Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Hipotezės » 2016 » Kovo » 14

Sielos egzistavimas neprieštarauja fizikos dėsniams

Henris Stapas Kalifornijos universiteto Berklyje fizikas-teoretikas, dirbo su keletu kvantinės fizikos kūrėjų. Jis nekelia sau tikslo įrodyti sielos egzistavimą, tačiau mano, kad sielos egzistavimas visiškai neprieštarauja fizikos dėsniams.

Stapas mano, kad negalima teigti, jog tikėjimas pomirtine siela yra nemoksliškas. Šiuo atveju kaip „siela“ suprantama asmenybė, nepriklausanti nuo smegenų ir likusios kūno dalies, kuri gali gyventi po žmogaus mirties. Savo ataskaitoje „Šiuolaikinės fizikos teorijos suderinamumas su asmenybės išlikimu“ mokslininkas rašo „Didelės abejonės apie asmenybės išgyvenimą, paremtos įsitikinimu, kad pomirtinis išgyvenimas prieštarauja fizikos dėsniams, yra nepagrįstos“.

Jis dirbo, kuriant Kopenhagos kvantinės mechanikos koncepciją, kurią suformulavo kvantinės mechanikos įkūrėjai Nilsas Boras ir Verneris Geizenbergas. Boro ir Geizenbergo požiūris į kvantinės mechanikos veikimą skyrėsi, todėl nuo to laiko buvo skelbiami skirtingi šios teorijos aiškinimai. Stapo pranešimas apie Kopenhagos koncepciją padarė didelę įtaką. Ši koncepcija buvo sukurta XX amžiaus 8-ame dešimtmetyje, o Geizenbergas jai parašė pratarmę.

Henris Stapas Kalifornijos universiteto Berklyje fizikas-teoretikas Kodėl kvantinė mechanika neneigia pomirtinio gyvenimo Stapas aiškina, kad kvantinės teorijos kūrėjai privertė mokslininkus pasaulį padalinti į dvi dalis. Už padalijimo linijos klasikinės matematikos atstovai gali aprašyti fizikinius procesus, kuriuos galima patikrinti bandymais. Iki padalijimo linijos kvantinė matematika aprašo realybę, „kuri nenumato visiško fizikinio determinizmo".

Stapas, kalbėdamas apie realybę iki „padalijimo linijos", rašo: „Realybės būsena sistemoje iki padalijimo linijos neatitinka jokių klasikinių savybių, matomų stebėtojui, aprašymo".

Kokiu būdu fizikai mato tai, kas nematoma? Jie pasirenka atskiras kvantinės sistemos savybes ir naudoja prietaisus, norėdami stebėti, kai jos paveikia fizikinius procesus „už padalijimo linijos".

Svarbiausią vaidmenį atlieka stebėtojo pasirinkimas. Dirbant kvantinės sistemos ribose stebėtojo pasirinkimas sukuria fizikinį efektą.

Stapas cituoja Boro pateiktą analogiją, kuri paaiškina ryšį tarp mokslininko ir jo eksperimento rezultatų: „Įsivaizduokime aklą žmogų su lazdele: kai jis laisvai laiko lazdelę, riba tarp žmogaus ir išorinio pasaulio eina tarp rankos ir lazdelės. Tačiau jeigu toks žmogus lazdelę tvirtai paima į ranką, tai lazdelė tampa orientacijos instrumentu, t.y. žmogus pajunta, kad lazdelė tampa jo kūno tęsiniu".

Fizikiniai ir mentaliniai dalykai tarp savęs yra dinamiškai susieti. Kalbant apie ryšį tarp smegenų ir proto, stebėtojas gali fiksuoti pasirinktą smegenų aktyvumą, kuris priešingu atveju būtų trumpalaikis. Sis pasirinkimas atitinka mokslininko pasirinkimą, kuris nulemia, kokias kvantinės sistemos savybes nori tirti.

Stapas rašo, kad kvantinis aiškinimas, jog protas ir smegenys yra atskiri ar skirtingi dalykai, tačiau tarpusavyje susiję, yra „malonus atradimas, kuris padeda išspręsti problemą, daug metų nedavusią ramybės mokslui ir filosofijai: išgalvotas mokslo poreikis arba protą sutapatina su smegenimis, arba skelbia, kad smegenys dirba atskirai nuo proto".

Stapas mano, jog teiginys, kad mirusio žmogaus asmenybė gali „prisitvirtinti“ prie gyvojo, kaip tai aprašoma dvasių apsėdimo atveju, neprieštarauja fizikos dėsniams. Norint tai priimti, nereikia jokių pokyčių konservatyviojoje teorijoje, tačiau „reikia priimti idėją, kad fizikiniai ir dvasiniai įvykiai vyksta tik tuomet, kai jie vyksta kartu".

Stapas teigia, kad klasikinės fizikos teorija gali tik apeiti šią problemą, o šios teorijos šalininkai gali tik teigti, kad intuicija - tai tik žmogaus abejonių produktas. Mokslininkas mano, kad to vietoje mokslas turi pripažinti „fizikinį sąmonės efektą kaip fizikinę problemą, kuri turi būti sprendžiama dinamiškai".

Kaip ši samprata veikia visuomenės moralę

Norint išsaugoti žmogiškąją moralę, būtina žmones suvokti kaip kažką daugiau, nei paprastas biologines mašinas iš kraujo ir audinių.

Stapas kitame savo straipsnyje „Dėmesys, ketinimai ir valia kvantinėje fizikoje" rašo: „Dabartiniu metu tampa suprantama, kad žmonijos priimta „mokslinė" idėja, skelbianti, jog žmogus, iš esmės, yra mechaninis robotas, padarė stiprų ir pražūtingą efektą žmonijos moralinėms nuostatoms".

Jis nurodo, kad „auga žmonių tendencija pasiteisinti, remiantis kaip kurių vidinių mechaninių procesų kalte, pavyzdžiui, „tai mano genai padarė mane tokiu" arba „didelis cukraus kiekis kraujyje verčia mane taip elgtis"

Kaip pavyzdį galima pateikti garsiąją Deno Vaito, nužudžiusio San Francisko merą Džordžą Moskoną ir miesto stebėtojų tarybos narį Harvį Milką, gynybą. Gynybos pagrindą sudarė teiginys, jog dėl vartojamo greitojo maisto jis nebegalėjo savęs kontroliuoti, o tai ir sukėlė norą žudyti. Vietoje to, kad būtų įkalintas iki gyvos galvos, Denas Vaitas kalėjime praleido vos penkerius metus.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-11-06 laikas 16:12 Receptai Cukinijų Blynai Su Morkomis
Cukinijas ir morką sutarkuojame burokine tarka. Česnaką pjaustome labai smulkiai. Viską dedame į dubenį, mušame kiaušinius, išmaišome. Beriame miltus, druską, smulkintus žalumynus ir išmaišome. Cukinijų blynus kepame keptuvėje įka...

Skaityti daugiau

2019-09-20 laikas 06:42 Receptai Aguoniniai lietiniai blynai su įdaru

Išplakite kiaušinius ir 4 šaukštus cukraus, sumaišykite su grietine, aguonomis, cinamonu, pienu ir miltais (kad nebūtų gumuliukų). Iškepkite lietinius kaip paprastai, palaukite, kol truputį atvės ir suminkštės. Tuo tarpu pasida...

Skaityti daugiau

2020-12-09 laikas 08:32 Receptai Azijietiškos Iceberg salotos su rukola, špinatais morkomis ir aguročiais
Tai labai skanių salotų receptas, kurios primena azijietiškus skonius. Už recepto pasidalinimą ačiū draugei, o dabar aš dalinuosi su jumis visais.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-04 laikas 07:22 Kavos Tirščių Nauda Sode ir Namuose: 10 Praktinių Būdų

Šiame straipsnyje aptarsime, kaip kūrybiškai panaudoti kavos tirščius sode ir namuose, kokia jų nauda ir galimi trūkumai. Pasiruoškite atrasti ekologiškus sprendimus, kurie sutaupys pinigų ir suteiks jūsų kasdienybei natūralumo!

...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 18:24 NLO paslaptys: ar vyriausybės slepia tiesą apie ateivius?
Ar NLO yra tikra pas slapts, ar vyriausybės dezinformacija? Sužinokite apie nutekėjimus, politikų susidomėjimą ir galimas ateivių technologijas!

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:45 Vaikų auklėjimas: kaip ugdyti pasitikėjimą savimi ir savarankiškumą
Kaip ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi? Sužinokite, kaip skatinti iniciatyvą, emocijų valdymą ir leisti vaikams būti savimi! Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsime jums suprasti, kaip ugdyti vaikų savivert...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:32 Zodiako ženklai ir mokslas: kuriems vaikams mokykloje sekasi lengviausiai?
Kuriems Zodiako ženklams mokykloje sekasi lengviausiai? Sužinokite, kaip Liūto, Mergelės, Šaulio ir Ožiaragio vaikai pasiekia akademinę sėkmę! Pasitelkdami astrologinius įžvalgas, naujus pavyzdžius ir praktinius patarimus, padėsime tėvams ir mokytoja...

Skaityti daugiau

2025-07-03 laikas 17:08 Meilė – tai ne kančia: griauname mitus apie santykius
Meilė nėra kančia! Šiame straipsnyje griauname mitus apie santykius, dalinamės patarimais, kaip kurti sveiką partnerystę, ir aptariame, kodėl priklausomybė nėra meilė. Pasitelkdami naujus pavyzdžius, užsienio šaltinius ir praktinius patarimus, padėsi...

Skaityti daugiau