Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Medicinos Naujienos » 2018 » Spalio » 30

Ar kūdikiai jaučia skausmą?

Atsakykite greitai – ar kelių mėnesių amžiaus kūdikis jaučia skausmą? Žinoma, kad taip ir jis tai gali parodyti verksmu. Mums įprastos reakcijos jiems dar yra nepasiekiamos, tačiau nervai švelnioje odoje jau egzistuoja. Ar šiandien tikrai kas nors abejoja, kad kūdikiai jaučia skausmą? Iki 1999 metų tokie ginčai buvo labai intensyvūs.

moksliniai tyrimai, kūdikiai, skausmas, medicina

Taip, perskaitėte teisingai – 21 amžiaus išvakarėse medikų bendruomenėje dar buvo daug tokių, kurie manė, jog kūdikiai skausmo visiškai nejaučia. Nors skamba kaip viduramžiška nesąmonė, tai buvo realus mokslinės polemikos objektas. Ir viskas yra daug šiurpiau nei manote.

Iki 19 amžiaus buvo priimta, kad kūdikiai skausmą tikrai jaučia ir jam yra jautresni nei suaugusieji. Mokslininkai neturėjo tam reikiamos įrangos, kad tai patikrintų, o ir pati nervų sistema nebuvo gerai suprasta. Tačiau gyvavo nuomonė, kad jei suaugusio žmogaus švelnesnės odos plotai yra jautrūs skausmui, kūdikiai tikrai tą skausmą jaučia. Buvo pastebima ir tai, kad jie verksmu atsako į skausmingus dirgiklius. Tačiau tuomet 19 amžiuje kažkas nusprendė priešingai.

Gerėjant nervų sistemos supratimui kai kurie mokslininkai ėmė manyti, kad kūdikiai iš tiesų skausmo jausti negali, nes jų nervų sistema vis dar vystosi. Buvo atlikta eilė bandymų su gyvūnais, kurių smegenys būdavo specialiai pažeidžiamos. Mokslininkai nustatė, kad kūdikių smegenys nėra pakankamai išsivysčiusios jausti. Tai yra, jie skausmo jausti negali, o matomos reakcijos į dirgiklius tėra refleksai. Tai patvirtino 19 amžiaus pabaigos mokslas, kuris, aišku, buvo netobulas.

Tai turėjo šiurpių pasekmių. Kūdikiai buvo operuojami jiems neskiriant jokių anestetikų. Kaip manoma dabar, daug jų mirė nuo skausminio šoko. Gydytojai ne tik manė, kad nuskausminamųjų nereikia, bet ir kad jie gali pakenkti – kas gali nustatyti tikslią dozę, kai kūdikis net negali pasakyti, kokį skausmą jaučia? Dar daugiau, nors ir tada buvo abejojančių, kad kūdikiai gali nejausti skausmo, jie buvo nutildomi paprastu argumentu – juk kūdikiai vis tiek nieko neatsimins.

Šios nuostatos persikėlė ir į 20 amžių. Visgi, tuomet nuskausminamieji kūdikiams jau buvo skiriami, nors ir ne visada. Buvo manoma, kad nedidelis skausmas, net jei kūdikiai jį ir jaučia, kenkia mažiau nei nuskausminamieji. Net ir universitetuose būsimi medikai mokėsi, kad kūdikiai skausmo nejaučia arba jis tiesiog nėra svarbus. Viskas ėmė keistis 1985 metais, kai Jill R. Lawson sužinojo, kad jos naujagimio atvira širdies operacija buvo atlikta be anestezijos – buvo naudojami tik raumenis atpalaiduojantys vaistai. Lawson sukūrė judėjimą, kuris skleidė informaciją apie šią problemą. Prie jos vėl buvo pastūmėti mokslininkai, kad šį faktą pagaliau patikrintų šiuolaikine įranga.

Buvo išmatuota, kad kūdikiai skausmą jaučia stipriau nei suaugę. Dar daugiau – skausmas juos stipriau paveikia, nes jie nesupranta, kas vyksta. Net jei jums imtų labai skaudėti, jūs galėtumėte tai ignoruoti sąmoningomis pastangomis. Kūdikiai to daryti negali. Mokslininkai nustatė, kad galima anestezijos žala yra mažesnė nei ekstremalus skausmas, o ir patys nuskausminamieji patobulėjo pakankamai, kad ilgalaikių pasekmių nesukeltų.

Šie moksliniai atradimai įtikino ne visus. Medikai priešinosi naujam supratimui ir teigė, kad skausmas nėra svarbus. Tačiau mokslininkai teigė priešingai – net ir labai jauno amžiaus kūdikių patiriamas skausmas gali turėti ilgalaikių psichologinių padarinių. Ir taip atėjome iki 21 amžiaus, kuomet informacija, jog kūdikiai skausmą jaučia nėra tokia stebinanti.

naujienos

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
21.01.2022 laikas 09:01 Kaip atsikratyti inkštirų. 8 naminės veido kaukės

Užsikimšusios veido poros trukdo ir erzina. Gerai, kad šią problemą galima gana nesunkiai įveikti, pasitelkiant improvizuotas priemones.

Skaityti daugiau

21.01.2022 laikas 08:50 Žemės vidus vėsta gerokai greičiau nei manyta
Žemė susiformavo prieš maždaug 4,5 milijardus metų. Nuo pat tada, ji viduje iš lėto vėso.

Skaityti daugiau

21.01.2022 laikas 00:19 Kaip išmokti niekada nepykti – 3 neurobiologų patarimai
Įsivaizduokite situaciją: stovite šalia žmogaus, kuris tiesiog verda iš pykčio ir ant jūsų šaukia; viskas, ko norite, – atsakyti jam tuo pačiu… Problema tik tai, kad atsakydami šaukimu situacijos tikrai nepagerinsite. Kaip susiimti ir susilaikyti? Yra du būdai ir tik vienas iš jų teisingas....

Skaityti daugiau

21.01.2022 laikas 00:09 Antarktidos anomalijos. Ką slepia Antarktida?
Kokias paslaptis slepia po dideliu ledo ir sniego sluoksniu atšiauri ir šalta Antarktida? Prarastą civilizaciją, nežinomą gyvybės formą, portalus į kitus pasaulius ar užslaptintas eksperimentines, karines ar ateivių bazes? Tikimasi kažkokių atsakymų rasti ir kai bus ištirtas ežeras Vostok....

Skaityti daugiau

21.01.2022 laikas 00:01 Neatpažinti povandeniniai objektai arba ką slepia jūros gelmės

Daugelis mano, kad Sovietų karinis laivynas turėjo didžiulius archyvus, kuriuose buvo sukaupta informacija apie susitikimus su neatpažintais objektais, pagal techninius terminus žymiai pranašesniais už žemiškuosius.

...

Skaityti daugiau

Lengvai pagaminamas sūrio pyragas su šokoladu (video)
21.01.2022 laikas 09:13 Receptai | Patiekalai Lengvai pagaminamas sūrio pyragas su šokoladu (video)

Lengvai pagaminamas sūrio pyragas su šokoladu (video) - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Išbandyk šį receptą jau dabar!

Skaityti daugiau

Avižinių kruopų sriuba su pievagrybiais (video)
21.01.2022 laikas 09:13 Receptai | Patiekalai Avižinių kruopų sriuba su pievagrybiais (video)

Avižinių kruopų sriuba su pievagrybiais (video) - patiekalas, kurį nesunkiai pasigaminsite pagal šį receptą. Išbandyk šį receptą jau dabar!

Skaityti daugiau

19.01.2022 laikas 09:03 Receptai | Patiekalai Gaminamės namuose: lydytas sviestas be laktozės

Jau gana ilgą laiką mano patys mėgstamiausi riebalai, kuriuose savaitgaliais kepu blynus, o kiekvieną dieną ištirpinusi kepu ne tik daržoves yra lydytas ghi (ghee) sviestas.

Skaityti daugiau