Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2019 » Birželio » 30

Keisti signalai iš kosmoso, bet jų kilmės vieta – dar keistesnė

Mokslininkai nuolat bando įminti įvairias kosmoso paslaptis, tačiau pagalvojus kiek daug apie savo Visatą nežinome, gali pasidaryti baugu. Viena iš didžiausių paslapčių astronomams jau ilgą laiką yra greitieji radijo pliūpsniai (angl. fast radio bursts, FRB) – tačiau neseniai mokslininkai sugebėjo nustatyti, iš kur kilo vienas iš jų.

„Tai labai didelis laimėjimas astronomams, kurie FRB signalus tyrinėja nuo pat jų atradimo 2007 metais“, – sako astronomijos inžinierius Keithas Bannisteris.

Šis signalas buvo pavadintas FRB 180924 – visi signalai gauna pavadinimus pagal tai, kuriais metais, kelintą mėnesį ir dieną buvo atrasti. Mokslininkai taip pat nustatė, kad šis signalas į Žemę atkeliavo iš kitos Paukščių Tako dydžio galaktikos, esančios už 3,6 mlrd. šviesmečių nuo mūsų.

Mokslininkai teigia, kad nustačius šių pliūpsnių kilmę, turėtų būti įmanoma nustatyti ir tai, kas juos sukelia. FRB 180924 yra antrasis signalas, kurio kilmė buvo identifikuota. Pirmasis FRB 121102 yra gana ypatingas, nes reguliariai pasikartoja. Būtent tai leido mokslininkams nustatyti, kad jis atkeliauja iš už 3 mlrd. šviesmečių nuo mūsų esančios nykštukinės galaktikos.

FRB 180924 kilmę nustatyti buvo daug sunkiau – kadangi jis į Žemę atkeliavo tik kartą. Nepaisant to, panaudojus išplėstinį radijo antenų masyvą, vadinamą „Australian Square Kilometre Array Pathfinder “ (ASKAP), astronomams pavyko nustatyti jo kilmę.

Sudėtingi skaičiavimai

Norint aptikti FRB signalus, pirmiausia reikia, kad antenos atliktų 10 trilijonų matavimų per sekundę. ASKAP šiuo metu jau gali aptikti daug didesnį FRB skaičių, nei kada nors anksčiau – tačiau to pilnai nepakanka.

astronomija, galaktika, žvaigždė, paranormal.lt

FRB dažniausiai būna atrandami tik po to, kai mokslininkai išnagrinėja milžinišką kiekį gautų duomenų ir randa vieną reikalingą matavimą iš milijardo. Tiesa, FRB 180924 yra išskirtinis: mokslininkams jį pavyko užfiksuoti iš karto.

„Kad tai yra FRB, supratome maždaug po trečdalio sekundės – tada iš karto įrašėme paskutinių trijų signalo sekundžių duomenis, tai maždaug 3 mlrd. matavimų ASKAP antenomis“, – aiškina astrofizikas Adamas Delleris iš Swinburno technologijos universiteto.

„Dėl to galėjome gyvai vėl ir vėl peržiūrinėti šio signalo duomenis – o tai labai padėjo“, – aiškina jis.

Vėliau, atlikus dar daugiau skaičiavimų, buvo nustatyta, kad pliūpsnis atkeliavo iš už 13 000 šviesmečių esančios galaktikos, kurios dydis yra labai panašus į mūsų Paukščių taką. Keisčiausia tai, kad šioje tolimojoje galaktikoje naujos žvaigždės jau nebesiformuoja.

Naujausiuose tyrimuose siūloma, kad FRB 121102 kilo iš neutroninės žvaigždės, bet kitos teorijos kalba ir apie juodąsias skyles, pulsarus, kurie turi žvaigždes-kompanijones, nykstančius pulsarus, hipotetinius kosminius objektus blitzarus, sąsajas su gama žybsniais (mokslininkai jau išsiaiškino, kad jie kyla susidūrus dviems neutroninėms žvaigždėms) ir magnetarus, kurie turi itin stiprų magnetinį lauką.

Panašumai ir skirtumai

Žinoma, skirtingos yra ne tik galaktikos, iš kurių kyla FRB: tarpusavio skirtumų turi ir patys signalai.

Štai FRB 121102 elektromagnetinis signalas yra tarsi susuktas – o tai reiškia, kad jis pakeliui į Žemę turėjo praskrieti pro gana stiprų magnetinį lauką. Tuo tarpu FRB 180924 susisukęs nebuvo – bet jo, jis yra ir daug stipresnis už ankstesnį.

„Jauno magnetaro modelis, kuris buvo sukurtas paaiškinti FRB 121102 pliūpsnį, puikiai atlieka savo darbą. Tačiau FRB 180924 pagal jį paaiškinti sunku, nes jis atkeliauja iš galaktikos, kurioje nesiformuoja jokios naujos žvaigždės. Taigi, mokslininkams teks grįžti atgal ir ieškoti naujos teorijos, galbūt koreguoti esamą“, – teigia A.Delleris.

Magnetarais tampa už Saulę masyvesnės žvaigždės. Supernovos sprogimas nuneša didesnę dalį medžiagos, paliekant tiktai karštą, didelio tankio šerdį. Jei žvaigždės masė nesiekia dviejų Saulės masių, ji virsta neutronine žvaigžde. Magnetarai skiriasi nuo neutroninių žvaigždžių tuo, kad turi stiprų magnetinį lauką ir palyginus su įprasta neutronine žvaigžde (kuri sukasi nuo kelių iki kelių šimtų kartų per sekundę),  sukasi šiek kiek lėčiau (tik kartą ar du per sekundę).

Norint suvokti, kaip ir iš ko susidaro FRB signalai, pirmiausia reikia daugiau jų užfiksuoti – ir nustatyti, iš kurie jie yra kilę. Žinant daugiau informacijos apie jų kilmę, galima ieškoti ir paaiškinimo, kodėl jie susidaro.

Be to, žinios apie FRB susidarymą padėtų mums suprasti ir visą Visatą – nes apskaičiavus laiką nuo tada, kai pliūpsnis prasidėjo iki tada, kai jis pasibaigė, galima apskaičiuoti ir per kokį kiekį dujų signalui reikėjo nukeliauti, kad pasiektų Žemę.

Parengta pagal „Science Alert“, publikuoja lrytas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
24.09.2018 laikas 07:45 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo ausų uždegimų
Ausų uždegimas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nuo ausų uždegimų, Ausų uždegimas, ausys, ausų gydymas, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis...

Skaityti daugiau

20.09.2019 laikas 06:42 Receptai Aguoniniai lietiniai blynai su įdaru

Išplakite kiaušinius ir 4 šaukštus cukraus, sumaišykite su grietine, aguonomis, cinamonu, pienu ir miltais (kad nebūtų gumuliukų). Iškepkite lietinius kaip paprastai, palaukite, kol truputį atvės ir suminkštės. Tuo tarpu pasida...

Skaityti daugiau

18.09.2018 laikas 07:38 Receptai Liaudiški patarimai išsiplėtusių venų gydymui
Išsiplėtusios venos liaudies medicinoje, išsiplėtusios venos, venos, venų gydymas, receptas venoms, vaistažolės venoms, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis va...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
23.11.2024 laikas 22:46 Lipofuscinas: senėjimo pigmentas ir kaip jį sulėtinti
Lipofuscinas – tai paslaptingas pigmentas, kuris kaupiasi mūsų organizme su amžiumi, tačiau jo poveikio sužinojimas gali padėti geriau suprasti senėjimo procesus. Nors lipofuscinas nėra žalingas, jo kaupimasis gali turėti įtakos odos senėjimui ir kit...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 19:13 Vitaminas D: svarba, šaltiniai ir trūkumo pasekmės
Vitaminas D, dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, yra esminė maistinė medžiaga, kuri daro didžiulę įtaką mūsų sveikatai ir imuniteto funkcijai. Atėjus šaltajam metų laikotarpiui, kai saulėtų dienų sumažėja, svarbu žinoti, kaip užtikrinti pakankamą šio...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 14:40 Antarktidos paslaptis: Onikso upė teka priešingai visoms taisyklėms
Antarktidą daugeliui mūsų įsivaizduojame kaip negyvo, amžinai šalto krašto erdvę, tačiau šis žemynas slepia nuostabų gamtos fenomeną — Onikso upę. Ši unikali upė, kuri atsiranda vasarą, kai ledynai tirpsta, ne tik rodo, kaip gamta išgyvena ekstremali...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 13:42 Žemę pasiekė galinga galaktikų susidūrimo smūginė banga
Kosmosas nuolat stebina mus savo neįtikėtinomis dramomis ir paslaptimis. Neseniai astronomai atskleidė, kad galaktika NGC 7318b susidūrė su keturiomis kaimyninėmis galaktikomis Stefano kvintete, sukeldama galingą smūginę bangą. Šis fenomenas ne tik a...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 12:09 Vyriško ir moteriško nepasitikėjimo savimi skirtumai
Nepasitikėjimas savimi yra universali patirtis, tačiau kaip jis pasireiškia vyrams ir moterims, gali labai skirtis. Šiame straipsnyje nagrinėsime septynis esminius skirtumus tarp vyriško ir moteriško nepasitikėjimo savimi, siekdami geriau suprasti, k...

Skaityti daugiau