Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2020 » Sausio » 9

Thomo Edisono išradimas - kalbanti lėlė varanti šiurpą vaikams

Per 69-erius savo gyvenimo metus išradėjas Thomas Edisonas sukūrė daug įdomių, naudingų prietaisų ir įgijo rekordinį patentų skaičių – 1 093. Vieni iš garsiausių jo išradimų – elektros lemputė, fonografas, filmavimo kamera. Kita vertus, jo sėkmės istorijoje būta ir nenusisekusių projektų.

Menlo parko burtininku pramintas Th. Edisonas 1890 m. patyrė fiasko su savo 56 cm ūgio lėlėmis, šiais laikais vadinamomis kalbančiomis Edisono lėlėmis, rašo thevintage.com. Išradėjas sumanė, kad lėlės – puiki galimybė pademonstruoti žmonėms jo tuometinio naujutėlaičio išradimo – fonografo galimybes. Bet lėlės baugino žmones.

Tiesa, iš pradžių išradimas suintrigavo žiniasklaidą. 1888 m. vienas laikraštis išspausdino straipsnį tokių pavadinimu: „Nuostabūs žaislai, kuriuos ponas Edisonas gamina mieloms mažoms mergaitėms“.

Bet žmonės ėmė pastebėti, kad lėlės kraupios. 56 cm ūgio lėlė buvo gana griozdiška – svėrė beveik du kilogramus. Jos rankos ir kojos buvo medinės, galva – iš porceliano, o stiklinių akių žvilgsnis kėlė nerimą.

Straipsnis apie pažangiąsias lėles

 Straipsnis apie pažangiąsias lėles ©commons.wikimedia.org

Lyg nebūtų gana keistos išvaizdos, lėlė turėjo šiurpą varantį balsą. Metalinėje lėlės liemens dalyje buvo įtaisytas miniatiūrinis fonografas, kuriame buvo įrašyta žinomų dainelių („Merė turėjo ėriuką“, „Jackas ir Jillas“, „Žibėk, žvaigždele“, „Dabar eisiu miegoti“ ir kt.), kurios visos truko 20 min

Pasukus rankenėlę lėlės nugaroje, pasigirsdavo dainelė. Bet vietoje švelnaus vaikiško balselio, iš lėlės imdavo sklisti moters balsas, kurio intonacijos buvo tokios keistas, lyg kas būtų grasinęs jai smurtu.

Iš tiesų daineles įrašinėdavo jaunos moterys – jos sėdėdavo gamyklos kabinose ir šaukdavo žodžius į įrašomąjį aparatą.

Staiga dar neseniai liaupsinę Th. Edisoną laikraščiai ėmė šaipytis iš jo kūrinių. „Washington Post“ straipsnio pavadinimas „Kalbančios lėlės. Būtų smagiau, jei galėtum suprasti, ką jos sako“ buvo vienas iš švelnesnių.

Nedžiugino ir kaina – lėlė be drabužėlių kainavo 10 dolerių, o lėlė su drabužiais – 20 dolerių (pagal dabartinę pinigų vertę būtų atitinkamai 127 ir 574 doleriai). Th. Edisonas pardavė mažiau nei 500 lėlių, o kai prasidėjo masinis šaipymasis, po kelių savaičių nustojo jas pardavinėti.

Edisono lėlių surinkimo cechas

 Edisono lėlių surinkimo cechas ©commons.wikimedia.org

Nepasiduodantis išradėjo sėdo kurti naujos, patobulintos lėlės versijos. Bet 1890 m. įmonė „Edison Phonograph Toy Manufacturing Company“, paskendusi skolose ir negalinti gauti paskolos, nustojo gaminti lėles. Vėliau, kai verslo reikalai pasitaisė, Th. Edisonas vadindavo savo kurtas lėles mažosiomis pabaisomis.

Iki mūsų dienų išliko nedaug Edisono kalbančių lėlių, dauguma – privačiose kolekcijose.

Edisono lėlė su išimtu fonografu. ©Mabalu (CC BY-SA 4.0) | commons.wikimedia.org  Publikuoja Delfi.lt

Įvertink šį straipsnį Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
18.01.2020 laikas 21:17 Česnakai: kraujagyslių stiprinimas ir valymas

Viena pagrindinių daugelio lėtinių ligų priežasčių – sutrikusi kraujotaka. Tad laiku atkreipti dėmesį į kraujagyslių būklę yra labai svarbu.

Skaityti daugiau

17.01.2020 laikas 22:46 Priešuždegiminio tepalo receptas su natūraliu antibiotiku, skirtas traumoms ir įpjovimams

Daugelis žmonių naudoja antibiotikus, pirktus vaistinėse, įbrėžimams, įpjovimas ar bet kokioms kitoms nedidelėms traumoms. Naudojant šiuo preparatus, dažnai gali pasireikšti alerginės reakcijos, raumenų susitraukimai, mėšlungis, klausos praradimas, vaisiaus pažeidimas ir kt. Taip pat atsiranda od...

Skaityti daugiau

17.01.2020 laikas 18:02 Galimai šie bėrimai ant kūno išduoda vėžį
Dažniausiai ant kūno atsiradę bėrimai yra visiškai nekenksmingi. Įvairios dėmelės gali būti įvairių negalavimų požymis, dažnai atsirandantis dėl alerginės reakcijos į naują odos produktą ar net kaip šalutinis šienligės poveikis. Tačiau retais atvejais išsiskyrimas išbėrimu gali būti kažko daug grėsm...

Skaityti daugiau

17.01.2020 laikas 16:26 Jei numirtumėte – ar katė ėstų jūsų kūną?

Dažnai sakoma, kad šuo mieliau badautų, nei ėstų mirusio šeimininko kūną, o štai katė tokių įsitikinimų neturi. Istorijų yra buvę įvairių, tačiau viena yra aišku - katės žmogienos neatsisako.

Skaityti daugiau

17.01.2020 laikas 13:21 Nauji algoritmai bei genų analizė parodė: žmonės gali evoliucionuoti atgal

Gyvūnai gali evoliucionuoti atgal – atgauti protėvių turėtus bruožus. Anksčiau mokslininkai manė, kad tai neįmanoma, tačiau nauji algoritmai bei genų analizė parodė, kad taip nutiko driežams, varlėms ir netgi žmonėms.

...

Skaityti daugiau