- 24.06.2018
- 4.4 Reitingas
- 5242 Peržiūrų
- Komentarai
,,Nėra nieko malonesnio pasaulyje už taurę absento. Aš prilyginu absento suteikiamą malonumą kūrybos džiaugsmui, – taip rašė garsusis anglų filosofas, estetas, rašytojas, poetas Oskaras Vaildas. – Jeigu išgersite pakankamai šio gėrimo, tai pamatysite viską, ką panorėsite, – nuostabius, nepaprastus dalykus“.
Paskutinis XIX amžiaus dešimtmetis gali būti vadinamas „absento dešimtmečiu, jo žvaigždžių valanda, trumpas skrydis prieš 100 metų užmarštį, kurios metu šis gėrimas buvo draudžiamas. Tačiau šio amžiaus pradžioje gėrimas vėl netikėtai pasirodė alkoholinių gėrimų lentynose.
Įkvėpimo eliksyras
Absentas – stiprus alkoholinis gėrimas, kurio sudėtyje yra anyžių, pankolio, mėtų, melisos, šventagaršvės ir kitų žolelių, tačiau pagrindinis komponentas yra pelynas, kuris turi daug tujono. Ši medžiaga neigiamai veikia galvos smegenis tiems žmonėms, kurie piktnaudžiauja alkoholiu. Norint išlaikyti eterinius aliejus, turi būti aukšta alkoholio koncentracija, todėl absentas būna 70° stiprumo. Šis gėrimas gali būti geltonos, rudos, netgi raudonos spalvos, tačiau dažniausiai jis būna sodriai žalios spalvos. Aitrus, aromatingas, kartus absentas apsuka protą ir sukelia nepaprastus pojūčius.
Absento receptas buvo sukurtas XVIII amžiaus pabaigoje. Jo istorija yra maždaug tokia. Daktaras Pjeras Ordinjeris, prancūzų monarchistas, nuo revoliucijos pabėgo į Šveicariją, kur apsigyveno nedideliame kaimelyje. 1792-ais metais jis sukūrė universalią priemonę nuo visų negalavimų ir ją pavadino „absentu“, nes prancūziškai pelynas vadinamas „absint- he“. Absentas taip pat buvo laikomas ir tonizuojančiu gėrimu. 1798-ais metais buvo įkurta pirmoji gamykla, kurioje buvo gaminamas pelyno eliksyras. Dar po kelių metų verslininkas Anri Perno pradėjo absento gamybą Šveicarijoje ir Prancūzijoje. Produktas buvo pradėtas pardavinėti visame pasaulyje.
„Žalioji valanda“
XIX amžiaus pradžioje absentas buvo pradėtas vadinti „žaliąja fėja“ – ne tiek dėl spalvos, o dėl poveikio žmogui. Absento populiarumas labai smarkiai padidėjo nuo 1830-ųjų metų, kai Prancūzija kariavo Siaurės Afrikoje. Kareiviams būdavo duodama po truputį absento, kaip priemonė nuo maliarijos, dizenterijos ir kitų ligų. Šis gėrimas labai prigijo Prancūzų armijos pulkuose, kariavusiuose nuo Madagaskaro iki Indokinijos. Kai kariai grįžo į tėvynę, jie parsigabeno su savimi pomėgį „žaliajai fėjai“. Buržuazija absentą gėrė Paryžiaus bulvaruose, šio gėrimo vartojimas buvo laikomas gero skonio požymiu. 9-ame XIX amžiaus dešimtmetyje paprotys gerti žaliąjį eliksyrą labai paplito. Jo aitrus kvapas tvyrojo vakarėjančiame ore, nes buvo manoma, kad šis žolelių gėrimas pagerina apetitą. Laikas tarp 17 ir 19 valandų buvo vadinamas „žaliąja valanda“. Tuo metu išgerti taurelę absento buvo įprastas ritualas prieš vakarienę.
Spiritinis pelyno gėrimas iš pradžių apsuko galvą Prancūzijai, o vėliau ir visai Europai. Amerikoje šis gėrimas pasirodė XIX amžiaus viduryje Naujajame Orleane ir buvo vadinamas „Žaliuoju opalu“ arba „Paukščių taku“.
Absento gerbėjams buvo skirtos kavinės, steigiami klubai, o pats gėrimas buvo vadinamas to meto kokainu. Iš pradžių taip ir būdavo: išgėrei taurelę – atėjo įkvėpimas, prasidėjo kūrybinės ekstazės priepuolis. Tačiau greitai absentu buvo pradėta piktnaudžiauti, kol galiausiai jis tapo savo paties populiarumo auka. Į laisvę ištrūkusi „žalioji fėja“ palaipsniui pavirto „žaliąja gyvate“, kuri vis tampriau smaugė savo gerbėjus – jų fantazijos peraugo į haliucinacijas, linksma nuotaika – į depresiją, sunkią beprotybę. Absentas žudė lėtai. Be to, kai kurie šio gėrimo gamintojai ėmė naudoti kenksmingus priedus, sukeliančius euforiją – viskas tam, kad būtų didesnis pelnas.
Prancūzijos prakeiksmas
Vis daugiau žmonių, vartojusių šį gėrimą, pasireiškė „absentizmo“ požymiai – neadekvati elgsena ir laikinas proto aptemimas. Kai kurie absento mėgėjai netgi baigė gyvenimą savižudybe. Gėrimas buvo pradėtas laikyti savotišku kelialapiu į beprotnamį, jis buvo pradėtas vadinti žaliuoju Prancūzijos prakeiksmu. Medikai paskelbė pavojų, svarbiausia alkoholizmo problema įvardindami absentą. XX amžiaus pradžioje visa protaujanti visuomenės dalis atsigręžė prieš absentą. 1907-ais metais absento vartojimas buvo uždraustas Šveicarijoje, 1909-ais metais – Olandijoje, 1912-ais metais-JAV, 1915- ais m. – Prancūzijoje, o po to ir Italijoje. Yra manoma, kad prie absento uždraudimo prisidėjo vyno gamintojai, kurie dėl konkurencijos su „žaliąja fėja“ patyrė didžiulių nuostolių.
Įdomu tai, kad Anglijoje absentas niekada nebuvo uždraustas, nes jis šioje šalyje visais laikais išliko intelektualų (mažumos) gėrimu, skirtingai, nei Prancūzijoje.
Absento atsisakymas daugeliui atrodė kaip kultūrinio nuopuolio simptomas. Trauktinė ilgus metus buvo minima tik literatūros kūriniuose arba prancūzų dailininkų kūriniuose – butelis su smaragdo žalumo gėrimu, pusiau nugerta taurė, blausios išgėrusiojo akys…
Bohemos gėrimas
Absentas – kartus gėrimas, todėl tradiciškai jis vartojamas su saldintu vandeniu. Šis procesas vyksta taip: į specialią į viršų platėjančią taurę pripilama viena dalis absento, po to ant viršaus dedama ilga ir siaura juostelė su skylutėmis, o ant jos – 1-2 cukraus gabaliukai. Po to ant cukraus plona srove pilamas šaltas vanduo, nuo kurio cukrus lėtai ištirpsta. Į taurę subėga saldus vanduo, sudarydamas baltos spalvos sūkurius, kurie galiausiai susijungia. Nuo taurės pasklinda žavingas žolelių aromatas…
Tai klasikinis prancūziškas absento gėrimo būdas, sudėtingas ritualas, kuriam atlikti reikia virtuoziško meistriškumo. Tačiau šis procesas sukuria nepakartojamą bohemišką atmosferą. Absentas buvo mėgiamas meno žmonių gėrimas, nes sukeldavo įkvėpimą, sustiprindavo pojūčius, paaštrindavo protą.
Meno žinovai žino Mane paveikslą „Absento mėgėjas“, porą girtuoklių iš Dega paveikslo „Absentas“ ir Pikaso nupieštą moterį paveiksle „Absento mėgėja“. Visiems šiems paveikslams to meto kritikai suteikė bendrą pavadinimą – „Filosofai“. 1914-ais metais Pablas Pikaso sukūrė vieną iš ryškiausių ir originaliausių savo darbų – skulptūrą „Absento taurė“.
„Pasmaugti papūgą“
Dailininkas Tulūz- Lotrekas absentą gėrė nuolat. Paprastai dienos pabaigoje, sutemose jis mėgdavo „pasmaugti papūgą“. Sis terminas buvo paplitęs Monmartre ir reiškė „išgerti taurę absento“. Kalbama, kad visi Tulūz-Lotreko veikalai nupiešti, kai dailininkas buvo apsvaigęs nuo absento. Teigiama, kad šiuos paveikslus pamatęs Vincentas van Gogas irgi susižavėjo šiuo gėrimu. 1887-ais metais Tulūz-Lotrekas nupiešė van Gogo portretą, kuriame jis pavaizduotas rankoje laikantis taurę žaliojo gėrimo. Tais pačiais metais van Gogas nutapė natiurmortą – stalą, grafiną ir taurę su absentu.
Pats autorius teigė, kad ši taurė su gėrimu „tokia pat poetiška, kaip ir viskas kita šiame pasaulyje“. Meno žinovai tvirtina, kad dailininkas savo naudojamų spalvų gamai turi būti dėkingas tik absento poveikiui.
Vienas iš paskutiniųjų absento, prieš jį visiškai uždraudžiant, paminėjimų literatūroje buvo 1915-ais metais išleistas Somerseto Moemo romanas „Žmogaus aistrų našta“. O štai Ernestas Hemingvėjus absentą gėrė visą gyvenimą, nes Ispanijoje ir Kuboje, kur rašytojas gyveno, absentas niekada nebuvo uždraustas.
Beje, „žalioji fėja“ labai patiko ir moterims. Prieš gerą amžių buvo paplitęs plakatas, kuriame buvo pavaizduota jauna moteris su absento taure rankoje. Užrašas plakate skelbė, kad tai yra tik viena „iš jos silpnybių“.
Variacijos absento tema
Absento uždraudimas XX amžiaus pradžioje daugelyje šalių sukėlė didžiulį susidomėjimą, kaip draudžiamam vaisiui. 1981-ais metais Europoje prasidėjo gėrimo legalizacijos procesas. 2004-ais metais absento draudimas buvo atšauktas Šveicarijoje, nors Prancūzijoje jis galioja ir šiandien.
Mūsų dienomis žinoma daugiau nei šimtas gėrimų rūšių, kurie yra vienokiu ar kitokiu absento variantu. Šių dienų gamintojai palengvino absento versijas – jie atsisakė pelyno ir svarbiausiu gėrimo komponentu padarė anyžių. Užrašas butelio etiketėje „Thujone free“ arba „Absinthe refined“ reiškia, kad gėrimas yra išvalytas ir jame nėra tujono.
Absentą, kuris savo sudėtimi labiausiai panašus į pradinį tradicinio smaragdo žalumo gėrimo variantą, šiandien galima nusipirkti Čekijoje, Slovakijoje, Ispanijoje, Didžiojoje Britanijoje. Šis gėrimas visai neseniai pasirodė ir mūsų parduotuvių lentynose. Tačiau tik Ispanijos Taragono provincijoje gaminamas absentas yra artimiausias pagal savo receptūrą XIX amžiuje gaminamam gėrimui. Jo sudėtyje yra anyžiaus, kalendros, pelyno, kuris auga tik Alpėse 2000 m aukštyje. Visi komponentai labai atidžiai sumaišomi su aukščiausios kokybės spiritu. Gauta trauktinė filtruojama, kol iš jos pasidaro nepaprasto skaidrumo smaragdo žalumo gėrimas.
Kaip pasigaminti ir vartoti absentą žiūrėkite čia:
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau