Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2018 » Lapkričio » 16

Gamtos paslaptys. Laukinė Kongo upė

Ar žinote, kokia upė yra giliausia pasaulyje? Daugelis žmonių atsakytų, kad giliausia vieta Žemėje yra 11 km gylio Marianų įduba Ramiajame vandenyne, bet ne visi žino, koks yra giliausias pasaulio ežeras ar upė. Šiame straipsnelyje rasite įdomių faktų apie giliausią pasaulio upę - Afrikoje tekantį Kongą.
Pagal nutekančio vandens kiekį Kongo upė užima antrąją vietą pasaulyje - per sekundę ja prateka 41800 kubinių metrų vandens. Pasiekti tokį našumą Kongui padeda jo gylis. Kongas - giliausia pasaulio upė, kuri kai kuriose vietose siekia net 230 m gylį.

kongo, kongo upė, gyvūnija, gamtos paslaptis, augmenija, gyvūnai

Ši galinga upė apipinta mistinėmis istorijomis ir šiurpą keliančiomis afrikietiškomis legendomis.

Pačią upę lenkų ir britų kilmės romanistas Džozefas Konradas kadaise pavadino „Tamsos širdimi“ (ang. „Heart of Darkness“). Tuo metu buvo kalbama apie upės pakrantėse gyvenančias pavojingas pigmėjų gentis, negailestingas epidemijas ir kraugerius kanibalus.

„Tamsos širdimi“ įspūdingo Kongo upės pavadinimai nesibaigia. Šioje upėje taip pat yra maždaug 120 km ilgio kanjonas, vadinamas „Pragaro vartais“ (ang. „Gates of Hell“). Šio kanjono nesugeba įveikti net ir labiausiai patyrę plaukikai.

Kongo upė taip pavadinta dėl to, kad teka per džiungles Kongo valstybėje. Anksčiau ji vadinta Zairu. Ši upė prasideda Rytų Afrikos aukštumose ir kalnuose, ir, prieš įtekėdama į Atlanto vandenyną vakarinėje Afrikos pakrantėje, vingiuoja 4700 kilometrų. Kongas teka per 9 Afrikos valstybes: Zambiją, Angolą, Ruandą, Kamerūną, Centrinės Afrikos Respubliką, Kongo Demokratinę Respubliką, Kongo Respubliką, Burundį ir Tanzaniją. Ši upė padeda palaikyti Kongo džiunglių ir Afrikos pievų biologinę įvairovę.

Kongas - 5-toji pagal dydį upė pasaulyje ir 2-oji didžiausia Afrikos upė. Tai labai svarbi Afrikos ekosistemos dalis. Upės baseinas užima beveik 4 mln. kv. km plotą ir yra išsidėstęs pačioje Afrikos širdyje. Pagrindiniai Kongo intakai yra Inkisis, Kwa, Sanga, Ubangis, etc. Ši upė teka per pusiaujo regioną, dėl to jos vandenys yra šilti. Įdomu tai, kad bent vienoje Kongo upės dalyje visada lyja lietus.

Afrikos žemyne teka ir ilgiausia pasaulyje upė Nilas. Jo ilgis - 6650 km. Didžiausia pasaulio upė yra Pietų Amerikoje tekanti Amazonė. Vidutinis jos debitas - 219 000 kubinių metrų per sekundę, o baseino plotas - beveik 7 mil. kv. km. Giliausias pasaulyje ežeras yra Rusijoje tyvuliuojantis Baikalas, kurio vidutinis gylis yra 744 m., o giliausia vieta - net 1640 m.

Įvertink šį straipsnį Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar