Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Archeologija » 2020 » Sausio » 20

Pachacamaco Stabas Pati Paslaptingiausia Statulėlė Pasaulyje

Legendinis niršių Ispanijos konkistadorų letenų išvengęs aukštaūgio žmogaus dydžio medinis stabas yra autentiškas – tačiau tai gal net ne visai tai, kas apie radinį buvo žinoma iki šiol. Statula yra dar senesnė, nei manyta – tad ją galėjo garbinti dar prieš inkus egzistavę žmonės.

Tačiau patys niūriausi objektą supę gandai dabar jau paneigti: vadinamojo Pachacamaco stabas nudažytas ne krauju, bet cinoberiu.

„Po ilgų dvejonių metų turime naujus argumentus, įrodančius, kad ši medinė statula yra originalus Pachacamaco stabas – o ne koks kitas inkų artefaktas ar klastotė“ – portalui „Live Science“ pasakojo tyrimo vadovė, Paryžiaus Sorbonos universiteto universiteto bendradarbė Marcela Sepúlveda.

Vakarų pasaulis apie Pachacamaco stabą išgirdo 1533 m. – kai konkistadoras Hernando Pizarro liepė savo pasekėjams jį sunaikinti, nurodydamas „sugriauti tą slėptuvę, kur buvo stabas, ir sunaikinti jį visų akivaizdoje“, – remdamiesi istoriniais šaltiniais, tyrime rašo mokslininkai.

Inkai garbino stabą, kuris, kaip manoma, turėjo orakulo galių. Pietų Amerikos indėnai laikė jį vadinamoje „Išpieštoje šventykloje“, esančioje Pachacamaco archeologiniame komplekse netoli Limos (Peru). XV ir XVI amžiuose Pachacamacas buvo inkų šventovė ir piligriminių kelionių vieta.

Tačiau dabar aiškėja, kad stabas vis dėlto pergyveno konkistadorus. 1938 m. archeologai šventykloje rado 2,34 metro stabą, kurio skersmuo – 13 centimetrų. Tačiau niekas nežinojo, ar šis raižytas medinis dirbinys buvo garsusis stabas – ar kažkas kito.

Norėdami išsiaiškinti, M.Sepúlveda ir jos kolegos atliko anglies-14 analizę ir nustatė, kad stabas datuojamas maždaug nuo 760 iki 876 mūsų eros metų. Tai datuojama „viduriniojo akiračio“ periodu (nuo 500 iki 1000 mūsų eros metų) – Wari žmonių laikais, maždaug prieš 700 metų iki inkų imperijos piko. Ši data leidžia manyti, kad Wari kultūra pagamino stabą ir kad Pachacamacas buvo svarbi vieta dar prieš inkų įsigalėjimą, teigia tyrėjai.

Istorija, Pietų Amerika, Peru, Inkai, indėnai, archeologija, mokslas

 Pachacamaco stabas, apie kurį ilgai buvo manoma, kad jį 1533 m. sunaikino konkistadorai, buvo aptiktas 1938 m. Sorbonos universiteto / Marcela'os Sepúlveda nuotr.

Be to, tyrinėtojai domėjosi, ar stabas buvo dažytas – pavyzdžiui, kaip ir kiti senoviniai daiktai, tokie kaip graikų šventyklos ir statulos. Vienas konkistadorų gandas teigė, kad stabas buvo raudonas galbūt nuo aukų kraujo.

Gavę Pachacamaco muziejaus leidimą, tyrėjai iš vitrinos išėmė stabą ir keletą valandų tyrė jį rentgeno fluorescencine spektrometrija – tiriamą objektą negadinančia technologija, identifikuojančia specifinius sudedamuosius elementus.

„Su džiaugsmu pastebėjome, kad išliko spalvų pėdsakai“, – sako M.Sepúlveda. Stabo dantys kažkada buvo dažyti balta spalva, o galvos apdangalo dalys turėjo geltoną pigmentą. Tyrėjai taip pat nustatė, kad raudoną spalvą lėmė ne kraujas, o gyvsidabrio mineralas cinoberis. Šis mineralas natūraliai randamas Andų klanuose, esančiuose maždaug už 400 kilometrų nuo Pachacamaco.

Atsižvelgiant į tai, kad cinoberis nerandamas pačiame Pachacamace, tikėtina, kad stabas buvo tyčia nudažytas raudona spalva – galbūt norint pabrėžti ekonominę ar politinę galią, svarsto M.Sepúlveda.

Cinoberio aptikimas pateikia „naujų įrodymų apie galimą mineralų prekybą, vykdytą dideliais atstumais – mineralų, naudotų labai svarbių ritualinių objektų dažymui“, sako Čikagos muziejaus kuratorius, profesorius ir antropologijos vadovas Patrickas Ryanas Williamsas.

Tuo tarpu „tolesnė analizė galėtų padėti išsiaiškinti šių medžiagų kilmę, tačiau tai yra ir puikus atspirties taškas norint suprasti šio svarbaus stabo, garbinto šimtus metų prieš Ispanijos vykdytą užkariavimą vienoje iš svarbiausių Peru ankstyvųjų orakulų vietų, kilmę“, – teigia P.R. Williamsas, nedalyvavęs tyrime.

Pats tyrimas sausio 15 d. buvo paskelbtas internetiniame žurnale „Plos One“.

Publikuoja lrytas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
23.08.2018 laikas 21:30 Receptai Liaudiški patarimai Tonzilito gydymui
Tonzilitas liaudies medicinoje, Tonzilitas, liaudiškomis priemonėmis, receptai nuo tonzilito, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis.

Skaityti daugiau

09.06.2019 laikas 20:08 Receptai Pyragėliai su uogomis keptuvėje
Vaišės pagal šeimyninius receptus – tai visada skanu. Ir ne todėl, kad einant laikui jų proporcijos ir gramų kiekis nugludintas iki puikiausios kokybės, bet todėl, kad juose gyva atmintis. Juk kiekvienas turi prisiminimų, su nenui...

Skaityti daugiau

09.09.2019 laikas 19:23 Receptai Pyragaičiai su mėsa ir sūriu. Labai skanus užkandis!
Pasigaminkime namuose skanius pyragaičius su mėsa ir sūrių. Daugiau galite sužinoti žiūrėdami vaizdo įrašą. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:14 Senovės kinų horoskopas: stichijų įtaka jūsų charakteriui
Senovės kinų horoskopas, pasiremiantis penkiomis stichijomis – ugnimi, vandeniu, žeme, medžiu ir metalas – siūlo unikalų požiūrį į asmenybės bruožus ir likimo iššūkius. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip gimimo metų paskutinis skaičius gali atskleist...

Skaityti daugiau