Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Medicina » 2019 » Rugsėjo » 30

Naujiena: reabilitavo gliuteną (glitimą). Glitimas nėra blogas sveikiems žmonėms.

Asmenims, kuriems nėra nustatyta jautrumo glitimui arba diagnozuota celiakijos, glitimo turinčių produktų vartojimas nekelia jokios apčiuopiamos rizikos, todėl jiems nėra jokios būtinybės išbraukti šių baltymų iš savo raciono. Tai išvada, padaryta apibendrinus neseniai atlikto tiksliais metodais pagrįsto tyrimo rezultatus.

Duomenys, kurių analizė davė pagrindo reabilituoti glitimą, buvo gauti atlikus dvigubai aklą atsitiktinių imčių kontrolinį tyrimą. Jame dalyvavusiems savanoriams, turėjusiems vartoti glitimo turinčius miltinius gaminius, nepasireiškė jokių skrandžio ir žarnų funkcijos sutrikimų ar dirglumo reakcijų, rašoma sciencealert.com.

Tai pirmas kartas, kai glitimo poveikis buvo tiriamas testuojant sveikus individus, niekada nepatyrusius jokių žarnyno keliamų problemų (tokių kaip dirgliosios žarnos sindromas). Ypač patikimo tyrimo keliu gauti rezultatai leidžia iš dalies paneigti pastaraisiais metais diegiamas nuostatas dėl tikėtino glitimo poveikio žmogaus organizmui.

Šiandien glitimą iš mitybos raciono yra išbraukę daugiau nei 3 mln. amerikiečių, nors maždaug 82 proc. iš jų neturi jokių sveikatos problemų, dėl kurių privalėtų taip pakoreguoti mitybą. Atsakydami į klausimą, kodėl atsisako glitimo, žmonės paminį daugybę priežasčių, tačiau labiausiai akcentuoja norą puikiai jaustis.

Remiantis amerikiečių rinkos tyrimais, 65 proc. šalies populiacijos mano, jog mitybos planai, iš kurių išbrauktas glitimas, yra tiesiog sveikesni. Naujo tyrimo iniciatoriai, kaip ir daugybės kitų studijų autoriai, nutarė mesti iššūkį tokios nuomonės šalininkams ir paneigti ypač paplitusį įsitikinimą.

„Vardijant mitybos raciono be glitimo pranašumus, paprastai paminima mažesnė ligų rizika, geresni kognityviniai gebėjimai, krentantis svoris ir puiki išvaizda“, – nurodo gastroenterologai Emma Halmos ir Peteris Gibsonas iš Monasho universiteto tyrimo aprašą papildančiame redakcijos straipsnyje.

„Tokius teiginius patvirtinančių duomenų nepakanka. Didelio masto kohortiniai tyrimai, taip pat visuotinės sveikatos ir mitybos įpročių apklausos rodo, kad glitimas nė kiek nepadidina širdies ir kraujagyslių ligų arba metabolinio sindromo atsiradimo rizikos“, – teigia specialistai.

Naujasis tyrimas nėra didelio masto, tačiau jis pagrįstas labai tikslia metodika, padedančia išvengti paklaidų. Daugiau nei porą savaičių 28 savanoriai, patys savo nuožiūra pasidaliję į dvi grupes, turėjo laikytis glitimo neturinčių produktų dietos ir du kartus per dieną suvalgyti kokį nors miltinį patiekalą su glitimu (14 gramų) arba be jo. Net mokslininkai nežinojo, kuriai grupei buvo tiekiami konkrečios rūšies gaminiai.

Siekiant nustatyti įvairius pokyčius, tokius kaip atsiradę pilvo skausmai, refliuksas, virškinimo problemos, viduriavimas ir vidurių užkietėjimas, kiekvienas dalyvis ir prieš tyrimą, ir jam pasibaigus turėjo sužymėti keletą simptomų reitingavimo skalių. Tokie pojūčiai kaip nuovargis, išsekimas buvo nustatomi pasitelkus vizualinę analogišką skalę.

Ištyrus atsitiktine tvarka sudarytų grupių pateiktus rezultatus paaiškėjo, kad sveikiems piliečiams jokių akivaizdžių simptomų, tokių kaip pilvo skausmai, nepasireiškė. Tik vienas sveikata nesiskundžiantis ir glitimą vartojęs asmuo nurodė, kad buvo suviduriavęs, tačiau specialistai laiko tai nukrypimu nuo normos.

Gliutenas, Glitimas, Sveikata, Mityba, Baltimai, Medicina, Paranormal

Sprendžianti iš gautų rezultatų, glitimo vengimas niekaip nepagerina niekuo nesergančio žmogaus sveikatos būklės.

Visiškai kitaip yra tada, jei žmogui diagnozuota konkreti liga, kurios būklė nuo glitimo blogėja. Tai paaiškėjo atlikus dvigubai aklą atsitiktinių imčių kontrolinį tyrimą, kuriame dalyvavo žmonės, pasižymintys ne celiakijos nulemtu jautrumu glitimui. Mokslininkai nustatė, kad daugiau nei 90 proc. tų asmenų, nustoję vengti glitimo (nes taip turėjo daryti, kol buvo vykdomas tyrimas), patyrė ligos atkrytį.

Kai sergama celiakija, vartojant glitimą gali imti irti plonosios žarnos gleivinė. Didoko masto žala gali lemti osteoporozę, nevaisingumą, nervų pažeidimus ir priepuolius.

Ūmių ir stiprių reakcijų į glitimą pasitaiko gana retai. Tarkim, Jungtinėse Valstijose, jas patiria mažiau nei vienas procentas šalies populiacijos. Šiam nedideliam visuomenės segmentui būtina visiškai atsisakyti glitimo turinčių produktų, tačiau jokiai kitai žmonių grupei, kaip rodo naujo tyrimo rezultatai, šito daryti nereikia. „Ar šis atradimas sumažins žmonių norą kliautis racionu, sudaryti vien iš glitimo neturinčių produktų, atsakyti nelengva“, – teigia E. Halmos bei P. Gibsenas ir priduria, kad moksliniai įrodymai daro per mažai įtakos žmonių turimiems su glitimu susisijusiems įsitikinimams.

Esama šiokių tokių įrodymų, kad mitybos planai, iš kurių išbrauktas glitimas, kartas gali ne padėti, o pakenkti. Keletas ankstesnių tyrimo parodė, kad celiakija sergantys asmenys negauna pakankamai kalcio, geležies, ląstelienos, folio rūgšties ir tiamino. Vieno tyrimo išvadose nurodoma, glitimo vengiantiems asmenims kyla didesnė rizika susirgti II tipo diabetu.

Atsižvelgdami į gautus rezultatus, naujo tyrimo autoriai mano, kad mėginimas atkalbėti žmones nuo dietos be glitimo, jei jiems nėra diagnozuota kokia nors konkreti liga, klinikiniu požiūriu veikiausiai yra pagrįstas. Tyrimo rezultatai.

Publikuoja: Delfi.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
21.11.2017 laikas 10:33 Receptai Arbata nuo laringito (šalavijas, ramunės žiedai)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Laringitas. Ingredientai: šalavijas, ramunės žiedai

Skaityti daugiau

14.11.2017 laikas 13:25 Receptai Svogūnas nuo kosulio
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Kosulys. Ingredientai: svogūnas, pienas.

Skaityti daugiau

13.09.2018 laikas 17:33 Receptai Liaudiški patarimai konjunktyvito gydymui

Konjunktyvitas liaudies medicinoje, Konjunktyvitas, liaudiškomis priemonėmis, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 17:50 Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai
Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai. Pabūkite ir prisiminkite šių metų šilta rudenį prie upės. Nuostabus oras, net uodai, mašalai skraido

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau

01.11.2024 laikas 20:51 COVID-19 vakcinų ir širdies ligų rizika: nauji tyrimo duomenys
Paskutiniu metu vykstantys tyrimai apie COVID-19 vakcinas atskleidžia nerimą keliančius rezultatus dėl širdies ligų rizikos. Neseniai Pietų Korėjos tyrėjų komanda, analizavusi didelį duomenų kiekį, nustatė, kad asmenims, gavusiems mRNA vakcinas, rizi...

Skaityti daugiau