Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Gamta » 2016 » Vasario » 11

Mokslininkai: kaip Žemė atrodys po 10 tūkst. metų

Garsūs klimatą tiriantys mokslininkai žurnale „Nature Climate Change“ publikavo tyrimą, kuriame teigia, kad Žemė globalinio atšilimo padarinius jaus kur kas ilgiau, nei daugelis mano – dabar išskiriamos anglies dioksido emisijos turės reikšmingos įtakos Žemei ir po 10 tūkst. metų, rašo washingtonpost.com.

„Per kitus du dešimtmečius turime galimybę sumažinti didelio masto ir potencialiai katastrofiškus klimato pokyčius, kurie tęsis kur kas ilgiau, nei žmonių civilizacija“, – teigiama 22 žinomų klimato mokslininkų atliktame tyrime.

Globalinis atšilimas Esminė mokslininkų išvada – kad mes į klimato pokyčius iki šiol žvelgėme per daug siaurai ir koncentravomės tik į tai, kaip Žemė atrodys 2100-aisiais. Tyrėjai ragina atsižvelgti į ilgalaikes žmonių emisijos pasekmes globaliai temperatūrai ir jūros lygio kilimui per artimiausius tūkstantmečius.  

„Daugumą mokslininkų, kurie tiria galimus klimato kaitos pokyčius ateityje, labai gąsdina idėja, kad jūros lygis kils du kartus, o anglies dioksido kiekis – keturis kartus“, – sakė Raymondas Pierrehumbertas, vienas tyrimo autorių iš Oksfordo universiteto

Mokslininkai teigia, kad dabar išskirtas anglies dioksidas atmosferoje pasiliks labai ilgą laiką, kol galiausiai natūralių procesų metu bus lėtai pašalintas.

„Labai tikėtina, kad per artimiausią šimtmetį išskirta anglis atmosferoje bus tūkstantmečius“, – rašo tyrėjai.

Dramatiški pokyčiai

Mokslininkai taip pat gvildena, kausimą, kaip pasaulis dėl žmonių įtakos keisis  po 10 tūkst. metų. Anot jų, pokyčiai labai priklauso nuo to, ką žmonija per šimtmečius darys su iškastiniu kuru ir ar sukurs technologijas, galinčias masiškai anglies dioksidą ištraukti iš atmosferos.

Tačiau jei tokios technologijos nebus sukurtos, jūros lygis per ateinančius tūkstantmečius kils dramatiškai.  

Nuo 1750-ųjų iki dabar dėl žmonių veiklos į atmosferą pateko maždaug 580 mlrd. metrinių tonų arba gigatonų anglies dioksido.

Dabar žmonija kasmet į atmosferą išskiria maždaug 10 gigantonų anglies ir, prognozuojama, šis skaičius kasmet augs. Mokslininkai tyrime pateikia kelis kraštutinius scenarijus: šį  šimtmetį į atmosferą išskirsime 700 gigatonų anglies dioksdo ir iš viso žmonių sugeneruotas jo kiekis pasieks 1, 28 tūkst. gigatonų, arba gerokai viršysime šią ribą ir pasieksime 5 120 gigatonų emisiją. (Taip pat svarstytas ir tarpinis scenarijus).

Jeigu žmonija visiškai nekontroliuos anglies dioksido emisijų, planeta per 10 tūkst. metų gali sušilti net 7 laipsniais Celsijaus, o jūros lygis pakilti 52 metrais, prognozuoja tyrėjai.

Tuomet nebus beveik jokių ledo kalnų, ištirps Grenlandijos ledynai, o vien dėl Antarktidos ledynų tirpsmo jūros lygis pakis 45 metrais.

Tiesa, Paryžiaus Klimato kaitos konferencijoje buvo kalbama apie kur kas mažesnius skaičius – 2-3 tūkst. gigatonų, tad drastiškas klimato kaitos scenarijus mažai tikėtinas.

Vis dėlto net jei išskiriamo anglies dioksido kiekį pavyktų sumažinti iki minimumo ir pasiekti 1 280 gigatonų, temperatūra Žemėje per 10 tūkst. metų pakiltų dviem laipsniais Celsijaus ir  to poveikis būtų dramatiškas.

Tokiu atveju prarastume 70 proc. Grenlandijos ir Antarktidos ledynų. Grenlandijos ledynų tirpsmas vandens lygį pakeltų 4 metrais, Antarktidos – 24 metrais. Sudėjus terminį vandenynų plėtimąsi, dėl šio scenarijaus jūros lygis per 10 tūkst. metų pakiltų 25 metrais.

Tiesa, tyrėjai pažymi, kad padėtį galėtų pakeisti anglies dioksidą iš atmosferos pašalinančios technologijos.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
03.07.2019 laikas 18:33 Receptai Naminiai jautienos/kalakutienos kotletai
Gaminame. Naminiai jautienos/kalakutienos kotletai. Kotletai patiekiami su bulvių koše arba virtomis bulvėmis ir mėgstamomis salotomis. Skanaus!

Skaityti daugiau

27.06.2019 laikas 15:05 Receptai Skanūs žuvies kotletai

Batono riekeles užpilame pienu ir paliekame pamirkti. Žuvies filė nuplauname, nusausiname ir sumalame mėsmale kartu su svogūnu, bei nuspaustu batonu. Paskaniname druska, pipirais ir gerai išmaišome. Formuojame kotletus, apvolio...

Skaityti daugiau

13.07.2019 laikas 13:36 Receptai Gaminame namuose. Naminis plombyras
Tačiau problema tame, kad dabar prideda pernelyg daug įvairių chemikalų, dėl kurių plombyro skonis praktiškai dingsta. Naminį plombyrą pasigaminti bus nesunku. Yra labai geras receptas, kuriuo mes nusprendėme pasidalinti su jumis....

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
04.11.2024 laikas 09:16 Kodėl nevertiname artimųjų, kai jie yra šalia?
Šiandieniniame pasaulyje, kai technologijos leidžia bendrauti akimirksniu, vis daugiau žmonių jaučiasi vieniši net būdami šalia mylimų žmonių. Kodėl mes nepasinaudojame proga vertinti ir būti kartu? Ar tai patogumo, užimtumo ar nepasitikėjimo rezulta...

Skaityti daugiau

03.11.2024 laikas 19:47 FTB konfiskuoja Diddy ‘šantažo juostas’ su Kamala Harris ir J.Lo

Šiandienos pramogų ir politikos susikirtimas atskleidžia tamsias paslaptis, kurios gali pakeisti ne tik elitą, bet ir visą politinį kraštovaizdį. Neseniai Diddy skandalai palietė ne tik jo asmeninį gyvenimą, bet ir įžymybių, tokių kaip Jennifer Lo...

Skaityti daugiau

03.11.2024 laikas 16:11 Kodėl kelnės buvo uždraustos senovės Romoje ir kaip jos tapo privalomu garderobo elementu?
Romos imperija, turinti didelę įtaką pasaulio kultūrai, išsiskiria ir savo drabužių tradicijomis. Kelnės, kurios anksčiau buvo laikomos barbarų simboliu, pamažu tapo neatsiejama vyriško garderobo dalimi. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip ir kodėl š...

Skaityti daugiau

03.11.2024 laikas 13:35 Senovės garsai: ar Egipto piramidės galėjo paveikti sąmonę?

Egipto piramidės, šimtmečius stebinančios savo didybe ir tikslumu, slepia daugiau nei tik faraonų kapavietes. Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia intriguojančią galimybę, kad šie didingi statiniai buvo sukurti ne tik architektūros šedevrams, b...

Skaityti daugiau

03.11.2024 laikas 10:26 Trumpų šeimos imperija: nuo Frederiko iki Donaldo Trumpų

Trumpų šeima – tai garsi ir įtakinga dinastija, kurios šaknys siekia XIX a. pab. ir kurios istorija kupina neįtikėtinos verslo sėkmės, rizikų ir drąsių sprendimų. Frederiko Trumpo, Donaldo Trumpo senelio, gyvenimo kelias rodo ne tik verslumo...

Skaityti daugiau