Ar kada pagalvojote, kad maisto papildus reikėtų rinktis pagal savo amžių? Šiandien vaistinių lentynos kone lūžta nuo skirtingų maisto papildų, bet kurių iš jų iš tikrųjų jums reikia? Atsakymas bus skirtingas priklausomai nuo jūsų amžiaus.
Vitaminai, kurių reikia kiekviename amžiaus tarpsnyje:
Vaikams (nuo 9 iki 14 metų) ir vyresniems paaugliams.
Šiame amžiaus tarpsnyje vis dar svarbu gauti pakankamai vitamino D ir kalcio. Kalcis reikalingas normaliam kaulų ir raumenų augimui, bet jis nebūtų gerai įsisavinamas be vitamino D. Tai yra kaulų augimo metai tiek berniukams, tiek mergaitėms ir, jeigu šis procesas sutriks, vėliau gyvenime gali atsirasti trapių kaulų problema. Vaikai ir paaugliai turėtų kasdien gauti 600 IU vitamino D per dieną ir 1300 mg kalcio per dieną. Be abejo, geriausia mineralų ir vitaminų gauti su maistu. Tačiau kai kurie paaugliai gali turėti specialių poreikių dėl savo dietos ar kitų aplinkybių. Reikėtų nepamiršti, kad kalcio yra ne tik pieno produktuose, bet ir rabarbaruose, džiovintose figose, pupelėse ir kt.
18 – 29 metų jaunuoliams.
Vis dar reikia vitamino D, bet papildomai gali reikėti kitų vitaminų ir mineralų šiame amžiuje, priklausomai nuo jūsų dietos. Pavyzdžiui, veganams dažnai reikia papildomai vartoti vitamino B12, kurio daugiausiai yra gyvūninės kilmės produktuose. Maistas yra visada geriau negu maisto papildai, nes juose yra tik viena maistinė medžiaga. Maisto papilduose yra vitaminų, mineralų ir skaidulų, kurie geriau veikia, kai yra vartojami visi kartu.
20 – 39 metų moterims.
Daugelis moterų šiame amžiaus tarpsnyje pastoja ir gimdo vaikus. Jeigu planuojate pradėti kūdikį, pradėkite vartoti maisto papildus nėščiosioms, kurių sudėtyje yra folio rūgšties ir B grupės vitaminų. Folio rūgštis padeda išvengti nervinio vamzdelio defektų, autizmo riziką. Moterys, kurias vargina gausios menstruacijos, papildomai turėtų vartoti geležies preparatų ir nepamiršti vitamino D.
Daugiau nei 30 metų.
Šiame gyvenimo tarpsnyje jau reikėtų pradėti rūpintis širdies ir kraujagyslių sveikata ir vartoti omega 3 riebiųjų rūgščių maisto papildus. Du kartus per savaitę rekomenduojama valgyti riebią žuvį (skumbrę ar lašišą). Taip pat reikėtų nepamiršti kalcio ir vitamino D.
40 – 49 metų.
Po keturiasdešimtmečio vitaminas D tampa dar svarbesnis. Žemas vitamino D lygis organizme susijęs su daugelio ligų rizika (vėžiu, autoimuninėmis ligomis, diabetu, nutukimu). Tiek vyrams, tiek moterims reikėtų pasidaryti kraujo tyrimą ir išsiaiškinti, kiek kraujyje yra vitamino D ir pagal tai gydytojas turėtų parinkti tinkamiausią jums dozę. Vien iš maisto produktų gauti vitamino D yra sunkiai įmanoma, o saulės šviesos dauguma šiuolaikinių žmonių gauna per mažai ir, kai būna lauke, naudoja priemones nuo saulės, todėl reikėtų vartoti maisto papildus. Vis dar labai svarbus kalcis ir omega 3.
50 – 59 metų.
Įžengus į šeštąją dešimtį kalcio rekomenduojama suvartoti 1200 mg ir vitamino D, kad kalcis būtų geriau įsisavinamas. Moterys turi didesnę riziką sirgti osteoporoze, dėl kurios kaulai tampa trapūs. Taip pat reikėtų pasitarti su gydytoju, ar dabar vartojami vaistai netrukdo kalcio įsisavinimui.
Daugiau nei 50 metų moterims.
Šiuo metu moterims dažniausiai prasideda menopauzė, todėl gali prireikti specialių maisto papildų, vartoti daugiau augalinės kilmės maisto, linų sėmenų, žolinių preparatų (kekinių juodžolių, tikrųjų skaistminų, kininių rusmenių).
60 – 69 metų.
Kalcis ir vitaminas D su amžiumi tampa vis svarbesnis. Reikėtų įsitikinti, kad gaunate šių medžiagų pakankamai su maistu ir papildais. Reikėtų pasitarti su gydytoju, kokių kitų maistinių medžiagų jums trūksta ir kaip turėtumėte šiame amžiaus tarpsnyje pakeisti savo mitybą. Širdies sveikata taip pat labai aktuali, todėl reikėtų vartoti pakankamai omega 3.
Daugiau nei 70 metų.
Be kalcio ir vitamino D dar reikia papildomai vartoti vitaminą B12. Kuo žmogus vyresnis, tuo sunkiau organizmui pagaminti ir sunaudoti vitaminą B12, todėl gali prireikti maisto papildų.
Daugiau nei 80 metų.
Aštuoniasdešimtmečiams svarbu mitybą papildyti vitaminu B12, taip pat kalciu, vitaminu D ir omega 3 riebiosiomis rūgštimis. Be to, reikėtų informuoti šeimos gydytoją apie bet kokius mitybos pokyčius arba vartojamus vaistus.
90 metų ir daugiau.
Greičiausiai gyvenote teisingai ir darėte viską gerai, jei pavyko tapti ilgaamžiais. Svarbiausia vartoti vaistus, kuriuos paskyrė gydytojai ir nepamiršti sveikos mitybos, kurią gali tekti šiek tiek pakoreguoti šiame garbiame amžiuje.
Pastaba! Nepriklausomai nuo jūsų amžiaus ar gyvenimo etapo, svarbu prisiminti, kad daugiau nereiškia geriau, kalbant apie vitaminus ir mineralus. Per daug vitaminų ir maisto papildų gali būti toksiška arba jų perteklius tiesiog pasišalins kartu su šlapimu.