Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Archeologija » 2020 » Vasario » 21

Mokslininkai galbūt aptiko Nefertitės kapą

Jau kurį laiką egzistuoja prieštaringai vertinama teorija, kad už legendinio faraono Tutanchamono 3300 metų senumo kapo sienų yra palaidota ir ne mažiau garsi karalienė Nefertitė.

Tačiau mokslininkų komanda, kuriai vadovavo buvęs Egipto Senienų ministras Mamdouhas Eldamaty, teigia neseniai patvirtinę šią teoriją. Archeologai ištyrė kapą žemės radaru ir šalia faraono Tutanchamono palaidojimo aptiko anksčiau nežinotą erdvę. Ertmė yra maždaug 2 metrų aukščio ir 10 metrų ilgio.

Nefertitės palaidojimo teorija pirmą kartą buvo išplėtota 2015 m. – britų egiptologas Nicholas Reevesas teigė, kad už faraono Tutanchamono kapo gali egzistuoti slaptos kameros. Tais pačiais metais teorija buvo paremta preliminariais tyrimais.

Bet po trejų metų įvyko mokslinis posūkis – kita komanda rado įrodymų, paneigiančių šią teoriją. Frankas Porcelli ir jo komanda, naudodamiesi radaru, trejus metus tyrinėjo zoną aplink faraono kapą – ir padarė išvadą, kad ten nieko nėra.

„Tai šiek tiek gal net ir nuvilia“, – 2018 m. jis sakė NPR.

Tačiau trečiadienį M.Eldamaty komanda „išbėgo į aikštelę“: mokslinis žurnalas „Nature“ gavo visiškai naują ir iki tol neskelbtą komandos ataskaitą, kurioje yra daugiau įrodymų apie slaptą ertmę, kurioje gali būti Nefertitės palaikai. Komanda savo tyrimus Egipto Aukščiausiajai senienų tarybai pristatė anksčiau šį mėnesį.

Ši novatoriška išvada yra „nepaprastai jaudinanti“ – teigia Čikagos universiteto egiptologas Rayus Johnsonas, kuris nebuvo tyrimo komandos narys. – Aišku, kad kitoje šiaurinėje laidojimo kameros sienoje kažkas yra“, – sakė jis žurnalui „Nature“.

Archeologija, Nefertitė, Egiptas, Faraonai, Istorijos paslaptys

Credit: Lander (CC BY-SA 3.0)

Faraono Tutanchamono kapas pirmą kartą buvo aptiktas beveik prieš šimtmetį – 1922 metais. Faraonas paslaptingomis aplinkybėmis mirė 1323 m. pr.m.e, būdamas 19 metų. Iki mirties Egiptą jis valdė 10 metų. Dabar ekspertai mano, kad jis mirė nuo gangrenos – nors anksčiau vyravo nuomonė, jog jis buvo nužudytas.

Ir nors vieni džiaugiasi naujuoju atradimu, kiti išlieka skeptiški.

Buvusios Egipto Senienų ministrės Zahi Hawass teigimu, technologija, kurią naudojo M.Eldamaty komanda, nėra patikima. Technologija „niekada nepadarė jokių atradimų nė vienoje Egipto vietoje“, – sakė jis „Nature“.

Didžiausias archeologinis atradimas

Karalienės Nefertitės kapo vieta ilgą laiką buvo paslaptis. Jei jos palaikai būtų rasti, tai būtų reikšmingas mokslo proveržis, teigia N.Reevesas – kuris pirmasis ir iškėlė idėją, kad ji bus palaidota šalia faraono Tutanchamono kapo.

Archeologija, Nefertitė, Egiptas, Faraonai, Istorijos paslaptys

Nefertitė didžiąją istorijos dalį buvo žinoma kaip Didžioji Karališkoji faraono Echnatono (Akhenateno) žmona. Tačiau kai kurie egiptologai mano, kad ji „buvo paaukštinta“ ir kartu su Echnatonu iki jo mirties lygiavertiškai valdė Egiptą. Kiti teoretizuoja, kad Nefertitė galėjo valdyti šalį, tačiau tam ji formaliai apsimesdavo vyru (tai ne pirmas toks atvejis senovės Egipto istorijoje, taip darė ir faraonė Hačepsuta).

Bet kokiu atveju, „jei Nefertitė buvo palaidota kaip faraonė, tai gali būti didžiausias visų laikų archeologinis atradimas“, – „Nature“ sako N.Reevesas.

Parengta pagal „Business Insider“. Credit: Oliver Lang/DDP/AFP/Getty. Publikuoja lrytas.lt

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
22.05.2022 laikas 13:57 ECDC bomba: "Beždžionių raupų protrūkis, atrodo, nutekėjo iš Ukrainos laboratorijos

Dabartinis beždžionių raupų protrūkis kilo iš biologinio ginklo laboratorijos Ukrainoje, pranešė Europos ligų kontrolės centro šaltinis.

Skaityti daugiau

22.05.2022 laikas 13:29 Popiežius Viganò: Pasaulinės sveikatos organizacijos sutartis yra išpuolis prieš nacionalinį suverenitetą, "pasaulinio perversmo" dalis

Pasaulinis sveikatos valdymas yra vienas iš pagrindinių naujosios pasaulio tvarkos elementų, todėl jį reikia atmesti ir jam priešintis.

Skaityti daugiau

22.05.2022 laikas 12:28 Pasaulio sveikatos organizacijos pandemijos sutartis reiškia demokratijos pražūtį?

Sekmadienį, gegužės 22 d., Ženevoje (Šveicarija) prasidėjus savaitės trukmės susitikimui, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Pasaulio ekonomikos forumas (WEF) tęsia išpuolį prieš demokratiją.

Skaityti daugiau

22.05.2022 laikas 08:37 Buvęs policininkas, kurį nužudė Buffalo šaulys, buvo ką tik išradęs ‘vandeniu varomą variklį’

Buvęs policijos apsaugos darbuotojas, kurį šeštadienį nužudė Bafalo prekybos centro šaulys, neseniai kalbėjo apie "naujai atrastą energijos šaltinį" ir užpatentavo sistemą, leidžiančią transporto priemonėms važiuoti ne benzinu, o vandeniu.

...

Skaityti daugiau

21.05.2022 laikas 20:50 PSO šaukia skubų posėdį, nes beždžionių raupų virusas išplito visame pasaulyje

Pasaulio sveikatos organizacija šaukia svarbiausių ekspertų grupę į skubų susitikimą dėl tebesitęsiančio beždžionių raupų protrūkio.

Skaityti daugiau

20.05.2022 laikas 08:06 Receptai | Patiekalai Sluoksniuotos tešlos pyragėliai su pievagrybiais (video)

Į įkaitintą keptuvę pilkite aliejų ir dėkite sviestą. Suberkite pusžiedžiais pjaustytus svogūnus ir apkepkite 5 minutes. Suberkite cukrų, žiupsnį druskos ir kepkite dar 15 minučių, kol svogūnai susikaramelizuos. Atidėkite į šalį.

...

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:12 Receptai | Patiekalai Konservuotų žirnelių sriuba su mėsos kukuliais
Galima sakyti, kad niekada į mėsos faršą aš nededu šviežio česnako. Iš anksto neapdorotas termiškai, po to kepant arba troškinant patiekalą, jis suteikia (bent jau mano asmenine nuomone) nelabai kokį skonį.

Skaityti daugiau

18.05.2022 laikas 22:05 Receptai | Patiekalai Keptas maskarponės sūrio pyragas su sausainiais ir kondensuotu pienu
Šį keptą maskarponės sūrio pyragą su kondensuotu tikrai pagamins net virtuvėje tik pradedantys naujokai. Šaldytuve atvėsintam desertui dar daugiau gaivos suteiks šviežios uogos - visi smaližiai garantuotai paprašys dar vieno gabaliuko....

Skaityti daugiau