Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2018 » Birželio » 26

Epilepsiją galima gydyti dieta. Dieta nuo epilepsijos

Jei jūsų vaikas serga epilepsija, perskaitykite pasakojimą apie Greisę - mergaitę pavyko išgydyti, taikant dietą ir paprastą 7 punktų planą, kuris padeda natūraliai išvengti traukulių priepuolių.

Epilepsija, dieta, dieta nuo epilepsijos, epilepsijos gydymas dieta

Greisei buvo pusketvirtų metų, kai jai diagnozavo epilepsiją. Nors mergaitė ir pradėjo kalbėti, būdama 2 metukų, traukulių priepuoliai ir gydymas, kuris truko pusantrų metų, nuvedė ją iki tokios būsenos, kai ji nebesugebėjo kalbėti. Tėvai nuvedė Greisę į prestižinės Džonso Hopkinso klinikos medicinos centrą Baltimorėje (Johns Hopkins Hospital medical centre in Baltimore), Merilando valstijoje, kur gydytojas nutarė išbandyti mergaitei specialią dietą.

Nebuvo lengva įtikinti 3 metukų mergaitę, kad jai negalima valgyti produktų, kuriuose esama angliavandenių ir baltymų, nes iš jos valgiaraščio buvo išbraukti absoliučiai visi produktai su cukrumi, taip pat mėgstamiausios vaikiškos tyrelės. Todėl Greisės pusseserės pavadino tai Greisės magiškąja dieta ir sakydavo, kad tai padės išvaryti „piktuosius baubus“ iš jos galvos. Visa tai mergaitės nupiešdavo, kad Greisei, valgant jos „specialų maistą“, būtų ne taip liūdna.

Dideliam gydytojo džiaugsmui dieta tikrai suveikė - Greisė reagavo į ją stebėtinai gerai, ir traukuliai dingo per kelias dienas. Mergaitė turėjo laikytis „stebuklingos dietos“ dar 18 mėnesių, o po to ji pamažu galėjo grįžti prie paprasto maisto. Traukuliai nebesikartojo, Greisė kalba, ir apskritai yra normali 18-metė.

Greisė - amerikietė, viena iš 300 tūkst. vaikų, kuriems JAV iki 18-os metų amžiaus diagnozuojama epilepsija. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tai viena labiausiai paplitusių ir sunkiausių neurologinių ligų pasaulyje.

Epileptinis priepuolis formuojasi dėl galvos smegenų nervų ląstelių veiklos trumpalaikių sutrikimų (per didelės elektrinės iškrovos), o tai sukelia pakartotinius traukulių priepuolius - pradedant trumpalaikiu sąmonės netekimu, baigiant ilgai trunkančiais priepuoliais su toninių ir kloninių traukulių fazėmis.

Nors epilepsija gali pasireikšti bet kokiame amžiuje, vaikai iki 18 metų amžiaus sudaro bent pusę naujų susirgimo atvejų.

Gydytojams dar nepavyko išsiaiškinti, kodėl smegenyse įvyksta tokių per stiprių iškrovų, ir jie tesugeba gydyti simptomus įvairiais medikamentais, kurie veikia elektrinius impulsus smegenyse (žr. tekstą straipsnio apačioje).

Laimė, vaistai nėra vienintelis būdas, kaip sumažinti epilepsijos apraiškas. Kaip konstatavo gydytojai iš Džonso Hopkinso klinikos bei daugelis kitų specialistų, dažnai (bet ne visada) epilepsiją sukelia ar paaštrina tam tikri maisto produktai ar maistinių medžiagų stygius. Jei taip yra ir jei pavyksta išsiaiškinti, koks produktas dėl to kaltas, net nedideli pokyčiai vaiko mityboje gali padėti sumažinti traukulių priepuolius ar net visiškai išsivaduoti nuo jų. Tas pats sakytina ir apie suaugusiuosius.

Išsiaiškinkite, ko vaikas gauna per daug (maisto alergijos) ir ko jam trūksta (maistinių medžiagų deficitas). Jei pavyksta aptikti produktą, kuris sukelia priepuolių, ar rasti tinkamą maisto papildą, galima pasiekti, kad traukuliai liautųsi ir vaikui nebereikėtų kasdien vartoti medikamentų.

Vis dėlto būtina turėti omenyje, kad su tokia sunkia liga, kokia yra epilepsija, reikia būti atsargiems ir kad atsisakymas kurio nors medikamento turi vykti tik griežtai prižiūrint gydytojui.

Taip pat konsultuokitės su savo gydytoju ir dėl 7 punktų plano epilepsijai gydyti be medikamentų, ir kartu nuspręskite, ar tai būtų įmanoma taikyti jums.

Epilepsija, dieta, dieta nuo epilepsijos, epilepsijos gydymas dieta

1. Alergija

Nors ir sunku tuo patikėti, bet mitybos tyrėjai vis daugiau pritaria nuomonei, kad alergija kai kuriems maisto produktams ar jų netoleravimas gali sukelti traukulius ar net tikrus epilepsijos priepuolius. Jei kaltas maistas, išbraukiant iš raciono atskirus nepageidautinus produktus, galima išvengti traukulių priepuolių ar bent sumažinti jų dažnumą.

Per vieną tyrimą, kuriame dalyvavo epilepsija sergantys vaikai, daugiau nei pusei jų, turintiems ir kitų alergijos požymių (pvz., galvos skausmai, virškinimo problemos ir hiperaktyvumas), laikantis dietos, pavyko išsivaduoti nuo traukulių priepuolių, o beveik ketvirtadaliui priepuoliai pasidarė retesni. Be to, išnyko ir didelė dalis kitų simptomų, net jei priepuoliai ir ne visai liovėsi. (3)

Jei jūsų vaikas serga bronchų astma ar šienlige, taip pat reikia patikrinti, ar dėl to nėra kalta alergija ar kokių nors produktų netoleravimas. Nors kaltas gali būti bet kuris maisto produktas, geriausia atlikti visas įmanomas patikras. Taip pat galite pasitarti su sertifikuotu dietologu, kuris paskirs išbraukiančią dietą. Beje, dažniausiai dėl sutrikimų kalti būna du produktai - kviečiai ir karvių pienas.

Kviečiai. Epilepsija ir celiakija (alergija gliti mui) dažnai eina išvien, ir, jei kalti būna kviečiai, tuomet, išbraukiant iš valgiaraščio visus produktus, kuriuose yra glitimo (kviečiai, rugiai, miežiai, kartais ir avižos), priepuolių sumažės, jie pasidarys retesni. Svarbu aptikti šį ryšį kuo anksčiau. (2) Jei esama įtarimų dėl maisto alergijos, glitimas turi būti pirmas, ką tikrinti.

Karvių pienas. Epilepsija sergantys vaikai neretai netoleruoja pieno, ypač tada, jei jie dar serga bronchų astma ar kokia nors kita maisto alergijos sukelta liga. (4)

Daugelio vaikų maisto racioną sudaro daugiausia kviečių ir pieno produktai, todėl, jei jūsų vaikas yra išrankus valgiams ir daugiausia maitinasi pienu ir duona, gali būti pagrįstas įtarimas, kad dėl ligos kalti kaip tik šie produktai.

2. Dieta, kurioje itin mažai angliavandenių

Jei išsiaiškinote, kad ligos pagrindas nėra maisto alergija ar netoleravimas, galite pabandyti „Greisės dietą“, kuri oficialiai vadinama ketogenine dieta, ar kokia nors jos variaciją.

Ši dieta buvo sukurta praeito amžiaus trečiąjį dešimtmetį, o dabar ją žino dauguma gydytojų. Laikantis ketogeninės dietos, daugiau vartojama riebalų ir baltymų, o angliavandenių sumažinama iki minimumo. Gydant epilepsiją tai yra tiek pat veiksminga, kaip dauguma naujų vaistų nuo epilepsijos. (5)

Laikantis šios dietos, formuojasi ketozė - kraujyje padidėja ketonų koncentracija. Šios cheminės medžiagos kraujyje ir šlapime pasirodo tada, kai organizmas energijai gauti vartoja riebalus, o ne angliavandenius (pvz., iš duonos, makaronų ar cukraus). Kadangi ketogeninė dieta praktiškai išbraukia visus angliavandenius, riebalai tampa svarbiausi organizmo degalai, taip pat, kaip tai vyksta per Atkinso dietos pirmas fazes.

Nors ir dar nėra suprantama, kaip ketozė kontroliuoja traukulius, didesnė ketonų koncentracija kraujyje sumažina jų dažnumą.

Epilepsija, dieta, dieta nuo epilepsijos, epilepsijos gydymas dieta

Per vieną tyrimą daugiau nei trečdaliui vaikų, kurie laikėsi šios dietos 3 mėnesius, daugiau nei perpus sumažėjo traukulių priepuolių dažnumas, o 7 proc. vaikų jie sumažėjo daugiau nei 90 proc. (6)

Kiti tyrimai parodė, kad, laikantis šios dietos, nuo traukulių priepuolių pavyko išsivaduoti 10-33 proc. pacientų, o 40-70 proc. asmenų priepuolių dažnumas sumažėjo perpus. Taip pat kaip Greisė, daugelis galėjo liautis vartoję medikamentus ar vartoti jų mažiau. (2)

Ypač efektyvi ketogeninė dieta būna vaikams, kurių amžius tarp 2 ir 5 metų, nors naudos iš jos gali turėti ir vyresni pacientai, be to, atrodo, kad dieta veiksminga nuo visų tipų traukulių priepuolių.

Kadangi šioje dietoje gausu riebalų ir mažai angliavandenių, ji gali sukelti virškinimo problemų. dehidrataciją, per didelę lipidų koncentraciją, rūgštinę terpe organizme, nuovargį ir net inkstų akmenis (5) Jei norite, kad jūsų vaikas pradėtų laikytis šios dietos, iš esmės svarbu papildomai vartoti vitaminus ir mineralines medžiagas, kad nesusidarytų maisto medžiagų deficitas organizme. (2) Vis dėlto sudėtingiausias dalykas, laikantis šios dietos, tėvams yra pasirinkti tinkamus produktus valgyti, o vaikams išvengti nepageidautinų produktų.

Šiek tiek paprastesnis yra palengvintos ketogeninės dietos variantas (modifikuota Atkinso dieta), kuriame gausu riebalų ir itin mažai angliavandenių. Šis mitybos planas taip pat sukelia ketozę, bet jis turi mažiau ribojimų dėl kalorijų ir baltymų, todėl jį lengviau įgyvendinti.

Modifikuota Atkinso dieta yra tiek pat efektyvi gydant epilepsija sergančiuosius, kaip ketogeninė dieta. Lygindami abi šias dietas, tyrėjai padarė išvadą, kad jos per 6 mėnesius vienodai efektyviai sumažino traukulių priepuolius. (7) Anot aštuonių tyrimų apžvalgos apie modifikuotą Atkinso dietą, daugiau nei ketvirtadaliui pacientų traukulių priepuoliai sumažėjo 90 proc, o beveik pusei - 50-90 proc.

Šie rezultatai stebinamai panašūs į ketogeninės dietos rezultatus. (8)

Iš tikrųjų naujausi tyrimai rodo, kad epilepsija sergantiems asmenims naudinga yra ir žemo glikeminio indekso (GI) dieta.

Visi angliavandeniai nėra vienodi, kiekvienas kitaip veikia cukraus koncentraciją kraujyje, todėl jie klasifikuojami pagal jų GI.

GI dieta, kuri yra dar laisvesnė nei ketogeninė dieta ir modifikuota Atkinso dieta, leidžia vartoti tik tuos angliavandenius, kurie sukelia nedidelius cukraus koncentracijos pokyčius kraujyje. Tai reiškia, kad galima vartoti visus angliavandenius, išskyrus daržoves, kuriose gausu krakmolo, kelis vaisius, taip pat atskirus javus ir ankštinius augalus.

Per neseniai atliktą tyrimą, kuriame dalyvavo 76 vaikai, iš kurių 89 proc. sirgo rezistentine epilepsija, nereaguojančia į gydymą medikamentais, dviem trečdaliams vaikų po metus trukusio laikymosi GI dietos pavyko daugiau nei perpus sumažinti traukulių priepuolius, o beveik pusės būklė pagerėjo jau po pirmojo mėnesio, kai jie laikėsi minėto mitybos plano.

Gydant epilepsiją ketogeninė dieta yra tiek pat veiksminga, kaip dauguma naujų vaistų nuo epilepsijos.

Visos 3 dietos turi bendrą pagrindinį mechanizmą - jos ne tik keičia ketonų koncentraciją, bet ir sumažina gliukozės koncentraciją kraujyje. (9) Tai rodo, kad viena iš galimų epilepsijos priežasčių - maisto racionas, kuriame vyrauja pramoniniu būdu pagaminti produktai, kuriuose gausu angliavandenių ir kurių aukštas GI.

Taip pat kaip Greisei, kiekvienam vaikui, kuris serga epilepsija, patartina laikytis GI dietos bent metus ar net ilgiau, vis dėlto ilgalaikį teigiamą poveikį galima patirti ir po kelių mėnesių, o tai reiškia, kad ši dieta, ko gero, daro ilgalaikį teigiamą poveikį smegenims. (10)

3. Maisto papildai

Epilepsija sergantiems pacientams dažnai stinga vienos ar kelių maisto medžiagų; neretai tai būna vitaminai (B1, B6 ir E), magnis ir manganas. Gydytojai netgi turi terminą „vitamino B6 deficito sukelta epilepsija“ tokiems atvejams aprašyti, kai traukulių priepuolius pavyksta nutraukti, duodant pacientui dideles dozes vitamino B6.

Tas pats sakytina ir apie kitas maisto medžiagas. Per vieną tyrimą vaikams, kurie vartodavo preparatus nuo traukulių, bet vis dar patirdavo traukulių priepuolius, papildomai prie medikamentų 3 mėnesius kasdien duodavo 400 TV vitamino E. Daugiau nei 80 proc. vaikų, kurie gaudavo šio vitamino, traukulių priepuoliai sumažėjo daugiau nei 60 proc., o pusei jie beveik visiškai išnyko.(11)

Kiti tyrimai rodo, kad traukulių priepuolius taip pat įmanoma valdyti, duodant vaikams papildomai magnio, mangano ir omega-3 nesočiųjų riebalų rūgščių. Vis dėlto tai derėtų daryti tik tada, kai vaiką prižiūri gydytojas, nes kai kurie maisto papildai (pvz., folio rūgštis ir vitaminas B6) gali pabloginti būklę.(2)

4. Akupunktūra

Šis senovinis kinų liaudies medicinos metodas gali sumažinti ir traukulių priepuolių dažnumą, ir jų trukmę, vis dėlto būtų reikalinga daugiau tyrimų norint įsitikinti, ar akupunktūra tikrai padeda gydyti epilepsija sergančiuosius.(12)

5. Neurologinis grįžtamasis ryšys

Tai biologinio grįžtamojo ryšio forma, kuri pasitelkia kompiuterines technologijas smegenų impulsams gaudyti ir grįžtamajam ryšiui teikti, o tai padeda pacientui valdyti smegenų veiklą.

Viena 10-ies tyrimų apžvalga parodė, kad beveik trims ketvirtadaliams pacientų, kurie iki tol buvo nesėkmingai gydyti vaistais, taikant neurologinį grįžtamąjį ryšį, traukulių priepuolių skaičius per savaitę sumažėjo.(13)

6. Joga

Joga ir meditacija gali papildyti kitus epilepsijos gydymo metodus. Indijoje tai buvo išbandyta su grupe pacientų, kurių amžius 15 ir daugiau metų ir kurie prieš tai nereaguodavo į medikamentus. Po 3 mėnesių, per kuriuos šie asmenys 2 kartus per dieną po 20 min. namie atlikdavo jogos ir meditacijos pratimus, be to, kartą per savaitę lankydavo pratimus su vadovu, vienam trečdaliui pacientų traukulių priepuoliai sumažėjo daugiau nei perpus.(14)

40-čiai proc. pacientų, kurie darydavo Sahadža jogos pratimus (meditacijos forma, į kurią taip pat įeina ir kundalini, t. y. pirminės, energijos žadinimas) ir toliau vartodavo medikamentus, po 6 mėnesių traukulių priepuoliai išnyko.(15)

7. Aromaterapija

Aromaterapija gali palankiai veikti epilepsija sergančiuosius, ypač kai taikoma kartu su hipnoze.(16) Seansus reikėtų lankyti pas kvalifikuotą ir patyrusį specialistą.

Kai kurie eteriniai aliejai (pvz., rozmarinų. pankolių, šalavijų ir juozažolių) netinkami epilepsija sergantiesiems, nes juose esama neurotoksinų, galinčių sukelti traukulių priepuolius.

Epilepsija, dieta, dieta nuo epilepsijos, epilepsijos gydymas dieta

Ar tai tikrai epilepsija?

Nepaisant akivaizdžių epilepsijos simptomų, būna gana sudėtinga nustatyti teisingą diagnozę. Pvz., 2002 metais Didžiojoje Britanijoje vien tik Anglijoje ir Velse 92 tūkstančiams žmonių buvo nustatyta neteisinga diagnozė. Šiems asmenims ne tik buvo nustatyti apribojimai vairuoti automobilį ar dirbti tam tikrą darbą, bet, ko gero, ir skirtas netinkamas gydymas. Reikia atsiminti, kad daugelis medikamentų gali turėti neigiamų šalutinių reiškinių.(17) Todėl, prieš tiesiog sutikdami su vaiko diagnoze ir pradėdami ilgai trunkantį gydymą vaistais, visada pasikonsultuokite dar su kokiu nors specialistu, pageidautina tokiu, kuris turi žinių ir patirties gydant epilepsiją.

Greisės dieta

Šios dietos galima laikytis tik prižiūrint kvalifikuotam dietologui, turinčiam patirties su ketogenine dieta.

Svarbiausios sąlygos

• Reikia vartoti 3-4 g riebalų kiekvienam gramui angliavandenių ir baltymų - dažniausiai taikoma proporcija 4:1, vis dėlto kūdikiai, paaugliai ir žmonės, kuriems būtina vartoti daug baltymų, turi laikytis santykio 3:1.

• Reikia skaičiuoti 75-100 kalorijų (kcal) kiekvienam kūno masės kilogramui ir 1-2 g baltymų kiekvienam kūno masės kilogramui, taigi, vaikas, kurio svoris 25 kg, per dieną turi gauti 2500 kcal ir iki 50 g baltymų.

• Reikia vartoti riebalus, pvz., sviestą, majonezą, aliejus (pvz., alyvuogių), riebią grietinę. Reikia valgyti daržoves, kuriose mažai angliavandenių, pvz., kopūstus, brokolinius ir žiedinius kopūstus, špinatus, salotas, žaliąsias pupeles ir grybus.

• Reikia vengti produktų, kuriuose gausu angliavandenių, pvz., duonos, makaronų, grūdų, cukraus, taip pat krakmolingų vaisių ir daržovių.

Medikamentai epilepsijai gydyti

Paprastai epilepsija gydoma vaistais nuo traukulių (antikonvulsantais).

Šie medikamentai negydo epilepsija sergančio asmens, bet jie gali padėti išvengti traukulių priepuolių, nes pajėgia pakeisti smegenyse elektrinių impulsų perdavimą ar paveikti cheminių medžiagų sudėtį. Maždaug dviem trečdaliams pacientų, kuriems epilepsija konstatuota neseniai, vartojant medikamentus, ligos priepuoliai išnyksta.(1)

Deja, toks efektyvumas turi labai didelę kainą. Antikonvulsantai slopina centrinės nervų sistemos veiklą ir gali sukelti daug šalutinių reiškinių, įskaitant galvos sukimąsi, mieguistumą, ataksiją (nekontroliuotus kūno judesius), pažintinius, regos ir virškinimo sutrikimus.(18)

Iš tikrųjų keli medikamentai, įskaitant ir naujausius, kurie lyg ir turėtų būti saugesni, siejami su psichiatriniais šalutiniais reiškiniais, pvz., polinkį į savižudybę. Vienas tyrimas apie vadinamuosius antros kartos antikonvulsantus (pvz., gabapentiną, lamotriginą, okskarbazepiną ir tiagabiną) atskleidė, kad jie visi padidina savižudybės riziką, savižudybės bandymų ar smurtinės mirties tikimybę.(19)

Kiti sunkūs šalutiniai reiškiniai yra atminties netekimas ir įvairios pažintinės problemos, Stivenso-Džonsono sindromas (gyvybei potencialiai pavojingas odos ir gleivinių bėrimas), kepenų nepakankamumas ir aplastinė anemija.(20)

Kūdikiai, kuriuos šie medikamentai veikia jų motinų nėštumo metu, gali gimti su įgimtomis patologijomis (pvz., lamotriginas kelia 10 kartų didesnę „kiškio lūpos" ar „vilko gomurio" riziką).(21)

Tarsi nepakaktų šių šalutinių reiškinių, beveik 30 proc. pacientų iš šių medikamentų neturi jokios naudos, kai kuriems traukulių priepuoliai net sustiprėja.(22)

Nuorodos:

  1. Epilepsy Curr, 2008; 8:90-1
  2. Altern Med Rev, 2007; 12:9-24
  3. J Pediatr, 1989; 114:51-8
  4. Acta NeuroI Scand, 2001; 104:349-52
  5. Pediatrics, 2007; 119:535-43
  6. Loncet Neurol, 2008; 7:500-6
  7. Seizure, 2009; 18:359-64
  8. Epilepsia, 2008; 49:37-41
  9. Epilepsia, 2009; 50:1118-26
  10. Neurotherapeutics, 2009; 6:406-14
  11. Epilepsia, 1989; 30:84-9
  12. Cochrane Database Syst Rev, 2008; 4:CD005062
  13. Clin EEG Neurosci, 2009; 40:173-9
  14. J Altern Complement Med, 2006; 12:367-71
  15. Cochrane Database Syst Rev, 2000; 3:CD001524
  16. Seizure, 2003; 12:534-8
  17. Seizure, 2006; 15:598-605; Eur J Neurol, 2008; 15:1034-42
  18. Pain Pract, 2004; 4:194-203
  19. JAMA, 2010; 303:1401-9
  20. Arzneim Forschung, 2010; 60:1-11; The New York Times Health Guide, 2012-02-08 (internete: http://health.nytimes.com/health/guides/disease/ epilepsy/medications.html)
  21. Loncet Neurol, 2005; 4:781-6; Neurology, 2008; 70:2152-8
  22. www.epilepsyfoundation.org/aboutepilepsy/treatment/medications/index. cfm; Epilepsy Gurr, 2005; 5:192-3

Ko gydytojai tau nepasako

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
12.06.2019 laikas 12:55 Receptai Purus pyragas per penkias minutes

Kepiniai su kefyru – daugelio šeimininkių, mokančių gaminti ne tik skaniai, bet ir greitai, mėgiamas ingredientas. Iš kefyro stiklinės galima iškepti visą dubenį keksiukų arba didelį purų pyragą…

...

Skaityti daugiau

11.11.2019 laikas 23:22 Receptai Sočiam užkandžiui: česnakinės bandelės su sūriu
Į dubenį pilkite miltus, cukrų, druską, česnakų, kepimo miltelius ir viską išmaišykite. Dėkite gabaliukais supjaustytą sviestą ir surtinkite. Į tą patį dubenį pilkite pasukas, išmaišykite iki vientisos tešlos ir dėkite į šaldytuvą...

Skaityti daugiau

03.07.2019 laikas 21:08 Receptai Naminė „daktariška“ dešra. Kaip ją pasigaminti?
Virtą česnakinę dešrą pasigaminti labai paprasta ir tam nereikia specialių įrankių. Išsamesnę informacija apie dešros gamybą galite pamatyti toliau pateiktame vaizdo įraše. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.11.2024 laikas 08:16 Varnalėšų lapai: nauda, vartojimas ir atsargumo priemonės
Varnalėšos yra gerai žinomos dėl savo šaknų gydomųjų savybių, tačiau daugelis žmonių nežino, kad ir varnalėšų lapai gali pasiūlyti daugybę naudos sveikatai. Šiame straipsnyje išnagrinėsime, kaip šie lapai gali prisidėti prie jūsų gerovės, jų teikiama...

Skaityti daugiau

21.11.2024 laikas 08:00 Žemas kraujospūdis (hipotenzija): priežastys, simptomai ir gydymas
Žemas kraujospūdis, arba hipotenzija, dažnai yra ignoruojama sveikatos problema, tačiau ji gali turėti rimtų pasekmių. Nors dauguma žmonių žino apie aukšto kraujospūdžio pavojus, apie žemą kraujospūdį žinoma gerokai mažiau. Šiame straipsnyje išnagrin...

Skaityti daugiau

21.11.2024 laikas 07:44 Kaip greitai užmigti po naktinio prabudimo: patarimai
Naktinis prabudimas gali būti nemalonus ir varginantis, ypač jei po to sunkiai užmigsite. Daugelis žmonių patiria šią problemą, tačiau yra efektyvių būdų, kaip greitai ir neskausmingai grįžti į miegą. Gydytojas Michfelis Bruce'as pristato paprastus, ...

Skaityti daugiau

20.11.2024 laikas 21:36 Neįsižeiskite ant vaikų: tylos reikšmė ir tėvų palaikymas
Šiuolaikiniame pasaulyje, kai vaikai dažnai užimti savo reikalais, tėvams gali kilti klausimų, kodėl jų vaikai nebekontaktuoja taip dažnai, kaip anksčiau. Tačiau tylos užkulisiuose gali slypėti ne abejingumas, o gili emocinė dinamika. Šiame straipsny...

Skaityti daugiau

20.11.2024 laikas 13:57 Česnako nauda ir žala širdies sveikatai: kokias savybes žinoti?
Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka viena iš pagrindinių suaugusiųjų mirties priežasčių, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose. Rūpindamiesi savo širdies sveikata, galime pasiekti puikių rezultatų, pasitelkdami ne tik subalansuotą mitybą ir fizinį ak...

Skaityti daugiau