Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Medicina » 2018 » Rugpjūčio » 20

Molekulinės genetikos mokslininkai rado būdą, kaip sustabdyti senėjimo procesą

Dauguma iš mūsų norėtų sulaukti to laiko, kai mokslininkams pavyks surasti būdą sustabdyti senėjimo procesą. Panašu, kad Ekseterio universiteto molekulinės genetikos laboratorijos mokslininkams pavyko šį procesą sustabdyti, rašoma svetainėje „Science Alert“.

Senėjimas gali būti suprantamas, kaip vis stiprėjanti kūno funkcijų degradacija, be to, šis procesas yra siejamas su daugeliu lėtinių ligų, būdingų senatvei, tokių, kaip vėžys, diabetas ar demensija. Mokslininkai išskiria daugybę priežasčių, kodėl mūsų ląstelės ir audiniai nustoja veikti, tačiau pastaruoju metu biologai ypatingą dėmesį skiria senstančių (senescent) ląstelių kaupimuisi kūno audiniuose ir organuose.

moksliniai tyrimai, mokslininkai, ląstelės, genetiniai tyrimai, oda

Senstančios (senescent) ląstelės yra senesnės ląstelės, kurios nefunkcionuoja kaip turėtų ir blogina šalia esančių ląstelių veiklą. Eksperimentai, kurių metu buvo pašalinamos tokios ląstelės, parodė, kad tokiu būdu galima pagerinti daugelio gyvūnų audinių ir organų veiklą, pavyzdžiui, sustabdyti kataraktos plitimą.

Mokslininkai iki galo dar nesupranta, kodėl senstant žmogui ląstelės tampa senstančiomis. Visgi yra iškeltos gan patikimos hipotezės, kad prie to stipriai prisideda DNR pažeidimai, uždegiminės reakcijos bei telomerų – chromosomų galuose susiformavusių molekulių – pažeidimai.

Dar viena teorija teigia, kad senėjimą lemia tai, kad organizmas praranda gebėjimą įjungti ir išjungti konkrečius reikalingus genus reikalingu metu. Kitaip tariant, sendami prarandame galimybę valdyti savo genus. Kiekviena organizmo ląstelė turi visus duomenis, būtinus gyvavimui, tačiau ne visi genai ir ne visuose audiniuose yra aktyvūs. Tai lemia, kad širdies ląstelė skiriasi nuo inkstų ląstelės, nors abiejų branduolyje yra vienodas genų rinkinys.

Kai vidiniai ar išoriniai signalai aktyvuoja geną, yra sukuriama molekulinė „žinutė“ (vadinama ribonukleino rūgštimi arba RNR), kurioje įrašoma visa reikalinga informacija apie tai, už ką atsakingas šis genas. Mokslininkai žino, kad apie 95 proc. visų genų gali sukurti po kelis skirtingus RNR „žinučių“ tipus, priklausomai nuo to, ko konkrečiu momentu reikia ląstelei. Kitaip tariant kiekvienas genas yra kaip kekso receptas. Galima iškepti paprastą keksą arba šokoladinį, priklausomai nuo to, ar į tešlą įdėsime kakavos.

Sprendimas, ką kiekvieno geno receptas „iškeps“, priklauso nuo 300 skirtingų baltymų, kurie yra vadinami sujungimo faktoriais (angl. splicing factor). Žmogui senstant, organizmas pagamina vis mažiau šių sujungimo faktorių. Tai reiškia, kad keičiantis aplinkos sąlygoms ląstelės vis rečiau gali įjungti arba išjungti tam tikrus genus. Šį reiškinį mokslininkai pastebėjo jau prieš keletą metų – tiek vyresnių žmonių kraujo mėginiuose, tiek išskirtose senstančiose (senescent) ląstelėse sujungimo faktorių mažiau.

Todėl neseniai atliktame tyrime Ekseterio universiteto molekulinės genetikos mokslininkai pabandė ieškoti būdų, kaip galima būtų padidinti sujungimo baltymų kiekį ląstelėse. Eksperimentų metu jie nustatė, kad maži vandenilio sulfido kiekiai padeda padidinti sujungimo faktorių skaičių ir taip atjauninti ląsteles.

Vandenilio sulfido molekulės yra natūraliai susidarančios žmogaus kūne ir pastaruoju metu buvo surinkta nemažai įrodymų, kad šios molekulės stabdo su senėjimu susijusius pokyčius ląstelėse. Tačiau didesnės šios medžiagos koncentracijos gali būti toksiškos, todėl mokslininkai suka galvas, kaip galima būtų į labai konkrečias vietas ląstelėse nutransportuoti tik tiek vandenilio sulfido, kiek jo reikia.

Ekseterio universiteto profesorė Lorna Harries su kolegomis sukūrė specialų „molekulinį pašto kodą“, kuris padėjo mokslininkams nusiųsti vandenilio sulfido molekulę tiesiai į mitochondriją, už energijos gamybą ląstelėje atsakingą organėlę.

Mokslininkai tikisi, kad naudojant panašius įrankius galiausiai jiems pavyks sustabdyti senstančių (senescent) ląstelių atsiradimą žmogaus organizme, o tai galėtų prisidėti gydant daugelį su amžiumi susijusių ligų.

naujienos

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-12-13 laikas 15:12 Receptai Kalėdiniai vištienos kukuliukai

Tokia vištienos  kukuliukai yra tiesiog nuostabus Kalėdinis patiekalas vaikams, kurio jie niekada neatsisako. Aš juos nusižiūrėjau keliaudama po Skandinavijos šalis, vienais metais per šventes. Ir ten jie tikrai ganėtinai ...

Skaityti daugiau

2019-08-31 laikas 14:51 Receptai Mano mama kepenėles gamindavo tik taip - sultingas, krakmolingas ir traškias

Sultingos, skanios ir ekonomiškos! Marinuojame kepenėles kiaušinio, krakmolo, druskos ir pipirų mišinyje, mažiausiai 40 minučių, geriausia 1-1,5 valandos. Tada kepkite kepenėles karštame aliejuje. Kaip pasigaminti, žiūrėkite va...

Skaityti daugiau

2018-08-22 laikas 09:35 Receptai Vaistažolės vočių, furunkulų, šunvočių gydymui

Vočių, furunkulų gydymas liaudies medicinoje, Vaistažolės vočių, furunkulų, šunvočių gydymui, receptai votims gydyti, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-04 laikas 07:22 Kavos Tirščių Nauda Sode ir Namuose: 10 Praktinių Būdų

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip kūrybiškai panaudoti kavos tirščius sode ir namuose, kokia jų nauda ir galimi trūkumai. Pasiruoškite atrasti ekologiškus sprendimus, kurie sutaupys pinigų ir suteiks jūsų kasdienybei natūralumo!

...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau