalioje torto kepimo formoje išmaišykite visus birius produktus, supilkite, aliejų, actą, vanilės ekstraktą, karštą vandenį ir mentele maišykite iki vientisos masės. Tešlą dėkite į orkaitę i...

Skaityti daugiau

2019-06-27 laikas 15:05 Receptai Skanūs žuvies kotletai

Batono riekeles užpilame pienu ir paliekame pamirkti. Žuvies filė nuplauname, nusausiname ir sumalame mėsmale kartu su svogūnu, bei nuspaustu batonu. Paskaniname druska, pipirais ir gerai išmaišome. Formuojame kotletus, apvolio...

Skaityti daugiau

2019-11-04 laikas 21:36 Receptai Super drėgnas šokolado pyragas be kiaušinių
Minimalus produktų kiekis, laiko ir ant stalo turite nuostabų drėgną šokoladinį pyragą be kiaušinių!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-04 laikas 07:22 Kavos Tirščių Nauda Sode ir Namuose: 10 Praktinių Būdų

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip kūrybiškai panaudoti kavos tirščius sode ir namuose, kokia jų nauda ir galimi trūkumai. Pasiruoškite atrasti ekologiškus sprendimus, kurie sutaupys pinigų ir suteiks jūsų kasdienybei natūralumo!

...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau