- 31.01.2024
- 1.0 Reitingas
- 457 Peržiūros
- Komentarai
Kontrolinį šūvį "šventajam dvasininkui" į galvą galėjo padaryti britų agentas
Vidutinio amžiaus Sibiro valstietis Grigorijus Rasputinas save vadino "šventuoju seniūnu", bet iš tikrųjų buvo vaikščiojantis girtuoklis, kuris vertė moteris laižyti uogienę nuo jo batų. Karališkosios šeimos dispozicija neišgelbėjo jo nuo elito rūstybės - 1916 m. gruodžio 17 d. naktį "dvasininkas" buvo sušaudytas. Pasak įvykių dalyvių, į maistą įbertas cianidas neveikė, o po šūvio į širdį jis "atgijo" ir puolė sąmokslininkus. Kas šioje versijoje ne taip ir prie ko čia britų žvalgyba - medžiagoje.
Už ką nekentė Rasputino?
Grigorijus Jefimovičius Rasputinas gimė 1869 m. sausio 21 d. Tobolsko gubernijoje (dabar Tiumenės sritis). Jaunystėje jis atsigręžė į religiją, atliko daug piligriminių kelionių, susipažino su įtakingais kunigais. Į Sankt Peterburgą valstietį pakvietė Dvasinės akademijos rektorius vyskupas Sergijus, ir pamažu į paprastų žmonių gimtinę ėmė ateiti keistokas populiarumas. Būdamas vidutinio amžiaus vyras, Rasputinas prisistatė kaip "dvasininkas" ir "Dievo žmogus". Be to, jis kažkiek palengvino caro Aleksejaus, kuris sirgo hemofilija - kraujo krešėjimo sutrikimu, pasireiškiančiu nuolatinėmis kraujosruvomis sąnariuose ir raumenyse, būklę.
Pamažu "dvasininkas" įgijo didelę įtaką imperatorienei Aleksandrai - pasklido gandai apie jų slaptą meilės romaną, tačiau tam nėra jokių patvirtinimų. Tačiau žinoma, kad Rasputinas periodiškai teikdavo jai prašymus net dėl ministrų skyrimo ir atšaukimo, o ji savo ruožtu visą gyvenimą darė įtaką imperatoriaus Nikolajaus II nuomonei.
Tai suponavo realų, o ne mitinį Rasputino - vaikščiojančio girtuoklio, visuomeninių vakarėlių svečio ir pasikėlusio ištvirkėlio - įvaizdį. Tatjana Grigorova-Rudykovskaja, imperatoriškosios gvardijos karininko duktė, taip apibūdino "šventojo dvasininko" elgesį:
"Jis apsukriai atsisėdo prie stalo, į kiekvieną iš jų kreipėsi vardu ir į "tu", kalbėjo ugningai, kartais vulgariai ir grubiai, kvatojosi, sodindavo sau ant kelių, glamonėjo, glostė, glostė minkštas vietas, ir visi "laimingi" - alpdavo iš malonumo! Buvo šlykštu ir įžeidu matyti žeminamas moteris, prarandančias savo moterišką orumą ir šeimos garbę. <...> Mašenka, - pasigirdo balsas, - ar nori uogienės? Ateik pas mane". Mašenka skubiai pašoka ir skuba į iškvietimo vietą. Rasputinas užkelia koją ant kojos, paima šaukštą uogienės ir užmeta ant bato galiuko. "Lįsk, - įsakmiai pasigirsta balsas, moteris atsiklaupia ir, pakreipusi galvą, nulaižo uogienę."
Elitas negalėjo pakęsti, kad toks žmogus tapo faktiniu karališkosios šeimos patarėju, ir dėl to 1914 m. liepos 12 d. buvo įvykdytas pirmasis pasikėsinimas į Rasputiną. Manoma, kad už jo stovėjo didysis kunigaikštis Nikolajus Nikolajevičius (būsimasis vyriausiasis kariuomenės vadas prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui) ir Valstybės dūmos pirmininkas Michailas Rodžianko. Vykdytojas buvo smulkioji buržua Chionija Guseva, paskatinta nuskriausto vienuolio Iliodoro. Moteris susekė Rasputiną gatvėje ir smogė jam peiliu į pilvą, tačiau jis sugebėjo atremti užpuolikę ir išgyventi.
Pasikėsinimas nužudyti: kunigaikščio Felikso Jusupovo versija
Padėtis aplink Rasputiną pablogėjo per Pirmąjį pasaulinį karą, kai imperatorius Nikolajus paskyrė save vyriausiuoju kariuomenės vadu ir išvyko iš Petrogrado į Stavką. Carienė Aleksandra be galo pasitikėjo "Sibiro dvasininkui" ir nepriimdavo jokių svarbių sprendimų be jo dalyvavimo ir patarimų. Imperatorienė net pasiūlė Rasputinui apsilankyti štabe. Atsakydamas į tai, štabo viršininkas generolas Michailas Aleksejevas pažadėjo tuojau pat pasitraukti, verta ir tikrai jį ten atvežti.
Dėl to keli žmonės, nepriklausomai vienas nuo kito, nusprendė pašalinti Rasputiną bet kokiomis priemonėmis, įskaitant nužudymą. Sąmokslininkų lyderis buvo jaunas kunigaikštis Feliksas Jusupovas, jis taip pat suteikė savo namą Moikoje kaip platformą pasikėsinimui nužudyti. Jam talkino Juodosios šimtinės politikas Vladimiras Puriškevičius, didysis kunigaikštis Dmitrijus Pavlovičius (caro pusbrolis), armijos leitenantas Sergejus Suchotinas ir gydytojas Sergejus Lazovertas, dirbęs Puriškevičiaus organizuotame sanitariniame traukinyje.
Daugiausia apie nužudymo aplinkybes vėlesniais metais papasakojo kunigaikštis Feliksas Jusupovas. 1916 m. gruodžio 17 d. naktį jis pakvietė Rasputiną į savo namus išgerti arbatos, o audiencija turėjo vykti rūsyje. Kad "dvasininką" nesigėdintų arbatėlės rūsyje su plikomis sienomis, jis pasistatė baldus ir padengė stalą. Galiausiai Jusupovas davė Lazovertui dėžutę kalio cianido, o šis storai apibarstė nuodais pyragaičių įdarą. Kitą porciją cianido įbėrė į vyno taurę.
Vidurnaktį jaunasis kunigaikštis ir gydytojas pasiėmė Rasputiną, o Jusupovas užsidėjo jam ant akių kepurę, kad pašaliniai žmonės jo neatpažintų - labai keista maskuotė, turint omenyje, kad Rasputino tarnai žinojo apie planuojamą vizitą. Kai Rasputinas buvo atvestas į rūsį, jam buvo pasiūlyta palikti Petrogradą, tačiau jis atsisakė. Tada jam buvo atnešta arbatos su užnuodytų pyragaičių - jie "dvasininką" nepaveikė, kaip ir vėliau pasiūlytas užnuodytas vynas. Po to Jusupovas nutarė pereiti prie tiesmukesnių metodų. Iš rūsio jis pakilo į viršų, paėmė iš didžiojo kunigaikščio Dmitrijaus Pavlovičiaus revolverį, grįžo į apačią, nusitaikė į širdį ir nuspaudė gaiduką.
Kūną jau buvo manoma nuvežti prie Petrovskio tilto ir įmesti į upę, bet tada Rasputinas "atgijo" ir puolė ant kunigaikščio.
"Jis atrodė baisiai. Jo burnoje buvo putos. Jis rėkė blogu balsu, mosavo rankomis ir puolė ant manęs. Jo pirštai įsirėmė man į pečius, bandydami pasiekti gerklę. Jo akys iššoko iš akiduobių, o iš burnos pasipylė kraujas. Rasputinas tyliai ir skardžiai kartojo mano vardą", - rašė Jusupovas savo atsiminimuose.
Sibiro žmogus su kulkos žaizda širdyje sugebėjo pakilti iš rūsio ir išbėgti į kiemą, bet Jusupovas ir Puriškevičius jį pasivijo ir nušovė. Kūnas buvo suvyniotas į audeklą ir išmestas nuo tilto į Mažąją Nevką.
Grigorijus Jefimovičius Rasputinas, 1914 m.
Byla liko neišaiškinta
Kunigaikščio Felikso Jusupovo papasakotoje istorijoje yra daug neatitikimų. Pavyzdžiui, skrodimas parodė, kad Rasputinui buvo padarytos trys žaizdos, ir visos iš arti: į kepenis, iš nugaros į inkstą ir į kaktos vidurį - akivaizdu, kad tai buvo mirtinas šūvis. Šūvio į širdį nebuvo, bet galbūt kunigaikštis buvo pernelyg susijaudinęs ir pasimetęs. Daug neįtikimesnis atrodo Rasputino imunitetas nuodams: populiacijoje yra žmonių, pasižyminčių unikaliu atsparumu toksinams ar fiziniam poveikiui, tačiau neįmanoma, kad didelė kalio cianido dozė nesukeltų net galvos svaigimo. Kai kurie tyrėjai spėliojo, kad nuodus neutralizavo temperatūrinis apdorojimas, tačiau bet kuriuo atveju teismo medicinos ekspertai nužudytojo skrandyje cianido pėdsakų nerado.
Vėliau pats nuodytojas Lazovertas parašė atsiprašymo laišką Jusupovui, kuriame teigė, kad Hipokrato priesaika draudžia žudyti ir kad vietoj cianido jis įdėjo kažkokios "nekenksmingos medžiagos". Tačiau kunigaikštis rašo, kad gydytojas prieš jo akis padėjo nuodus iš Jusupovo atneštos dėžutės. Norint atlikti pakeitimą visiems matant, reikia ne gydytojo, o burtininko įgūdžių.
Visiškai kitokią įvykių versiją pateikia (The New Times) šiuolaikinis britų dokumentinių filmų kūrėjas Ričardas Kulenas (Richard Cullen).
Jo nuomone, visos viešai skelbiamos istorijos apie Rasputino nužudymą išgalvotos nuo pradžios iki galo, o iš tikrųjų pasikėsinimą nužudyti organizavo britų žvalgyba. Feliksas Jusupovas ir didysis kunigaikštis Dmitrijus Pavlovičius buvo tik vykdytojai.
Taigi, remdamasis skylės Rasputino galvoje dydžiu, Kullenas padarė išvadą, kad šūvis buvo paleistas iš 455 Webley - standartinio Pirmojo pasaulinio karo laikų britų armijos revolverio. Jį turėjo Osvaldas Reineris, MI6 rezidentas Petrograde, kuris pažinojo Jusupovą iš studijų Oksforde laikų.
Didžioji Britanija turėjo svarių priežasčių pašalinti Rasputiną. Pirma, daugelis agentų ir ambasadorių pranešė Londonui apie Rusijos nykimą užnugaryje, o Vakarų Antantės narės nerimavo, kad jų sąjungininkė nesulauks karo pabaigos. Antra, Rasputinas buvo žinomas provokiškų simpatijų, priešinosi karui ir galėjo paskatinti imperatorienę sudaryti atskirą taiką. Tezė apie būtinybę pašalinti Rasputiną ne kartą aptinkama britų darbuotojų Rusijoje susirašinėjime.
Tačiau princas, anot Kulleno, specialiai neminėjo Reinerio buvimo, kad nesukeltų tarptautinio skandalo. Dramatiškos istorijos apie nuodus, kovą kraujyje ir pabėgimą sugalvotos tuo pačiu tikslu - supainioti tyrimą ir nukreipti dėmesį nuo britų. Galiausiai Reinerio dalyvavimo pasikėsinimo metu naudai byloja jo vairuotojo dienoraštis: jis du kartus - savaitę prieš pasikėsinimą ir tą pačią dieną - vežė žvalgą į Jusupovų namus.
Neįmanoma atkurti tikslaus 1916 m. gruodžio 17 d. nakties įvykių vaizdo. Didysis kunigaikštis Dmitrijus Pavlovičius apie tai niekam nepasakojo, Osvaldas Reineris prieš mirtį sunaikino visus dokumentus, o po 1917 m. vasario revoliucijos Laikinosios vyriausybės teisingumo ministras Aleksandras Kerenskis įsakė nutraukti tyrimą. Be to, jis įsakė generolui Lavrui Kornilovui ekshumuoti ir sunaikinti Rasputino kūną, ir jis buvo sudegintas garo katilo krosnyje. Taip iš palikuonių buvo atimta galimybė šiuolaikiniais laboratoriniais metodais išsiaiškinti tiesą.
Sąmokslininkams pasikėsinimas nužudyti apskritai liko be pasekmių. Rasputino mirtis sulaukė džiūgavimo, pirmiausia kariuomenėje. Carienė Aleksandra reikalavo sušaudyti žudikus, bet imperatorius Nikolajus, kad neišprovokuotų visuomenės pykčio, pasielgė kitaip. Caras išsiuntė didįjį kunigaikštį Dmitrijų Pavlovičių į Persijos frontą, o Feliksui Jusupovui įsakė skirti namų areštą jo dvare netoli Kursko.
Remiantis: https://paranormal.lt/
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau