- 02.04.2020
- 4.0 Reitingas
- 2236 Peržiūros
- Komentarai
Prasidėjus COVID-19 pandemijai, tinkle pasirodo daugybė įvairių tarnybų, kurios stebi situacija ir bando numatyti jos dinamiką.
Tačiau, norint sudaryti tinkamą dinamiką kylą didelių problemų. Pirmiausia, taip yra todėl, kad daugelis šalių arba iš esmės sumažina statistika, arba kitų šalių vyriausybės, net nenutuokia, kas vyksta.
Tačiau panašu, kad epidemiologų ir programuotojų iš Australijos komanda galėjo išspręsti šias problemas, naudodama savo paties pasaulinės pandemijos modelį GLEAM. Autoriai apie savo modelį rašo taip:
Pasaulinis epidemijos ir mobilus modelis GLEAM sujungia tikrus gyventojų ir žmonių mobilumo duomenis su sudėtingais stochastinių ligų perdavimo modeliais, kad būtų teikiamos analitinės ir numatomos galimybės spręsti intervencijos strategiją, kurios sumažinta pandemijos poveikį.
Apskritai jie ten daug rašo, bet bendra esmė aiški iš citatos: jie grindžiami ne konkrečios šalies valdžios duomenimis, o gyventojų skaičiumi + duomenimis apie šalies transporto tinklą ir žmonių judėjimą. Tuomet, pagal šiuos duomenis sudaroma epidemijos vystymosi kreivė.
Kreivės nubrėžtos daugeliui šalių, o šias šalis gali pamatyti lengvai kiekvienas skaitytojas savarankiškai, tačiau mes tik apželsime tik Lietuvą, kada nusimato pandemijos pabaiga.
Prognozė kada Lietuvoje baigsis pandemija: tikimasi, kad pikas turėtų būti gegužės viduryje, o galiausiai iki 2021 m. užsikrėtusiųjų bus 1.3- 2.3 milijonų žmonių. Todėl pagal pateiktas prognozes, galimai dar gali būti pratestas karantinas, bet mažai tikėtina.
Kiekvienu atveju yra keletas kreivių, kurios atspindi tam tikrų kartino priemonių įtaką:
- Nieko nedaryti
- 20% efektyvus perdavimo greičio sumažinimas
- 50% efektyvus perdavimo greičio sumažinimas
- 80% efektyvus perdavimo greičio sumažinimas
Kaip matyti iš GLEAM - skaičiavimų, kad ir kokių griežtų karantino priemonių imamasi, pirmoji pandemijos viršūne visai nesikeičia ir tik sumažina. Karantino poveikis bus pastebimas tik rudens, bet mažėjimas jau matomas liepos mėnesį.
Antra viruso banga Lietuvoje nepastebima, kaip kitose šalyse. Tai džiugina. Žinoma, tai tik pandemijos modeliavimas, o kaip bus toliau stebėkime.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau