- 01.04.2015
- 0.0 Reitingas
- 6084 Peržiūrų
- Komentarai
Kretingos istorikus apstulbino pagaliau gautos mokslininkų pateiktos rudenį rastų grafų Tiškevičių palaikų DNR išvados.
Paaiškėjo, kad kartu su grafais Juozapu ir Sofija Tiškevičiais bei jų anūke Marija koplyčios postamentuose buvo palaidota ne Tiškevičių giminės atstovė. Todėl dabar bus bandoma surasti 1939-aisiais Kretingoje mirusios, bet iki šiol pagal palaikų DNR neidentifikuotos Jadvygos Tiškevičienės palikuonis, gyvenančius JAV. Juos radus būtų prašoma leisti ištirti žmonių DNR ir palyginti su informacija, gauta Tiškevičių koplyčioje.
Detektyvas tęsiasi: paaiškėjo, kad šiame sarkofage palaidota ne Tiškevičių giminės moteris. © Deniso Nikitenkos nuotr.
Iš kitos giminės
Pernai rudenį senosiose kapinėse, Tiškevičių koplyčioje, aptikus keturis paslėptus sarkofagus, iškart buvo nustatyta, kad dviejuose, prabangiausiuose sarkofaguose guli Juozapo (1830-1891) ir jo žmonos Sofijos (1839-1919) Tiškevičių palaikai, o trečiajame – jų mažametės anūkės Marijos (1891-1896).
Ketvirtasis sarkofagas, buvęs išpuoštas dirbtinių, porcelianinių gėlių vainikais, užminė iki šiol niekaip neįveikiamą mįslę. Kas toji moteris, kurios palaikai buvo paslėpti ir užmūryti kartu su grafų dinastijos tiesioginiais atstovais koplyčioje, bandė atsakyti Valstybinės teismo medicinos tarnybos laboratorijos specialistai. Kelis kartus jie nesėkmingai bandė išskirti moters DNR iš paimtų audinių mėginių, kol visiškai neseniai jiems pagaliau pavyko tai padaryti. Tyrimai užtruko apie pusę metų.
Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas LŽ patvirtino, kad praėjusios savaitės pabaigoje pagaliau gautas mokslininkų atsakymas. Laišką su naujausia DNR tyrimų analize parašė Vilniaus
universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros profesorius hab. dr. Rimantas Jankauskas, vadovaujantis Tiškevičių koplyčios palaikų tyrimams. „Profesorius patvirtino, kad mįslingosios moters sarkofage DNR nesutampa su Tiškevičių giminės atstovų DNR. Kitaip tariant: ta nežinomoji nebuvo Tiškevičiūtė ir neturi šios garsios giminės genų. Tokia informacija leido iškart atmesti vieną versiją, kad galbūt į Kretingą iš Varšuvos buvo pargabenta ir palaidota Marija Tiškevičienė (1877-1939), koplyčią XIX a. pabaigoje tėvams pastačiusio Aleksandro Tiškevičiaus žmona, - pasakojo J. Kanarskas. - Koplyčioje buvo užmūryta Marijos Tiškevičienės penkerių metukų duktė Marija. Jos DNR nesutampa su nežinomosios DNR, tad tai tikrai nėra vaiko mama. Todėl dabar mūsų mintys sukasi apie Jadvygą Tiškevičienę, kuri mirė 1939 metais ir buvo palaidota Kretingoje, tik jos kapo nėra. Bet ir vėl: jei metaliniame sarkofage palaidota Jadvyga, tai kas tada yra antroji moteris, rasta mediniame karste koplyčioje, kurią mes palaikėme ta pačia Jadvyga? Taip, po naujausių DNR tyrimų turime jau dvi nežinomąsias." Taip tikrą Tiškevičių koplyčios detektyvą primenančią istoriją vyniojo J. Kanarskas.
Raktas - JAV
Paaiškėjus, kad bent dveji koplyčioje rasti moterų palaikai tikrai ne buvusios Tiškevičiūtės, ketinama leistis į Tiškevičių giminės palikuonių paieškas JAV.
„Faktai tokie: kažkuri iš koplyčioje rastų moterų tikrai yra Jadvyga Tiškevičienė. Klausimas: kuri? Jadvyga mirė 1939-aisiais, kai jau buvo prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas. Koplyčioje radome tais pačiais metais mirusio Kazimiero Tiškevičiaus palaikus, kurių DNR dabar ištyrė ir tapatybę patvirtino mokslininkai. Tad metaliniame sarkofage lyg ir negalėtų būti Jadvyga, nes sarkofagai buvo paslėpti prieš karą“, - svarstė jis.
Todėl norint išsklaidyti bet kokias versijas ir abejones bent jau dėl vienos nežinomosios reikia rasti J. Tiškevičienės palikuonių, kurių DNR būtų galima palyginti su palaikų DNR. „Prieš 20 metų iš JAV į Kretingą buvo atvažiavę Jadvygos anūkai, šios moters dukterų vaikai. Štai šių žmonių genetinė informacija ir reikalinga mums, kad galėtume sulyginti moteriškąją genų seką su Jadvygos DNR“, - atskleidė J. Kanarskas. Bėda, kad niekas neturi tų Jadvygos vaikaičių kontaktų. „Todėl dabar šių žmonių reikės ieškoti JAV, o jiems sutikus duoti mėginius DNR tyrimams, kad galėtume sužinoti, kuri iš palaidotų moterų yra Jadvyga: mediniame karste ar sarkofage? Bet kuriuo atveju liks dar viena nežinomoji“, - teigė istorikas.
Gali būti, kad antroji moteris yra kažkaip susijusi su Palangos grafiene Sofija Tiškevičiene, kurios palaikai rasti koplyčioje, palaidoti kartu su vyru Juozapu. „Yra žinoma, kad Sofija palaikė labai glaudžius ryšius su savo seserimi. Gal jos duktė ilsisi tame sarkofage? Mums, muziejininkams, reikia tikslių žinių, nes koplyčią, pačius sarkofagus ir net grafų drabužius, įkapes planuojama restauruoti. Jei iš Kultūros ministerijos bus gautas finansavimas, pats koplyčios pastatas bus pritaikytas lankytojams, o jo rūsyje buvę sarkofagai bei karstai – eksponuojami“, - paaiškino istorikas.
Remiantis: http://lzinios.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau