Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Technologijos, IT » 2020 » Sausio » 27

Žiurkės „R222“ mįslė, kuo jos tokios ypatingos?

Iš išorės laboratorijoje gyvenanti žiurkė „R222“ niekuo neišsiskiria, tačiau visas jos gyvenimas slepia keistą neurologinę paslaptį: su tokiomis smegenimis kitos žiurkės būtų visiškai neįgalios ir greičiausiai neišgyventų. Kaip jai pavyksta matyti, girdėti, užuosti ir jausti?

„R222“ smegenys nukentėjo nuo hidrocefalijos. Žiurkės liga buvo tokia sunki, kad jos smegenys buvo suspaustos ir jų praktiškai neliko. Daugeliu atvejų hidrocefalija gali sukelti daugybę pažinimo ir motorinių problemų bei sutrumpinti gyvenimo trukmę, tačiau kartais įprastas gyvenimas nepasikeičia, rašoma „Scientific Reports“.

Mokslininkai susidūrė su šiuo natūraliu „stebuklu“ atlikdami senėjimo tyrimą Šiaurės Vakarų universiteto Neurologinio vaizdo centre. Savo darbo pradžioje mokslininkų komanda tyrė labai senų žiurkių smegenis, kai paaiškėjo, kad „R222“ smegenų žievė buvo praretinta ir pakeista smegenų skysčiu, o jos smegenų hipokampas buvo suspaustas ir greičiausiai toks buvo jau nuo gyvūno gimimo.

Norėdami nustatyti, kaip „R222“ išgyveno tarp kitų žiurkių, tyrėjai kiekvieną graužiką įdėjo į atskirą dėžutę, kad pamatytų, kaip jie reaguoja į naujus dirgiklius. Tada jie stebėjo žiurkes, kol šios vaikščiojo po labirintą, ir nustatinėjo, kaip gerai jos laikė lygsvarą. Atlikti testai turėjo įvertinti erdvinius ir motorinius įgūdžius, taip pat atmintį. Išskyrus galimybę tyrinėti naują aplinką, „R222“ pasiekė tokių pačių rezultatų kaip ir kitos žiurkės.

Kaip žiurkė be smegenų gali elgtis visiškai taip pat kaip sveikos žiurkės? Atsakymas – neuroplastiškumas. Nors tai labai retas atvejis, mokslininkai teigia, kad „R222“ yra puikus pavyzdys, kaip smegenys gali persitvarkyti, kai to tikrai reikia.

„R222“ svarbios smegenų sritys, tokios kaip hipokampas, smegenų skenavimo metu net nebuvo pastebimos. Tik atsekdami cheminius signalus, tyrinėtojai galėjo aptikti vietas, kuriose jos buvo suspaustos.

„Apatinėje smegenų kamieno dalyje viskas buvo tarsi sugriuvę“, – pranešime cituojamas tyrėjas Craigas Ferrisas.

Žinoma, žiurkė dvejus metus gyveno kontroliuojamoje aplinkoje ir smegenims nereikėjo reaguoti į jokias realiai pavojų gyvybei keliančias situacijas. Tačiau tyrėjai padarė išvadą, kad „R222“ gebėjimas prisitaikyti neurologiškai suteikia informacijos apie tai, kaip smegenys gali veikti ir pasikeisti gyvenimo metu.

„Tai dar kartą parodo, kokios sudėtingos mūsų smegenys. Mes tiek daug dėmesio skyrėme žievei, o yra tokių atvejų, kai žievę galima beveik panaikinti ir nepastebėsime didelio skirtumo", – dėstė jis.

Žiurkės smegenų nuotrauka / Šiaurės Vakarų universiteto nuotr. Publikuoja: lrt.lt

Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
08.12.2021 laikas 10:22 Naujas tyrimas atskleidė, kad Kinija jau sėkmingai kontroliuoja orus

Kinijos Komunistų partija vasarą šventė šimtmečio jubiliejų. Ir dangus virš Pekino buvo giedras, taip pradžiugindamas dešimtis tūkstančių susirinkusiųjų.

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 20:12 Tibeto ilgaamžiškumo paslaptys
Jų filosofinės praktikos, gyvenimo pagrindai ir paprasti praktiški patarimai pratęsė gyvenimus daugybei žmonių, kurie į tą išmintį įsiklausė. Šį kartą ir mes nusprendėme kreiptis pagalbos į tuos, kurie išmoko gyventi be ligų ir pilni jėgų sutikti šimto metų slenkstį....

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 20:04 Liaudiškos priemonės, kad kepenys neskaudėtų
Sumaišyti 1/2 stiklinės kopūstų sūrymo ir 1/2 stiklinės šviežių pomidorų sulčių. Gerti po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną po valgio. Vartoti ilgą laiką.

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 19:34 Apie burokėlių naudą, dilgėlės nuo skausmo, kraujospūdis
Burokėliuose yra daugybė vitaminų ir druskų: vitaminai C, B, B2, B3, B6, B9, geležies, vario, jodo, mangano, boro, vanadžio, fluoro, cinko druskos

Skaityti daugiau

07.12.2021 laikas 18:34 Tiesa skaudina: Pfizer, Moderna COVID vakcinos sukelia širdies sutrikimų
Naujo tyrimo duomenimis, beveik 600 pacientų, gavusių "Pfizer" arba "Moderna Wuhan" koronaviruso (COVID-19) vakcinas, pasireiškė širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimo požymių, dėl kurių padidėjo širdies priepuolio ir kitų sunkių koronarinių problemų rizika....

Skaityti daugiau

08.12.2021 laikas 09:50 Receptai | Patiekalai Tailandietiškas vištienos troškinys su kokosų pienu ir raudonojo kario pasta
Toks tailandietiškas vištienos troškinys gali skambėti, jog yra pagaminamas gan sudėtingai, bet iš tiesų tai yra ganėtinai paprastas patiekalas su daug skonių ir aromatų. Tikrai daug savo brangaus laiko nesugaišite jį gamindami....

Skaityti daugiau

08.12.2021 laikas 09:25 Receptai | Patiekalai Brusketa (Bruschetta) su saulėje džiovintais pomidorais ir mocarela

Paprasta ir ganėtinai greitai pagaminama, bet tuo pačiu skani brusketa (bruschetta) su saulėje džiovintais pomidorais ir mocarela.

Skaityti daugiau

08.12.2021 laikas 09:12 Receptai | Patiekalai Gedimino pica su saldžiųjų bulvių (batatų) pagrindu su mocarelos sūriu

Šiandien sužinosite, kad saldžiosios bulvės (dar kitaip vadinami batatai) puikiai tiks ne tik virimui, kepimui, sriuboms ir troškiniams, bet ir nuostabiai gali atstoti picos padą. Tai yra sveikesnė alternatyva tradiciniam, miltiniam picos padui.

...

Skaityti daugiau