Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Gamta » 2020 » Vasario » 4

Kaip medžio kamieną kapojantis genys nepažeidžia smegenų?

Vien pagalvojus apie galvos trankymą į medžio kamieną, daugeliui gali pradėti skaudėti galvą. Tiesa, geniai gali tai padaryti 20 kartų per sekundę ir nepatirti jokio sužalojimo. Kaip tai įmanoma? Mokslininkai teigia, kad tyrinėdami genius galėsime sukurti geresnes medžiagas, kurios nuo traumų apsaugotų žmogaus galvą.

Geniai gyvena miškingose vietose visame pasaulyje, išskyrus Australiją. Šie paukščiai pasižymi unikaliu gebėjimu panaudoti savo „plaktuką“ tam, kad būtų padarytos skylės vabzdžiams ištraukti ir skysčiui iš medžio kamieno išgauti. Visa tai jie daro nepakenkdami sau.

Žurnale „Conversation“ įvairias medžiagas tiriantys mokslininkai pasakoja apie tai, kodėl jiems svarbu suprasti, kokia yra genio kaukolės ir liežuvio kaulų struktūra. Pasak tyrėjų, neįprasta anatomija galėtų suteikti įžvalgų, kurios galėtų padėti mokslininkams pasirūpinti geresne žmogaus galvos apsauga.

„Geniai turi stiprias uodegos plunksnas ir nagus, kurie padeda išlaikyti pusiausvyrą, kai galva juda medžio kamieno link 7 metrų per sekundę greičiu. Smūgio metu jų galvos sulėtėja maždaug 1 200 kartų didesne nei gravitacijos jėga“, – straipsnyje rašė Kalifornijos universiteto profesorė Joanna McKittrick ir tyrėja Jae-Young Jung.

Mokslininkus labiausiai stebina, kad tokų smūgių metu nepažeidžiamos genių smegenys. Žmonėms pakanka daug silpnesnių smūgių, kad būtų patirtas smegenų sukrėtimas.

Pakartotinis smegenų sužalojimas ilgainiui sukelia progresuojantį smegenų sutrikimą, lėtinę trauminę encefalopatiją (CTE), dėl kurios prarandama atmintis, žmonės gali pradėti sirgti depresija, elgtis agresyviai.

Pavyzdžiai, teigiama, kad amerikietiško futbolo rungtynių metu žaidėjai patiria 80 kartų gravitacijos jėgą lenkiančius smūgius (15 kartų silpnesnius nei geniai).

Mokslininkai ištyrė kaulų mikrostruktūras ir atliko biomechaninę genio galvos analizę.

Palyginę genio ir vištos kaukoles, mokslininkai sužinojo, kad geniai turi smūgį sugeriančias dalis, kurių neturi kiti paukščiai. Tai unikalūs kaukolės kaulai, kaklo raumenys, liežuvio kaulai.

Pavyzdžiui, kaukolės kaulai pasižymi kitokia chemine sudėtimi ir tankumu. Tai pasiekiama, padidinus mineralų kaupimąsi kauluose, kad jie būtų standesni ir stipresni, palyginti su kitais paukščiais.

Keista, bet kaukolės kaulas yra labai plonas, o skysčių, atskiriančių smegenis nuo kaukolės kaulo, yra mažiau nei pas kitus paukščius.

Be to, geniai turi mažiau vidinio skysčio, supančio smegenis, nei kiti gyvūnai. Tai padeda apriboti smegenų judesius kratant galvą. Juk kietai virto kiaušinio trynys nebus sugadintas purtant. Tačiau visai kitaip nutiks su skystu kiaušinio tryniu.

Geniai taip pat turi į liežuvį įterptą kaulą, kuris padeda iš medžių ištraukti vabzdžius. Tai leidžia liežuviui ir jo kaului veikti kaip spyruoklei, slopinant fizinę jėgą ir su ja susijusias vibracijas.

Šiuo metu biologai ir neuromokslininkai aktyviai tiria genių smegenis, norėdami išsiaiškinti, ar nėra kokių nors patologinių smegenų sužalojimų požymių.

Tikimasi, kad nauji tyrimai padės sužinoti, ar yra kitokių apsauginių bei gydomųjų procesų, vykstančių genio audiniuose ir ląstelėse.

Publikuoja lrt.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
19.10.2019 laikas 14:24 Receptai Tradicinis Apetitiškų Eklerų Receptas.
Eklerai magiškai ir stebuklingai veikia žmones – ir vaikus, ir senelius. Aš savo virtuvėje vis turiu sugalvoti kažką naujo. Esu žmogus be firminio torto, bet man taip smagu turėti svečiuose žmones, kurie ištobulinę savo vieną sald...

Skaityti daugiau

30.08.2018 laikas 08:11 Receptai Plaukų stiprinimas. Liaudiški patarimai plaukų gydymui

Plaukų stiprinimas liaudies medicinoje, Plaukų stiprinimas, receptai stiprinti plaukus, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis

...

Skaityti daugiau

13.06.2019 laikas 12:17 Receptai Gardūs keksiukai su šokoladu ir aguonomis

Gardžių keksiukų receptas su šokoladu ir aguonomis. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 17:50 Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai
Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai. Pabūkite ir prisiminkite šių metų šilta rudenį prie upės. Nuostabus oras, net uodai, mašalai skraido

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau

01.11.2024 laikas 20:51 COVID-19 vakcinų ir širdies ligų rizika: nauji tyrimo duomenys
Paskutiniu metu vykstantys tyrimai apie COVID-19 vakcinas atskleidžia nerimą keliančius rezultatus dėl širdies ligų rizikos. Neseniai Pietų Korėjos tyrėjų komanda, analizavusi didelį duomenų kiekį, nustatė, kad asmenims, gavusiems mRNA vakcinas, rizi...

Skaityti daugiau