Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Sausio » 27

Žiurkės „R222“ mįslė, kuo jos tokios ypatingos?

Iš išorės laboratorijoje gyvenanti žiurkė „R222“ niekuo neišsiskiria, tačiau visas jos gyvenimas slepia keistą neurologinę paslaptį: su tokiomis smegenimis kitos žiurkės būtų visiškai neįgalios ir greičiausiai neišgyventų. Kaip jai pavyksta matyti, girdėti, užuosti ir jausti?

„R222“ smegenys nukentėjo nuo hidrocefalijos. Žiurkės liga buvo tokia sunki, kad jos smegenys buvo suspaustos ir jų praktiškai neliko. Daugeliu atvejų hidrocefalija gali sukelti daugybę pažinimo ir motorinių problemų bei sutrumpinti gyvenimo trukmę, tačiau kartais įprastas gyvenimas nepasikeičia, rašoma „Scientific Reports“.

Mokslininkai susidūrė su šiuo natūraliu „stebuklu“ atlikdami senėjimo tyrimą Šiaurės Vakarų universiteto Neurologinio vaizdo centre. Savo darbo pradžioje mokslininkų komanda tyrė labai senų žiurkių smegenis, kai paaiškėjo, kad „R222“ smegenų žievė buvo praretinta ir pakeista smegenų skysčiu, o jos smegenų hipokampas buvo suspaustas ir greičiausiai toks buvo jau nuo gyvūno gimimo.

Norėdami nustatyti, kaip „R222“ išgyveno tarp kitų žiurkių, tyrėjai kiekvieną graužiką įdėjo į atskirą dėžutę, kad pamatytų, kaip jie reaguoja į naujus dirgiklius. Tada jie stebėjo žiurkes, kol šios vaikščiojo po labirintą, ir nustatinėjo, kaip gerai jos laikė lygsvarą. Atlikti testai turėjo įvertinti erdvinius ir motorinius įgūdžius, taip pat atmintį. Išskyrus galimybę tyrinėti naują aplinką, „R222“ pasiekė tokių pačių rezultatų kaip ir kitos žiurkės.

Kaip žiurkė be smegenų gali elgtis visiškai taip pat kaip sveikos žiurkės? Atsakymas – neuroplastiškumas. Nors tai labai retas atvejis, mokslininkai teigia, kad „R222“ yra puikus pavyzdys, kaip smegenys gali persitvarkyti, kai to tikrai reikia.

„R222“ svarbios smegenų sritys, tokios kaip hipokampas, smegenų skenavimo metu net nebuvo pastebimos. Tik atsekdami cheminius signalus, tyrinėtojai galėjo aptikti vietas, kuriose jos buvo suspaustos.

„Apatinėje smegenų kamieno dalyje viskas buvo tarsi sugriuvę“, – pranešime cituojamas tyrėjas Craigas Ferrisas.

Žinoma, žiurkė dvejus metus gyveno kontroliuojamoje aplinkoje ir smegenims nereikėjo reaguoti į jokias realiai pavojų gyvybei keliančias situacijas. Tačiau tyrėjai padarė išvadą, kad „R222“ gebėjimas prisitaikyti neurologiškai suteikia informacijos apie tai, kaip smegenys gali veikti ir pasikeisti gyvenimo metu.

„Tai dar kartą parodo, kokios sudėtingos mūsų smegenys. Mes tiek daug dėmesio skyrėme žievei, o yra tokių atvejų, kai žievę galima beveik panaikinti ir nepastebėsime didelio skirtumo", – dėstė jis.

Žiurkės smegenų nuotrauka / Šiaurės Vakarų universiteto nuotr. Publikuoja: lrt.lt

Įvertink šį straipsnį Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
21.02.2020 laikas 18:50 Ką daryti, jei partneris yra egoistiškas lovoje?
Greičiausiai daugelis yra pakliuvę į tokią situaciją, kai partneris mylėdamasis labiausiai galvoja apie save, pamiršdamas, kad šis procesas turėtų būti malonus abiem. Blogiausia, kai šis žmogus yra tikrai jums brangus, bet su tuo, kad jis tingi ir rūpinasi tik savimi lovoje, negalite susitaikyti....

Skaityti daugiau

21.02.2020 laikas 17:41 Mokslininkai galbūt aptiko Nefertitės kapą

Nefertitės palaidojimo teorija pirmą kartą buvo išplėtota 2015 m. – britų egiptologas Nicholas Reevesas teigė, kad už faraono Tutanchamono kapo gali egzistuoti slaptos kameros. Tais pačiais metais teorija buvo paremta preliminariais tyrimais.

...

Skaityti daugiau

20.02.2020 laikas 21:24 51-a zona. Pati paslaptingiausia bazė pasaulyje

“Tokios zonos nėra!“ – bus pasakyta JAV valstybės departamente, Pentagone, CŽV. Tačiau ji egzistuoja, ir manoma, kad būtent joje yra bazė, kurioje leidžiasi NSO, išbandomi naujausių modelių ypač slapti žvalgybiniai lėktuvai... Ar tai tiesa? Rasti atsakymą į šį klausymą pabandė r...

Skaityti daugiau

20.02.2020 laikas 20:14 Kaukolės trepanacija naudinga sveikatai?

1975-ais m. Paryžiuje įvyko Tarptautinis plastinės chirurgijos kongresas. Jame pirmą kartą pranešta apie kaukolių operacijas, kurias atlikdavo didžiosios inkų imperijos gydytojai. Peru mokslininkas Z. Apiani ištyrė 150 preparuotų kaukolių iš Kusko ir Limos antropologijos muziejų ir nustatė, kad s...

Skaityti daugiau

20.02.2020 laikas 18:16 Valgymas vakare yra prasta mintis: aiškėja, kas nutinka organizmui
Naujas tyrimas rodo, kad moterys užkirsti kelią širdies ligoms gali atsisakiusios dalies vakarienės. Mokslininkai nustatė, kad moterų, kurios didelę dalį dienos kalorijų suvartoja vakare, širdies sveikata yra blogesnė. Tyrimas atliktas su moterimis, tačiau gali būti, kad jo rezultatai pritaikomi ir...

Skaityti daugiau

20.02.2020 laikas 08:44 Mokslininkai žiogus pavertė biorobotais, kurie galėtų ieškoti sprogmenis

Vašingtono universiteto mokslininkų komanda, pasinaudodama unikalia vabzdžių uoslės sistema, biologiškai patobulino žiogus, kad jie galėtų aptikti sprogmenis, skelbia universitetas.

Skaityti daugiau