Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Medicina » 2018 » Lapkričio » 20

Musulmonų šventikai bijodami kiaulienos uždraudė skiepus - rezultatų ilgai laukti nereikėjo

Rugpjūčio mėnesį vyriausi Indonezijos musulmonų šventikai oficialiai paskelbė, kad tymų ir raudoniukės vakcinos yra draudžiamos, nes, esą, jų komponentai yra pagaminti iš kiaulių, rašo sciencealert.com.

Nepaisant to, kad Islame numatytos išimtys, leidžiančios naudoti vakcinas tuo atveju, jeigu nėra alternatyvų, milijonai indoneziečių pakluso šventikų nurodymams – vakcinavimas šalyje tapo labai nepopuliarus. Indonezijos ulamos tarybos (MUI) paskelbtas religinis įsakas (fatva) yra teisiškai neįpareigojantis.

vakcinavimas, Indonezija, sveikata, raudoniukė, religija, musulmonai

Musulmonų šventikai baiminasi galimų kiaulienos pėdsakų vakcinose 
©ZaldyImg (CC BY 2.0) | commons.wikimedia.org

Tačiau uolūs musulmonai tokius įsakus vertina labai rimtai, o pridėjus jau ilgą laiką dezinformacijos apie vakcinas siejamą abejonę, to pakako, kad visoje šalyje musulmonai nuspręstų nesiskiepyti ir neskiepyti savo vaikų. Iš dalies dėl socialinių ir ekonominių veiksnių, iš dalies dėl geografinės izoliacijos Indonezijoje ir iki šiol nemaža gyventojų dalis nebuvo pasiskiepiję, dėl to šalyje neretai susidarydavo nemažos užkrečiamų ligų (pvz., tymų) protrūkių kišenės.

Neigiamo visuomenės požiūrio į skiepus skatinimas šioje situacijoje tikrai atliko nemenką vaidmenį. Viso pasaulio musulmoniškų valstybių sveikatos apsaugos sistemų atstovai priversti kovoti su augančiu nepasitikėjimu skiepais, todėl dažnėja ligos, nuo kurių nesunku apsisaugoti skiepijantis.

Pasaulio sveikatos organizacijos Pasauliniame vakcinavimo plane nurodyta, kad Indonezijos už sveikatos apsaugą atsakingų institucijų atstovai ėmėsi koordinuotų pastangų išnaikinti tymus ir raudoniukę. Pagrindinėje Javos saloje pašalintos didžiausios kliūtys vykdyti vakcinavimo programas, pagal kurias turėjo būti paskiepyta beveik 70 mln. vaikų nuo 9 mėnesių iki 15 metų. Ir iki šiol šių programų rezultatai buvo daug žadantys.

„Džiaugiamės pasiekę numatytą 95 procentų vakcinavimo lygį. Bet žadėjome pasiekti ir 100 procentų lygį visoje provincijoje“, – praėjusiais metais sakė Rytų Javos gubernatorius Soekarwo. Kad skiepų programa būtų sėkminga, reikalingas ir visuomenės pritarimas. Tai reiškia, kad reikia užtikrinti tėvus, jog vakcinavimas yra ne tik saugus ir efektyvus, tačiau nesikerta ir su religiniais įsitikinimais.

O šioje vietoje koją kiša kai kuriose vakcinose kaip stabilizatorius naudojama želatina, išgaunama iš kiaulių. Izraelyje ir daugumoje valstybių, kur dominuoja Islamo religinės grupės, tai nekelia didelių problemų, nes visuomenės sveikata yra vertinama rimčiau. Indonezijoje naudotos vakcinos ir anksčiau nebuvo įvertintos kaip „halal“ (švarios). Terenganu valstijos Fatvos komitetas Malaizijoje 2016 metais netgi buvo paskelbęs, kad visiems musulmonams pasiskiepyti yra privaloma.

Indonezijos sveikatos apsaugos ministerijos atstovai kreipėsi į savo šalies aukščiausiuosius Islamo šventikus tikėdamiesi tokio paties pareiškimo kaip ir Malaizijoje. Tačiau gavo visiškai priešingą atsakymą. Paskelbus fatvą vakcinoms, Indonezijos sveikatos apsaugos sistema susidūrė su galinga kliūtimi, dėl kurios bus dar sunkiau siekti numatyto skiepijimo tikslo ne tik Javoje, bet ir kitose provincijose.

Musulmonų taryba atsargiai pripažino, kad nesiskiepijimas yra didelė grėsmė visuomenės sveikatai, o tinkamų alternatyvų nei tymų ir raudoniukės vakcinoms nėra. O jų fatva buvo savotiškas pripažinimas, kad Islamą išpažįstančios šeimos privalo skiepyti savo šeimos narius „nelegaliomis“ vakcinomis, kol valdžios atstovai bus priversti ieškoti alternatyvos.

Tačiau tokio gluminančio ir dviprasmiško pareiškimo efektas buvo milžiniškas ir visai ne toks, kokio tikėjosi medikai: kilus susirūpinimui, kad vakcinos yra „haram“ (nešvarios, draudžiamos), Javos saloje ir kitose šalies provincijose vakcinavimo lygis krito iki 7 procentų. Kad raudoniukės vakcinavimo programa būtų sėkminga, reikia, kad paskiepyti būtų apie 80 proc. žmonių.

Skiepijimas nuo tymų būna sėkmingas tik pasiekus maždaug 95 proc. ribą. Dabar svarstoma, kad kiaulės želatiną vakcinose reikėtų keisti karvių želatina, tačiau pasikeitus vakcinos sudėčiai vėl reikės atlikti ne vienerius metus truksiančius tyrimus.

Šaltinis: 15min.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-12-11 laikas 22:46 Receptai Varškės Pyragas - Rumunų Skanėstas

Pieną sumaišyti su aliejumi, cukrumi ir kaitinti ant silpnos ugnies iki užvirimo. Tada palikti atvėsti. Tuomet sudėti likusius tešlai skirtus ingredientus ir gerai išminkyti. Gautą tešlą padalyti į 2 dalis. Vieną jų iškočioti i...

Skaityti daugiau

2018-01-31 laikas 19:09 Receptai Vaisingumui skatinti (Paprastoji takažolė)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Vaisingumas. Ingredientai: Džiovinta takažolė, Verdančio vandens

Skaityti daugiau

2017-11-02 laikas 09:04 Receptai Ajeras gydo bronchitą
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Bronchitas. Ingredientai: Ajerų šaknų miltelių.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-15 laikas 21:16 Kaip Išvalyti Termosą nuo Pelėsio Kvapo: 5 Veiksmingi Būdai
Kaip pašalinti pelėsio kvapą iš termoso? 5 paprasti ir veiksmingi namų būdai su soda, actu ir citrina! Šiame straipsnyje dalinamės penkiais moksliniais principais pagrįstais būdais, kaip pašalinti pelėsio kvapą iš termoso, naudojant paprastas namų pr...

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 20:54 Vyrų ir Moterų Skirtumai: Kaip Elgiamės Skirtingai Kasdienėse Situacijose
Vyrų ir moterų elgesio skirtumai kasdienėse situacijose – nuo miego iki sąskaitos dalinimosi. Sužinokite, kaip priimti šiuos skirtumus!

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 20:41 Kaip Priimti Kitą Žmogų ir Kurti Harmoningus Santykius
Praktiniai patarimai, kaip priimti kitą žmogų ir kurti harmoningus santykius, gerbiant asmenines ribas ir ugdant empatiją.

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 07:50 Pienas su medumi: nauda ir žala žmogaus organizmui

Pienas su medumi – natūralus būdas gerinti miegą ir kaulų sveikatą, tačiau gali sukelti alergijas ar svorio priaugimą. Sužinokite mokslinius faktus! Sužinokite, kaip šis gėrimas gali pagerinti jūsų miegą, stiprinti kaulus ar net padėti širdi...

Skaityti daugiau

2025-07-15 laikas 07:31 Vakarų žemės ūkio verslo įmonės kolonizuoja Ukrainą, teigia Vengrijos naujienų portalas
„Šių gigantų pagrindinis interesas yra, kad Ukraina kuo greičiau taptų ES nare, kad ne tik sustiprintų savo nuosavybės teises, bet ir gautų prieigą prie didžiulės neapmokestinamos rinkos savo produktams“, rašo Mandiner...

Skaityti daugiau