Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sveikatos Patarimai | Liaudies Medicina » 2017 » Balandžio » 1

Akių alergijos priežastys ir gydymas

Akių vokai ir junginė greitai reaguoja į alergeną, todėl dažnai pasireiškia alerginis vokų paburkimas, junginės alerginis uždegimas - alerginis konjunktyvitas.

Pastaraisiais dešimtmečiais pasauline problema tampa aplinkos užterštumas. Didžiausi to kaltininkai - automobiliai, kurių skaičius nuolat didėja. Ištyrus automobilių teršalų poveikį žmogaus organizmui, nustatytas tiesioginis ryšys tarp aplinkos užterštumo masto ir alergiškų asmenų skaičiaus. Alergija paprastai pasireiškia odos, kvėpavimo takų, akių alerginėmis reakcijomis ar būdingais alerginiais simptomais.

Ji gali apimti tik kai kuriuos organus ar sritis, arba visą organizmą. 

Akių alergijos priežastys ir gydymas

Kas būdinga akių alergijai?
Akių vokai ir junginė greitai reaguoja į alergeną ir dažnai pasireiškia alerginis vokų paburkimas, junginės alerginis uždegimas - alerginis konjunktyvitas.

Alerginį konjunktyvitą galima vadinti alergine reakcija, kurios metu gaminami specifiniai antikūnai alergenui. Alergenas veikia ašarose esančius mastocitus, pastarieji aktyvina uždegimo mediatorius.

Svarbiausi uždegimo mediatoriai (histaminas ir prostaglandinai) vėliau sukelia būdingus akių alergijos simptomus - niežėjimą, paraudimą, ašarojimą ir t.t. 

Kas gali sukelti akių alergiją?
Akių alergiją gali sukelti tiesiogiai į akį patekę akių lašai ar tepalai, pakartotinis ar net ilgalaikis vaistų vartojimas.
Kontaktinių lęšių tirpalai ar patys kontaktiniai lęšiai taip pat gali sukelti alerginį konjunktyvitą.

Aplinkos ore esantys alergenai (žiedadulkės, namų dulkės, gyvūnų plaukai bei pūkai, automobilių teršalai, tabako dūmai, kosmetikos priemonės) labai dažnai sukelia akių alergines reakcijas. 

Kokie būdingi akių alergijos požymiai?
Svarbiausias alerginio konjunktyvito simptomas yra akių niežėjimas.
Kartu akys parausta, ašaroja, atsiranda deginimo jausmas, paburksta vokai.

Akių alergiją gali lydėti kitos alerginės organizmo reakcijos, pasireiškiančios staiga, pavyzdžiui,
alerginė sloga augalų žydėjimo metu (sezoninis alerginis konjunktyvitas) arba odos alergijos požymiai. 

Kas būdinga lėtinei akių alergijai?
Lėtinis alerginis konjunktyvitas yra nesezoninis ir pasireiškia keletą kartų per metus paūmėjusios alergijos simptomais.

Jį dažnai sukelia namų dulkės, kai kurie maisto produktai, kosmetikos priemonės, aplinkos teršalai (pavyzdžiui, automobilių išmetamose dujose esančios medžiagos prilimpa prie akių plėvelės ir sukelia lėtinį alerginį konjunktyvitą).

Lėtinei akių alergijai būdingas mažesnis uždegimas. Pacientus vargina nedidelis akių paraudimas, deginimas, niežėjimas.
Akys tampa jautrios šviesai. 

Ar ašarų trūkumas sudaro sąlygas akių alergijai atsirasti?
Lėtinė akių alergija ir ašarų trūkumas yra susiję, jų simptomai labai panašūs, todėl juos netgi sunku atskirti.

Akių sausumas dažnai lydi akių alergiją, todėl gydant vieną ligą, reikia nepamiršti ir kitos.

Ar vaikai dažniau serga alerginiu konjunktyvitu nei suaugusieji?
Vaikai ir jauni asmenys yra daug jautresni visiems alergenams, todėl ir akių alergija jiems pasitaiko daug dažniau. 

Kaip nustatomas alerginis konjunktyvitas?
Paprastai akių alergiją nustatyti nėra sudėtinga. Diagnozei patvirtinti tiriamos junginių nuograndos, atliekamas kraujo tyrimas.

Eozinofilai - tai baltųjų kraujo ląstelių rūšis. Jie visada lydi alergines reakcijas ir būna junginių nuograndose.

Alergologijos kabinetuose atliekami specialūs testai odos alergenams nustatyti.

Kaip gydoma akių alergija?
Be abejo, svarbiausia - skubiai panaikinti alergeną, kuris sukėlė alergiją.
Jeigu lašinote kokių nors akių lašų, reikia jų nebelašinti. Jeigu nešiojate kontaktinius lęšius, reikia šiuo metu jų nenešioti, o užsidėti akinius.

Akių alergijos simptomai gali praeiti savaime.
Staiga atsiradusios alerginės reakcijos metu akių niežėjimą ir paraudimą labai palengvina šalti akių kompresai.

Tačiau kai akių alergija yra lėtinė (pavyzdžiui, nulemta aplinkos užterštumo), ji vis pasikartoja. Todėl neretai reikalingas specifinis gydymas, kurį skiria akių gydytojas.

Paprastai skiriama specialių akių lašų nuo alergijos. Populiarūs tokie akių lašai, kurie gydo akių uždegimą ir mažina alergines reakcijas.

Gliukokortikoidų lašai  paprastai naudojami esant sunkioms alerginėms reakcijoms. Šie lašai gali turėti šalutinį poveikį, todėl nerekomenduojama juos lašinti ilgiau nei dvi savaites.

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...


Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
30.09.2022 laikas 20:58 Pusės kūno sportininkas Zionas Clarkas įkvepia kitus ir planuoja laimėti parolimpines žaidynes
Prieš porą metų Zionas Clarkas (Zion Clark), amerikietis, gimęs be pusės kūno ir užsiimantis laisvųjų imtynių sportu, nustebino pasaulį. Apie jį buvo sukurtas dokumentinis filmas, o vėliau jis buvo įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip greičiausias r...

Skaityti daugiau

30.09.2022 laikas 20:32 Paprasti veiksmai, kad jūsų vyras būtų laimingas
Geroje santuokoje žmonės stengiasi padaryti vienas kitą laimingą. Tai ne visada pavyksta, o žmonės ne visada žino, kokius veiksmus verta atlikti, kad pasiektų šį tikslą. O kai kurie žmonės tiesiog mano, kad tai sudėtingi veiksmai, kuriems neverta ski...

Skaityti daugiau

30.09.2022 laikas 18:35 Pandemija buvo elito repeticija prieš ‘Didįjį persitvarkymą’
COVID-19 pandemija buvo Pasaulio ekonomikos forumo repeticija, skirta pasirengti "didžiajam persitvarkymui". Gyventojams įvaryti baimę - svarbiausia, kad jie laikytųsi reikalavimų.  Pasaulinis elitas, pandemijos metu pasiekęs masinį paklusnumą, pasit...

Skaityti daugiau

28.09.2022 laikas 14:13 Receptai | Patiekalai Cukinijų kepsneliai su kumpiu ir sūriu (video)
Cukinijų kepsnelius išmirkykite kiaušinių plakinyje, apvoliokite džiūvėsiuose ir kepkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Skanaus!

Skaityti daugiau

27.09.2022 laikas 08:10 Receptai | Patiekalai Naminiai jautienos/kalakutienos kotletai

Kotletai patiekiami su bulvių koše arba virtomis bulvėmis ir mėgstamomis salotomis. Skanaus! kalakutienos kotletai, kotletai, kotletų receptas, jautienos kotletai, naminiai kotletai, kotletų receptas

Skaityti daugiau

27.09.2022 laikas 08:05 Receptai | Patiekalai Orkaitėje keptos bulvės su tuno įdaru
Iškepusių bulvių viršų perpjauname kryželiu. Į praskėstą bulvę dedame tunų įdaro. Galime papuošti konservuotais kukurūzais, kapotomis petražolėmis arba pjaustytais svogūnų laiškais.

Skaityti daugiau