Kaklo skausmas, dažniausiai pasireiškiantis rytais, kai tampa sunku ar net neįmanoma pasukti galvą gali būti vienu iš įprasto peršalimo, gripo arba kitų ligų (pavyzdžiu, meningito) simptomų. Jeigu tai ne peršalimas, kai „surakina“ sprandą, reikia kreiptis į gydytoją.
Kaklo skausmo priežasčių gali būti daugybė, jeigu priežastis yra susijusi su peršalimu arba panašiomis ligomis. Dažniausiai peršalimo ir gripo virusai padaro raumenis skausmingus ir nejudrius.
Be to, kakle yra keletas limfmazgių (liaukų), kurie gali patinti ir tapti jautrūs, kilus uždegimui. Dėl tų patinusių limfmazgių gali „surakinti“ kaklą. Jie gali tokie patinę, kad net gali užčiuopti guzelius kaklo srityje.
Visą dieną gulint lovoje, kaklas pavargsta būti tam tikromis pozomis, net jei vieną dieną šiek tiek ilgiau nei įprastai miegojote, kaklas gali pabudus būti skausmingas ir prireikti šiek tiek laiko, kol atsistatys. Įmanoma, kad kaklo skausmą sukelia gerklės skausmas, išplitęs į kaklo sritį.
Kaklo sustingimas taip pat yra meningito simptomas, nors šiuo atveju kaklo „surakinimas“ yra kitoks, nei esant paprastam peršalimui: jis gali paveikti gebėjimą judinti kaklą. Gali būti sunku pasukti kaklą į vieną ir kitą pusę. Meningitas – tai infekcija, kuri kyla smegenų membranose ir yra labai pavojinga.
Meningitą gali sukelti virusas arba bakterija, rečiau – parazitai ir grybelis. Kai kurios meningito rūšys gali būti labai užkrečiamos, todėl labai svarbu išsiaiškinti tikrąją priežastį, kodėl skauda kaklą ir ar tai nėra ši pavojinga infekcija.
Kiti simptomai, pasireiškiantys gana greitai: aukšta temperatūra, pykinimas ir vėmimas, sumišimas, galvos skausmas, jautrumas šviesai, sunkumas atsikelti, bėrimai. Jeigu pasireiškia šie simptomai, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Kaklo skausmą, kurį sukėlė peršalimas ar gripas, galima gydyti ir namuose. Skausmui malšinti galima naudoti nereceptinius vaistus (acetaminofeną ir ibuprofeną). Jeigu vartojama kitų vaistų, reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, nes kai kurie vaistai gali blogai reaguoti su nereceptiniais vaistais nuo skausmo.
Be to, reikėtų turėti omenyje, kad daugelyje vaistų nuo peršalimo ir kosulio, jau yra šių vaistinių medžiagų, todėl vartojant dar papildomai, iškyla pavojus perdozuoti. Visada prieš vaistų vartojimą reikia perskaityti vartojimo instrukciją ir ingredientų sąrašą, kad žinotumėte, ką vartojate.
Suaugę asmenys gali vartoti aspiriną, bet vaikams jo duoti nerekomenduojama. Vaikams aspirinas gali sukelti retą Reye sindromą.
Kai kuriems žmonėms gali padėti nereceptiniai tepalai išoriniam naudojimui nuo raumenų skausmo, kurių sudėtyje yra mentolio, salicilatų ar kapsaicino. Kapsaicinas dažniausiai naudojamas tepaluose nuo artrito skausmo, todėl kaklo skausmui malšinti gali netikti. Tokie tepalai gali nudeginti odą, todėl juos rekomenduojama naudoti atsargiai, taip, kaip parašyta instrukcijose. Jeigu oda parausta, niežti, degina arba jaučiamas diskomfortas, kremą ar tepalą iš karto nuplauti. Tokių tepalų nenaudoti su ledo ir šilumos kompresais.
Paprastas ir efektyvus būdas palengvinti skausmą nuo peršalimo ar viruso – tai naudoti ledo ir šilumos kompresus. Šiluma gali atpalaiduoti kaklo raumenis, o ledas – sumažinti uždegimą. Nėra tikslių įrodymų, kas efektyviau – ledas ar karštis, todėl reikia eksperimentuoti. Naudojant ledo ir šilumos kompresus reikia laikytis atsargumo taisyklių:
- Niekada nedėti tiesiai ant odos – tarp odos ir ledo (šilto daikto) turi būti medžiaginis barjeras.
- Ledo kompresų negalima palikti ant odos ilgiau nei 20 minučių.
- Neužmigti, nenuėmus ledo ir šilumos kompresų.
- Nuimti ledo ir šilumos kompresus, iš karto pastebėjus odos spalvos pokyčius arba diskomfortą.
- Jeigu kompresai šildomi mikrobangų krosnelėje, būti itin atsargiems, nes ten kompresai neretai pašyla netolygiai arba pernelyg įkaista.
Tipinis peršalimas gali trukti iki trijų savaičių. Jeigu – ilgiau arba jeigu atsiranda guzelių kakle, kurie nepranyksta, reikia apsilankyti pas gydytoją. Jeigu kyla įtarimų dėl meningito, reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Jeigu būklė kelia didelį diskomfortą ir nesate tikri, ar tai rimta, ar netrukus praeis, arba įtariant, kad tai gali būti dėl streptokokinės anginos, taip pat reikia kreiptis į gydytoją.