- 06.06.2018
- 0.0 Reitingas
- 1400 Peržiūros
- Komentarai
Kiaulytė
Ją sukelia virusai. Liga plinta oru lašeliniu būdu arba tiesioginio kontakto metu. Kadangi pastaraisiais metais vaikai yra skiepijami vakcina, kiaulytės protrūkių būna retai. Liga užkrečiama jau kelios dienos prieš sutinstant seilių liaukoms ir iki pat tos akimirkos, kai jos atgauna normalų dydį. Inkubacinis periodas – 17-19 dienų.
Kiaulytės simptomai:
- bloga savijauta ir nedidelis karščiavimas, trunkantis ne ilgiau kaip 4 dienas,
- galvos skausmas, prastas apetitas,
- skausmingos ir sutinusios paausinės seilių liaukos.
Kvieskite gydytoją į namus. Gydykite karščiavimą ir mažinkite temperatūrą. Per šiaudelį duokite vaikui gerti atvėsintų švelnių gėrimų. Neduokite citrusinių vaisių sulčių, nes jos skatina seilių išsiskyrimą ir gali sukelti nemalonų jausmą. Pasiūlykite vaikui trinto švelnaus, lengvai ryjamo maisto.
Kokliušas
Rimta ir labai kankinanti liga, apimanti viršutinius ir apatinius kvėpavimo takus. Plinta oru lašeliniu būdu sergančiam žmogui kosint arba čiaudint. Inkubacinis periodas – 1-3 savaitės. Nuo ligos apsaugo skiepai.
Simptomai:
- sloga, kosulys, karščiavimas, paraudusios akys,
- stiprėjantis kosulys ir nevaldomi kosulio priepuoliai, kartais lydimi gilaus įkvėpimo,
- kosulio priepuoliai sukelia vėmimą, vaikas pamėlsta dėl deguonies trūkumo,
- kartais atsiranda traukuliai.
Skubiai ieškokite gydytojo pagalbos, jei vaikui sunku kvėpuoti, jis pamėlynuoja arba prasideda traukuliai. Tarp kosulio priepuolių duokite vaikui daug gerti. Valgydinkite mažomis porcijomis, kad neišvemtų. Kosulio priepuolio metu palenkite vaiko kūnelį į priekį. Miegokite su vaiku viename kambaryje – abu jausitės saugiau.
Infekcinė eritema. Lengvos formos vaikų liga, kuria užsikrečiama arba tiesioginio kontakto keliu, arba įkvėpus užkrato lašelių.
Simptomai:
- raudonas bėrimas ant skruostų,
- bėrimas išplinta ant rankų ir kūno; sudaro smulkų tinklą,
- kartais prieš pasirodant bėrimui pakyla temperatūra arba pasireiškia kiti persišaldymo simptomai.
Jokio specialaus gydymo nereikia. Duokite vaikui daug gerti ir rūpinkitės gera jo savijauta. Kai pasirodo bėrimas, liga jau nebeužkrečiama ir vaikas gali toliau lankyti darželį.
Tymai
Ne itin plačiai paplitusi liga, tačiau yra nemaloni ir sergama labai sunkiai. Tymai plinta oru lašeliniu būdu ir yra labai užkrečiami. Skiepai (skiepijama MMR vakcina) beveik visada apsaugo nuo susirgimo.
Simptomai:
- aukšta temperatūra net 4 dienas iš eilės,
- kosulys ir sloga,
- smulkios dėmelės burnos gleivinėje,
- 5-ą dieną pasirodo bėrimas ant veido ir kaklo, paskui – ant kūno,
- aptinusios, paraudusios akys.
Mažinkite karščiavimą, duokite vaikui daug gerti. Jeigu paraudusi jo burnytė, duokite jam minkšto, skysto maisto. Kvieskite gydytoją, jei vaikui blogėja, jis atsisako gerti, jam stinga oro arba skauda ausį.
Raudonukė
Labai užkrečiama liga, kurią platina sergantys raudonuke. Inkubacinis periodas – 2-3 savaitės. Pasiskiepijus rizika susirgti sumažėja.
Simptomai:
- atsiranda smulkus, švelniai rožinis bėrimas pirmiausia ant kaklo, veido, paskui išplinta į kitas kūno vietas – liemenį, kojas, ant sėdmenų,
- padidėję pakaušio ir kaklo limfmazgiai,
- truputį pablogėjusi savijauta.
Kvieskite gydytoją, jeigu įtariate raudonukę ir vaikui per 4 dienas nepasidaro geriau.
Skarlatina
Liga paprastai prasideda gerklės uždegimu, vėmimu, aukšta temperatūra ir galvos skausmu. Bėrimas pasirodo po 1-2 dienų iš pradžių šiltose, drėgnose vietose – kirkšnyse, pažastyse, ant nugaros (jei vaikas guli ant jos). Iš toliau bėrimas atrodo kaip vientisas paraudimas, bet įsižiūrėjus atidžiau, galima pastebėti raudonas dėmes ant uždegimo apimtos odos. Paskui jis gali išplisti po visą kūną, tik apie burną lieka balta (būdingas skarlatinos požymis, vadinamasis „skarlatininis trikampis“). Gerklė smarkiai paraudusi, vėliau nuo kraštų pradeda rausti ir liežuvis.
Gydymą pradėkite nedelsdami. Būtinai praneškite gydytojui, jei atsiranda kokių nors pakitimų – kaklo limfmazgių patinimas, ausų arba sąnarių skausmas ir kt. Gydytojo kontrolės reikės tol, kol vaikas visiškai pasveiks.
Kaip sugirdyti vaikui vaistus
Jei vaistų dozė ne didesnė kaip 2,5 ml, mažiems vaikams juos labai patogu sugirdyti steriliu švirkštu. Iš buteliuko įtraukite vaistus į švirkštą, paimkite vaiką ant rankų, prispauskite švirkšto galą prie vaiko apatinės lūpos ir iš lėto nuspauskite švirkšto stūmoklį.
Pamatuokite vaistų dozę ir įtraukite juos į pipetę. Pasodinkite vaiką pusiau gulomis ir pražiodę sulašinkite pipete vaistus. Stebėkite, kad vaistų neliktų pi-petėje.
Jei naudosite šaukštą, pirmiausia pamatuokite reikalingą vaistų dozę ir paimkite vaiką ant rankų. Prikiškite šaukštą prie burnytės ir atidžiai supilkite
vaistus.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau