Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Mokslo Afiša » 2018 » Kovo » 3

Mokslininkės nuomonė, kaip iš tikrųjų atrodė Jėzus

Jeigu į „Google“ paieškos laukelį įrašytumėte „Jesus“ arba „Jėzus“, neabejotinai pamatytumėte didelį rinkinį paveikslėlių, kuriuose atvaizduotas aukštas, baltaodis vyrukas su ilgais ne itin tamsiais plaukais ir barzdele. Tačiau tai – tik įsivaizduojamas, idealizuotas jo atvaizdas. O kaip jis atrodė iš tiesų?

Krikščionybė, Biblija, Evangelija, Jėzus Kristus, paranormal.lt

C.Fisher iliustr. / Istoriškai pagrįsta Jėzaus išvaizdos rekonstrukcija

Mokslininkė savo knygoje teigia, kad tikrasis istoriškai egzistavęs ir Jėzumi vadintas žmogus atrodė visiškai kitaip, rašo livescience.com.

Pagal evangelijose pateikiamas žinias galima nustatyti, kad Jėzus buvo žydas, gimęs apie 4 m.p.m.e., Betliejuje, vaikystėje gyvenęs Egipte, o vėliau su šeima persikraustęs į Nazaretą. Šiuose rašytiniuose šaltiniuose nė žodeliu neužsimenama apie tai, kaip atrodė Jėzus – išskyrus keletą užuominų apie jo aprangą, sakė Joan Taylor, Londono Karališkojo koledžo Krikščionybės ištakų ir Antrosios šventyklos judaizmo profesorė, parašiusi knygą „What Did Jesus Look Like?“.

„Labai keista, kad iki šiol tiek mažai žinoma, kaip jis atrodė“, – sakė mokslininkė.

Tuo tarpu hebrajų Biblija ganėtinai gausiai aprašo, kad ir Mozė (pranašas, išvedęs žydus iš Egipto), ir Dovydas (žmogus, kuris, anot Biblijos, užmušė Galijotą) buvo gražiai sudėti žmonės.

Be to, patys ankstyviausi Jėzaus paveikslai yra datuojami ne anksčiau nei praėjus dviem šimtmečiams po jo mirties, tad jie taip pat nepateikia patikimos informacijos apie tai, kaip galėjo atrodyti tikrasis Jėzus, tvirtina profesorė.

Tad, norėdama gauti patikimesnį vaizdą, J.Taylor pasitelkė archeologų pagalbą ir tyrinėjo tekstus, kuriuose aprašoma įprastinė Judėjoje ir Egipte gyvenusių žydų išvaizda maždaug Jėzaus gyvenimo laikais. Ji taip pat vertino atvaizdus, randamus ant tų laikų monetų ir Egipto mumijų įkapių piešinius.

Vidutinio ūgio, trumpaplaukis vyrukas

Anot J.Taylor, jos tyrimai rodo, kad Jėzus tarp žydų nebuvo milžinas – jo ūgis turėjo būti apie 1,70 metro – toks yra vidutinis anų laikų vyrų skeletų ūgis. Judėjos ir Egipto žmonės dažniausiai būdavo rudaakiai, juodaplaukiai, alyvinio rudumo odos spalvos. Duomenys apie gauti iš archeologinių liekanų, istorinių raštų ir žmonių, matomų Egipto mumijų portretuose atvaizdų, teigė J.Taylor.

Tarp Judėjos žmonių ir europiečių (kurių oda galėjo būti šviesesnė) tai pat būtą sąsajų – kaip būta sąsajų ir su žmonėmis iš Sudano ir Etiopijos (kurių oda tamsesnė). Tačiau, kadangi Judėjos ir Egipto žydai buvo linkę tuoktis tik su kitais žydais, tikriausiai Jėzaus oda, akys ir plaukai atrodė taip, kaip ir daugumos Judėjos bei Egipto žmonių, tvirtina J.Taylor. Išlikusieji tekstai byloja, kad Jėzaus gyvenimo laikais Egipto žydai negalėjo būti vizualiai atskiriami nuo likusios Egipto populiacijos.

