Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Sausio » 20

Pachacamaco Stabas Pati Paslaptingiausia Statulėlė Pasaulyje

Legendinis niršių Ispanijos konkistadorų letenų išvengęs aukštaūgio žmogaus dydžio medinis stabas yra autentiškas – tačiau tai gal net ne visai tai, kas apie radinį buvo žinoma iki šiol. Statula yra dar senesnė, nei manyta – tad ją galėjo garbinti dar prieš inkus egzistavę žmonės.

Tačiau patys niūriausi objektą supę gandai dabar jau paneigti: vadinamojo Pachacamaco stabas nudažytas ne krauju, bet cinoberiu.

„Po ilgų dvejonių metų turime naujus argumentus, įrodančius, kad ši medinė statula yra originalus Pachacamaco stabas – o ne koks kitas inkų artefaktas ar klastotė“ – portalui „Live Science“ pasakojo tyrimo vadovė, Paryžiaus Sorbonos universiteto universiteto bendradarbė Marcela Sepúlveda.

Vakarų pasaulis apie Pachacamaco stabą išgirdo 1533 m. – kai konkistadoras Hernando Pizarro liepė savo pasekėjams jį sunaikinti, nurodydamas „sugriauti tą slėptuvę, kur buvo stabas, ir sunaikinti jį visų akivaizdoje“, – remdamiesi istoriniais šaltiniais, tyrime rašo mokslininkai.

Inkai garbino stabą, kuris, kaip manoma, turėjo orakulo galių. Pietų Amerikos indėnai laikė jį vadinamoje „Išpieštoje šventykloje“, esančioje Pachacamaco archeologiniame komplekse netoli Limos (Peru). XV ir XVI amžiuose Pachacamacas buvo inkų šventovė ir piligriminių kelionių vieta.

Tačiau dabar aiškėja, kad stabas vis dėlto pergyveno konkistadorus. 1938 m. archeologai šventykloje rado 2,34 metro stabą, kurio skersmuo – 13 centimetrų. Tačiau niekas nežinojo, ar šis raižytas medinis dirbinys buvo garsusis stabas – ar kažkas kito.

Norėdami išsiaiškinti, M.Sepúlveda ir jos kolegos atliko anglies-14 analizę ir nustatė, kad stabas datuojamas maždaug nuo 760 iki 876 mūsų eros metų. Tai datuojama „viduriniojo akiračio“ periodu (nuo 500 iki 1000 mūsų eros metų) – Wari žmonių laikais, maždaug prieš 700 metų iki inkų imperijos piko. Ši data leidžia manyti, kad Wari kultūra pagamino stabą ir kad Pachacamacas buvo svarbi vieta dar prieš inkų įsigalėjimą, teigia tyrėjai.

Istorija, Pietų Amerika, Peru, Inkai, indėnai, archeologija, mokslas

 Pachacamaco stabas, apie kurį ilgai buvo manoma, kad jį 1533 m. sunaikino konkistadorai, buvo aptiktas 1938 m. Sorbonos universiteto / Marcela'os Sepúlveda nuotr.

Be to, tyrinėtojai domėjosi, ar stabas buvo dažytas – pavyzdžiui, kaip ir kiti senoviniai daiktai, tokie kaip graikų šventyklos ir statulos. Vienas konkistadorų gandas teigė, kad stabas buvo raudonas galbūt nuo aukų kraujo.

Gavę Pachacamaco muziejaus leidimą, tyrėjai iš vitrinos išėmė stabą ir keletą valandų tyrė jį rentgeno fluorescencine spektrometrija – tiriamą objektą negadinančia technologija, identifikuojančia specifinius sudedamuosius elementus.

„Su džiaugsmu pastebėjome, kad išliko spalvų pėdsakai“, – sako M.Sepúlveda. Stabo dantys kažkada buvo dažyti balta spalva, o galvos apdangalo dalys turėjo geltoną pigmentą. Tyrėjai taip pat nustatė, kad raudoną spalvą lėmė ne kraujas, o gyvsidabrio mineralas cinoberis. Šis mineralas natūraliai randamas Andų klanuose, esančiuose maždaug už 400 kilometrų nuo Pachacamaco.

Atsižvelgiant į tai, kad cinoberis nerandamas pačiame Pachacamace, tikėtina, kad stabas buvo tyčia nudažytas raudona spalva – galbūt norint pabrėžti ekonominę ar politinę galią, svarsto M.Sepúlveda.

Cinoberio aptikimas pateikia „naujų įrodymų apie galimą mineralų prekybą, vykdytą dideliais atstumais – mineralų, naudotų labai svarbių ritualinių objektų dažymui“, sako Čikagos muziejaus kuratorius, profesorius ir antropologijos vadovas Patrickas Ryanas Williamsas.

Tuo tarpu „tolesnė analizė galėtų padėti išsiaiškinti šių medžiagų kilmę, tačiau tai yra ir puikus atspirties taškas norint suprasti šio svarbaus stabo, garbinto šimtus metų prieš Ispanijos vykdytą užkariavimą vienoje iš svarbiausių Peru ankstyvųjų orakulų vietų, kilmę“, – teigia P.R. Williamsas, nedalyvavęs tyrime.

Pats tyrimas sausio 15 d. buvo paskelbtas internetiniame žurnale „Plos One“.

Publikuoja lrytas.lt

Įvertink šį straipsnį Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
21.02.2020 laikas 18:50 Ką daryti, jei partneris yra egoistiškas lovoje?
Greičiausiai daugelis yra pakliuvę į tokią situaciją, kai partneris mylėdamasis labiausiai galvoja apie save, pamiršdamas, kad šis procesas turėtų būti malonus abiem. Blogiausia, kai šis žmogus yra tikrai jums brangus, bet su tuo, kad jis tingi ir rūpinasi tik savimi lovoje, negalite susitaikyti....

Skaityti daugiau

21.02.2020 laikas 17:41 Mokslininkai galbūt aptiko Nefertitės kapą

Nefertitės palaidojimo teorija pirmą kartą buvo išplėtota 2015 m. – britų egiptologas Nicholas Reevesas teigė, kad už faraono Tutanchamono kapo gali egzistuoti slaptos kameros. Tais pačiais metais teorija buvo paremta preliminariais tyrimais.

...

Skaityti daugiau

20.02.2020 laikas 21:24 51-a zona. Pati paslaptingiausia bazė pasaulyje

“Tokios zonos nėra!“ – bus pasakyta JAV valstybės departamente, Pentagone, CŽV. Tačiau ji egzistuoja, ir manoma, kad būtent joje yra bazė, kurioje leidžiasi NSO, išbandomi naujausių modelių ypač slapti žvalgybiniai lėktuvai... Ar tai tiesa? Rasti atsakymą į šį klausymą pabandė r...

Skaityti daugiau

20.02.2020 laikas 20:14 Kaukolės trepanacija naudinga sveikatai?

1975-ais m. Paryžiuje įvyko Tarptautinis plastinės chirurgijos kongresas. Jame pirmą kartą pranešta apie kaukolių operacijas, kurias atlikdavo didžiosios inkų imperijos gydytojai. Peru mokslininkas Z. Apiani ištyrė 150 preparuotų kaukolių iš Kusko ir Limos antropologijos muziejų ir nustatė, kad s...

Skaityti daugiau

20.02.2020 laikas 18:16 Valgymas vakare yra prasta mintis: aiškėja, kas nutinka organizmui
Naujas tyrimas rodo, kad moterys užkirsti kelią širdies ligoms gali atsisakiusios dalies vakarienės. Mokslininkai nustatė, kad moterų, kurios didelę dalį dienos kalorijų suvartoja vakare, širdies sveikata yra blogesnė. Tyrimas atliktas su moterimis, tačiau gali būti, kad jo rezultatai pritaikomi ir...

Skaityti daugiau

20.02.2020 laikas 08:44 Mokslininkai žiogus pavertė biorobotais, kurie galėtų ieškoti sprogmenis

Vašingtono universiteto mokslininkų komanda, pasinaudodama unikalia vabzdžių uoslės sistema, biologiškai patobulino žiogus, kad jie galėtų aptikti sprogmenis, skelbia universitetas.

Skaityti daugiau