Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Istorija » 2019 » Rugsėjo » 28

Aiškėja legendinių karių paslaptis – kodėl jie buvo tokie nuožmūs ir bebaimiai

Tie, kas žino vikingus, turėtų būti girdėję ir apie berserkus – tai buvo tam tikri kariai, kurie labiausiai pasižymėjo beprotiška drąsa ir atkaklumu, atsparumu skausmui, didele jėga – ir tuo, kad kaip pasakojama, į mūšį puldavo nuogi. Be abejo, nuogo ir putomis iš burnos apsipylusio kario vaizdas neatrodė estetiškai ir prakilniai, bet kaip reikiant varė baimę priešams – todėl vikingų laikais berserkai buvo baimingai gerbiami.

Ilgą laiką buvo manoma, kad berserkai prieš mūšius naudodavo psichodelinius grybus, kurie padėdavo jiems nejausti baimės kaunantis ir paversdavo tikrais laukiniais. Tačiau naujas tyrimas parodė, kad tai gali būti ne visai tiesa.

Mokslininkai neabejoja, kad mūšyje nuožmiuosius vyrukus veikdavo tam tikros psichoaktyvios medžiagos – tačiau jų manymu, tai buvo ne grybai, o juodoji drignė: bulvinių šeimos nuodingas augalas, kuris auga ir Lietuvoje.

Etnofarmakologijos žurnale publikuotame tyrime etnobotanikė Karten Fatur aiškina, kodėl būtent juodoji drignė yra daug labiau tikėtinas berserkų įniršio ir užsimiršimo šaltinis – nei kitose teorijose minimi haliucinogeniniai grybai, alkoholis, psichinės ligos ar psichozė, sukelta grybelinės infekcijos, vadinamos ergotizmu.

Daugelyje teorijų yra teigiama, kad būtent paprastąja musmirę – grybą, randamą visoje Eurazijoje – berserkai naudodavo baimės prieš mūšį malšinimui. Paprastoji musmirė savyje turi iboteno rūgšties – tai stiprus neurotoksinas, kuris sukelia psichoaktyvų poveikį, o suvartojus didelį kiekį – ir mirtį.

Kai žmogus suvalgo tam tikrą kiekį paprastosios musmirės, jam ima svaigti galva, prasideda haliucinacijos ir kliedesiai. Tai taip pat gali sukelti hipertermiją – staigų kūno temperatūros padidėjimą, didelį prakaitavimą – kas paaiškintų kodėl berserkai prieš mūšį nusiimdavo šarvus ir bėgiodavo nuogi.

Tiesa, paprastoji musmirė gali sukelti ir daugybę kitų efektų, kurių mūšio viduryje nenorėtų patirti nė vienas – tai drebulys, vėmimas ir viduriavimas. Būtent dėl to, šį tyrimą atlikę mokslininkai mano, kad juodoji drignė yra tinkamesnis kandidatas.

Nors šį augalą daugiausia galima rasti Viduržiemio jūros regione, manoma, kad į Skandinaviją šis augalas buvo atgabentas dar Romėnų geležies eroje (1-400 metai). Tyrime išskiriama, kad juodosios drignės sėklų buvo rasta tiek Danijos, tiek Suomijos vikingų laikų gyvenvietėse, o tai rodo, kad augalas buvo plačiai paplitęs ir naudojamas dar ir viduramžiais.

Juodoji drignė yra puikus nuskausminamasis, tačiau viena jos sukeliama psichoaktyvi būklė puikiai apibūdina visus berserkus – tai visiškas, nesuvaidintas įniršis.

„Poveikis gali svyruoti nuo paprasto susijaudinimo iki visiško, nesuvaidinto įniršio ir kovingumo, tačiau tai priklauso nuo to, kokią dozę žmogus suvartojo. Tai geriausiai berserkus apibūdinanti būsena ir būtent šis simptomas mums leidžia ieškoti priežasčių ir atsakymų į klausimą kodėl drignė yra geresnis kandidatas nei musmirė“, – rašo autoriai.

Įvairiuose šaltiniuose yra minima, kad berserkai mūšio įkarštyje būdavo tokie įsiutę, kad neatskirdavo savo draugų nuo priešų. Tyrime taip pat išskiriama, kad nesugebėjimas atpažinti veidų irgi yra vienas iš psichoaktyvių požymių, kuriuos sukelia juodoji drignė.

Po mūšio berserkai būdavo tokie išsekę, kad griūdavo tarsi negyvi. Tyrimo autorių teigimu, tai irgi nėra tiesiog sutapimas – juodoji drignė pasibaigus jos psichoaktyvių medžiagų poveikiui sukelia galvos skausmą ir išsiliejusį regėjimą, o tuo tarpu grybai – tokie kaip paprastoji musmirė – pasibaigus poveikiui nesukelia beveik jokių kitų šalutinių efektų.

Tačiau tyrime daroma išvada, kad nors ir yra įrodymų, jog berserkai galėjo naudoti juodąją drignę, o ne paprastąją musmirę – tai vis tiek išlieka tik spekuliacija. Štai, pavyzdžiui, toks berserkų elgesys kaip skydų kandžiojimas ir kalenimas dantimis vis dar nėra paaiškintas, todėl gali būti, kad bent jau kol kas paprasčiausiai nesame tiksliai atradę toks medžiagos, kurią naudojo bebaimiai vikingų kariai, rašo „IFLScience“. Publikuoja: lrytas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-11-02 laikas 08:09 Receptai Kaip pasigaminti varškės plokštainį su moliūgų gabaliukais?

Moliūgą nuvalykite, supjaustykite nedideliais gabalėliais. Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 20 min. arba iki kol suminkštės. Juos sumeskite į sandarų indą. Iš vandens ir cukraus išvirkite sirupą. Pagardinkite prieskoniais, a...

Skaityti daugiau

2019-09-22 laikas 14:42 Receptai Greitai paruošiami sviestiniai sausainiai
Kambario temperatūros sviestą labai gerai išsukite su cukraus pudra ir vanilės ekstraktu. Paruoštą sausainių tešlą dėkite į konditerinę rankovę ir ant kepimo popieriumi išklotos skardos formuokite sausainius.

Skaityti daugiau

2020-11-12 laikas 15:48 Receptai Kokosinis tortas su kondensuotu pienu
Dubenyje sumaišykite kukurūzų miltus su pienu. Sudėkite cukraus pudrą, įpilkite grietinėlę, kondensuotą pieną, suberkite kokosų drožles ir viską dar kartą gerai išmaišykite.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-06 laikas 21:31 Vokietija: Irano pilietis, prašantis prieglobsčio, teisiamas už savo kalbos mokytojos Isabelle D. nužudymą ir jos kūno išmetimą į upę
Irano pilietis kalbos mokytoja daugiausia dėstė prieglobsčio prašytojams, tačiau, kai ji norėjo susitikti ir su kitais vyrais, jos mokinys tapo pernelyg pavydus ir ją nužudė, teigia Vokietijos prokurorai.

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 20:56 🌊 Rami jūra: švelnios bangos ir paplūdimio garsai | miegas ir meditacija
Pasinerk į ramybės oazę su šiuo ASMR įrašu! Klausykis švelnaus bangų ošimo, žuvėdrų klyksmo ir tolimų žvejų laivų garsų (galimų), įrašytų prie Šventosios seno tilto Baltijos jūros pakrantėje.

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 14:34 Unikali Gigantiška Atmosferos Iškrova: Nikole Ayers Nuotrauka iš MKS
NASA astronautė Nikole Ayers užfiksavo retą gigantišką atmosferos iškrovą virš Meksikos. Sužinokite apie šį įspūdingą gamtos fenomeną ir jo reikšmę! Šiame straipsnyje išnagrinėsime, kas yra šie paslaptingi atmosferos reiškiniai, kaip jie formuojasi, ...

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 14:13 Paslaptingi „Dievų vartai“: legendos ir faktai apie mįslingą paminklą Peru
Aramu-Muru – paslaptingas akmeninis paminklas Peru, siejamas su portalais į kitus pasaulius. Atraskite jo legendas, faktus ir mokslinius tyrimus! Šis septynių metrų aukščio ir pločio statinys, atrastas 1996 metais vietinio gido Jose Luis Delgado Mama...

Skaityti daugiau

2025-07-06 laikas 12:40 Kapitalizmas be kaukės: tamsioji globalios ekonomikos pusė
Sužinokite, kaip kapitalizmas slepia krizes, korporacijų kontrolę ir galios žaidimus, formuojančius mūsų pasaulį. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip kapitalizmas, remdamasis sąmokslu, korupcija ir prievarta, veikia po paviršiumi. Ar esame pasiruošę ...

Skaityti daugiau