Istoriniai įrašai taip pat rodo, kad Judėjos žmonės buvo linkę savo plaukus (ir barzdas) kirpti trumpai bei šukuoti, tikriausiai taip saugantis nuo didelės anų laikų problemos – utėlių. Tad, anot J.Taylor, labai tikėtina, kad tą patį galima pasakyti ir apie Jėzų.

Gali būti, kad plaukus ir barzdą Jėzus trumpinosi peiliu, teigė profesorė, pažymėdama, kad senovėje žmonės peiliais naudojosi kur kas labiau įgudusiai nei šiandieniai žmonės.

Evangelijose Jėzus aprašomas kaip stalius, kuris daug vaikščiodavo, tačiau ne visada turėdavo ką pavalgyti. Aktyvus gyvenimo būdas ir nereguliarus maitinimasis reiškia, kad jis veikiausiai buvo lieknas, bet saikingai raumeningas.

„Jėzus buvo žmogus, kuris buvo gerai fiziškai sudėtas dėl darbo, kurį jis dirbo. Jis neturėtų būti vaizduojamas kaip kažkas, kas gyveno patogų gyvenimą – o tą kartais matome jo atvaizduose“, – rašė krikščionybės istorijos ekspertė.

Kai kurie Jėzaus veido aspektai – tokie, kaip burnos ir skruostų forma – dabar gali būti tik nuspėjami. Gali būti, kad jo veidas ar oda buvo randuoti dėl staliaus darbo pavojų, tačiau to taip pat negalima teigti užtikrintai, tvirtina J.Taylor.

Mokslininkė skeptiškai vertina tuos Jėzaus atvaizdus, kuriuose jis pateikiamas kaip labai išvaizdus vyras. Jei jis tikrai būtų išvaizdus, tai ir evangelijų autoriai, ir kiti ankstyvojo krikščionybės laikotarpio rašytojai tikrai tą būtų paminėję, kaip kad paminėjo Mozės ir Dovydo išvaizdumą.

Jėzaus tunika

Evangelijos, kaip ir išlikę archeologinės liekanos, pateikia šiokių tokių užuominų apie Jėzaus aprangą. Veikiausiai jis dėvėjo nedažytą vilnonę tuniką, po kuria matėsi plikos kojos, tikriausiai rišdavosi strėnjuostę ir „mantiją“ – išorinį apsiaustą, apsaugantį nuo šalčio.

Jo batai galėjo atrodyti panašiai, kaip ir šiandieniniai sandalai, o anuometinis drabužių brangumas reiškia, kad Jėzus savo aprangą dažnai lopydavo. Taip pat – jei tik neatsirasdavo geradarių, kurie padovanodavo naujus drabužius – Jėzaus apranga turėjo būti nušiurusi. „Manau, Jėzų buvo galima pažinti pagal tai, kad jis atrodė labai skurdžiai“, – sakė J.Taylor.

Kiti J.Taylor knygą perskaitę Biblijos tyrėjai – Edinburgo universiteto (Škotija) teologijos profesorė Helen Bond ir Ming Hua Teologijos koledžo (Honkongas) Biblijos tyrimų profesorius adjunktas Jimas Westas britės darbą įvertino iš esmės teigiamai.

J.Taylor sakė, kad laukia ir kitų mokslininkų parašytų detalių jos knygos vertinimų. Taip pat tikisi, kad atsiras daugiau dailininkų, kurie, remdamiesi jos pateiktais duomenimis, rekonstruotų Jėzaus išvaizdą. Knygoje pateikiamas iliustracijas, remdamasi autorės žiniomis, sukūrė dailininkė Cathy Fisher.

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
16.10.2021 laikas 22:04 Sveikas 16-metis berniukas Kalifornijoje mirė gavęs antrąją "Pfizer" vakcinos nuo koronaviruso dozę
Visiškai sveikas 16 metų berniukas Kalifornijoje mirė nepraėjus nė mėnesiui po to, kai jam buvo suleista antroji Pfizer-BioNTech kompanijos Wuhan koronaviruso (COVID-19) vakcinos dozė. Paauglys antrąją "Pfizer-BioNTech" vakcinos dozę gavo balandžio 3 d., o mirė balandžio 27 d....

Skaityti daugiau

16.10.2021 laikas 20:34 Kaip nustatyti žmogaus charakterį pagal valgį?
Mums taip tik atrodo, kad mes viską žinome apie save. Kiekvienas žmogus - tai atskiras pasaulis, kurį reikia pažinti visą gyvenimą. Apie kažkokius charakterio bruožus mums papasakos artimieji ir draugai, kažką savyje mes pastebime patys, kažką nustatyti padeda įvairūs psichologiniai testai....

Skaityti daugiau

16.10.2021 laikas 19:26 Su šeivamedžiu draugausi - ligų nežinosi!
Ne daug kas žino, kad, reguliariai vartojant juodauogius šeivamedžius, galima išgydyti mastopatiją, dusulį, krūtinės karkalus, kosulį, galvos skausmus, atkurti regėjimo ryškumą ir atmintį, išvalyti organizmą ir kraują, atsikratyti vidurių užkietėjimo, sulėtinti senėjimo procesus, įveikti pavasarinę ...

Skaityti daugiau

16.10.2021 laikas 18:33 Trečiojo Reicho skraidančios lėkštės

Iš įvairių informacijos šaltinių - liudininkų pasakojimų, istorinės ir mokslo populiarinimo literatūros, Trečiojo Reicho archyvinių dokumentų - galima sužinoti, kad prieš Antrojo pasaulinio karo pradžią ir per jį vokiečių mokslininkai ir inžinieriai sukonstravo, pagamino ir išbandė disko formos s...

Skaityti daugiau

16.10.2021 laikas 17:06 1993 metų filmas "Visa griaunantis" nurodė ateitį
Keista, bet dabar šis filmas, kažkaip įgauna naują prasmę apie ateitį, ir kur dabar valdžia keliauja ir kam tai naudinga. Štai keletas pastebėjimų iš daugelio. Jei pastebėsi, labai didelė policijos kontrolė. O, kaip vykdoma kontrolė?...

Skaityti daugiau

16.10.2021 laikas 16:27 Receptai | Patiekalai Kepta žuvis: Raudės ir kuojos keptos kepimo popieriuje (orkaitėje)
Kai tik mano virtuvėje atsiduria raudžių ar kuojų, iškart bėgu kepti žuvies pagal šį receptą. Jis mūsų šeimoje labai seniai pamiltas ir mes jo niekada nekeitinėjame. Didžiausią darbą už mane atlieka orkaitė, ingredientai visai paprasti ir man tai labai patinka. Mėginam!...

Skaityti daugiau

16.10.2021 laikas 16:27 Receptai | Patiekalai Perlinis kus kus arba kuskuso kruopų salotos su avinžirniais

Kadangi pasitaruoju metu sulaukiu prašymų pasidalinti ne tik įvairiais saldžiais ar rimtais patiekalais, bet ir kuo sveikesniu nuo šiol kartas nuo karto tą ir bandysiu padaryto. Aš savo virtuvėje tikrai labai mėgstu eksperimentuoti, išmėginti ne tik naujus kepinius, bet ir kitų patiekalų receptus...

Skaityti daugiau

14.10.2021 laikas 10:49 Receptai | Patiekalai Šaltalankių arbata su imbieru - nauda ir kaip paruošti?
Pirmiausia reikėtų žinoti, kad šaltalankio uogos yra itin naudingos ir savyje turi daugy gydomųjų savybių. Juose galite rasti įvairių vitaminų, mikroelementų bei organinių rūgščių.

Skaityti daugiau