Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » » 2017 » Vasario » 26

Vitamino B12 deficitas. Kaip jį papildyti?

Vitaminas B12 yra sudėtingas vitaminas su unikaliu įsisavinimo mechanizmu ir eile neaktyvių analogų (molekulės, kurios atrodo panašios į B12, tačiau iš tikrųjų neturi aktyvių žmogui vitamino savybių) , kurie, galimai, sutrikdo vitamino veikimą. Įprastai vitamino B12 yra visuose gyvulinės kilmės produktuose (išskyrus medų). Nežiūrint į paplitusius gandus, patikimų augalinės kilmės šaltinių kuriuose būtų šio vitamino, nėra. Šis tvirtinimas teisingas tiek jūros dumbliams, tiek ekologiškai švariems produktams.

Viename iš pirmųjų tyrimų, atliktų dalyvaujant veganams, 1995 metais Didžiojoje Britanijoje, veganų, su nervų pažeidimais ir demencija (silpnaprotyste), organizmuose buvo aptiktas žymus vitamino B12 deficitas. Šis tyrimas, o taip pat daugelis po to buvusių tos pačios tematikos tyrimų apie vitaminą B12 veganų organizmuose, daugelis kitų įrodymų (smulkiai aprašytų straipsniuose, išvardintuose žemiau – originalo straipsnyje), ir nuomonės dietologijos srities specialistų bei sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų, kurie patys yra veganai, vienbalsiai kalba apie tai, jog vitamino B12 vartojimas arba produktų praturtinimas juo būtinas optimaliam veganų ir daugelio vegetarų sveikatos palaikymui. Laimei vitaminai B12 susiformuoja fermentuojantis bakterijoms, ir todėl nebūtina vartoti gyvulinės kilmės produktus šio vitamino gamybai.

Vitamino B12 deficitas. Kaip jį papildyti?

Nežiūrint į tai, daugelis žmonių, propaguojančių veganizmą, iki šiol tiki tuo, jog augalinės kilmės produktai gali aprūpinti organizmą visomis maistinėmis medžiagomis, būtinomis optimaliai žmogaus sveikatai, ir ignoruoja būtinybę papildomai vartoti vitamino B12 šaltinius. Kiti gi pripažįsta vitamino B12 vartojimo būtinybę, tačiau tam neteikia ypatingos reikšmės. Pasak dar vienos nuomonės, žmonėms būtinas tik nedidelis šio vitamino kiekis, ir todėl organizme vitamino B12 gali užtekti daugeliui metų.

Kai kurie žmonės, perėjimo prie augalinės kilmės maisto vartojimo metu, iš tikrųjų, kepenyse turi dar pakankamai vitamino B12 atsargų, jog būtų išvengta stipraus deficito atsiradimo po kelerių metų. Pasikliaunant tuo, daugelis prieina neteisingų išvadų apie tai, jog veganams pakanka nedidelėmis dozėmis vartoti vitaminą B12, kartą per keletą metų. Iš tiesu, kad sukauptų tokias vitamino B12 atsargas kepenyse, būtina ilgus metus reguliariai jį vartoti viršijant dienos normos kiekius (išskyrus atvejus, kai žmogus vartoja grynus vitaminus, nes tai leidžia gerokai greičiau padidinti atsargas). Kai kurie žmonės pakankamai neturi vitamino B12 atsargų, kuriomis būtų galima laikytis netgi trumpą laikotarpį.

Į tai, kad pas veganus vitamino B12 lygis paprastai žemesnis, nei pas mėsėdžius ar vegetarus, dažnai atsakoma, jog veganams labai retai pasireiškia B12 deficito simptomai. Tačiau daugelis veganų patys to nesuvokdami vartoja šio vitamino turinčius produktus. Be to paskelbtuose tyrimuose buvo užfiksuota daug vitamino B12 deficito pas veganus atvejų. Kai kuriais atvejais deficito simptomai dingdavo po to, kai žmogus pradėdavo vartoti vitaminus, turinčius B12, tačiau kitiems žmonėms tai nepadėjo todėl, kad organizmui jau buvo padaryta žala. Be to, aš reguliariai sutinku veganus, kuriems buvo nustatyta vitamino B12 deficito diagnozė, o taip pat tuos, kuriems pasireiškė deficito simptomai.

Ši straipsnių serija sudaro išsamią 1980 metais paskelbtų mokslinės literatūros, skirtos vitamino B12 problemoms ir veganų mitybai tyrimui, apžvalgą. Žmonėms, propaguojantiems veganizmą, kurie nėra pasidomėję visomis detalėmis, rekomenduojama susipažinti su rekomendacijomis ir straipsniais „Ar įmanoma, jog maitinantis natūraliai, būtina papildomai vartoti vitaminus?“ (nuorodos originale anglų kalba)

Žemiau nurodytuose straipsniuose dažnai sutinkamas B12 lygio matavimų vienetai. Paaiškinimą tam galima surasti priede 10 „B12 lygio matavimo vienetai“.

Aštrus vitamino B12 deficitas

Vitaminas B12 apsaugo nervinę sistemą. Jo nebūvimas arba trūkumas gali sukelti negrįžtamas neigiamas pasekmes (pavyzdžiui: aklumas, kurtumas ar demencija). Nuovargis, dilgčiojimas rankose ir kojose gali būti pirmi deficito požymiai.

Vitaminas B12, taip pat kaip ir folatas (folio rūgštis), būtinas kraujo kūnelių (eritrocitų) dalijimuisi. Kai kuriais atvejais veganai vartoja tiek folato, jog netgi esant vitamino B12 deficitui, eritrocitai jų organizme išsaugoja galimybę normaliai dalintis. Kitais gi atvejais, eritrocitai nesugeba dalintis tinkamu būdu, kas sukelia nuovargio jausmą dėl makrocitinės (arba Megaloblastinės) anemijos.

Silpnas vitamino B12 deficitas

Homocisteinas yra baltymų metabolizmo pašalinis produktas. Padidėjęs homocisteino lygis susijęs su padidėjusia širdies ir kraujagyslių sistemos ligų ir insulto rizika. Nuo 1999 m. iki 2003 m. buvo atlikta daugybė tyrimų, kuriuose mokslininkai lygino homocisteino lygį tarp veganų ir vegetarų, nevartojančių vitaminų, turinčių B12, su homocisteino lygiu ne vegetarų tarpe. Kiekviename iš šių tyrimų homocisteino lygis pas veganus ir vegetarus buvo aukštesnis, nei pas ne vegetarus, ir rodikliai tiek viršijo ribas, jog tai reiškė didelę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis bei insultu. Palyginimui, – viename tyrime buvo išanalizuotas homocisteino lygis pas veganus, vartojusius vitaminą B12 (vidutiniškai 5,6 mikrogramus per dieną). Jų homocisteino lygis buvo normos ribose.

Jeigu Jūs didžiąją savo gyvenimo dalį vartojote mėsą, tai, greičiausiai Jūsų organizmas sukaupė pakankamą vitamino B12 kiekį, kad išvengtų stipraus deficito per ateinančius kelerius metus. Tačiau B12 atsargos negarantuoja, jog homocisteinas ilgai liks normos ribose.

Autorius: Jack Norris, diplomuotas dietologas

Įvertink šį straipsnį Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą PARANORMAL turinį.

Visi svetainės pateikti straipsniai, sveikatos patarimai yra pramoginio pobūdžio iš interneto platybių. Prieš naudodami patarimus, pasitarkite su tos srities specialistu. Svetainė neatsako už duomenų tikslumą. Visos teisės apsaugotos.
Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
26.02.2020 laikas 20:37 Jolanta Blažytė: Kaškas Sėja Panika?

„Būsime 5G technologijos diegimo lyderiai“, - garsiai ištrimituoja mūsų tautos išrinktieji ir tyliai „prakiša“ sveikatos apsaugos ministro įsakymą, leidžiantį Lietuvoje elektromagnetinės taršos normas padidinti 10 kartų. Čia pat pasipila reklaminės „fanfaros“ a...

Skaityti daugiau

26.02.2020 laikas 18:02 Japonijoje mirė seniausias žemės gyventojas
Japonijoje mirė oficialiai seniausiu pripažintas pasaulio vyras. Chitetsu Watanabei buvo 112 metų, antradienį pranešė japonų žiniasklaida. 1907-aisiais gimęs japonas tik prieš dvi savaites gavo Gineso rekordų knygos sertifikatą, liudijantį, kad jam priklauso seniausio planetoje vyro titulas....

Skaityti daugiau

26.02.2020 laikas 08:01 Burokėlis: kaip išsaugoti naudingiausias savybes?

Burokėlis – tikras mūsų daržo karalius. Juk jodo jame daugiau nei kitose daržovėse, vitamino C kiekiu jis dvigubai lenkia morką, stimuliuoja ląstelių augimą, stipriną odą, nagus ir plaukus. Senovės graikai burokėlius pirmiausia naudojo medicinoje, tik tuomet sugalvojo išbandyti maiste, taig...

Skaityti daugiau

25.02.2020 laikas 20:56 Visur aplinkui permatomos sferos!
Lonas Strikleris, anomalių reiškinių tyrinėtojas iš Baltimorės (JAV), nelabai seniai gavo elektroninį laišką nuo Polo Kočreino, gyvenančio Australijoje, Perto mieste. Polas savo laiške pasakojo, kad jam jau tiesiog įgriso skraidančios permatomos sferos, ir prašė jam padėti rasti tokį žmogų, kuris su...

Skaityti daugiau

25.02.2020 laikas 20:00 Kodėl turėtumėte valgyti daugiau brokolių?

Miniatiūrinį medį primenanti daržovė kadaise lietuviams buvo neįprasta, netgi egzotiška. Šiandien brokolis yra viena populiariausių daržovių ant kasdienio stalo, kurį žmonės renkasi ne tik dėl jo skonio.

Skaityti daugiau

25.02.2020 laikas 19:35 Ar Kanapės efektyvesnės už aspiriną?
Medžiagos, esančios kanapių sudėtyje, pasirodė kur kas veiksmingiau veikiančios uždegiminius procesus, negu tokie paplitę preparatai, kaip aspirinas.

Skaityti daugiau