Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Liaudies medicina, Sveikata » 2018 » Birželio » 10

Aterosklerozė

Būtina suvokti, kad sveikata yra vertybė. Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra mirštama dažniausiai, koronarinė širdies liga yra dažniausia iš jų. Ši širdies liga prasideda ne nuo skausmo krūtinėje ar miokardo infarkto, bet gerokai anksčiau – nuo žalojančio poveikio kraujagyslės sienelei.

ateroskleroze, Aterosklerozės gydymas, aterosklerozės požymiai

Aterosklerozė pradeda vystytis labai anksti, dar paauglystėje, vėliau susidaro aterosklerozinės plokštelės, kurios jau randamos jaunyvame amžiuje, kol pasiekia kulminaciją ir sukelia koronarinius įvykius (infarktą, insultą ar mirtį) vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms.

Kiekvienas žmogus gali ir turi stabdyti aterosklerozės vystymąsi, jei nori gyventi ilgiau. Kiekvienas iš mūsų turi žinoti, kokie rizikos veiksniai sukelia aterosklerozę. Yra tik keli rizikos veiksniai, kurių mes negalime keisti – tai amžius, lytis ir paveldimumas. Kitus rizikos veiksnius mes galime ir turime valdyti.

Kiekvienas iš mūsų būtinai turi žinoti:

  • Savo arterinį kraujo spaudimą
  • Savo cholesterolio kiekį kraujyje
  • Savo gliukozės kiekį kraujyje
  • Savo juosmens apimtį bei kūno svorį

Aterosklerozė – svarbiausia širdies ir kraujagyslių ligų priežastis, pažeidžia gyvybiškai svarbias kraujagysles -arterijas, kuriomis kraujas neša organizmo audiniams deguonį ir maisto medžiagas. Ji pavojinga tuo, kad arterijų standėjimo bei siaurėjimo procesas vystosi nepastebimai, žmogus nieko blogo nejaučia. O liga apie save praneša netikėtai, kai procesas jau toli pažengęs: krūtinės angina, miokardo infarktu, galvos smegenų insultu, kojų skausmais ar gangrena, staigia mirtimi. Šių ligų priežastis – prie aterosklerozinės plokštelės įplyšimo susidaręs ir kraujo tėkmę trikdantis krešulys (trombas). Svarbu suprasti, kad aterosklerozė nepastebimai žaloja kraujagysles jau daug metų iki ligos pasireiškimo. Todėl išeitis yra tik viena – apsisaugoti nuo aterosklerozės vystymosi kontroliuojant rizikos veiksnius, saugant savo kraujagysles nuo žalingo poveikio.

ateroskleroze, Aterosklerozės gydymas, aterosklerozės požymiai

Rizikos veiksniai nustatomi tyrimais: epidemiologiniais, laboratoriniais, genetiniais. Iš viso žinoma per 200 rizikos veiksnių, bet ne visi jie vienodai svarbūs. Išskiriami pagrindiniai rizikos veiksniai, kuriuos kiekvienas žmogus gali koreguoti:

  • Kraujo riebalų ir lipidų perteklius
  • padidėjęs kraujospūdis
  • rūkymas
  • cukrinis diabetas
  • nutukimas
  • nesveikas gyvenimo būdas

Reikia nepamiršti, kad rizika susirgti miokardo infarktu, insultu ar netgi mirti labai padidėja žmogui, kuris turi rizikos veiksnių, kurių įtakoti pats negali: tai vyriška lytis, amžius virš 45 metų vyrams ar virš 55 metų moterims, paveldimumas: anksti pasireiškusios širdies ir kraujagyslių ligos ar staigi mirtis artimiesiems – tėvams, broliams, seserims. Šiuos rizikos veiksnius turintys žmonės susirūpinti turi ypatingai anksti ir turi koreguoti modifikuojamus rizikos veiksnius.

Cholesterolis

Vienas svarbiausių aterosklerozės progresavimo veiksnių – kraujo riebalai, arba lipidai, kurių pagrindinis yra cholesterolis. Būklė, kai kraujo lipidų yra per daug arba sutrikęs jų santykis, vadinama dislipidemija.

Cholesterolis j kraują patenka dviem keliais: gaminamas kepenyse arba patenka su maistu. Žmogaus organizme yra pagaminama net 80 % cholesterolio, kuris randamas kraujyje, o likę 20% cholesterolio patenka su maistu.Todėl daugeliui žmonių nepavyksta sumažinti cholestrolio kiekio kraujyje laikantis dietos.

Pagal tai, kokio tankio lipoproteinai perneša cholesterolį kraujyje, lipidai skirstomi į rūšis:

  • Bendrasis cholesterolis,
  • MTL (mažo tankio lipoproteinų) cholesterolis,
  • DTL (didelio tankio lipoproteinų) cholesterolis,
  • Trigliceridai

Aterosklerozę lipoproteinai skatina nevienodai, tai priklauso nuo jų tipo, dydžio ir koncentracijos. Aterogeniškiausias yra MTL cholesterolis bei trigliceridai. DTL cholesterolis nėra aterogeniškas, priešingai, jis vadinamas „geruoju cholesteroliu”, kadangi pasižymi aterosklerozę stabdančiomis savybėmis.

Visų išvardintų lipidų saikingi kiekiai turi būti sveiko žmogaus kraujyje bei ląstelėse. Organizmui jų reikia kaip statybinės, energetinės medžiagos. Tačiau kai lipidų tampa per daug arba sutrinka jų santykis, progresuoja aterosklerozė.

Labai svarbu, kad kiekvienas žmogus žinotų savo cholesterolio kiekį kraujyje ir, jei jis padidėjęs, būtinai kreiptųsi į gydytoją, kuris jam patartų, kaip gydytis. Kadangi padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje yra vienas pavojingiausių rizikos veiksnių, tai sureguliavus lipidų kiekį kraujyje, stabdomas aterosklerozės progresavimas.

Cholesterolio kiekio kraujyje normos

Cholesterolio kiekio kraujyje normos

Jeigu tavo cholesterolio kiekis kraujyje yra didesnis už rekomenduojamą, nedelsiant
kreipkis į gydytoją!

Kiekvienas cholesterolio pertekliaus lašas skatina aterosklerozę!

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Susijusios naujienos:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-11-22 laikas 23:36 Receptai Itališkas pyragas su kokosais, graikiniais riešutais ir kreminiu sūriu
Tai tikrai labai skanus pyragas, kurį aš patiekiau per savo vaiko gimtadienį, tai dauguma jį išvadino prabangiu tortu. Pamėginkite, jį tikrai nėra sunku pagaminti, o skonis puikus.

Skaityti daugiau

2019-12-01 laikas 21:24 Receptai Medetka Su Citrina Nuo Spaudimo
Pasigaminkime namuose liaudišką vaistą nuo aukšto kraujo spaudimo. Priemonė yra labai efektyvi. Medetkos puikiai subalansuoja aukštą kraujo spaudimą.

Skaityti daugiau

2020-11-24 laikas 13:02 Receptai Kebabai su česnakiniu padažu ir vištiena

Visada norėjau atrasti tokį tobulą kebabų receptą, kad galėčiau jais didžiuotis. Man atrodo, kad man pagaliau tai pavyko. Šis receptas pralenkia daugumą Lietuvos kebabinių (negaliu sakyti dėl visų, nes tikrai ne visose jų ragav...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-24 laikas 11:43 Kodėl SSRS geležinkelių konduktoriai į arbatą dėjo sodos? Moksliniai paaiškinimai
Kodėl SSRS laikais į arbatą buvo dedama soda? Sužinokite mokslinius paaiškinimus ir praktines priežastis, kurios formavo šią unikalią tradiciją.

Skaityti daugiau

2025-07-24 laikas 11:25 Tiesa ar melas: Kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja mūsų santykius
Sužinokite, kaip savivertė ir asmeninės ribos formuoja jūsų santykius. Praktiniai patarimai ir moksliniai paaiškinimai padės pakeisti toksiškų santykių ciklą. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip mūsų vidiniai įsitikinimai ir elgesio modeliai formuoja...

Skaityti daugiau

2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau