- 08.10.2024
- 0.0 Reitingas
- 197 Peržiūros
- 1 komentarai
Skrandžio rūgštingumas yra esminis virškinimo proceso aspektas, kuris gali turėti didelę įtaką jūsų bendrai sveikatai. Žemas skrandžio rūgštingumas, dar vadinamas hipochlorhidrija, yra būklė, kai organizmas negamina pakankamai skrandžio rūgšties. Ši problema gali sukelti įvairias virškinimo sutrikimų ir maistinių medžiagų trūkumų problemas. Šiame straipsnyje aptarsime žemo rūgštingumo priežastis, simptomus ir galimus gydymo būdus.
Kodėl reikalingos skrandžio rūgštys?
Skrandžio rūgštys, ypač druskos rūgštis (HCl), atlieka kelias svarbias funkcijas:
-
Maisto virškinimas: Skrandžio rūgštys padeda skaidyti maistą, ypač baltymus, į mažesnes dalis, kad virškinimo fermentai galėtų juos efektyviau apdoroti. Pavyzdžiui, pepsinas, baltymų virškinimo fermentas, veikia optimaliai esant rūgščiai aplinkai.
-
Bakterijų naikinimas: Rūgšti skrandžio aplinka apsaugo organizmą nuo infekcijų, naikindama daugumą bakterijų ir kitų mikroorganizmų, kurie gali patekti į organizmą su maistu. Tai svarbi barjerinė funkcija, padedanti užkirsti kelią virškinimo trakto infekcijoms.
-
Mikroelementų įsisavinimas: Skrandžio rūgštys padeda įsisavinti kai kuriuos svarbius mikroelementus, pvz., geležį ir vitaminą B12. Dėl rūgšties trūkumo gali atsirasti sunkumų įsisavinant šiuos elementus, kas gali sukelti anemiją ar kitus trūkumus.
-
Virškinimo proceso reguliavimas: Skrandžio rūgštys padeda sureguliuoti virškinimo procesą, skatindamos kasos ir tulžies sekreciją, kas leidžia efektyviau virškinti maistą plonojoje žarnoje.
-
Maisto judėjimas: Rūgštys padeda palaikyti tinkamą maisto judėjimą skrandyje ir virškinimo trakte, skatinant maisto masės susidarymą ir peristaltiką.
Skrandžio rūgštys yra gyvybiškai svarbios, tačiau pernelyg didelis ar per mažas rūgštingumas gali sukelti sveikatos problemų, tokių kaip gastritas arba refliuksas. Svarbu palaikyti tinkamą rūgštingumo balansą sveikatai.
O jeigu skrandžio rūgštingumas per aukštas?
Per aukštas skrandžio rūgštingumas gali sukelti įvairias sveikatos problemas. Štai keletas galimų pasekmių ir simptomų:
-
Gastritas: Pernelyg didelis rūgštingumas gali dirginti skrandžio gleivinę, sukeldamas uždegimą (gastritą). Simptomai apima skausmą viršutinėje pilvo dalyje, pykinimą ir vėmimą.
-
Refliuksas: Rūgštys gali pakilti iš skrandžio į stemplę, sukeldamos gastroezofaginio refliukso ligą (GERD). Tai gali sukelti deginimo pojūtį krūtinėje (rūgščių atpylimo pojūtį) ir kartais skausmą rijimo metu.
-
Opas: Ilgalaikis skrandžio rūgštingumas gali sukelti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas. Tai gali pasireikšti aštriu skausmu, kuris dažnai atsiranda tarp valgių arba naktį.
-
Virškinimo sutrikimai: Padidėjęs rūgštingumas gali trukdyti normaliam virškinimui ir sukelti dispepsiją, kurią lydi pilvo pūtimas, dujų kaupimosi pojūtis ir sunkumas virškinant maistą.
-
Burnos ir gerklės dirginimas: Rūgščių atpylimas gali sukelti burnos ir gerklės gleivinės sudirginimą, kas gali pasireikšti skausmu, sausumu ar net uždegimu.
Galimos priežastys:
- Mityba: Aštrūs, riebaus maisto produktai, alkoholis ir kava gali padidinti rūgštingumą.
- Stresas: Stresas gali skatinti skrandžio rūgščių gamybą.
- H. pylori infekcija: Ši bakterija gali sukelti skrandžio gleivinės uždegimą ir padidinti rūgštingumą.
Gydymas ir prevencija:
- Mitybos keitimas: Venkite aštrių, riebių maisto produktų, alkoholio ir kofeino.
- Vaistai: Antacidai, protonų siurblio inhibitoriai (pvz., omeprazolas) gali padėti sumažinti rūgštingumą.
- Streso valdymas: Praktikuokite streso mažinimo technikas, tokias kaip joga ar meditacija.
- Reguliarus valgymas: Valgykite mažesnes porcijas dažniau, kad sumažintumėte skrandžio apkrovimą.
Jei patiriate nuolatinius simptomus, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų nustatyta teisinga diagnozė ir gydymas.
Aukšto rūgštingumo priežastys?
Aukšto skrandžio rūgštingumo priežastys gali būti įvairios. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių:
-
Mitybos įpročiai:
- Aštrus ir riebus maistas: Tokie patiekalai gali dirginti skrandžio gleivinę ir skatinti rūgščių gamybą.
- Kofeinas ir alkoholis: Gėrimai, kuriuose yra kofeino (kava, energetiniai gėrimai) ir alkoholis, gali padidinti rūgštingumą.
-
Stresas:
- Psichologinis stresas gali sukelti hormoninius pokyčius, kurie skatina skrandžio rūgščių gamybą. Dėl to galite jaustis labiau linkę į skrandžio problemas.
-
H. pylori infekcija:
- Helicobacter pylori bakterija gali sukelti skrandžio gleivinės uždegimą ir padidinti rūgštingumą. Ši infekcija yra dažna opų priežastis.
-
Medikamentai:
- Tam tikri vaistai, pvz., nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), gali dirginti skrandį ir skatinti rūgščių išsiskyrimą.
-
Paveldimumas:
- Kai kurie žmonės gali turėti genetinį polinkį į didesnį skrandžio rūgštingumą.
-
Rūgščių gamybos sutrikimai:
- Kai kurie sutrikimai, pvz., Zollinger-Ellison sindromas, gali sukelti per didelę skrandžio rūgščių gamybą dėl navikų skrandžio ar kasos.
-
Rūkymas:
- Rūkymas gali padidinti skrandžio rūgščių gamybą ir silpninti stemplės sfinkterio funkciją, taip didinant refliukso riziką.
-
Nesubalansuota mityba:
- Perdirbti maisto produktai, turintys daug cukraus ir mažai skaidulų, gali prisidėti prie rūgštingumo didėjimo.
Šios priežastys gali veikti kartu, todėl svarbu atkreipti dėmesį į gyvenimo būdo pokyčius ir, jei reikia, pasikonsultuoti su gydytoju dėl tinkamos diagnozės ir gydymo.
Žemas skrandžio rūgštingumas?
Žemas skrandžio rūgštingumas, dar vadinamas hipochlorhidrija, gali sukelti įvairių sveikatos problemų. Čia pateikiamos pagrindinės priežastys, simptomai ir galimos pasekmės:
Priežastys:
-
Amžiaus poveikis:
- Su amžiumi natūraliai mažėja skrandžio rūgšties gamyba, todėl vyresni žmonės dažnai susiduria su šia problema.
-
Autoimuninės ligos:
- Pavyzdžiui, autoimuninė gastritas gali pažeisti skrandžio gleivinę, sumažinant rūgščių gamybą.
-
Infekcijos:
- Helicobacter pylori infekcija gali sukelti skrandžio gleivinės uždegimą, kuris laikinai sumažina rūgštingumą.
-
Vaistai:
- Protonų siurblio inhibitoriai (pvz., omeprazolas) ir antacidai, vartojami ilgą laiką, gali sumažinti skrandžio rūgštingumą.
-
Mitybos trūkumai:
- Neužtikrinant pakankamo cinko, B vitaminų (ypač B12) ir kitų maistinių medžiagų, skrandžio rūgštingumas gali sumažėti.
Simptomai:
-
Virškinimo sutrikimai:
- Pilvo pūtimas, dujų kaupimasis, skausmas po valgio, nesuvirškinto maisto likučiai.
-
Maistinių medžiagų trūkumai:
- Žemas rūgštingumas gali trukdyti absorbuoti tam tikras maistines medžiagas, ypač B12, geležį ir kalcį, kas gali sukelti anemiją ir kaulų problemas.
-
Gastroezofaginis refliuksas:
- Nors tai gali atrodyti paradoksalu, žemas skrandžio rūgštingumas gali prisidėti prie refliukso, nes esant mažai rūgščiai aplinkai, virškinimo procesai gali sulėtėti.
Pasekmės:
-
Maistinių medžiagų trūkumas: Ilgalaikis žemas rūgštingumas gali sukelti rimtų maistinių medžiagų trūkumų, o tai savo ruožtu gali sukelti įvairias sveikatos problemas, tokias kaip neurologiniai sutrikimai ir imuninės sistemos silpnėjimas.
-
Skrandžio infekcijos: Mažesnis rūgštingumas gali padidinti riziką užsikrėsti bakterijomis ir parazitais, kadangi skrandžio rūgštis paprastai veikia kaip natūrali apsauga.
Gydymas ir prevencija:
-
Mitybos keitimas: Įtraukite maisto produktus, kurie skatina rūgščių gamybą, pavyzdžiui, fermentuotus maisto produktus (pavyzdžiui, raugintus kopūstus, kefyrą).
-
Papildai: Jei įtariate, kad trūksta tam tikrų maistinių medžiagų, pasitarkite su gydytoju dėl tinkamų papildų.
-
Venkite vaistų, mažinančių rūgštingumą: Pasitarkite su gydytoju, jei vartojate tokius vaistus, ir ieškokite alternatyvų.
Jei manote, kad turite žemo rūgštingumo simptomų, rekomenduoju pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų atlikta tinkama diagnozė ir gydymas.
Žemo rūgštingumo priežastys?
Žemo skrandžio rūgštingumo priežastys gali būti įvairios. Štai keletas pagrindinių:
-
Amžiaus poveikis:
- Su amžiumi natūraliai mažėja skrandžio rūgšties gamyba, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kurie dažnai patiria virškinimo problemas.
-
Autoimuninės ligos:
- Autoimuninė gastritas, kai organizmas puola savo skrandžio ląsteles, gali sumažinti rūgščių gamybą.
-
Helicobacter pylori infekcija:
- Ši bakterija gali sukelti skrandžio gleivinės uždegimą, o ilgainiui – žemą rūgštingumą.
-
Mitybos trūkumai:
- Cinko, vitaminų B grupės (ypač B12) ir kitų svarbių maistinių medžiagų trūkumas gali sumažinti skrandžio rūgščios aplinkos gamybą.
-
Vaistai:
- Protonų siurblio inhibitoriai (pvz., omeprazolas) ir ilgalaikiai antacidai gali slopinti rūgščių gamybą.
-
Pernicious anemija:
- Ši būklė, kai organizmas negali absorbuoti B12 dėl skrandžio gleivinėje esančių ląstelių pažeidimo, gali taip pat sumažinti rūgštingumą.
-
Virškinimo trakto sutrikimai:
- Tokie sutrikimai kaip gastroezofaginis refliuksas (GERD) gali keisti normalią rūgščių gamybą.
-
Kitos ligos:
- Lėtinės ligos, tokios kaip diabetas, gali turėti įtakos skrandžio funkcijai ir rūgštingumui.
Jei manote, kad turite žemo rūgštingumo simptomų, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju dėl tinkamos diagnozės ir gydymo, kad būtų išvengta komplikacijų.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau