Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2018 » Lapkričio » 14

NASA viešai parodė sudužusią skraidančią lėkštę – bet jos istorija dar įdomesnė

Viena iš paskutiniųjų „NASA’os dienos nuotraukų“ buvo priminimas apie vieną didžiausių nesėkmių žmonijos kosminėse kelionėse ir tyrimuose.

Skraidanti lėkštė iš tolimojo kosmoso sudužo Jutos dykumoje po to, kai ją užfiksavo radaras ir vijosi sraigtasparniai“ – rašoma oficialiame nuotraukos aprašyme – bet žinoma, jokiais ateiviais čia nė nekvepia.

Genesis, zondas, kosmosas, technologijos, NASA, astronomija

©NASA

Sulaužytas prietaisas, iki pusės paniręs į dykumos smėlį – tai kosminio zondo „Genesis“ sugrįžimo kapsulė. Ir nebuvo numatyta, kad į Žemę ji su grįš taip brutaliai.

2001 rugpjūčio 8 d. startavusios „Genesis“ misijos tikslas buvo tikrai ambicingas – pasiųsti zondą ten, kur „pučia“ Saulės vėjas, surinkti pavyzdžių ir parvežti juos į Žemę.

Surinkę duomenis apie įkrautas daleles, sklindančias iš Saulės vainiko, mokslininkai tikėjosi tiksliai nustatyti mūsų žvaigždės sudėtį ir sužinoti daugiau apie elementus, kurie mūsų sistemoje buvo tada, kai planetos dar tik kūrėsi.

Kad galėtų pargabenti Saulės vėjo pavyzdžius, „Genesis“ zondas turėjo parengtą sugrįžimo kapsulę su talpa, kurioje turėjo būti pavyzdžiai, surinkti per dvejus metus, praleistus Lagrandžo taško-1 orbitoje – vienoje iš vietų kosmose, kur gravitacija tarp Saulės ir Žemės yra geriausiai subalansuota (matematiškai yra galimi penki Lagranžo taškai).

Kosminis zondas, išskleidęs kelis kolektorius, kurių kiekvienas buvo padengtas ypač grynu aliuminiu, safyru, siliciu ir auksu.

„Medžiagos, buvusios „Genesis“ kolektoriuose turėjo būti fiziškai tvirtos, kad ištvertų zondo pakilimą į kosmosą ir surinktų pavyzdžius kosmose kepinant Saulei – bei pakankamai grynos, kad galėtume ištirti Saulės vėjo medžiagas, sugrąžinus jas į Žemę“, – 2004 m. pasakojo projekte dalyvavusi mokslininkė Amy Jurewicz.

Genesis, zondas, kosmosas, technologijos, NASA, astronomija

„Genesis“ zondas su išskleistais kolektoriais. 
©NASA / JPL-CalTec iliustr.

Po penkių dienų kapsulė su visais brangiaisiais kolektoriais rėžėsi į Jutos žemę lėkdama 310 km/h greičiu.

Žinoma, viskas turėjo vykti ne taip. Pagal planą, 127 sekundę po sugrįžimo į Žemės atmosferą kapsulės viduje turėjo suveikti nedidelė patranka, kuri būtų iššovusi pirmąjį parašiutą, kuris būtų sulėtinęs ir stabilizavęs leidimąsį.

Tada pagal scenarijų turėjo išsiskleisti antrasis – pagrindinis – parašiutas, kuris švelniai nuleistų kapsulę Jutos Bandymų ir mokymų zonoje (specialioje erdvėje, kur savo tyrimus atlieka JAV Karinės oro pajėgos).

Sudužimą vaizduojančioje nuotraukoje matyti ir sraigtasparniai – jie kybojo ore netoliese, pasiruošę perimti kapsulę dar ore ir nugabenti ją į sterilią erdvę, kad mėginiai nebūtų užkrėsti. Bet kaip jau turbūt supratote, nė vienas iš parašiutų neišsiskleidė.

Po kruopštaus tyrimo buvo išsiaiškinta, kad nesuveikė pieštuko galiuko dydžio sensoriai – nes pasirodo, jie buvo įmontuoti atvirkščiai. Šie maži įrenginiai turėjo detektuoti didėjančią gravitacines jėgas ir sužadinti parašiutų išskleidimo mechanizmus.

Kaip jau turbūt įsivaizduojate, toks grubus nusileidimas lėmė rimtus pažeidimus, sulaužė kelis kolektorius ir užkrėtė juose esantį brangųjį krovinį.

Žinoma, kai kapsulė buvo pergabenta iš sudužimo vietos, mokslininkai pabandė išgelbėti tai, kas dar įmanoma – ir dėl to „Genesis“ misija netapo galutiniu fiasko: kai kurios tvirtos kolektoriaus medžiagos ištvėrė visus nuotykius, o mokslininkams pavyko nuvalyti paviršius neiškraipant Saulės vėjo mėginių, įkalintų viduje.

Genesis, zondas, kosmosas, technologijos, NASA, astronomija

Projekto „Genesis“ mokslininkė Karen McNamara tyrinėja kapsulės nuolaužas. 
©NASA

Per trejus metus pasirodė visa eilė tyrimų, paremtų „Genesis“ surinktais mėginiais. Tik dėl šios ambicingos misijos mokslininkai gavo beprecedentinių žinių apie Saulės sudėtį, o taip pat ir cheminių elementų skirtumus tarp mūsų žvaigždės ir likusių sistemos planetų.

„Saulėje yra daugiau nei 99% mūsų sistemoje sutinkamų medžiagų, todėl tikrai ne pro šalį apie visa tai sužinoti daugiau, – 2011 m. sakė „Genesis“ projekto vyriausiasis tyrėjas Donas Brunettas iš Kalifornijos Technologijos instituto. – Ir nors tai sukėlė daugiau iššūkių, nei buvo tikėtasi, mes gavome atsakymus į svarbius klausimus, ir kaip visų sėkmingų misijų atveju – išsikėlėme daug naujų klausimų“.

Parengta pagal „Science Alert“ ir lrytas.lt

Įvertink šį straipsnį. Prieš tai pakomentuodami, arba parašykite patys! Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Galima rašyti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
24.09.2020 laikas 13:49 Ežiuolė - sveikatai stiprinti
Pastebėta ir moksliniais tyrimais pagrįsta, kad visų užkrečiamųjų ligų, epidemijų/pandemijų atvejais nesuserga arba lengvai serga asmenys su stipria imunine sistema.

Skaityti daugiau

24.09.2020 laikas 13:14 Kas naujo Veneroje? Aiškėja naujų įdomybių
Venera praeitą savaitę nesitraukia iš viso pasaulio akiračio dėl labai intriguojančio fosfino dujų atradimo, tačiau kaimyninė planeta slepia ir daugiau įdomybių. Pavyzdžiui, kokia buvo jos geologinė (afroditologinė?) praeitis?...

Skaityti daugiau

24.09.2020 laikas 08:03 Kodėl į kavos puodelį reikia įberti žiupsnelį druskos
Daugelis žmonių neįsivaizduoja savo dienos be puodelio skanios kavos. Ji įprastai gardinama cukrumi, pienu ar grietinėle, tačiau kai kurie į kavą įberia druskos ir sako, kad tai pagerina gėrimo patirtį.

Skaityti daugiau

23.09.2020 laikas 21:30 Ar lapkričio 2 dieną asteroido skersmuo bus apie 10 km?

2020 m. rugpjūčio 22 d. NASA spaudos-taryba viešai perspėjo visuomenę, kad lapkričio 2 d., JAV prezidento rinkimų išvakarėse, asteroidas 2018 VP1 praskries pro Žemę.

Skaityti daugiau

23.09.2020 laikas 20:21 Pentagonas siunčia Kosmoso pajėgų lakūnus į Vidurinius Rytus

Naujai suformuotos JAV kosminės pajėgos pradėjo savo pirmąjį dislokavimą užsienyje, 20 pilotų dislokuoti į Al-Udeid karinėje oro pajėgų bazėje katare. Netrukus prie „pagrindinių kosmoso operatorių“ prisijungs dar keli žmonės, kurie valdys palydovus, stebės priešo manevrus ir bandys už...

Skaityti daugiau

23.09.2020 laikas 18:07 Gamtos vaistai vaikams ir suaugusiems nuo peršalimo, rėmens, alergijos dantų skausmo
Turiu du vaikus - berniuką ir mergaitę. Jau netrukus ateis ruduo, o su juo ir peršalimo ligos. Norėčiau pasidalinti keliais liaudies medicinos receptais, kuriuos naudoju pati ir gydau savo vaikus.

Skaityti daugiau