Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2017 » Balandžio » 10

Nustatytas netikėtas ryšys tarp antibiotikų ir žarnyno vėžio

Žmonėms, kurie ilgai vartoja antibiotikus, gresia didesnė rizika, kad žarnyne išsivystys dariniai, galintys peraugti į piktybinius navikus, teigiama naujame tyrime.

Tyrėjų teigimu, tai dar vienas įrodymas, kad žarnyno bakterijų įvairovė gali turėti įtakos navikų formavimuisi.

Tyrimo išvados paskelbtos leidinyje „Gut“.

Ekspertai įspėja, kad tai preliminarios išvados, ir prieš nurodant žmonėms nevartoti antibiotikų, reikia atlikti daugiau tyrimų.

Nustatytas netikėtas ryšys tarp antibiotikų ir žarnyno vėžio

„Kenksmingi mikroorganizmai“

Žarnyno polipai – nedideli dariniai ant žarnyno sienelių, pasitaiko gana dažnai – apytikriai 15-20 proc. Jungtinės Karalystės gyventojų.

Daugeliu atvejų jie nesukelia didesnių simptomų ir nesupiktybėja, bet kai kurie, jei laiku nepastebimi ir negydomi, tampa vėžiniais navikais.

Šiame tyrime mokslininkai išanalizavo 16600 medicinos seselių, dalyvavusių ilgalaikiame JAV klinikiniame bandyme „Medicinos seselių sveikatos tyrimas“, duomenis. Paaiškėjo, kad medicinos seserims, kurios būdamos 20-39 m. du mėnesius ar ilgiau vartojo antibiotikus, vėliau gyvenime dažniau būdavo diagnozuojami tam tikri žarnyno polipai, vadinami adenomomis, palyginus su tais žmonėmis, kurie nurodytame amžiuje antibiotikų taip ilgai nevartojo.

Tai būtų tikras skandalas medicinoje: antibiotikai sukelia vėžį?

O tiems pacientams, kurie tarp 30-50 m. du mėnesius vartojo antibiotikus, po kelių dešimtmečių daug dažniau buvo diagnozuojama adenoma. Tyrime nenagrinėjama, kiek polipų supiktybėjo. Autoriai teigia, kad tyrimas negali įrodyti, kad antibiotikai sukelia vėžį, ir pripažįsta, kad svarbų vaidmenį gali vaidinti ir bakterijos, nuo kurių antibiotikai ir yra skiriami.

Tačiau pasak jų, rastas tikėtinas biologinis šios sąsajos paaiškinimas.

Leidinyje „Gut“ paskelbtame straipsnyje jie rašo: „Antibiotikai iš esmės pakeičia žarnyno mikrobiomą, nes sumažina bakterijų įvairovę ir kiekį, taip pat sumažina atsparumą virusams.“

„Visa tai gali turėti lemiamos įtakos žarnyno vėžio vystymuisi, be to, mikroorganizmai, prieš kuriuos skiriami antibiotikai, gali sukelti uždegimą, o šie, kaip žinoma, didina žarnyno vėžio riziką.“

Jie pridūrė: „Šios išvados, jei jas patvirtins kiti tyrimai, nurodo, kad reikėtų sumažinti antibiotikų vartojimą ir veiksnius, kurie sukelia uždegimą, ir kurie gali paskatinti navikų atsiradimą.“

„Rizika nedidelė ir kintanti“

Imunologijos ekspertė iš Mančesterio universiteto dr. Sheena Cruickshank sako, kad mūsų sveikatai gali pakenkti įvairūs veiksniai, kurie sutrikdo žarnyno bakterijų pusiausvyrą – pasikeitusi mityba, uždegimai ir antibiotikų vartojimas.

Tačiau, pasak jos, labai sunku pasakyti, ar šio tyrimo kontekste derėtų nuodugniau ištirti kitus veiksnius, pavyzdžiui, mitybą.

Ji pridūrė: „Šio tyrimo išvados parodo, kad rizika yra nedidelė ir kintanti. Nors surinkti duomenys papildo jau turimas žinias apie žarnyno bakterijų svarbą, nenorėčiau rekomenduoti žmonėms visai nevartoti antibiotikų. Antibiotikai labai svarbūs gydant bakterines infekcijas, jei jie yra parenkami ir vartojami tinkamai, gali išgelbėti gyvybę.“

Kas padidina žarnyno vėžio riziką?

Žarnyno vėžio riziką gali padidinti mityba, kurioje gausu raudonos ar perdirbtos mėsos ir mažai ląstelienos, teigia Didžiosios Britanijos Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) ekspertai.

Pasak NHS ekspertų, žarnyno vėžys būdingesnis žmonėms, kurie yra nutukę arba turi antsvorio, taip pat neaktyviems žmonėms.

Alkoholio vartojimas ir rūkymas taip pat padidina žarnyno vėžio riziką. Be to, žarnyno vėžio rizika didesnė tiems žmonėms, kurių šeimoje būta šio vėžio atvejų.

O jei pacientui išrašytas ilgalaikis antibiotikų kursas?

Sveikatos informacijos pareigūnė JK vėžio tyrimų centre dr. Jasmine Just pasakė BBC: „Šis tyrimas dar labai ankstyvoje stadijoje, todėl dar per anksti daryti galutines išvadas.

„Pacientai, kuriems antibiotikai išrašyti dėl medicininių priežasčių, turėtų ir toliau juos vartoti, o savo abejones aptarti su gydytoju.“

Dr. Sh. Cruickshank pridūrė, kad paskirto antibiotikų kurso – kuris tam tikromis aplinkybėmis gali išgelbėti gyvybę – be gydytojo nurodymų nutrakti negalima.

Kokia rizika?

Pasak ekspertų, žvelgiant į šio tyrimo išvadas sunku įvertinti konkretų pacientams gresiančios rizikos mastą, nes tyrime analizuojami vėžio pirmtakai, o ne paties vėžio atvejai. Žarnyno vėžio rizika priklauso nuo daugybės veiksnių – šeimoje užfiksuotų žarnyno vėžio atvejų, mitybos, alkoholio vartojimo ir rūkymo.

Dr. J. Just sako: „Iš šio tyrimo nėra aišku, kokios priežastys ir kokios pasekmės. Kol kas sakyti, kad egzistuoja konkreti rizika, dar per anksti. Bet šis tyrimas labai įdomus, jis patvirtina kitus tyrimus, kurių išvadose teigiama, kad mūsų sveikatai didelę įtaką turi žarnyne esantys mikrobai.“

Šaltinis: Delfi.lt

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Nutiko kažkas, ko negalite paaiškinti? Persekioja paranormalūs reiškiniai? Žinote liaudies receptą ir ne tik? Pasidalinkite savo istorija - rašykite patys. Nemokamai! Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
14.07.2020 laikas 20:49 Kaip galima nuraminti nervus?
Šiais laikais sunku rasti žmonių, kuriems pavyksta išvengti nervinių sukrėtimų, stresų. Vieni tokioje situacijoje traukia iš kišenės cigaretes, kiti atsidaro barą su alkoholiniais gėrimais.

Skaityti daugiau

14.07.2020 laikas 20:27 Kai skauda galva po sunkios darbo dienos
Noriu papasakoti, kaip mane kolegė išmokė susitvarkyti su varginančiu galvos skausmu. Toks skausmas man dažnai prasideda po ilgalaikės įtampos, dažniausiai po sunkios darbo dienos. Kartą buvo labai daug darbo, kurį reikėjo skubiai padaryti. Man, kaip dažniausiai tokiais atvejais būdavo, pradėjo skau...

Skaityti daugiau

14.07.2020 laikas 20:06 Kompresas iš košės nuo kosulio
Niekada neužmiršiu kaip mane vaikystėje gydė močiutė. Pakakdavo mažiausio peršalimo ir imdavau labai stipriai kosėti. Niekas negalėjo įveikti kosulio. Tačiau močiutė man padėjo.

Skaityti daugiau

14.07.2020 laikas 19:50 5 lašai jodo padės nuo slogos
Kad ir kas būtų sakoma, tačiau pati įkyriausia liga, kuria serga visi be išimties, yra sloga. Nors dabar per televiziją, spaudoje reklamuoja daugybę vaistų nuo slogos, tačiau jų poveikis mažai efektyvus.

Skaityti daugiau

14.07.2020 laikas 18:20 Banako šmėklos

Taip jau kartais nutinka, kad žmonės palieka gyventas vietas. Tada vietoje kažkada klestėjusio miestelio ar miesto lieka apleista, truputį paslaptinga ir baugoka vieta. Miestas vaiduoklis...

Skaityti daugiau

14.07.2020 laikas 09:18 Mūsų fizinė sveikata priklauso nuo minčių
Senovės išminčiai mokė, kad mūsų fizinė sveikata tiesiogiai priklauso nuo psichinės būsenos. Kad atsikratytume ligos, reikia atsikratyti neigiamų minčių, baimės, nerimo, įvesti tvarką savo galvoje.

Skaityti daugiau