Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2017 » Gegužės » 27

Vitaminas „D“ – be jo apsieiti nepavyks. Naudingos savybės ir deficito priežastys

Vitaminas D padeda mūsų organizmui reguliuoti kalcio ir fosfatų lygį – maitinančių medžiagų, išlaikančių sveikais kaulus, dantis ir raumenis. Dažnai mūsų odai gali užtekti įprastos saulės šviesos, kad išsiskirtų taip mums reikalingas vitaminas D. Tačiau kada saulės šviesos trūksta, vitaminą D reikia vartoti papildomai, ir vien tik maisto produktais gali būti sunku aprūpinti organizmą reikalingu jo kiekiu. Tai labai svarbu, kadangi nuo adekvataus vitamino D vartojimo naudos gali būti gerokai daugiau, nei manyta anksčiau.

Vitaminas „D“ naudingos savybės ir deficito priežastys

Vitamino D deficitas yra plačiai paplitęs – nuo jo kenčia vienas milijardas įvairaus amžiaus bei etninės grupės žmonių, netgi gyvenantys šalyse, kur ištisus metus šviečia saulė. Šis deficitas labai paplitęs Artimuosiuose Rytuose – tai iš dalies lemia tradicija nešioti drabužius, kurie dengia beveik visą kūną bei kultūriniai įpročiai vengti būti saulėje. Ta pati tradicija, taipogi ir tamsios spalvos oda įtakoja vitamino D trūkumą ir Afrikos gyventojams.

Netgi išsivysčiusiose pramoninėse šalyse gydytojai pastebi atgimstantį rachitą – ligą, kuri pažeidžia kaulus; ji beveik buvo išnykusi dėl pieno ir kitų produktų, prisotintų vitamino D vartojimo. Rachitas – ne vienintelė liga, kurią sukelia vitamino D trūkumas. Praeito dešimtmečio tyrimo rezultatai leidžia manyti, kad vitaminas D atlieką gerokai didesnį vaidmenį kovojant su ligomis, nei buv manoma anksčiau.

Pavyzdžiui, atliekant papildomą profesionalų sveikatos tyrimą buvo nustatyta, jog vyrai, turintys vitamino D trūkumą, dažniau rizikuoja gauti širdies priepuolį, lyginant su vyrais, turintys reikiamą vitamino D kiekį. Kituose tyrimuose buvo rastas ryšys tarp žemo vitamino D lygio ir didesne širdies nepakankamumo rizika, netikėta mirtimi dėl širdies sutrikimo, insulto, taipogi bendrų širdies ir kraujagyslių sistemos negalavimų. Dar vienas tyrimas parodė, jog kasdienis vitamino D vartojimas gali pagerinti žmonių, turinčių chronišką širdies nepakankamumą, kardialinę funkciją.

Dešimtys kitų tyrimų rodo potencialų ryšį tarp žemo vitamino D lygio ir padidinta rizika susirgti vėžiu, ypatingai storosios ir tiesiosios žarnos vėžiu (nors turima šiuo metu informacija neleidžia tvirtinti, jog papildomai vartojant vitaminą D vėžinių susirgimų rizika mažėja). Analogiškai vitamino D lygis kai kuriais atvejais gali padėti iš anksto nustatyti piktybinių auglių atsiradimo galimybę (nors to įrodymas taipogi gana ribotas).

Yra dar ir išsėtinė sklerozė, kuri labiau saulėtame klimate yra mažiau paplitusi, gali būti, kad tai iš dalies siejasi su vitamino D lygiu organizme. Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, jog tarp sergančių išsėtine skleroze gerokai mažesnis recidyvo lygmuo buvo tų pacientų, kurie papildomai vartojo didelę vitamino D dozę. Kitas tyrimas parodė, jog pacientai, turintys didžiausią vitamino D kiekį kraujyje, 62 % buvo sumažėjusi rizika susirgti išsėtine skleroze, nei žmonės su mažu vitamino D lygiu.

Daugiau kaip 30 metų vykęs tyrimas Suomijoje parodė, jog vaikų, kūdikystėje reguliariai vartojusių vitamino D papildą, susirgimo I tipo diabetu rizika buvo beveik 90 % mažesnė, lyginant su tais vaikais, kurie papildomai vitamino D nevartojo. Kiti panašūs Europoje atlikti tyrimai patvirtino, jog vitaminas D gali padėti apsisaugoti nuo I tipo diabeto.

Netgi nutukimas gali turėti ryšį su vitamino D lygiu. Klinikiniai tyrimai parodė, jog nutukusiems žmonėms, papildomai vartojantiems vitaminą D, buvo lengviau atsikratyti viršsvorio, dėl vitamino D gerokai efektyviau veikė mažo kaloringumo dieta. Kitas tyrimas parodė, jog moterys, kurių dieta turi mažai kalcio, po to, kai jos ėmė vartoti daugiau kalcio ir vitamino D, sudegindavo daugiau riebalų, nei tos, kurios šito nedarė.

Be šių pavyzdžių, vitaminas D taipogi padeda kovoti su infekcijomis. Mokslininkai ištyrė, jog vitaminas D reikalingas imuninės sistemos T-limfocitų aktyvavimui, kurie, cirkuliuodami po visą kūną, aptinka ligas sukeliančius mikrobus ir juos naikina.

Visa tai paaiškina bent jau tai, kodėl ligos, kurias sukelia gripo virusas, savo maksimumą pasiekia būtent žiemą (vidutinėje klimato juostoje). Šis sezoniškumas leido britų gydytojui iškelti hipotezę, jog gripo protrūkiai siejasi su saulės šviesa – „sezono stimulu“. Kontroliniai tyrimai, atlikti dalyvaujant japonų vaikams, parodė, jog susirgimų gripu A tarp papildomai vartojančių vitaminą D vaikų buvo gerokai mažiau – apie 40 %, nei vaikų, vartojančių placebą; o štai gripo B atveju nebuvo rasta didelio skirtumo. Neseniai atliktas tyrimas leido išaiškinti, jog vitamino D papildai buvo saugūs ir leido apsisaugoti nuo ūmios kvėpavimo takų infekcijos.

Vitamino D vaidmuo kovoje su infekcijomis nėra naujiena. Prieš sukuriant antibiotikus, saulės šviesa buvo vienas iš tuberkuliozės gydymo kurso elementų. Tyrimai parodė, kad tuberkulioze sergantys pacientai, su antibiotikais gaudami ir vitamino D, pasveikdavo greičiau. Kompleksinė keleto kitų tyrimų analizė leidžia manyti, kad žmonių, kuriems diagnozuota tuberkuliozė, kraujyje buvo sumažėjęs vitamino D lygis, lyginant su kitais panašaus amžiaus žmonėmis.

Būtina atlikti papildomus tyrinėjimus, kad būtume tikri dėl šių teigiamų efektų, tačiau naujausi tyrimai teikia daug vilčių. Bet kuriuo atveju nėra abejonės, kad vitaminas D yra kritinis elementas žmogaus sveikatai.

Tad kiek gi vitamino D mes turime vartoti, kad gautume teigiamą efektą kovojant su ligomis? Medicinos institutas siūlo vaikams ir suaugusiems JAV bei Kanadoje patrigubinti vitamino D suvartojimo normą iki 600 ME (15 mikrogramų) per dieną. Kadangi tik nedaugelis maisto produktų natūraliomis sąlygomis turi vitamino D, norint pasiekti tokį suvartojimo lygį prireiks sąmoningų pastangų.

Greičiausiai kai kuriems žmonėms prireiks didesnių dozių, nei rekomenduojama dietinė norma. Tai liečia žmones, kenčiančius nuo nutukimo ar vartojančius raminamuosius preparatus, imunodepresantus, fungicidus (priešgrybelinius preparatus), tokius kaip ketokonazolis, arba vaistus ŽIV/AIDS gydymui, todėl prieš pradedant vitamino D vartojimo režimą itin svarbu pasitarti su gydytoju. Per didelio vitamino D kiekio vartojimas – daugiau nei 10 tūkstančių ME per dieną – gali pažeisti inkstus bei audinius ir sukelti hiperkalcemiją (kalcio kaupimąsi kraujyje).

