Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2018 » Lapkričio » 14

NASA viešai parodė sudužusią skraidančią lėkštę – bet jos istorija dar įdomesnė

Viena iš paskutiniųjų „NASA’os dienos nuotraukų“ buvo priminimas apie vieną didžiausių nesėkmių žmonijos kosminėse kelionėse ir tyrimuose.

Skraidanti lėkštė iš tolimojo kosmoso sudužo Jutos dykumoje po to, kai ją užfiksavo radaras ir vijosi sraigtasparniai“ – rašoma oficialiame nuotraukos aprašyme – bet žinoma, jokiais ateiviais čia nė nekvepia.

Genesis, zondas, kosmosas, technologijos, NASA, astronomija

©NASA

Sulaužytas prietaisas, iki pusės paniręs į dykumos smėlį – tai kosminio zondo „Genesis“ sugrįžimo kapsulė. Ir nebuvo numatyta, kad į Žemę ji su grįš taip brutaliai.

2001 rugpjūčio 8 d. startavusios „Genesis“ misijos tikslas buvo tikrai ambicingas – pasiųsti zondą ten, kur „pučia“ Saulės vėjas, surinkti pavyzdžių ir parvežti juos į Žemę.

Surinkę duomenis apie įkrautas daleles, sklindančias iš Saulės vainiko, mokslininkai tikėjosi tiksliai nustatyti mūsų žvaigždės sudėtį ir sužinoti daugiau apie elementus, kurie mūsų sistemoje buvo tada, kai planetos dar tik kūrėsi.

Kad galėtų pargabenti Saulės vėjo pavyzdžius, „Genesis“ zondas turėjo parengtą sugrįžimo kapsulę su talpa, kurioje turėjo būti pavyzdžiai, surinkti per dvejus metus, praleistus Lagrandžo taško-1 orbitoje – vienoje iš vietų kosmose, kur gravitacija tarp Saulės ir Žemės yra geriausiai subalansuota (matematiškai yra galimi penki Lagranžo taškai).

Kosminis zondas, išskleidęs kelis kolektorius, kurių kiekvienas buvo padengtas ypač grynu aliuminiu, safyru, siliciu ir auksu.

„Medžiagos, buvusios „Genesis“ kolektoriuose turėjo būti fiziškai tvirtos, kad ištvertų zondo pakilimą į kosmosą ir surinktų pavyzdžius kosmose kepinant Saulei – bei pakankamai grynos, kad galėtume ištirti Saulės vėjo medžiagas, sugrąžinus jas į Žemę“, – 2004 m. pasakojo projekte dalyvavusi mokslininkė Amy Jurewicz.

Genesis, zondas, kosmosas, technologijos, NASA, astronomija

„Genesis“ zondas su išskleistais kolektoriais. 
©NASA / JPL-CalTec iliustr.

Po penkių dienų kapsulė su visais brangiaisiais kolektoriais rėžėsi į Jutos žemę lėkdama 310 km/h greičiu.

Žinoma, viskas turėjo vykti ne taip. Pagal planą, 127 sekundę po sugrįžimo į Žemės atmosferą kapsulės viduje turėjo suveikti nedidelė patranka, kuri būtų iššovusi pirmąjį parašiutą, kuris būtų sulėtinęs ir stabilizavęs leidimąsį.

Tada pagal scenarijų turėjo išsiskleisti antrasis – pagrindinis – parašiutas, kuris švelniai nuleistų kapsulę Jutos Bandymų ir mokymų zonoje (specialioje erdvėje, kur savo tyrimus atlieka JAV Karinės oro pajėgos).

Sudužimą vaizduojančioje nuotraukoje matyti ir sraigtasparniai – jie kybojo ore netoliese, pasiruošę perimti kapsulę dar ore ir nugabenti ją į sterilią erdvę, kad mėginiai nebūtų užkrėsti. Bet kaip jau turbūt supratote, nė vienas iš parašiutų neišsiskleidė.

Po kruopštaus tyrimo buvo išsiaiškinta, kad nesuveikė pieštuko galiuko dydžio sensoriai – nes pasirodo, jie buvo įmontuoti atvirkščiai. Šie maži įrenginiai turėjo detektuoti didėjančią gravitacines jėgas ir sužadinti parašiutų išskleidimo mechanizmus.

Kaip jau turbūt įsivaizduojate, toks grubus nusileidimas lėmė rimtus pažeidimus, sulaužė kelis kolektorius ir užkrėtė juose esantį brangųjį krovinį.

Žinoma, kai kapsulė buvo pergabenta iš sudužimo vietos, mokslininkai pabandė išgelbėti tai, kas dar įmanoma – ir dėl to „Genesis“ misija netapo galutiniu fiasko: kai kurios tvirtos kolektoriaus medžiagos ištvėrė visus nuotykius, o mokslininkams pavyko nuvalyti paviršius neiškraipant Saulės vėjo mėginių, įkalintų viduje.

Genesis, zondas, kosmosas, technologijos, NASA, astronomija

Projekto „Genesis“ mokslininkė Karen McNamara tyrinėja kapsulės nuolaužas. 
©NASA

Per trejus metus pasirodė visa eilė tyrimų, paremtų „Genesis“ surinktais mėginiais. Tik dėl šios ambicingos misijos mokslininkai gavo beprecedentinių žinių apie Saulės sudėtį, o taip pat ir cheminių elementų skirtumus tarp mūsų žvaigždės ir likusių sistemos planetų.

„Saulėje yra daugiau nei 99% mūsų sistemoje sutinkamų medžiagų, todėl tikrai ne pro šalį apie visa tai sužinoti daugiau, – 2011 m. sakė „Genesis“ projekto vyriausiasis tyrėjas Donas Brunettas iš Kalifornijos Technologijos instituto. – Ir nors tai sukėlė daugiau iššūkių, nei buvo tikėtasi, mes gavome atsakymus į svarbius klausimus, ir kaip visų sėkmingų misijų atveju – išsikėlėme daug naujų klausimų“.

Parengta pagal „Science Alert“ ir lrytas.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
17.07.2019 laikas 19:58 Receptai Vištienos salotos su ananasu ir pievagrybiais
Vištienos salotos su ananasu ir pievagrybiais. Vištienos krūtinėlę, ananasus ir pievagrybius pjaustome kubeliais. Sūrį tarkuojame burokine tarka. Riešutus pasmulkiname. Į dubenį dedame vištieną, ananasus, pievagrybius, graikinius ...

Skaityti daugiau

20.12.2017 laikas 15:51 Receptai Receptai lieknėjantiems (pupalaiškio, gencijono)
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Organizmo valymas. Ingredientai: trapiojo pupalaiškio, melsvojo gencijono, jonažolės žiedų ir lapų, paprastosios kraujažolės žiedų ir lapų, gysločio lapų, apynio spurgų.

Skaityti daugiau

20.08.2018 laikas 20:32 Receptai Nuo danties skausmo padės vaistažolės

Dantų skausmas liaudies medicinoje, Vaistažolių mišiniai nuo dantų skausmo, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis uogomis, kaip gydytis vaisiais.

...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.11.2024 laikas 08:16 Varnalėšų lapai: nauda, vartojimas ir atsargumo priemonės
Varnalėšos yra gerai žinomos dėl savo šaknų gydomųjų savybių, tačiau daugelis žmonių nežino, kad ir varnalėšų lapai gali pasiūlyti daugybę naudos sveikatai. Šiame straipsnyje išnagrinėsime, kaip šie lapai gali prisidėti prie jūsų gerovės, jų teikiama...

Skaityti daugiau

21.11.2024 laikas 08:00 Žemas kraujospūdis (hipotenzija): priežastys, simptomai ir gydymas
Žemas kraujospūdis, arba hipotenzija, dažnai yra ignoruojama sveikatos problema, tačiau ji gali turėti rimtų pasekmių. Nors dauguma žmonių žino apie aukšto kraujospūdžio pavojus, apie žemą kraujospūdį žinoma gerokai mažiau. Šiame straipsnyje išnagrin...

Skaityti daugiau

21.11.2024 laikas 07:44 Kaip greitai užmigti po naktinio prabudimo: patarimai
Naktinis prabudimas gali būti nemalonus ir varginantis, ypač jei po to sunkiai užmigsite. Daugelis žmonių patiria šią problemą, tačiau yra efektyvių būdų, kaip greitai ir neskausmingai grįžti į miegą. Gydytojas Michfelis Bruce'as pristato paprastus, ...

Skaityti daugiau

20.11.2024 laikas 21:36 Neįsižeiskite ant vaikų: tylos reikšmė ir tėvų palaikymas
Šiuolaikiniame pasaulyje, kai vaikai dažnai užimti savo reikalais, tėvams gali kilti klausimų, kodėl jų vaikai nebekontaktuoja taip dažnai, kaip anksčiau. Tačiau tylos užkulisiuose gali slypėti ne abejingumas, o gili emocinė dinamika. Šiame straipsny...

Skaityti daugiau

20.11.2024 laikas 13:57 Česnako nauda ir žala širdies sveikatai: kokias savybes žinoti?
Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka viena iš pagrindinių suaugusiųjų mirties priežasčių, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose. Rūpindamiesi savo širdies sveikata, galime pasiekti puikių rezultatų, pasitelkdami ne tik subalansuotą mitybą ir fizinį ak...

Skaityti daugiau