Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Liaudies medicina, Sveikata » 2017 » Spalio » 4

Kada maisto papildai kelia pavojų sveikatai?

Įvairūs maisto papildai mūsų dienomis labai populiarūs, tačiau reikalingi jie ne visiems, o kai kada netgi tampa pavojingi.

Kada maisto papildai kelia pavojų sveikatai?

Kada vitaminai yra reikalingi?
 
Maisto papildai gali būti vartojami šiais atvejais;

  • Nėštumo metu (iki 12 nėštumo savaitės) ir toms moterims, kurios dar tik planuoja nėštumą, kasdien rekomenduojama suvartoti po 0,4 mg folio rūgšties. Tai sumažina stuburo smegenų defektų riziką;
  • Jeigu menstruacijų metu netenkama daug kraujo, gydytojas gali skirti geležies papildų;
  • Vaikams nuo 6 mėnesių iki 2 metų labai reikalingi vitaminai A, C ir D.
  • Nėščiosioms ir kai kuriems vyresnio amžiaus žmonėms gydytojai gali rekomenduoti po 10 mg vitamino D per dieną.

Kada vitaminai kelia didžiausią pavojų?
 
Dvi situacijos, kada vitaminų ir mineralinių medžiagų papildai gali būti itin pavojingi:

  • Nėštumo metu vitaminas A (retinolis) yra nerekomenduotinas (jeigu jo neskiria gydytojas): nustatyta, kad didelės vitamino A dozės yra tiesiogiai susijusios su kai kurių įgimtų defektų rizika. Papildoma atsargumo priemonė – nėščiosios turėtų išbraukti iš savo raciono kepenis.
  • Niekada nevartokite daugiau kaip po 10 mg vitamino B6 per dieną. Didelės dozės gali negatyviai veikti nervų darbą.

Pavojingiausi vitaminai ir mineralinės medžiagos
 
Šių vitaminų ir mineralinių medžiagų dozės turi būti griežtai kontroliuojamos.
 
Vitaminas B6
 
Šiam vitaminui būdingas negatyvus poveikis – neuropatija (nervų pažeidimas). Šis efektas matomas tiek stebint vitaminus vartojančius žmones, tiek laboratorinius gyvūnus. Komplikacijų paprastai kyla po didelių vitamino B6 dozių ir/arba ilgo vartojimo. Dažniausiai nutraukus vartojimą nervų pažeidimai išnyksta, tačiau kai kuriais atvejais pokyčiai būna negrįžtami. Pirmieji tipiški nervų pažeidimo požymiai – pakitusi eisena ir nutirpusios pėdos. Vėliau sumažėja rankų jautrumas, sutrinka judesių koordinacija, prasideda galūnių drebulys, mažėja jautrumas skausmui ir aukšta temperatūrai.

Beta karotinas
 
Anksčiau manyta, kad beta karotinas yra visiškai saugus, kad vienintelis jo šalutinis poveikis perdozavus – pageltusi oda, tačiau vėliau buvo nustatyta, kad rūkaliams jis 18-28% padidina plaučių vėžio tikimybę. Kodėl taip yra – nežinoma, tačiau manoma, kad beta karotinas stimuliuoja kai kurių auglių augimą. Ironiška tai, kad beta karotinas reklamuojamas kaip vėžio profilaktikos priemonė. Beje, taip pat buvo pastebėta, kad beta karotinas didina plaučių vėžio riziką ir tiems, kas anksčiau kontaktavo su asbestu, ir pakartotinio miokardo infarkto riziką tiems, kas anksčiau jį jau išgyveno. Štai kodėl pirmiausia saugotis turėtų dirbusieji su asbestu, rūkaliai, mėgėjai išgerti ir infarktą patyrę pacientai.
 
Vitaminas E
 
Yra duomenų, kad labai didelės vitamino E dozės sukelia galvos skausmus, nuovargį, virškinamojo trakto problemas, dvejinimąsi akyse ir raumenų silpnumą. Taip pat vitaminas E gali slopinti kitų riebaluose tirpių vitaminų (A, D, K) ir beta karotino poveikį. Vitaminą E vartojantys rūkaliai dažniau miršta nuo kraujo išsiliejimo į smegenis, o širdininkams atsiranda naujų problemų su širdimi. Ironiška tai, kad sergantiems širdies ligomis vitaminas E iki šiol dažnai rekomenduojamas kaip širdies problemų profilaktikos priemonė.
 
Varis
 
Pagrindinis šalutinis didelių vario dozių poveikis – virškinimo sistemos veiklos sutrikimai. Žinoma, yra ir kitų, tačiau kad jie pasireikštų, dozės turi būti daug didesnės. Taip pardozuoti vario vartojant tabletes sunkiai įmanoma.
 
Cinkas
 
Cinko preparatai neretai sukelia stiprius pilvo skausmus ir pykinimą – dažniausiai taip nutinka vartojant cinką tuščiu skrandžiu arba su nedideliu kiekiu maisto. Didelėmis dozėmis vartojamas cinkas kliudo įsisavinti varį ir sukelia jo trūkumą, dėl ko kraujyje išauga cholesterolio lygis ir prasideda problemos su širdimi. Taip pat reikėtų pastebėti, kad geležis ir cinkas nedera tarpusavyje, blogina vienas kito įsisavinimą, dėl ko gali išsivystyti mažakraujystė.

Selenas
 
Turi gana daug nepageidaujamų šalutinių poveikių. Pirmasis lėtinės intoksikacijos požymis – pažeisti plaukai ir nagai, bet neretai prie to prisideda ir nervų sistemos veiklos sutrikimai. Kad pasireikštų šalutinis poveikis, užtenka vos 0,85 mg seleno per dieną. 0,3 mg dozės per parą, jeigu vartojama trumpą laiką, paprastai neigiamo efekto nesukelia. Taip pat reikia pastebėti, kad seleno sulfidas laikomas kancerogenu, bet kiti seleno junginiai tokiomis savybėmis nepasižymi. Yra duomenų ir apie tai, kad selenas neigiamai veikia kai kurių gyvūnų reprodukcinę sistemą (kaip į tai reaguoja žmogus, ištirta nepakankamai).
 
Silicis
 
Kaip silicis veikia žmogų, duomenų mažai, tačiau gyvūnams jis neretai lėtina augimą ir keičia kraujo sudėtį. Į kvėpavimo takus patekęs kvarcas (silicio dioksidas) pasižymi kancerogeniniu poveikiu, tačiau silicio papildai tokiu poveikiu nepasižymi.
 
Nikelis
 
Kaip ir silicis, įkvepiamas nikelis pasižymi kancerogeniniu poveikiu, tačiau ar juo pasižymi ir papildai, kuriuos mes vartojame, duomenų nepakanka. Tiriamų gyvūnų, kuriems buvo duodama nikelio, palikuonys dažniau gimdavo mažesnio svorio arba negyvi. Gerai žinoma, kad nikelis gali sukelti alergiją – ypač odos kontakto su juo metu, bet taip pat panašu, kad nikelio koncentracija maiste ir preparatuose gali sukelti alerginių reakcijų, o vartojant nikelio turinčio maisto ar papildų odos alerginė reakcija į nikelį būna stipresnė.
 
Boras
 
Nustatyta, kad boras daro neigiamą įtaką tiriamų gyvūnų (pelių, žiurkių, šunų) reprodukcinei sistemai, didina embrionų apsigimimų riziką. Nors žmonių atveju tokių šalutinių poveikių nepastebėta, mokslininkai vis dėlto įtaria, kad didelės boro dozės gali prie to privesti – juk tiriamiems žmonėms duodamos boro dozės buvo daug mažesnės, negu gyvūnams. Tyrime dalyvavusiems stipriosios lyties savanoriams, 4 savaites vartojusiems po 10 mg boro per dieną, kraujyje ženkliai padidėjo moteriškųjų hormonų lygis – tai taip pat gali veikti reprodukcinę sistemą. Beje, pastebėtas dar vienas įdomus dalykas: darbuotojai, gamyklose kontaktuojantys su boru, dažniau susilaukia mergaičių.

Kada maisto papildai kelia pavojų sveikatai?

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2020-07-24 laikas 07:08 Receptai Konservuotos keptos cukinijos, tinka ir aguročiams
Rodos, tik porą krumelių pasisodini, o jų tiek priauga, kad jau net nebežinai, ką su jomis daryti. Sandėliuoti dar lyg ankstoka... Tenka vakuoti. Šis receptas tinka ir aguročiams konservuoti.

Skaityti daugiau

2020-10-30 laikas 23:14 Receptai Kaip Paruošti Tikrą Plovą Kazane Su Aviena?
Lauke kazane pagamintas plovas tai patiekalas, kuriam vargu ar kas nors gali prilygti. Dažnai ir žiemą, kai žemė padengta sniego sluoksniu, o kvėpuojant kyla dideli karšto oro gūsiai, vyrai su dideliais mediniais šaukštais prie la...

Skaityti daugiau

2020-02-04 laikas 22:34 Receptai Naminės sezaminės lazdelės su česnakiniu sūrio padažu
Avižas susmulkinkite virtuviniu kombainu. Berkite miltus, česnakų miltelius, cukrų, druską, kepimo miltelius, sezamų sėklas ir dar kartą viską gerai permalkite.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-07 laikas 15:09 Ukrainos oligarchai karo metu neįtikėtinai praturtėjo, rašo Šveicarijos laikraštis NZZ

Ukraina buvo plačiai pripažinta korumpuočiausia šalimi dar prieš karą Ukrainoje, tačiau nuo karo pradžios ir dešimčių milijardų eurų įplaukimo į šalį korupcija klesti kaip niekada anksčiau. Šveicarijos laikraštis „Neue Züricher Zeitung&ldquo...

Skaityti daugiau

2025-07-07 laikas 11:56 „Gyventi Švedijoje nėra žmogaus teisė“ – naujoji integracijos ministrė ragina atlikti migrantų vertybių tyrimą
Naujoji liberalų lyderė paragino atlikti migrantų vertybių tyrimą, tačiau kritikai teigia, kad toks požiūris yra pernelyg menkas ir pavėluotas.

Skaityti daugiau

2025-07-07 laikas 10:27 Kolumbijos migrantas Lenkijoje suimtas už žmogaus nužudymą peiliu per smurtines muštynes

Sekmadienį vėliau lenkai išėjo į Nowe gatves, skanduodami: „Visa Lenkija yra su mumis, išsiųskite pabėgėlius!“

Skaityti daugiau

2025-07-07 laikas 07:47 Makaronai: Nauda ar Žala? Moksliniai Faktai apie Sveikus Makaronus

Ar makaronai naudingi? Sužinokite, kaip pasirinkti sveikus makaronus ir kokį poveikį jie turi organizmui, remiantis moksliniais faktais.

Skaityti daugiau

2025-07-07 laikas 07:29 102 Metų Gydytojo Ilgaamžiškumo Paslaptys: Kaip Gyventi Ilgiau ir Sveikiau
102 metų gydytojas Howard Tucker atskleidžia, kaip sveika mityba, fizinis aktyvumas ir protinis darbas padeda gyventi ilgiau ir sveikiau. Šiame straipsnyje nagrinėsime jo patarimus, pagrįstus mokslu, ir pateiksime praktinių idėjų, kaip kiekvienas gal...

Skaityti daugiau