Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Ligos, Mutacijos » 2019 » Lapkričio » 2

Laborantė netyčia užsikrėtė raupams giminingu virusu: pirštas pajuodo ir teko pirmą kartą panaudoti tekovirimatą

San Diego (JAV) mieste dirbanti laborantė užsikrėtė raupų virusui giminingu vaccinia virusu – ji su moksliniams tyrimams naudota adata netyčia įsidūrė sau į pirštą, rašo „Live Science“.

Dėl infekcijos laborantės piršto galiukas ištino ir pajuodo. Jos atvejis yra unikalus tuo, kad tai yra pirmas kartas, kuomet gydytojams teko panaudoti tekovirimatą – neseniai patvirtintą vaistą nuo raupų – gydant laboratorinę vaccinia viruso infekciją.

Vaccinia virusas yra giminingas raupams, kurie dar vadinami variola. Tačiau vaccinia sukėlėjas yra ne toks žalingas, nuo jo kūno neišberia pūslėmis. Kita vertus, iš vaccinia viruso galima pagaminti raupų viruso vakciną. Dėl pasaulinės skiepijimo iniciatyvos šis skiepas leido visiškai išnaikinti raupų virusą planetoje (apie šio viruso išnykimą paskelbta 1980 metais). Ir nors šiais laikais raupų vakcina įprastai nėra naudojama, medikai jos suleidžia žmonėms, kuriems kyla grėsmė susidurti su raupų ar panašiais virusais. Pavyzdžiui, mokslininkams, kurie savo tyrimuose naudoja vaccinia virusą (o šis neretai panaudojamas kaip vaistų pernašos vektorius taikant genų ar priešvėžinę terapiją).

Raupai, Skiepai, Skiepų vakcinos, Medicina, Mokslas, Vaistai

 Vaccinia viruso patekimo į organizmo vietoje kilo tinimas ir prasidėjo audinių nekrozė ©Whitehouse ir kt. nuotr.

Aprašytuoju atveju 26 metų laborantė, atlikinėdama eksperimentą, kurio metu pelei reikėjo suleisti vaccinia viruso, netyčia įsidūrė į pirštą. Atvejo aprašymą publikavo žurnalas „Morbidity and Mortality Weekly Report“, leidžiamas JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras.

Laborantė nedelsiant pradėjo pirštą plauti – 15 minučių laikė jį po tekančiu vandeniu, taip pat informavo laboratorijos vadovus apie nelaimingą atsitikimą ir kreipėsi į ligoninės priimamąjį.

Nors iki pradedant dirbti su vaccinia virusu laborantei buvo siūloma pasiskiepyti, ji atsisakė.

Svarbu pažymėti, kad skiepai nuo raupų sukelia daugiau nepageidaujamų poveikių nei dauguma šiuolaikinių, kur kas plačiau taikomų skiepų. Taip yra dėl to, kad raupų vakcina, skirtingai nei dauguma kitų, kuriose naudojami susilpninti ar inaktyvuoti virusai, yra su gyvais vaccinia virusais. Jau po kelių dienų nuo paskiepijimo injekcijos vietoje turėtų atsirasti raudonas, niežtintis taškas, ilgainiui pavirstantis dideliu poodiniu pūliniu. Nors skiepijimo vieta užgyja, svarbu, kad pacientai laikytų ją pridengtą pleistru, kurį būtina keisti kas tris dienas. Ilgainiui susiformuoja šašas, kuris nukrenta ir lieka nedidelis randelis. Visas procesas – nuo injekcijos iki šašo nukritimo – trunka apie tris savaites.

Nepaisant šio nepatogumo, raupų vakcina rimtesnių komplikacijų gali sukelti tik itin retais atvejais. Bet štai atsitiktinis vaccinia viruso susišvirkštimas laboratorijoje gali sukelti labai rimtą žaizdos infekciją, galinčią pareikalauti ir gydymo ligoninėje.

Praėjus maždaug 10 dienų po nelaimingo atsitikimo laborantei įdūrimo vietoje išsivystė piršto sutinimas ir audinių pakitimai. Vėliau prasidėjo karščiavimas, o tinimas sustiprėjo. Medikams kilo nerimas, kad jai išsivystys kompartmentalizacijos sindromas – rimta būklė, kuomet tinimas ar spaudimas vienoje vietoje apsunkina kraujotaką ir sukelia visos žemiau esančios kūno dalies apmirimą.

Praėjus 12 dienų po nelaimingo atsitikimo medikai priėmė sprendimą pacientę gydyti taikant 14 dienų tekovirimato kursą ir vienkartinę vaccinia imunoglobulinų dozę, sudarytą iš antikūnų, kurie gauti iš žmonių, jau paskiepytų nuo šios ligos. Taip pat moteriai buvo skirti antibiotikai, turėję apsaugoti nuo bakterinės infekcijos ties žaizda.

Per 48 pirmąsias tokio gydymo valandas karščiavimas praėjo, piršto skausmas ir tinimas nuslopo. Tačiau dalis piršto nekrozavo ir vieta aplink žuvusį audinį nesugijo dar tris mėnesius – tą laiką laborantė negalėjo dirbti.

Paklausta, kodėl iš anksto nepasiskiepijo raupų vakcina, laborantė atsakė, kad tuo metu „neįvertino galimos infekcijos sunkumo“. Be to, ji manė, kad būtų sudėtinga prižiūrėti skiepo injekcijos vietą, susirūpinimą jai kėlė ir kiti potencialūs nepageidaujami poveikiai.

Publikuoja: 15min.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-06-07 laikas 07:20 Receptai Lietinių blynų receptas

Gaminame. Lietiniai blynai Prieš gaminant lietinius blynus, kiaušinius ir pieną išimame iš šaldytuvo ir palaikome kambario temperatūroje, kad atšiltų.

Skaityti daugiau

2018-09-18 laikas 08:00 Receptai Vaistažolių mišiniai nuo gripo
Gripas liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai nuo gripo, gripas, gripo gydymas, gripo receptai, vaistažolės gripui, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėmis, kaip gydytis u...

Skaityti daugiau

2019-10-19 laikas 14:59 Receptai Svaiginantis Karštas Patiekalas Keptuvėje
Įdomus, skanus, sultingas karštas patiekalas! Puikūs pietūs visai šeimai. Išbandyk :)

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-09 laikas 20:00 Padidėjęs kraujospūdis: požymiai, kad jums trūksta magnio
Magnis padeda reguliuoti kraujospūdį ir gerina širdies veiklą. Sužinokite, kaip jo trūkumas veikia sveikatą ir kaip natūraliai sumažinti hipertenziją! Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kaip magnis veikia mūsų organizmą, kodėl jo trūkumas yra toks...

Skaityti daugiau

2025-07-09 laikas 10:23 Ką Reiškia 15:15 Laikrodyje? Numerologijos Paslaptys ir Mokslinis Požiūris
Ką reiškia 15:15 laikrodyje? Numerologija žada pokyčius, o mokslas aiškina kitaip. Sužinokite, kaip tai veikia meilę, karjerą ir finansus! Šiame straipsnyje mes ne tik atskleisime, ką 15:15 reiškia pagal numerologiją, bet ir patikrinsime šiuos teigin...

Skaityti daugiau

2025-07-09 laikas 09:22 Mikrožalumynai: kaip jie gydo jūsų virškinimą ir stiprina sveikatą – viskas, ką reikia žinoti
Mikrožalumynai gerina virškinimą, stiprina sveikatą ir imunitetą. Sužinokite, kaip jie veikia, ir išbandykite patys! Šiame straipsnyje atskleisime, kaip šie maži stebuklai veikia jūsų kūną, kodėl jie tokie naudingi ir kaip galite juos įtraukti į savo...

Skaityti daugiau

2025-07-09 laikas 08:13 Sveikata. Kava po valgio: draugas ar priešas jūsų sveikatai?
Kava po valgio: ar ji naudinga? Sužinokite, kaip kava veikia virškinimą ir geležies įsisavinimą bei kaip apsaugoti savo sveikatą. Tačiau ar kada susimąstėte, kas iš tikrųjų vyksta jūsų kūne, kai išgeriate kavą iškart po valgio? Galbūt šis įprotis, at...

Skaityti daugiau

2025-07-08 laikas 21:23 Pikti vakcinuoti žmonės teisia nevakcinuotuosius už tai, kad „neįspėjo jų“ apie mirtinus mRNR pavojus

Šiame straipsnyje nagrinėjame šią kontroversišką temą, atskleidžiame naujausius tyrimus apie mRNR vakcinų pavojus ir aptariame, kodėl tikroji atsakomybė slypi kitur.

Skaityti daugiau