Mus dar prireiks keleto metų trunkančių klinikinių tyrimų tam, kad išaiškintume galimus vitamino D vartojimo ryšius su susirgimų rizikos mažėjimu. Tačiau, atsižvelgiant į ryšį tarp gyventojų sveikatos būklės ir šiais duomenimis, galime teigti, kad žemas vitamino D lygis siejasi su padvigubėjusia ankstyvos mirties rizika – šie tyrimai ypatingai svarbūs. Sveikatos apsaugos sferoje ne taip ir daug yra faktorių, kardinaliai keičiančių bendrą padėtį. Galbūt vienu tų faktorių taps vitaminas D.

Parengė: Artūras Bartašius

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
10.01.2019 laikas 14:51 Receptai Liaudiški patarimai kaip gydytis kaštonais
Liaudies medicinos patarimai - kaip būti sveikiems ir išsaugoti sveikatą. Paprastasis kaštonas liaudies medicinoje, kaštonais, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina.

Skaityti daugiau

25.09.2019 laikas 13:11 Receptai Trapios tešlos pyragėliai „Empanada“ su grybais
Skanūs su grybais pyragėliai, kurie nustebins, bet kokio skonio mylėtojus. Tai trapios tešlos pyragėliai „Empanada“ su grybais. Kaip pasigaminti žiūrėkite vaizdo įrašą. Skanaus!

Skaityti daugiau

31.08.2019 laikas 16:20 Receptai Minkščiausi ruletukai su obuoliais, skubant: ilgai neužsilaiko

Dalinuosiu skanių obuolių roletų receptu! Jų pagrindą sudaro tešla su grietine, kuris puikiai papildo sotų ir kvapnų obuolių įdarą. Būtinai išbandykite!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
23.11.2024 laikas 22:46 Lipofuscinas: senėjimo pigmentas ir kaip jį sulėtinti
Lipofuscinas – tai paslaptingas pigmentas, kuris kaupiasi mūsų organizme su amžiumi, tačiau jo poveikio sužinojimas gali padėti geriau suprasti senėjimo procesus. Nors lipofuscinas nėra žalingas, jo kaupimasis gali turėti įtakos odos senėjimui ir kit...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 19:13 Vitaminas D: svarba, šaltiniai ir trūkumo pasekmės
Vitaminas D, dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, yra esminė maistinė medžiaga, kuri daro didžiulę įtaką mūsų sveikatai ir imuniteto funkcijai. Atėjus šaltajam metų laikotarpiui, kai saulėtų dienų sumažėja, svarbu žinoti, kaip užtikrinti pakankamą šio...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 14:40 Antarktidos paslaptis: Onikso upė teka priešingai visoms taisyklėms
Antarktidą daugeliui mūsų įsivaizduojame kaip negyvo, amžinai šalto krašto erdvę, tačiau šis žemynas slepia nuostabų gamtos fenomeną — Onikso upę. Ši unikali upė, kuri atsiranda vasarą, kai ledynai tirpsta, ne tik rodo, kaip gamta išgyvena ekstremali...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 13:42 Žemę pasiekė galinga galaktikų susidūrimo smūginė banga
Kosmosas nuolat stebina mus savo neįtikėtinomis dramomis ir paslaptimis. Neseniai astronomai atskleidė, kad galaktika NGC 7318b susidūrė su keturiomis kaimyninėmis galaktikomis Stefano kvintete, sukeldama galingą smūginę bangą. Šis fenomenas ne tik a...

Skaityti daugiau

23.11.2024 laikas 12:09 Vyriško ir moteriško nepasitikėjimo savimi skirtumai
Nepasitikėjimas savimi yra universali patirtis, tačiau kaip jis pasireiškia vyrams ir moterims, gali labai skirtis. Šiame straipsnyje nagrinėsime septynis esminius skirtumus tarp vyriško ir moteriško nepasitikėjimo savimi, siekdami geriau suprasti, k...

Skaityti daugiau