- 05.03.2020
- 0.0 Reitingas
- 703 Peržiūrų
- Komentarai
Dėl mažų, supaprastintų laboratorijoje užaugintų organų, vadinamų organoidais, naujų vaistų kūrimas gali būti daug greitesnis procesas. Dabar mokslininkai mikroskopinius žmogaus organus perkėlė ant laboratorinio lusto, skelbia „Science Alert“.
Jis dar vadinamas sudėtingiausiu žmogaus kūno laboratoriniu modeliu ir gali būti neįkainojamas nustatant galimą vaistų pavojų ir naudą prieš juos išbandant su žmonėmis.
Maži organoidai – maždaug milijoną kartų mažesni už tikriuosius organus – yra puiki bandymų vieta tyrėjams, norintiems sukurti vaistus ir kovoti su ligomis.
Panašūs tarpusavyje sujungtų organoidų rinkiniai jau buvo naudojami siekiant tiksliai įvertinti vaistų toksiškumą ir šalutinius poveikius. Šis metodas gali užkirsti kelią problemoms, kurios nebuvo pastebėtos atliekant bandymus su gyvūnais arba ląstelėse, išaugintose Petri lėkštelėse.
Naujoji padidinta organų modelių versija padidina ir tikymybę pastebėti įvairių medžiagų šalutinius poveikius organams.
„Mikroskopinių žmogaus organų sukūrimas vaistams tirti buvo logiškas darbo, kurį atlikome, pratęsimas“, – sakė mokslininkas Thomas Shupe iš Wake Foresto regeneracinės medicinos instituto (WFIRM).
Mokslininkas ir jo kolegos, aprašydami juos kaip „biofabrikacijos metodų rinkinį“, sukūrė miniatiūrinius organus, apimančius žmogaus smegenis, širdį, kepenis, plaučius, sėklides, kraujagysles ir gaubtinę žarną.
Kiekvieno organoido pradžia buvo žmogaus audinių ląstelių ir kamieninių ląstelių pavyzdžiai, kurie vėliau buvo modifikuoti į mažus organus, kurių „galiojimo laikas“ yra mažiausiai 28 paros. Jie imituoja daugelį tikrojo kopijavimo organo funkcijų ir gali apimti kraujagyslių ląsteles, imunines ląsteles ir jungiamojo audinio fibroblastus.
Kai kurie sukurti organai buvo išdėliot taip, kad vaizduotų supaprastintą žmogaus kūną, leisdami tyrėjams pamatyti, kaip skirtingos mūsų anatomijos dalys gali reaguoti kartu, kai naudojami tam tikri vaistai.
Organoidai, kuriuos sukūrė komanda, leidžia atlikti 3D bandymus. Mokslininkų teigimu, naujus vaistus galėtume sukurti greičiau, mažesnėmis sąnaudomis ir nereikalaudami tiek daug bandymų su gyvūnais, jei pavyktų išplėtoti realias žmogaus simuliacijas, tokias kaip šis ypač mažas organoidų modelis.
„Svarbiausias žmogaus organų audinių sistemos gebėjimas – nustatyti, ar vaistas yra toksiškas žmonėms“, – sako urologas Anthony‘s Atala iš WFIRM.
„Norėdami modeliuoti skirtingus organizmo atsakus į toksinius junginius, turėjome įtraukti visus ląstelių tipus, kurie sukelia šias reakcijas“, – teigia biomedicinos inžinierius Aleksas Skardalis iš Ohajo valstijos universiteto.
Publikuoja lrt.lt Organoidus tiriantis mokslininkas Arnoldas Kriegsteinas iš Kalifornijos universiteto / AP nuotr.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau